Pastelidis.n.s.

HWBOT News 14/06/2010: Παγκόσμιο ρεκόρ από τον Andre Yang στο Αquamark 3

Recommended Posts

[NEWS_IMG=Andre Yang world record]http://reviews.hwbox.gr/news/overclocking.jpg[/NEWS_IMG]Όσο πάει και αυξάνεται! O λόγος για το νέο παγκόσμιο ρεκόρ στο benchmark Aquamark 3. O overclocker κατέριψε το προηγούμενο παγκόσμιο ρεκόρ ακούει στο όνομα Andre Yang. O γνωστός Ταιβανέζος overclocker σκαρφάλωσε για άλλη μια φορά στο πρώτο σκαλί του βάθρου επιτυγχάνοντας τον αριθμό των 476177 marks.

Συγκεκριμένα, να σας αναφέρουμε ότι ο Andre Yang έκανε χρήση τριών ΑΤΙ Radeon HD 5870 οι οποίες ήταν χρονισμένες στα 950/1250 ΜΗz για πυρήνα/μνήμη. Επίσης χρησιμοποίησε έναν Intel Core i7 980X o οποίος ήταν χρονισμένος στα 6707ΜΗz με την τάση μόλις στα 1,84V. Θα πρέπει να σημειωθεί ότι χρησιμοποιήθηκε υγρό άζωτο για την ψύξη στον επεξεργαστή ο οποίος είναι RETAIL. Aπό ότι φαίνεται δύσκολα θα βρεθεί κάποιος άλλος επεξργαστής ο οποίος θα μπορέσει να τον κοντράρει στα ίσα.

Tα σχόλια όπως πάντα δικά σας :D

[img_ALT=Andre Yang World Record]

http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/7474c16652030af7.jpg[/img_ALT]

Link to comment
Share on other sites

Άμα έχεις cpu που παίζει εκεί δεν χρειάζεται να είναι κλοκαρισμένες οι κάρτες...;)

Κάτσε μοντάρει και το βίντεο που θα ανεβάσει....:P

Link to comment
Share on other sites

Εάν πάρει και κάποιος άλλος ίδιο Batch όχι μόνο ένας και δεν βγει τόσο καλό ελάτε να μου πείτε. Γιατί δεν ξέρω για σας αλλά εγώ είδα κάτι περιεργα στο Heatspreader του cpu από κάτω..και πέστε μου εσείς ότι θέλετε...

Link to comment
Share on other sites

6.4G 3D βγάζουνε οι CPUs ( είδαμε π.χ. ο πρώτος του Τσανού πως πήγαινε, και πως πάει του Αριστείδη ).

Pi1M όμως τόσο ψηλά έχετε δεί retail ?

Ακόμα και για το pifast, που εκεί είναι πιο χαλαροί και οι retail πάλι τα 6.91GHz παραείναι πολλά.

Link to comment
Share on other sites

Δεν λέω για την πάστα (που δε μου φαινεται 100% για παστα γιατί είναι σε αντιδιαμετρικο σημειο ΄πάνω στο καπάκι) αλλά κα΄τω από αυτό φαίνεται σαν να έχει περισέψει κόλλα γύρω γύρω άμα δείτε. Κοιτάχτε το προσεκτικά. Όπως όταν το πατάς μετά και αυτή που περισσεύει βγαίνει προς τα έξω. Δεν έχει μια ευθεία.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή Σάκη εσύ πιστεύεις/λες ότι :

1 . Άλλαξε το καπάκι στο cpu

2 . Άλλαξε το string στο cpuz

3 . "Πείραξε" και τα benchmarks για να φαίνεται ως 3,33 και όχι ως 2,04

Εμένα πάντως σενάριο επιστημονικής φαντασίας μου φαντάζει, από την στιγμή που θα μπορούσε να συνέχιζε να παίζει με ES .

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω λίγο τον συνήγορο του διαβόλου (όχι του Σάκη..) μιας και δεν ξέρω και πολλά από αυτα...:P

Αν ένα καλό παιδί σου σενιάρει ένα ωραιότατο bios που να βλέπει τον cpu ως retail και γενικά όπως

θες εσύ, τότε και στα υπόλοιπα προγράμματα δεν θα φαίνεται όπως φαίνεται στο bios?

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ Boton του έδωσαν αυτό το bios από 2 εταιρείες ; Γιατί ; Για να τους κάνει διαφήμιση ; Και ES να ήταν νομίζεις θα την πείραζε την εκάστοτε εταιρεία ;

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω λίγο τον συνήγορο του διαβόλου (όχι του Σάκη..) μιας και δεν ξέρω και πολλά από αυτα...:P

Αν ένα καλό παιδί σου σενιάρει ένα ωραιότατο bios που να βλέπει τον cpu ως retail και γενικά όπως

θες εσύ, τότε και στα υπόλοιπα προγράμματα δεν θα φαίνεται όπως φαίνεται στο bios?

Σας το έχω πεί και σε άλλο thread, μπορείς με ένα BIOS mod ή ένα πανεύκολο software trick να κάνεις οποιοδήποτε πρόγραμμα να βλέπει ότι ακριβώς θες εσύ, αλλάζεις ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ στοιχείο του επεξεργαστή, και το βλέπουνε όλα όπως ακριβώς θες.

Μπορώ να το κάνω εγω, και ξέρω πως επίσης μπορεί να το κάνει και ο γνωστός παραχαράκτης aka youngbro.

Ο Andre μπορεί να μην ξέρει ο ίδιος, αλλά οι τυπάδες της Asus που έχει από πίσω του ξέρουνε πολύ καλά.

Όσο το γιατί να το κάνει... αν και εφόσον οι ES συνεχίζουνε να είναι καλύτεροι των retail, καθώς και πιο "ευκολόβρετοι" για να κάτσει καλό κομμάτι σε σύγκριση με το αντίστοιχο νούμερο που θες για τους retail, εννοείται πως θα κάνει κανείς το οτιδήποτε για να ΜΗΝ απαγορευτούνε οι ES @ bot.

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι το ξαναλέω να βρεθεί και κάποιος άλλος-άλλοι να παίξουν τόσο ψηλά με retail 980 και να ξέρουμε ότι μπορεί οποιοσδήποτε να πάρει τέτοιο κομμάτι. Καλά αν ισχύει και αυτό για το συγκεκριμένο batch ακόμα καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Άμα θες να αποδείξεις κάτι κάνεις τα πάντα.

Aπλα φοβαται μην χωθει περισσοτερος κοσμος και ζηταει να κοπουν τα ES. Για αυτο ολα αυτα... τωρα μεσα στην καθε εταιρια που παει και bencharei ανετα του σενιαρουν ενα cpu. Δεν ειναι και τιποτα τραγικο για εκεινους;) οπως επισης ανετα του πειραζουν το BIOS.

Link to comment
Share on other sites

By the way, οι εταιρίες προτιμάνε να μην ξοδεύουνε λεφτά για τίποτα και για κανέναν, κάθε τι το περιττό τους είναι ένα "καρφί" που χώνεται σιγά σιγά μέσα τους.

Τους ES οι κατασκευαστές τους παίρνουνε τζάμπα και μπορούνε να πάρουνε αρκετούς κάθε φορά.

Δεν νομίζω να πιστεύετε πως το ίδιο εύκολα ξοδεύουνε 50k για να πάρουνε για τον αγαπημένο τους overclocker 50 980X για να βρεί καλό retail...

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να το κάνω εγω, και ξέρω πως επίσης μπορεί να το κάνει και ο γνωστός παραχαράκτης aka youngbro.

Ο Andre μπορεί να μην ξέρει ο ίδιος, αλλά οι τυπάδες της Asus που έχει από πίσω του ξέρουνε πολύ καλά.

Βασίλη, έχεις κι εσύ έναν ES. Μπορείς να κάνεις την διαδικασία που λες παραπάνω προκειμένου να δείχνει το cpuz πως πρόκειται για retail 980 και παράλληλα στο ORB να φαίνεται σαν retail 980;

Τρέξε και συ ένα 03 για πλάκα, ανέβασε ένα βιντεάκι και το σχετικό λινκ από FM και θα είσαι εντάξει.

Προς το παρόν με τα λόγια, τους δίνεις πάτημα να λένε ότι μ@λ@κία θέλουν. Eγώ προσωπικά θα είχα σκυλιάσει...

Link to comment
Share on other sites

Να το κάνω, αλλά γιατί έχω την εντύπωση ότι απλά θα μου την πούνε κι από πάνω, και δεν θα είναι και λίγοι που θα πούνε ότι αυτό το έχω κάνει και σε άλλα score μου :D

Θα το σκεφτώ και αν δεν βαρεθώ θα το κάνω κιόλας.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now