Harry2000

i7 2600 vs Phenom X6

Recommended Posts

Καλησπερα. Σκεφτομαι να στησω ενα καινουργιο συστημα και ειμαι στο βασικο διλημμα.... i7 2600 ή Phenom x6? Η διαφορα στην τιμη τους δεν ειναι λιγη και θα ηθελα τη γνωμη σας για το αν θα δω τραγικες διαφορες σε επιδοσεις εχοντας τον amd αντι του intel. Κυριως για παιχνιδια θα ειναι ο υπολογιστης. Καρτα γραφικων nvdia gtx580

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα, ο μεν εξαπυρηνος καιει, ο δε 4πυρινος οχι.

2πυρηνες διαφορα ,τι να τις κανω τις θερμοκρασιες σκευτεσαι;

Ο μεν ΑΜD Phenom , ο Intel Sandy Bridge.Για τσεκαρε μιτρικες και overclockability!

Εγω προτινω Intel ,μιας και πιο αποδοτικος,και πιο μεταπολεμικος.Εχουν να βγουνε κανονια μητρικες για δαυτους!..

Γνωμη μου μην παρεις τον ΑΜD παρολο που θα γλητωνες καποια λεφτα!

Link to comment
Share on other sites

οντως! 2500κ. το ΗΤ δεν σου κανει ;)

απο την αλλη, ιουνιο δεν βγαινουν οι μπουλντοζες?

Ω ναι.

Αλλα προσωπικα θα περιμενω κανα 2μηνακι αφότου βγουν για να υπαρχουν αρκετες προτασεις για μητρικες, κι επισης μη τυχον και σκασει κανα προβλημα σα τα προβληματικα chipset της Intel.

Οποτε κατα σεπτεμβρη-οκτωβρη η αγορά. Καπως ετσι το σκεφτομαι εγω.

Link to comment
Share on other sites

Για μένα πάρε SandyBridge ή περίμενε αν έχεις υπομονή μέχρι τέλη του χρόνου για τους SandyBridge-E :) Οι Bulldozer λένε άτομα που τους δοκίμασαν ότι δεν είναι κάτι το εντυπωσιακό...

Link to comment
Share on other sites

Μίλησα με έγκυρη πηγή που έχει δει ακόμα και τους SandyBridge-Ε να δουλεύουν σε demo machine. Για 24/7 PC, ή παίρνεις τώρα Sandy Bridge ή περιμένεις μια και καλή τους SandyBridge-E. Οι Bulldozer δεν είναι το next big thing από την AMD, δυστυχώς έχει μείνει πια πολύ πίσω... Και έχει επαναληφθεί πολλές φορές στο παρελθόν το άτομο αυτό, οπότε τον πιστεύω :D

Link to comment
Share on other sites

Μίλησα με έγκυρη πηγή που έχει δει ακόμα και τους SandyBridge-Ε να δουλεύουν σε demo machine. Για 24/7 PC, ή παίρνεις τώρα Sandy Bridge ή περιμένεις μια και καλή τους SandyBridge-E. Οι Bulldozer δεν είναι το next big thing από την AMD, δυστυχώς έχει μείνει πια πολύ πίσω... Και έχει επαναληφθεί πολλές φορές στο παρελθόν το άτομο αυτό, οπότε τον πιστεύω :D

Είχες δεν είχες μας τη χάλασες τη διάθεση άγιες μέρες Γιώργη :'( ....

Με τη λύση του 2500Κ για 24/7 χρήση συμφωνώ -έναντι του υψηλού κόστους του 2600Κ-, αλλά η επιλογή της Sandybridge E πλατφόρμας είναι too much -αν αναλογιστούμε το συνολικό κόστος της τωρινής high-end LGA1366 πλατφόρμας.

Εγώ θα σου πρότεινα να περιμένεις λίγο ακόμα να δεις τι έχουν να δώσουν οι Bulldozers -και δη ο μεγάλος 8130P έναντι του ανταγωνισμού- καθότι η AMD έχει μια σαφώς πιο προσιτή πολιτική τιμολόγησης και μετά να καταλήξεις.

Link to comment
Share on other sites

αλλά η επιλογή της Sandybridge E πλατφόρμας είναι too much -

Οντως, κι εγω αυτο σκεφτηκα. Η Sandybridge -E πλατφόρμα δεν θα αντικαταστησει τους 1366? Αρα πώς ειναι δυνατον να μιλαμε για πανω κατω τα ιδια λεφτα με 1155 + Mobo + ram?

ΑΝ είχε η AMD τη δυνατοτητα να κοστολογει στο θεο, θα το εκανε. Εταιρεια ειναι, το κερδος σκεφτεται. Ουτε φιλανθρωπικο ιδρυμα ουτε τιποτε. Αρα βλεπει πού κινουνται οι επεξεργαστες της σε επιδοσεις, ποσο κοστιζει ο ανταγωνισμος σε αυτες τις επιδοσεις, και τιμολογει κατω απο αυτον! Φυσικα ΔΕΝ περιμενω ενας Bulldozer των 300 ευρω (οσους πυρηνες και να εχει) να περναει εναν i7 6-core, αλλα σαφως και περιμενω να "ριχνει στ' αφτια" σε εναν i7 2600K που κοστιζει τοσο. ;)

Αρα καταληγουμε:

Τωρα: i5 2500K

Αν μπορεις να περιμενεις μερικους μηνες: Bulldozer vs Sandy

Αν μπορεις να περιμενεις κι αλλους: Bulldozer new models cs Ivy

Edited by GeorgeMan
Link to comment
Share on other sites

Φυσικα ΔΕΝ περιμενω ενας Bulldozer των 300 ευρω (οσους πυρηνες και να εχει) να περναει εναν i7 6-core, αλλα σαφως και περιμενω να "ριχνει στ' αφτια" σε εναν i7 2600K που κοστιζει τοσο. ;)

Σοβαρά, αυτό δεν θα παίξει. Και θα το δεις. Ξέρω ότι ακούγεται κάπως, αλλά έτσι είναι...

Όσο για το προηγούμενό μου post, δεν αναφέρθηκα σε σύγκριση SandyBridge-E με Bulldozer. Απλά είπα ότι είναι προτιμότερο τώρα να πάει κάποιος σε SandyBridge ή να μαζέψει λεφτά και να πάει για SandyBridge-E ή mid-ranged Ivy Bridge :)

Link to comment
Share on other sites

Σοβαρά, αυτό δεν θα παίξει. Και θα το δεις. Ξέρω ότι ακούγεται κάπως, αλλά έτσι είναι...

θα δούμε αν θα παιξει η όχι.

~6 βδομαδες εμειναν.

Link to comment
Share on other sites

Σοβαρά, αυτό δεν θα παίξει. Και θα το δεις. Ξέρω ότι ακούγεται κάπως, αλλά έτσι είναι...

Επειδη ειμαι με ενα χαζο-Opteron 5 ετιας right now, αν παρω i7 2600K τώρα, θα μου δώσεις όσα θα λείπουν από το να τον πουλήσω και να πάρω την αντιστοιχης τιμης Bulldozα, αν αποδειχτεί καλύτερη? :)

Γιατι για χαρη των μπουλντοζιέρηδων εχω ενα μπουκαλακι ΝΑΑΑΑ και κανω μια υπομονη ΝΑΑΑΑΑΑΑ τοσο καιρο.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι για χαρη των μπουλντοζιέρηδων εχω ενα μπουκαλακι ΝΑΑΑΑ και κανω μια υπομονη ΝΑΑΑΑΑΑΑ τοσο καιρο.

Κοντός ψαλμός... όπως είπε και ο Αλέξης λίγος καιρός έμεινε για τα επίσημα αποκαλυπτήρια οπότε at the moment μόνο εικασίες κάνουμε.

Οι φήμες γενικότερα τους θέλουν να είναι κατά 50% ταχύτεροι των φτηνών 4-core s1366 -950, 960- i7 και όχι των extreme 6-cores όπως και -πολύ σωστά- προαναφέρθηκε.

Αυτό επιβεβαιώνει την άποψη του George ότι έχουν μείνει πίσω -αν και βλέπουμε πως αυτή είναι και η γενικότερη πολιτική της εταιρίας-, αλλά από την άλλη βάσει value-for-money αυτό δεν αποτελεί τροχοπέδη στο να επιλέξει AMD κάποιος που στήνει τώρα ένα νέο setup.

Προς επιβεβαίωση της πολιτικής της εταιρίας αρκεί να παρατηρήσουμε πως κυκλοφόρησε τους Deneb 2 χρόνια μετά τους Core2Quad ενώ μόλις στο Q1 του τρέχοντος έτους έβγαλε ανταγωνιστικό προϊόν για τους Atom -σε μία από τις πιο hot κατηγορίες μάλιστα-.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη ειμαι με ενα χαζο-Opteron 5 ετιας right now, αν παρω i7 2600K τώρα, θα μου δώσεις όσα θα λείπουν από το να τον πουλήσω και να πάρω την αντιστοιχης τιμης Bulldozα, αν αποδειχτεί καλύτερη? :)

Γιατι για χαρη των μπουλντοζιέρηδων εχω ενα μπουκαλακι ΝΑΑΑΑ και κανω μια υπομονη ΝΑΑΑΑΑΑΑ τοσο καιρο.

Oι μπουλντόζες πάνε για τέλη Ιουλίου επειδή δεν είναι ευχαριστημένη η AMD με τα δείγματα του πρώτου stepping. Ετοιμάζω είδηση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Σκεφτομαι να στησω ενα καινουργιο συστημα και ειμαι στο βασικο διλημμα.... i7 2600 ή Phenom x6? Η διαφορα στην τιμη τους δεν ειναι λιγη και θα ηθελα τη γνωμη σας για το αν θα δω τραγικες διαφορες σε επιδοσεις εχοντας τον amd αντι του intel. Κυριως για παιχνιδια θα ειναι ο υπολογιστης. Καρτα γραφικων nvdia gtx580

Ο 2500K για παιχνίδια είναι ότι πρέπει,μην πας σε 2600K,δεν θα δεις μεγάλες διαφορές.Ο 2600Κ είναι κατά τι γνώμη μου μόνο για extreme conditions όπως π.χ το overclocking.Αν πας πάλι σε Phenom της AMD,οι 6 πυρήνες δεν θα σου προσφέρουν κάτι παραπάνω από τον 4πύρηνο 2600Κ ή 2500Κ,γιατί πολύ λίγα παιχνίδια εκμεταλλεύονται τους πολλούς πυρήνες και ανεβάζουν με μεγάλη διαφορά από τους 4πύρηνους τα fps ,όπως π.χ το Civilization V.Ο 2500Κ πατάει άνετα όλους τους επεξεργαστές των 200 ευρώ.Your Choise brother :T:

Για μένα πάρε SandyBridge ή περίμενε αν έχεις υπομονή μέχρι τέλη του χρόνου για τους SandyBridge-E :) Οι Bulldozer λένε άτομα που τους δοκίμασαν ότι δεν είναι κάτι το εντυπωσιακό...

In Intel we Trust. ;)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now