idtasos

ΑΓΟΡΑ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ ΜΕ ΥΔΡΟΨΥΞΗ

Recommended Posts

Μιλας για ενα συστημα 5000 και μου βαζεις ud3 μητρικη; χαχαχαχαχα... Πετας τα λεφτα σου μεγαλε... πραγματικα η αγορα αυτη ειναι κουκουρουκου...

Link to comment
Share on other sites

Δε βλέπω λόγο να βάλεις και 980X και 3x 470 για GPU render. Πάντως αν θέλεις τα top με υδρόψυξη, ούτε με 5000? δεν σώζεσαι!

Και σε 1.5 χρονο θα ειναι παλιος...:P 8πυρηνοι γαρ...

Link to comment
Share on other sites

Αν θες να ανοίγεις 15-20 προγράμματα, να τα δουλεύεις και να το ξεχνάς έτσι για μέρες, τότε ναι, αξίζει, αλλιώς είναι πεταμένα λεφτά.

Στο κάτω κάτω δεν κάνεις επακριβώς state των προγραμμάτων που θα δουλεύεις.

Link to comment
Share on other sites

ΓΙΑ 3DSMAX κλπ και για rendering χρειάζομαι 2-3 gtx κάρτες.

Όσο για την μητρική αν η gigabyte x58a-ud3r δεν κάνει, δεν είμαι ειδικός, σας είπα γιατί την διάλεξα. Θα προτιμούσα προτάσεις με συγκεκριμένα components παρά χαρακτηρισμούς όπως -κουκουρούκου- για τα στοιχεία (που ομολογώ και πάλι δεν είμαι ειδικός) διάλεξα!

οσο για την υδρόψυξη μάλλον θα την αφήσω -εκτός από την corsair H50 που σκέφτομαι για τον επεξεργαστή, καθώς το σύστημα θα το αγοράσω στημένο και δεν θα το στήσω μόνος μου.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά καμιά configuration πρόταση? τα κουτιά που σας έγραψα τι λένε? οι coolers για την cpu?

η μνήμη αυτή είναι καλή? Corsair XMS3 Dominator DIMM Kit 6GB PC3-12800U CL8-8-8-24

Corsair XMS3 Dominator DIMM Kit 6GB PC3-12800U CL8-8-8-24 (DDR3-1600) (TR3X6G1600C8D) Preisvergleich bei Geizhals.at EU

το κουτί αυτό λέει? --->SilverStone Raven RV01

Link to comment
Share on other sites

μητρική Asus Rampage 3 Extreme (s1366, DDR3, X58) - Motherboards - plaisio.gr

μνήμες OCZ Platinum Edition 12GB DDR3-1333 Ram Kit (PC3-10666, 7-7-7-20, OCZ3P1333LV12GS) - Μνήμες RAM - plaisio.gr

επεξεργαστής Intel Core i7 980X (1366, 3,33 Ghz, 12Mb) - Επεξεργαστές - plaisio.gr

κάρτες γραφικών 3χAsus GTX 470/2DI/1280MD5 (PCI-Express, GDDR5, 1280 MB) - Κάρτες Γραφικών - plaisio.gr

τροφοδοτικό Enermax Revolution 85 ERV1250AWT PSU (1250W) - Τροφοδοτικά - plaisio.gr

σκηλοί δίκοι εάν θες όντως6 τότε 6χWestern Digital Caviar Black WD1002FAEX 1TB HDD (64MB Cache, 7200RPM, Sata III) - Σκληροί Δίσκοι - plaisio.gr

Μέχρι εδώ βγαίνει ένα σύνολο περίπου 3800. Αυτά χωρίς κουτί και υδροψύξεις και περιφερειακά.

Συγγνώμη που βάζω μόνο από πλαίσιο λινκς αλλά είναι εντελώς ενδεικτικά για να δεις τι σου λέω και πόσο περίπου κάνουν. Εάν θες να βάλει το Η50 για επεξεργαστή καλό είναι. Από εκεί και πέρα οι κάρτες είναι πολλές και θέλουν σίγουρα νερό. Τη μητρική την πρότεινα για τα sata3. Νερό για κάρτες και μητρική θες περίπου 120 ευρώ για κάθε μπλοκ κάρτας και περίπου άλλα 100+ για τη μητρική και αυτά από εξωτερικό μόνο. Ψυγεία πιστεύω με ένα 3πλο χοντρό και ένα 2πλο χοντρό επίσης είναι σύνολο 180 ευρώ. Και μετά ένα τανκ και μια αντλία καθώς και σωλήνα περίπου 2 μέτρα. Βέβαια αν αποφασίσεις να βάλεις τέτοια υδρόψυξη θα βάλεις αντί του Η50 ένα cpu block για να μπαίνει στο σύνολο της υδρόψυξης. Από κουτιά πιστεύω το Cosmos s θα είναι μια χαρά. Επίσης θα χρειαστείς και ανεμιστήρες για τα ψυγεία που οι τιμές κυμαίνονται από 5 έως 20 ευρώ ανάλογα τα χαρακτηριστικά τους. Οπότε βγάλε ένα σύνολο τα παραπάνω που σου είπα μαζί με 800 περίπου για νερό και άλλα 200 περίπου για κουτί και περιφερειακά.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ θερμά!

Η information.pngGigabyte GA-X58A-UD3R δεν είναι καλύτερη λόγω του usb 3.0 που πετάει σε σχέση με το usb 2.0?? (γιατι αν φτιάξω ένα σύστημα που να κάνει 4000 και να δεν είναι συμβατο με τα στικάκια και τους εξ.σκληρούς που έρχονται, ζήτω που καήκαμε!

η corsair dominator δεν είναι καλύτερη (αν κρινω απο το συγκριτικό)??

http://www.tweakpc.de/hardware/tests/ram/ddr3/corsair_dominator_ddr3_1600_cl7/s01.php

όσο για την υδρόψυξη, αφου δεν υπάρχει καμια σοβαρή εταιρεία να ετοιμάζει το σύστημα για μένα, με εγγύηση και λοιπά, μάλλον δεν θα βάλω. Μόνος μου δεν μπορώ να ασχοληθώ (δεν θα καθίσω να μάθω σε ένα ακριβό σύστημα).

για τον corsair H50 διάβασα για διαρροές. Μήπως ο NOCTUA NH-D14 είναι μακροπρόθεσμα πιο αξιόπιστος?

Link to comment
Share on other sites

προφανώς. Αν πληρώσω ενα κάρο χρήματα και ο κατασκευαστής μου δηλώνει οτι δεν μπορεί να μου εγγυηθεί ότι δεν θα έχω διαρροές, τι νόημα έχει. Το παιρνω και σε ένα μήνα απο τις διαρροές μου καταστρέφονται και τα υπόλοιπα!

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα. Ένα σύστημα μπορεί να στηθεί πάρα πολύ καλά από κάποιον που ξέρει και να μην έχει καθόλου διαρροές. Αυτό βέβαια δεν μπορεί να στο εγγυηθεί κανένας για πάντα. Κάποια στιγμή μπορεί να ξεφύγει νερό αλλά μιλάμε για πάρα πολύ μικρή έως αμελητέα ποσότητα. Δύσκολο να σου κάνει ζημιά. Θα πρέπει το κουτί να το δώσεις σε κάποιον να στο δέσει για 2-3 μέρες μπορεί και παραπάνω να τεσταριστεί και μετά να το χρησιμοποιήσεις. Δεν είναι κάτι σημαντικό. Ακόμα και κάτι να σου καεί, έστω και αν αυτό είναι η μητρική, αν κρατάς back ups τότε απλώς θα την αλλάξεις και θα βάλεις μια καινούργια. Ή οτιδήποτε καεί απλώς θα το αλλάξεις. Θα αγοράσεις κάτι άλλο. Αυτό βέβαια αν συμβει ποτέ να είναι το πιο σίγουρο μετά από μεγάλο χρονικό διάστημα και θα έχεις κάνει απόσβεση οπότε δεν θα νοιαστείς για 200-300 ευρώ πχ που θα δώσεις.

Link to comment
Share on other sites

μάλλον κάτι έχεις καταλάβει λάθος. . .

πέραν της εργοστασιακής ψύξης, κάνεις δεν πρόκειται να σου δώσει εγγύηση για οποιαδήποτε άλλη μορφη ψύξης, είτε λεγεται αέρας, είτε νερο είτε, είτε, είτε.

Κάποια στιγμή μπορεί να ξεφύγει νερό αλλά μιλάμε για πάρα πολύ μικρή έως αμελητέα ποσότητα. Δύσκολο να σου κάνει ζημιά.

και όμως μπορεί να σου κάνει ζημιά και μάλιστα ακόμα και τα υγρά που πουλάνε που δεν είναι αγώγιμα κλπ, μπορούν να βραχυκυκλώσουν κάτι την χειρότερη στιγμη ;)

Edited by AMDnord
Link to comment
Share on other sites

προφανώς. Αν πληρώσω ενα κάρο χρήματα και ο κατασκευαστής μου δηλώνει οτι δεν μπορεί να μου εγγυηθεί ότι δεν θα έχω διαρροές, τι νόημα έχει. Το παιρνω και σε ένα μήνα απο τις διαρροές μου καταστρέφονται και τα υπόλοιπα!

Κανένα κατάστημα δεν δίνει εγγύηση ότι η υδρόψυξη σου δεν πρόκειται να έχει διαρροές.

Αντίθετος όμως αν γνωρίζει πέντε πράματα αυτός που την στήνει δεν πρόκειται ποτε να έχεις διαρροή

Αυτό που θα χρειάζεται από σένα όμως ανά 2 μήνες είναι γέμισμα του tank σου γιατί όσο νάνε εξατμίζεται το υγρό.

Να προσθέσω ότι το υγρό που μπαίνει μέσα στο κύκλωμα είναι κακός αγωγός του ρεύματος :)

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά δε ζητώ να μου δώσουν εφόρου ζωής εγγύηση! προφανώς. Αλλά 3 χρόνια απροβλημάτιστης λειτουργίας νομίζω έιναι λογικό. Εδω δίνουν για συστήματα των 600 ευρώ τέτοια εγγύηση.

<Αυτό που θα χρειάζεται από σένα όμως ανά 2 μήνες είναι γέμισμα του tank σου γιατί όσο νάνε εξατμίζεται το υγρό.> ----πόσο κοστίζει αυτό το γέμισμα?

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ υπάρχει έτοιμη λύσει για τις κάρτες ΜΟΝΟ κομμάτι κομμάτι.

Πήγαινε στο Multi του πειραιά να σου πούνε τα παιδιά παραπάνω για αυτό που ζητάς.

Σε παρακαλώ μην κανεις πολλά post μαζί.

Υπάρχει και το Edit . Έλεος

Link to comment
Share on other sites

1}Μιλαω ως "ειδικος "σε υδροψυξη...

2)την εγγυηση για οποιαδηοποτε διαφορετιη ψυξη απο την στοκ Ξεχνα Την!

3)το να βαλεις υδροψυξη θελει μερακι και προσοχη...εαν δεν παθεις δεν μαθαινεις...Το εννοω αυτο διοτι δεν παμε για υδοψυξη και κανουμε απροσεξιες ,τσιγκουνιες και ατελιες..Ετσι το εκανα και εγω πριν λιγο καιρο, λογο χαρας....και μου χυθηκαν 430 μλ στη μητρικη...

4)την υδροψυξη στις καρτες πρεπει να την κανεις μονο σου η να τα φερεις τα μπλοκς απο Γερμανια πχ και να στα κανουν στο Multirama Extreme.

5)γιατι δεν πας σε σερβερ με μιτρικη Supermicro με satα 3 και usb3 που θες????

6)Για Direct X 11 ΞΕΧΝΑ ΤΗΝ 470 & 480,Παρε 5850-5870-5970....

7)καλυτερα παρε για κουτι οτι πιο μεγαλο βρεις στην αγορα...απο Coolermaster μεχρι Lian Li

Link to comment
Share on other sites

LOL what?!

Αυτο ειδα και εγω... λολ.

Μια χαρα παιζουν DX11 οι nv, και μαλιστα καλυτερα και απο τις ATI. Εξακολουθω να πιστευω οτι εισαι υπερβολικος σε αυτη την αγορα που πας να κανεις...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now