FireKiller

Κατεύθυνση-Παράθυρο για το μέλλον

Recommended Posts

Aν εχεις ορεξη να ψαξεις να βρεις αυτο που θες και θα σε συμφερει μπορεις να βρεις αξιοπρεπεστατες

δουλειες.

Φιλος δουλευει στη Siemens προγραμματιστης, δουλευει 15+ ωρες και παιρνει 1600?.

Αδερφος κολλητου φιλου δουλευε σε εταιρεια επικοινωνιων, προγραμματιζε και εστηνε κεραιες,

ειχε γυρισε ολη την ελλαδα και χεζονταν στο χρημα.

Το μονο σιγουρο ειναι οτι πλεον στις μερες δεν θα παρει κανεις μας που ψαχνει για δουλεια αυτα

που δικαιουται για την εκπαιδευση που εχει λαβει, ειδικα αυτοι που ψαχνουν για πρωτη φορα δουλεια...:(

Link to comment
Share on other sites

Χεχε πολυ σωστα εδω στην ελλαδα δυο κατηγοριες ανθρωπων πανε ψηλα ...οι αετοι αλλα και τα ερπετα (το ειπε ενας σοφος δεν θυμαμαι ποιος )

Στο θεμα μας τωρα.Σιγουρα πας τεχνολογικη οπως ολοι σου ειπαν ...Απο πανεπιστημια εχει, δοξα τω θεο, .

ριξε μια ματια στα αρχεια αυτα παρακατω

νομιζω πως ειναι χρησιμα :D

Baseis,ipologismos morion k.tlp.rar

Baseis,ipologismos morion k.tlp.rar

Baseis,ipologismos morion k.tlp.rar

Baseis,ipologismos morion k.tlp.rar

Link to comment
Share on other sites

επειδη και γω το ψαχνω ενδιαφερομαι να ακουσω γνωμες αλλα το προβλημα ειναι η ευρεση εργασιας και αυτο με απασχολει πολυ.με ενδιαφερουν ολα αυτα με το hw design αλλα τι δουλεια μπορω να βρω ελλαδα ή εξωτερικο?για οποια σχολη θελετε,μεταπτυχιακα κλπ μπορω να βρω πληροφοριες παντως απο το φροντ μου(ωθηση,απο τα καλυτερα στην αθηνα για τεχνολογικη/θετικη κατευθυνση)
Στειλε σε πμ σε ποιο τμημα εισαι συμμαθητα :P
Link to comment
Share on other sites

Στειλε σε πμ σε ποιο τμημα εισαι συμμαθητα :P

χαχα σου στειλα

Aν εχεις ορεξη να ψαξεις να βρεις αυτο που θες και θα σε συμφερει μπορεις να βρεις αξιοπρεπεστατες

δουλειες.

Φιλος δουλευει στη Siemens προγραμματιστης, δουλευει 15+ ωρες και παιρνει 1600?.

Αδερφος κολλητου φιλου δουλευε σε εταιρεια επικοινωνιων, προγραμματιζε και εστηνε κεραιες,

ειχε γυρισε ολη την ελλαδα και χεζονταν στο χρημα.

Το μονο σιγουρο ειναι οτι πλεον στις μερες δεν θα παρει κανεις μας που ψαχνει για δουλεια αυτα

που δικαιουται για την εκπαιδευση που εχει λαβει, ειδικα αυτοι που ψαχνουν για πρωτη φορα δουλεια...:(

αρα ειναι οτι σου κατσει....δυστυχως θα τα βρουμε πολυ δυσκολα τα πραγματα εμεις και μαλλον για εξωτερικο θα την κανουμε αν μπορεσουμε αλλα και παλι δυσκολο :/

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

Θα σας μιλήσω απο πρώτο χέρι, πιο πρώτο δεν γίνεται:Ρ

Πέρσι ηρθαν απο τα πιο χαρούμενα νέα ever, έμαθα οτι θα σπουδάσω το χόμπιμου... ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΕΣ φυσικά!

Είμαι πρωτοετής ΗΜΜΥ... δεν είμαι κανα καμένο άτομο που διάβαζα απο το πρωί μέχρι το άλλο πρωί, μπορεί να το επιβεβαιώσει και ο FireKiller;)

Τα μόρια είναι πολλα δεν αντιλέγω σε αυτό αλλα προσθεου όχι και άπιαστα!

Απο την δική μου εμπειρία θα σας πω(στους μικρότερους) οτι η 3η λυκείου δεν θέλει κάψημο αλλά ΣΥΣΤΗΜΑ... χωρίς κενά και με γερές βάσεις;)

Οι υπολογιστές αλλα και όλες οι ηλεκτρονικές/ηλεκτρολογικές κατασκευές ήταν και είναι το πάθος μου, απο μικρός κατσαβιδάκιας που λεμε :Ρ

Το OC είναι χομπι και μάλιστα ακριβό... πιστεύω οτι έκανα σωστή επιλογή να γίνω ΗΜΜΥ και όχι να σπουδάσω πληροφορική γιατί το Πανεπιστήμιο πλέον είναι μόνο η αρχή... τα μεταπτυχιακά και οι ειδικεύσεις πάνε cloud... και σε 5-6-7 χρόνια που θα τελειώσω μπορεί να μην θέλω τελικά να ασχοληθώ με PC αλλα με οτιδήποτε...

Νομίζω οτι όσο πιο ευρύ είναι το πτυχίο τόσο καλύτερα γιατι δεν περιορίζεσαι και οι καιροι αλλάζουν γρήγορα.

Ελπίζω να μην σας κούρασα και φυσικά τα παραπάνω είναι απλά η αποψή μου:)

Υ.Γ. το αν θα πας θετική ή τεχνολογική δεν έχει καμία σημασία...

Εγώ έχω θέμα με την παπαπαπαπαγαλία... και γιαυτό πήγα θετική γιατι δεν θέλει αποστήθηση:)

και δεν υστερώ σε τπτ απο τους συνφοιτητές μου διοτι αυτή τη στιγμή τα ίδια ξέρουμε;)

Link to comment
Share on other sites

σωστα τα λες φιλε αλλα για να πιασεις 19000 περιπου μορια σημαινει οτι εισαι ΚΟΡΥΦΗ απλα :P

συμφωνω οτι θελει συστημα και ΠΟΛΥ διαβασμα και γερες βασεις αλλα .... Λιγοι μπαινουν εκει καθε χρονο :D οι περισσοτεροι κανουν βολτες απο εξω...:hehe:

Υ.Γ:Εγω που ειμαι Β' λυκειου (τεχνολογικη κατευθυνση)θα ηθελα να περασω εφαρμοσμενη πληροφορικη ή στρατο/αστυνομια :P

Link to comment
Share on other sites

το καλυτερο ειναι να μπεις εμπ αλλα ποσοι μπορουν να το κανουν αυτο;πρεπει να στρωσεις γερο πωλο κατω,να εχεις συστημα αλλα να το χεις και γενικα ομως πιστευω.και το σημαντικοτερο να το χεις βαλει στοχο και να το πιστεψεις,πραγμα που προσπαθω να κανω τωρα :P υπαρχει κατι αντιστοιχο με αυτο και χαμηλοτερη βαση;

Link to comment
Share on other sites

Καποδιστριακό Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών! Γενικά από προπτυχιακό δε γίνεσαι πλέον κάτι στη ζωή σου...Και καλό είναι να κάνει πολλά περισσότερα πράγματα και πέραν σχολής.

Εγώ κάθισα και πέρασα ΕΜΠ, και ενώ ήθελα ΗΜΜΥ, χίλιες φορές καλύτερα είμαι στους ΝΜΜ. Είναι λίγο υπερκτιμημένη η σχολή των ηλεκτρολόγων.

Οι ΝΜΜ ανέβηκαν από 17942 βάση 2006 στις 18700+ μέσα σε 4 χρόνια!

Αυτό που θα σε καθορίσει είναι αυτό που θα κυνηγήσεις και σίγουρα μπορεί να μην είναι το αντικείμενο της σχολής σου. Εκεί απλά κοιτάς να περάσεις μαθήματα με βαθμό και να αρπάξεις ότι μπορείς. Η μετέπειτα φάση είναι σημαντική, καθώς και οι εξωτερικές σου δραστηριότητες.

Link to comment
Share on other sites

εψαξα λιγο τις σχολες και ειδα οτι σε σχεση με τους υπολογιστες παιζουνε το ημμυ και μετα με χαμηλοτερες βασεις που φενονται καλα ειναι πληροφορικης & τηλ/νιων αθηνας με 17082 και πληροφορικης οικονομικου πανεπιστημιου αθηνων με 15829(το οποιο σε αφηνει να πας και σε οικονομικα και σε δικτυα και σε πληροφορικη,προγραμματισμο,java,c++ και αλλα..οποιος θελει περισσοτερες πληροφοριες γι αυτα μπορει να μου πει να scanαρω κατι φυλλαδια που εχω

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως επέλεξα Τεχνολογική με σκοπό να πάω Ηλεκτρονικός Μηχανικός (μακάρι ΕΜΠ ΗΜΜΥ). Αλλά έχω μια απορία. Μεταπτυχιακό στην νανοτεχνολογία ή στον προγραμματισμό επεξεργαστών (κάτι τέτοιο) για το συγκεκριμένο επάγγελμα υπάρχει ?

Αν αποτύχω, πάω ή Ικάρων ή ΟΥΚ. :confused:

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δει τις βάσεις σε αυτά; Γιατί το ΕΜΠ φαίνεται λίγο μπροστά στα άλλα!

Τέσπα, αν θες ΗΜΜΥ, καλύτερα να πας Πάτρα (αν φυσικά σου το επιτρέπει το οικονομικό).

Link to comment
Share on other sites

:P Εχει και σχολη ευελπιδων αμα θες εσωκλειστος στην σχολη και 140 ευρω το μηνα δικα σου :)

Αλλα 19000+ μορια δεν πιανονται ευκολα ...θες 19αρα φυσικα και μαθηματικα κατευθυνσης...που λιγοι τα πιανουν.

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα μαθήματα παιχνιδάκι 20 άνετα εκτός από Αρχαία και λίγο Μαθηματικά που τα άφησα στην άκρη.

Τα Χριστούγεννα θα στρωθώ αλλιώς θα είναι αργά μετά.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως επέλεξα Τεχνολογική με σκοπό να πάω Ηλεκτρονικός Μηχανικός (μακάρι ΕΜΠ ΗΜΜΥ).

Αν θυμάμαι καλά είναι Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και όχι Ηλεκτρονικών.

Όπως και να'χει, αυτή έχει τελειώσει ο αδερφός μου, και κοντεύει χρόνο που ψάχνει για δουλεία (σχετική προφανώς με το αντικείμενό του), αλλά δεν βρίσκει τίποτα.

Έτσι όπως την κατάντησαν την χώρα, πιο πολύ σημασία έχει το βύσμα σου παρά το πτυχίο σου....

Κάθε επιτυχία πάντως σε ό,τι κι αν επιλέξεις!

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλά είναι Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και όχι Ηλεκτρονικών.

Όπως και να'χει, αυτή έχει τελειώσει ο αδερφός μου, και κοντεύει χρόνο που ψάχνει για δουλεία (σχετική προφανώς με το αντικείμενό του), αλλά δεν βρίσκει τίποτα.

Έτσι όπως την κατάντησαν την χώρα, πιο πολύ σημασία έχει το βύσμα σου παρά το πτυχίο σου....

Κάθε επιτυχία πάντως σε ό,τι κι αν επιλέξεις!

Έχεις δίκιο, αλλά μου την χαλάει λίγο αυτή η λέξη να σου πω την αλήθεια γιατί δεν θέλω να γίνω ηλεκτρολόγος, αλλά ηλεκτρονικός.

Καλή τύχη εύχομαι στον αδερφό σου από τα βάθη της καρδιάς μου. :)

Ευχαριστώ. ;)

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλά είναι Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και όχι Ηλεκτρονικών.

Ηλεκτρολόγων είναι σε όλα αν δεν κάνω λάθος, εκτός από το Πολυτεχνείο Κρήτης που είναι Ηλεκτρονικών Μηχανικών;

Link to comment
Share on other sites

Ηλεκτρονικοί μηχανικοί είμαστε και εμείς στη σχολή μου στο Βόλο αν σε ενδιαφέρει (Μηχανικός Η/Υ Τηλεπικοινωνιών και Δικτύων). Αν και μεις έχουμε πάρει έγκριση να μετονομαστούμε σε ηλεκτρόλογους, αλλά δεν ξέρω πότε θα γίνει ακριβώς. Αν σε ενδιαφέρει πες μου να σου πω πληροφορίες.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντος είμαι τρίτη φέτος,περιττό να πώ ότι το διάβασμα είναι πάρα πολύ. Ιωάννινα θέλω να περάσω πληροφορική.Πήγαμε εκδρομή στο τμήμα,είδα το εργαστήριο ολοκληρωμένων κυκλωμάτων και πραγματικά έλιωσα!2,4 ghz spectrum analyzer.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now