Sol

Επιβεβαιώνονται οι απολύσεις της AMD

Recommended Posts

[wrapleft]http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/547c429f942b3a.jpg[/wrapleft]Απομακρύνσεις 1800 εργαζομένων, που αντιστοιχούν στο 10% του προσωπικού της, καθώς και μείωση πωλήσεων σε σχέση με τις αναμενόμενες του πρώτου τετραμήνου ανακοίνωσε η AMD. Oι απολύσεις θα ξεκινήσουν στα μέσα Απριλίου και θα ολοκληρωθούν το 3ο τετράμηνο του έτους.

Αντίστοιχες απολύσεις είχε πραγματοποιήσει και η Intel το προηγούμενο χρόνο μειώνοντας το προσωπικό της κατά 10.500 εργαζομένους, ομοίως 10% του συνόλου.

Link to comment
Share on other sites

Αντίστοιχες απολύσεις είχε πραγματοποιήσει και η Intel το προηγούμενο χρόνο μειώνοντας το προσωπικό της κατά 10.500 εργαζομένους, ομοίως 10% του συνόλου.

Πριν 2 χρόνια εννοείς.

Υπάρχει βέβαια και μία ουσιαστική διαφορά : Η AMD δε θα ανακάμψει χωρίς εξωτερική παρέμβαση. Αν δεν υπήρχαν τα εμβάσματα από τους Άραβες (που αγόρασαν το 10%) , η πώληση περιουσιακών στοιχείων και οι απολύσεις, η εταιρεία θα είχε ήδη κλείσει. Η AMD έχει τελειώσει, απλά περιμένουμε τη ληξιαρχική πράξη θανάτου. Τα 65nm της εταιρείας δε θα δουλέψουν ποτέ ανταγωνιστικά και τα 45nm χρειάζονται τεράστια ποσά R&D. Το χρέος της ΑΜD βρίσκεται στο 100% της χρηματιστηριακής της αξίας... Κρίμα....

Link to comment
Share on other sites

GDP η AMD δεν κλείνει...

Ίσως περάσει όλη σε χέρια Αράβων και αλλάξει όνομα και κλέισει όλα της τα εργαστάσια και ανοίξει μόνο στην Ινδία και προωθεί προϊόντα της μόνο σε αντιαμερικάνικες χώρες....αυτά τα ολίγα :D

Link to comment
Share on other sites

Αν ξαναδιαβάσεις όσα γράφω θα δεις ότι αναφέρω "εξωτερική παρέμβαση". 1) Πουθενά δεν αναφέρω ότι θα κλείσει χωρίς προϋποθέσεις 2) Δεν μπορείς να αποδείξεις ότι έχεις δίκιο, διότι μέχρι τώρα διατηρείται στη ζωή με το 10% των Αράβων, με εκποιήσεις περιουσιακών στοιχείων και με απολύσεις.

Αν δεν υπάρξουν τρίτοι παράγοντες ώστε να εισρεύσει ρευστό στην εταιρεία, θα κλείσει. Πάντως από τα προϊόντα της κέρδος δεν πρόκειται να δει τουλάχιστον για τον επόμενο χρόνο.

Οι τρίτοι παράγοντες μπορεί να είναι οι Άραβες για εξαγορά μετοχικού πακέτου, αγοραστές για τα εργοστάσια που θα πουλήσει (asset light), ή κάποια εταιρεία (ΙΒΜ, Νvidia) που θα την εξαγοράσει.

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι που το διαβάζεις :)

Όσο για το Lab, μιλάς ως εκπρόσωπος; Αν ναι, ήθελα να ήξερα τι ήθελε αυτό το πρωτοσέλιδο post για τις δύσκολες ώρες της ΑΜD, μια που όλοι εσείς οι ειδήμονες με ειρωνευόσασταν για τις απόψεις μου, όταν τα έγραφα 6-7 μήνες πριν ξυπνήσετε.

Άντε να αγοράσεις καμιά κόπια Vista, να ηρεμήσεις :P

Υ.Γ. Ειλικρινά μιλάω τώρα, πέρα από κάθε εμπάθεια που μπορεί να έχω στο πρόσωπό σου (και σεβόμενος τα 1000+ post που είχα κάνει) : Το περιεχόμενο του lab έχει πάρει τον κατήφορο (Forum + news). Γνώμη μου.

Link to comment
Share on other sites

Ποιος εκπρόσωπος; Όχι δεν είμαι δικηγόρος του Lab or something. Εκτός Lab είμαι ούτως ή άλλως πλέον.

Ξέρω πως ότι και να πω το ίδιο κάνει, οπότε ποιος ο λόγος;;

Δεν τα λες σωστά, όχι Vista, MEII τα λένε στην πιάτσα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτή τη στιγμή, την πατάει κάτω σαν σκουλήκι... Το αν θα επανέλθει και με ποιες προϋποθέσεις η AMD, μέλλει να το δούμε.

Δεν τα λες σωστά, όχι Vista, MEII τα λένε στην πιάτσα.

Έτσι, έτσι.... Πες μου ότι εγκατέστησες και καμιά διανομή να γουστάρω... :)

Link to comment
Share on other sites

Έπ ώπ ηρεμήστε όλοι...δέν θέλουμε διαμάχες εδώ...:D:D:D

Το πάσχα θα ψήσουμε μαζί κοκορέτσια..θέλω να είμαστε αγαπημένοι :hehe:

GDP δέν κρίνω αυτά που λές..ισχύουν όλα...απλά είπα τι ξέρω εγώ :D

PS Θα εγκαταστήσω εγώ διανομή :D

Link to comment
Share on other sites

Εταιρια που λανσαρει καινουρια μοντελα και εχει ηδη λειτουργικα 45νμ δεν κλεινει , χρεος μπορει να εχει και μην μπερδευεις την χρηματιστηριακη αξια με τη εμπορικη.

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς ότι θα βγάλει κέρδος από τα 65nm ή από τα 45nm? (Άντε και να δεχτώ τον ισχυρισμό σου για τα 45, τα πρώτα chip θα είναι dump shrink, άρα υποδεέστερα σε επιδόσεις ακόμα και από τους σημερινούς C2D @ 65).

Η χρηματιστηριακή αξία είναι ενδεικτική της πορείας της εταιρείας σε σχέση με τον ανταγωνισμό στην συγκεκριμένη περίπτωση. Να δούμε σε λίγους μήνες που θα πουλήσει όλα τα εργοστάσια για να επιβιώσει τι θα λες. Ναι δεν κλείνει, αλλά αναρωτιέμαι μέχρι πότε θα έχει να πουλάει και να απολύει;

Link to comment
Share on other sites

ποτε ξανα-απελυσε?

ποια εργοστασια πουλαει , εδω ανοιγει καινουρια !

και τα 45ρια θα εχουν περισσοτερη cache , οποτε μην βιαζεσαι να βγαλεις συμπερασματα

Link to comment
Share on other sites

Χρωστάει στους Ισπανούς όμως ένα εργοστάσιο αν θυμάμαι καλά, που δεν το έχει παραδώσει ακόμα. Η Intel τα ανοίγει στην "ξεφτίλα", όχι η AMD.

Άλλωστε έχασε πολύ με τους Opteron, άργησε να τους βγάλει και σημαντικό μερίδιο της αγοράς πήγε αλλού. Όταν όλες οι αμερικάνικες αγορές παρουσιάζουν πτώση (η Intel έχει 20% π.χ.), λογικό είναι στην AMD να κάνουν ευχέλαια πλέον μπας και γίνει κάτι. Τους πήρε άσχημα ο κατήφορος, συμπαρασύρθηκαν και με τις πτώσεις του χρηματιστηρίου εκεί, έγινε άσχημο παιχνίδι.

Εδώ βλέπω την nVIDIA που ήταν και που έχει φτάσει τώρα, την AMD που ειχε και προβληματα δε θα παιρνε η μπαλα?

Χαίρομαι που το διαβάζεις

Όσο για το Lab, μιλάς ως εκπρόσωπος; Αν ναι, ήθελα να ήξερα τι ήθελε αυτό το πρωτοσέλιδο post για τις δύσκολες ώρες της ΑΜD, μια που όλοι εσείς οι ειδήμονες με ειρωνευόσασταν για τις απόψεις μου, όταν τα έγραφα 6-7 μήνες πριν ξυπνήσετε.

Υ.Γ. Ειλικρινά μιλάω τώρα, πέρα από κάθε εμπάθεια που μπορεί να έχω στο πρόσωπό σου (και σεβόμενος τα 1000+ post που είχα κάνει) : Το περιεχόμενο του lab έχει πάρει τον κατήφορο (Forum + news). Γνώμη μου.

Τουλάχιστον προσωπικά, σου τόνιζα να μην είσαι απόλυτος - ποτέ δεν ξέρεις 100% κάτι. Ελπίζω πάντως να μην "τα έχεις" μαζί μου, όπως θα είδες ότι έβλεπα να γράφεται, έμπαινε :)

Link to comment
Share on other sites

Ό,τι έκανε στη Motorola, το κάνει και στην AMD ο Ηector. Μα καλά, πόσο ζώα μπορεί να είναι οι μέτοχοι για να καταλάβουν και να τον διώξουν πριν υλοποιήσει το asset light;

Φίλτατε ea6gka η ΑΜD έχει στο στρατηγικό της σχεδιασμό να μείνει χωρίς εργοστάσια.

Link to comment
Share on other sites

Υπερβολή μου κάνει το χωρίς εργοστάσια. Ειδικά αν όντως μετά την έλευση του Larrabee, δωθεί το πράσινο φως στην nVIDIA να εξαγοράσει την AMD/ATi, τα πράγματα θα περιπλακούν πολύ.

Μπορεί η nVIDIA να έχει τη δυνατότητα του "ban" στην Intel από τις κάρτες γραφικών της, πράγμα το οποίο σημαίνει στεγνό πόλεμο μεταξύ των εταιρειών, είναι όμως και δίκοπο μαχαίρι. Αν η Intel έχει καλύτερα CPU και καλύτερα GPU (αν ο Larrabee πάει καλά), τότε θα καταστραφεί και η nVIDIA τελείως.

Πόσο μάλλον αν όλο αυτό γίνει με την AMD να είναι fabless, όπως είναι και η nVIDIA τώρα?

Ο Larrabee, τα SSD και ο καταιγιστικός ρυθμός με τον οποίο η Intel ανοίγει εργοστάσια, δείχνει σα να θέλει να εξαφανίσει πλέον τον ανταγωνισμό, όχι απλά να βγάλει παραπάνω κέρδη.

Το χειρότερο σενάριο για την Intel είναι να χάσει CF/SLI υποστήριξη, με τον Larrabee να είναι για κλάματα και οι AMD/ATi/nVIDIA να παίξουν τα γερά χαρτιά τους με κάρτες στα 2-3 TFlops, που θα "αναγκάσουν" την Intel να τους παρακαλάει με σκυμμένο κεφάλι.

Το καλύτερο σενάριο όμως, είναι ένας Larrabee που θα πάει εξαιρετικά, με μια συγχώνευση nVIDIA/AMD/ATi. Με ένα σμπάρο, δυο τρυγόνια - θα τους εξαφανίσει και τους δύο, όχι μόνο στα CPU αλλά και στα GPU.

Προσωπικά πάντως, θεωρούσα πως η AMD θα ζήσει μέχρι το Fusion, όπου ίσως εκεί να έπαιρνε μια γερή ανάσα. Με τις παραιτήσεις αυτές όμως, δεν ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

Αν η Intel έχει καλύτερα CPU και καλύτερα GPU (αν ο Larrabee πάει καλά), τότε θα καταστραφεί και η nVIDIA τελείως.

Τέτοιο σενάριο είναι εξαιρετικά μακρινό. Η Intel προανήγγειλε 10x επιδόσεις σε σχέση με τις σημερινές της integrated λύσεις μέχρι το 2010. Ακόμα και αν επιτύχει αυτό το νούμερο, πάλι θα είναι 70-80% χειρότερο σε σχέση με την ΤΡΕΧΟΥΣΑ γενιά της Nvidia, πόσο μάλλον σε 2 χρόνια. Είναι εξαιρετικά απίθανο να καταφέρει να φτάσει τέτοιες επιδόσεις η Intel στο άμεσο μέλλον.

Το σενάριο εξαγοράς της AMD από Nvidia είναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ ενδιαφέρον για τους λόγους που αναφέρεις (θα μείνει η Intel χωρίς CF/SLI), αλλά σκοντάφτει στο ότι μετά από μια τέτοια εξαγορά, η εταιρεία που θα προκύψει ΧΑΝΕΙ το x86 licence, καθώς η συμφωνία AMD/Intel έχει σχετική ρήτρα. Αν τώρα εμπλακεί και η IBM στο παιχνίδι (που έχει δικό της x86 licence) τότε τα πράγματα περιπλέκονται πολύ και η Intel θα απειληθεί με αφανισμό.

Μέχρι όμως τέτοια σενάρια να επαληθευτούν, ο κίνδυνος του αφανισμού της AMD είναι ορατός (τουλάχιστον στο επίπεδο ανταγωνισμού με την Intel και όχι στο επίπεδο ανταγωνισμού με π.χ. τη Via). Από τα δεδομένα που υπάρχουν, η AMD καλό θα ήταν να επιδιώξει την εξαγορά της ΤΩΡΑ που έχεις fabs και όχι μετά την υλοποίηση του asset light

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now