gdp77

Ubuntu 8.04 LTS

Recommended Posts

Κρίμα που η κυκλοφορία μια τέτοιας διανομής δεν αποτελεί είδηση στην πρώτη σελίδα του hwbox. Αντίθετα αποτελούν είδηση ένα σωρό άλλα θέματα που θα μπορούσαν να αναφέρονταν και σε ένα απλό thread του forum....

Link to comment
Share on other sites

LawL έγινε τέτοιο λάθος;

Κι εγώ που νόμιζα ότι το site αφορά h/w και benches.

Ξηλώστε τα όλα ρε και βάλτε OpenSource θέματα, δεν ακούτε τι λέει το παιδί; :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Αν αφορά hw και benches, τότε γιατί μπαίνουν άλλες ειδήσεις που δεν έχουν σχέση με τίποτα από τα δύο; Για ρίξε μια ματιά στην πρώτη σελίδα και σταμάτα να είσαι εριστικός.

Link to comment
Share on other sites

@gdp θα μπορούσε να αποτελεί όμορφη είδηση στην κεντρική σελίδα του forum, αλλά το site είναι ακόμα νέοπας και προσπαθούμε να κατασταλλάξουμε κάπου..όπως καταλαβαίνεις έχουμε ακόμα μέλλον και έχουμε σημαντική έλλειψη σε πολλές κατηγορίες μπορώ να πώ... :(

@JP ηρέμησε ωρέ :)

Link to comment
Share on other sites

Δέν ξέρω αν το ξέρετε ή αν το έχετε ξανα ακούσει...εγώ πάντως όχι :P

Αλλά οι b2b υπολογιστές του Πλαισίου με ονομασία TurbobiZ είναι εφοδιασμένοι με

Ubuntu, Open Office και Firefox...

Απλά τώρα το είδα και το ανέφερα...:boing:

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα που η κυκλοφορία μια τέτοιας διανομής δεν αποτελεί είδηση στην πρώτη σελίδα του hwbox. Αντίθετα αποτελούν είδηση ένα σωρό άλλα θέματα που θα μπορούσαν να αναφέρονταν και σε ένα απλό thread του forum....

Θα σου απαντήσω προσωπικά για μένα, δεν ξέρω τι λένε τα άλλα παιδιά:

Το να βάλω είδηση κάτι για το Linux, θεωρώ πως δεν ταιριάζει στο "κλίμα" του hwbox. Θα μου πεις ότι έβαλα για τα Windows, ε ναι, ειναι και ενα 90% της αγορας όμως και σαφώς, αφορούν τους benchers και overclockers που τα χρησιμοποιούν εξ'ολοκλήρου.

Εγώ π.χ. θα γούσταρα τρελά να βάζω ειδήσεις για ότι νέο υπάρχει στη gaming κοινότητα - δεν είναι όμως το box το κατάλληλο για τέτοιες ειδήσεις (τουλάχιστον ακόμα :D)

Αυτο που θέλω να σου πω, είναι ότι βλέπω και τη ζήτηση που έχει το site και αναλόγως ποστάρω. Εδώ π.χ. ειδήσεις για κινητά δεν έχουν και πολύ χώρο. Οι οικονομικής φύσης ειδήσεις που βάζω καμιά φορά, θεωρώ από την άλλη ότι είναι ένα ωραίο add-on στη σελίδα.

Πάντως, από τη στιγμή που βλέπω ότι εσύ ενδιαφέρεσαι για το εν λόγω θέμα, από μένα να ξέρεις ότι όταν θα βλέπω κάτι για το Linux και θα το θεωρώ ενδιαφέρον, θα μπαίνει.

Απλά θεωρώ πως το καταλαβαίνεις, ότι ένα "ύφος" του στυλ "δε βάλατε το Ubuntu στην κεντρική" δεν είναι και πολύ σωστό - στείλε μου ένα πμ και όλα λύνονται ;)

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον JC, το site είναι περισσότερο hardware oriented (προς το παρόν τουλάχιστον) γι' αυτό και εγώ προσωπικά δεν το έβαλα σαν είδηση αλλά postαρα στο παρόν thread link για την τελική έκδοση....

Link to comment
Share on other sites

Ok. Κατανοητό το orientation του hwbox, αλλά εφόσον μπαίνει είδηση για το end-of-life των XP, γιατί να μην μπει και είδηση για τη νέα έκδοση του λειτουργικού που αυτή τη στιγμή έχει 60% άνοδο στην εγκατεστημένη βάση του, γίνεται όλο και πιο δημοφιλές και αποτελεί σημαντική εναλλακτική λύση; Δείτε το και αλλιώς : Σε λίγα χρόνια μπορεί και να bench-άρετε σε αυτό, όσο απίστευτο και αν σας φαίνεται :)

SuperPI Windows VS Linux @ XSforums

Y.Γ. Να δω τον jpavly σε μερικά χρονάκια να παρακαλάει linux-άδες για να του κάνουν compile ελαφρύ linux kernel, ώστε να bench-άρει...

Link to comment
Share on other sites

Τον λόγο που μπήκε μία είδηση για τα Windows τον εξήγησε λίγο πιο πάνω ο JC.

Προσωπικά δε θα με πείραζε αν έμπαινε κάποια είδηση σχετική με Linux, όπως π.χ. της κυκλοφορίας της τελικής έκδοσης της ίσως περισσότερο πολυαναμενόμενης linux distro (όπως και τελικά μπήκε). Αλλά να αρχίζουμε να postάρουμε ειδήσεις του στιλ "Κυκλοφόρησε η KDE 4.1 Alpha 1" ...δε το βλέπω να έχει πολύ σχέση με την κατεύθυνση του box...

Link to comment
Share on other sites

η εκδοση αυτη εχει σοβαρο προβλημα με την αναλυση οθονης αναλογικου σηματος προς το παρον . πρεπει να κανετε μια διαδικασια για να εχετε native αναλυση.

δλδ πρεπει να τικαρετε την επιλογη "other" under "administration" και μετα να πατε να επιλεξετε το screen and others καπως ετσι. μετα στα applications να τρεξετε την εφαρμογη και να βαλετε μονοι σας την αναλυση.

αλλιως 640Χ480 με οριτζιναλ nvidia drivers και μεχρι 800χ600 με legacy.

τα σπαει το ubuntu lol, καλλιο debian + arch στο χερι παρα 10 και καρτεριιιιιι........

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως έχω γενικότερα πρόβλημα με την ανάλυση. Ενώ το 7.10 παίζει άριστα σε όλες τις αναλύσεις, η 8.04 έχει πεισμώσει στο 800x600 και δε λέει να αλλάξει με τίποτα!

Link to comment
Share on other sites

α) Και σε μένα η ανάλυση παίζει μια χαρά και στο laptop (με το δύστροπο X600) και στο desktop με 8800GT

β) Αν έχετε πρόβλημα βάλτε το envy με το synaptic και αυτό θα αναλάβει να εγκαταστήσει αυτόματα τους LATEST drivers και το αντίστοιχο tool διαχείρισης (nvidia-settings ή catalyst) για να έχετε όλες τις γνωστές ρυθμίσεις που έχετε και στα Win.

http://www.albertomilone.com/nvidia_scripts1.html

Link to comment
Share on other sites

α) Δοκίμασε με το envy που σου λέω. Είναι 5 λεπτά υπόθεση. Πόσταρε για όποια βοήθεια χρειαστείς και μην ψαρώνεις από τον κάθε κολλημένο που θα σε παραπέμψει σε shell για να κάνεις δουλειά. Το 99% όσων θες να κάνεις γίνονται από GUI.

β) Το KDE 4.0 είναι bug-αρισμένο μέχρι αηδίας. Θα σου πρότεινα Ubuntu μέχρι να ωριμάσει το KDE 4 ( αναμονή για 4.x.x.x) . Δεν το έχω ψάξει, αλλά είναι πιθανόν τα προβλήματά σου να ξεκινούν από εκεί.

Υ.Γ. Δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι Wizard, ea6gka και λοιποί έχουν partition με Linux.... Πολύ χαίρομαι!!! Δεδομένου ότι είστε "παραθυρικοί" , θα είχε εξαιρετικό ενδιαφέρον (τουλάχιστον για μένα ) κάποιο post με τις εντυπώσεις σας για το Ubuntu ως προς τη φιλικότητά του και ως εναλλακτικό λειτουργικό σύστημα.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, θεωρώ πως πλέον (αν και σηκώνει αρκετές βελτιώσεις) το Ubuntu έχει γίνει πολύ user-friendly. Έρχεται out-of-the-box με αρκετές και καλές εφαρμογές και η εγκατάσταση εφαρμογών (αν δεν απαιτούν terminal αλλά synaptic) είναι ευκολότερη σχετικά με τα Windows (next-> i agree -> next -> ok blah blah blah).

Νομίζω (αν και πολλοί ενδεχομένως να διαφωνίσουν) πως είναι ευκολότερο ένας παντελώς άσχετος με pc να συνηθίσει σε Ubuntu (-ειδή) παρά σε Windows....

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω ubuntu εγω , archlinux+gnome εχω . Και γιατι εκπλησεσσαι , ποιος σου ειπε οτι ειμαι αποκλειστικα παραθυρικος , η 6η αισθηση που σου λεει οτι θα κλεισει η ΑΜΔ?

επειδη δεν το διαφημιζω σαν κατι sisies?

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, θεωρώ πως πλέον (αν και σηκώνει αρκετές βελτιώσεις) το Ubuntu έχει γίνει πολύ user-friendly. Έρχεται out-of-the-box με αρκετές και καλές εφαρμογές και η εγκατάσταση εφαρμογών (αν δεν απαιτούν terminal αλλά synaptic) είναι ευκολότερη σχετικά με τα Windows (next-> i agree -> next -> ok blah blah blah).

Νομίζω (αν και πολλοί ενδεχομένως να διαφωνίσουν) πως είναι ευκολότερο ένας παντελώς άσχετος με pc να συνηθίσει σε Ubuntu (-ειδή) παρά σε Windows....

Όταν εδώ και 2 χρόνια λέμε ότι στις γιαγιάδες, παππούδες, μπαμπάδες, μαμάδες κτλ βάζουμε Ubuntu και ξενοιάζουμε, νομίζατε ότι υπερβάλαμε...

δεν εχω ubuntu εγω , archlinux+gnome εχω . Και γιατι εκπλησεσσαι , ποιος σου ειπε οτι ειμαι αποκλειστικα παραθυρικος , η 6η αισθηση που σου λεει οτι θα κλεισει η ΑΜΔ?

επειδη δεν το διαφημιζω σαν κατι sisies?

α) Εκπλήσσομαι, επειδή έχεις αγοράσει Vista. Linux-άς που έχει πληρώσει Vista (εκτός και αν εξαναγκάστηκε) δε γίνεται

β) Ποτέ δεν έγραψα ότι "θα κλείσει". Έχω σαφή άποψη, που προφανώς δεν έχεις καταλάβει.

γ) "το διαφημίζει"¨. Εννοείς "διαφημίζει τον εαυτό του επειδή χρησιμοποιεί Linux" ή "διαφημίζει το Linux".

Link to comment
Share on other sites

διαφημιζει τον εαυτο του οτι ειναι και καλα λινουξας (τρεντυ στις μερες μας) ενω μπορει να μην ξερει οτι ενα apt-get να κανει

Link to comment
Share on other sites

1. Δεν έχω ένα linux, αλλά 3, όπως επίσης και OSX

2. Δεν τα έχω σε partitions, αλλά σε VM, όπως WinXP & 2003 Server

3. Ανέκαθεν είχα, απλά για λόγους ενημερωτικούς. Τα μαθαίνω για να έχω δίοδο διαφυγής σε περίπτωση που αποφασίσω να φύγω από Win είτε λόγω DRM, είτε για κάποιο άλλο.

4. Τα Vista τα έχω αγορασμένα (Ultimate) αλλά δεν τα πλήρωσα 400?

5. Θα επέλεγα το Linux αν είχε και παιχνίδια, γιατί δεν έχω τη διάθεση να kάνω reboot κάθε φορά που θέλω να παίξω

Link to comment
Share on other sites

Μετά από format αποφάσισα να βάλω τα ubuntu για πρώτη φορά για να δω πως είναι...

Κατ'αρχάς να σημειώσω ότι σε έναν ογδοντάρη σκληρό έκανα ένα partition των περίπου 20GB αποκλειστικά για τα ubuntu, ενώ στα υπόλοιπα 60GB εγκατέστησα τα Vista.

Η έκδοση που κατέβασα είναι η 8.04.1-desktop-amd64 από τη σελίδα τους. Αρχικά αφού έγραψα το .iso σε ένα cd, επέλεξα τη γλώσσα και πάτησα κατευθείαν "install ubuntu". Μετά μου έδειξε για κάποια δευτερόλεπτα μία μαύρη οθόνη με λογότυπο του ububtu και από κάτω φόρτωνε μία μπάρα. Στη συνέχεια, μου έβγαλε μία μαύρη οθόνη στην οποία μου έγραφε κάθε τρεις και λίγο:

ata5.01: exception Emask 0x0 SAct 0x0 SErr 0x0 action 0x2 frozen

ata5.01: cmd a0/00:00:00:24:00/00:00:00:00:00/b0 tag 0 pio 36 in

ata5.01: status: {DRDY}

Μετά από κανά-δύο ωρίτσες αφού το κατάλβα ότι κάτι δεν πήγαινε καλά, boot-αρα από τα Vista, απ'όπου και προσπάθησα να κάνω install. Αφού επέλξα να κάνει την εγκατάσταση στον κενό partition, έβαλα κωδικό κτλ, άρχισε να κατεβάζει κάτι (περίπου 700MB). Μετά από κανα δύωρο γύρισα σπίτι και το πέτυχα την ώρα ακριβώς που τελείωνε το download. Τεσπά με τα πολλά φάνηκε πως όλα εγκαταστάθηκαν επιτυχώς και μου ζήτησε να κάνω reboot. Αφού έκανα, μου είχε ετοιμάσει τον boot manager, επέλεξα να μπει στα ubuntu. Στη συνέχεια μου εμφάνισε πάλι αυτή τη μαύρη οθόνη πετώντας μου συνεχώς το παράπω μύνημα...

Μετά από google-ρισμα κατάλαβα ότι μαλλον κάτι γράφει για πρόβλημα στο σκληρό...:stars:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now