LazyGreek

Καινούριο Gaming PC

Recommended Posts

Χαίρετε και από εμένα σαν καινούριο μέλος στο Hwbox αλλά εκτός αυτού έχω 1 εξάμηνο που πληροφορούμε και διαβάζω τα forum σας. και εγώ από σήμερα δευτέρα θα αρχίσω να παίρνω τηλέφωνα σε μαγαζιά για να δω την διαθεσιμότητα των κομματιών που έχω επιλέξει και είναι τα εξής..

Φυσικά θα πάω σε Sandy-Bridge Intel core i7 2600k! σκεφτόμουνα να περιμένω για τα Buldozeria αλλά η δικιά μου άποψη είναι ότι ή θα είναι λίγο καλύτεροι από τους Χtreme.. Για να μην πω σχεδόν ίδιοι! Και επίσης σήμερα είχα ένα μισάωρο δίαβαζα όλα τα comment σχετικά με το B0 Step που το πόσταρε ο George.. Από το άλλο χέρι σκεφτόμουνα να περιμένω τους Sany-Bridge-E οι οποίοι θα είναι 100% καλύτεροι για να μην πω 1000% από όποιον Sandy-Bridge και Bulldozer αλλα εκεί φεύγει το οικονομικό θέμα που θα χρειάζεσαι 700,800-1000 ευρό για έναν 6core και 1000+ σιγουρα για τον 8core! Εδώ μετά από τόσο καιρό ο 990Χ έπεσε κατά πόσο 50? 100 ευρό? Επί κατά κλειδην τόσοι πυρήνες για ένα Enthusiast Gaming Pc δεν χρειάζονται! Και από σεπτέμβριο με αυτά που γίνονται στην ελλαδίτσα μας θα είναι πολύ δύσκολα τα πράγματα!

Αυτά για τους επεξεργαστές! και συγχωρέστε με για όλα αυτά τα πολλά που έγραψα και για τα οποία θα γράψω αλλά είναι τόσα πολλά που μου ανησυχούν και θέλω πέντε γνώμες παραπάνω!

Μητρική: Σκεφτόμουνα για την Gigabyte z68 ud7 αλλά κατάλαβα ότι δεν μου χρειάζεται! το z68 chipset της Intel για να το πούμε απλά είναι μία μητρική p67 και h67 μαζί. Δηλαδή χρησιμοποιεί τα onboard γραφικά του επεξεργαστή που είναι low end. Επίσης έχει την ιδιότητα SSD caching επίσημα ονομαστό Intel Smart Response Technology (SRT) που έχει την ιδιότητα να συγχωνεύσεις τον ssd με τον hdd και να έχεις περισσότερη ταχύτητα (χ4) στις εφαρμογές σου. Δηλαδή άμα δεν έχεις ssd πάπαλα! Εγώ προσωπικά θα πάρω ssd 120GB και τον θέλω μόνο και μόνο για τα Windows Και για κάποια online παιχνιδια max 30GB να έχω λίγο ταχύτερους χρόνους, συγκεκριμένα τα Games είναι World of warcraft, Rift, Heroes of Newerth αντε και καμιά DOTA. Εδώ θέλω όπως δήποτε και τις παρατηρύσεις σας σχετικά με το θέμα!

Και έτσι έπειτα και από το όμορφο Review θα παω στην Asus Maximus IV Extreme! Είναι ότι πρέπει για ένα Enthusiast Gaming PC

Τώρα μνήμες! : Κάποια στιγμή μετά από κανα μήνα αφού τον ευχαριστηθώ θα ήθελα και εγώ να κάνω Overclock στον 2600Κ στα 4ghz και από κάτι forum διάβασα ότι άμα δεν έχεις καλές μνήμες δεν μπορείς να κάνεις και τόσο καλό overclock και είμαι ανάμεσα στις Corsair Vegence 8GB 1866mhz cl9 ή Corsair dominator GT 4GB 2000mhz cl8. επειδή προσωπικά χρησιμοποιώ και κάποιες διεργασίες (Rainmeter, Rocketdock) κ.τ.λ.π θέλω να έχω όσο ποιο καλές μνήμες γίνεται! Για αυτό "πλαγιάζω" πιο πολύ στις Vegence λόγο περισσοτέρων Gigabytes! Υ.Γ Από overclock είμαι σκράπας δεν έχω καμία επαφή με το θέμα και πριν κάνω το οτιδήποτε θα "πέσει" αρκετό διάβασμα! Αλλά είναι spot ειδικά με τον 2600Κ "Πότε το Overclock δεν ήταν πιο εύκολο"

Κάρτα γραφικών: Είναι απλό το θέμα ATI SAPPHIRE 6970x2 Θα κάνω διάταξη CrossfireX και μετά από λίγο χρονικό διάστημα αρχές σεπτέμβρη θα βάλω άλλη μια για Tripple CrossfireX και από ότι κατάλαβα η Maximus υποστηρίζει και τις τρεις.

Tροφοδοτικο: Είμαι ανάμεσα στο Coolermaster silent pro 1200watt ή στο Corsair AX 1200watt αλλά μου φαίνονται πολλά τα 100 ευρώ παραπάνω για την ίδια δουλεία με την διαφορά ότι το ένα είναι modular. Βασικά και τα δύο είναι modular αλλά στο άλλο κουμπώνεις ότι θες για καλήτερο Cable managment. Η ερώτηση μου είναι αρκεί το τροφοδοτικο της Coolermaster Για Tripple CrossfireX? Με βάση των Pins Από ότι κατάλαβα είναι Ναι..

HDD: Western Digital Caviar Black 1TB Γιατί ότι είναι Black μετράει!

SSD: Θα πάω με την Corsair Force3 120GB

Τώρα για Cpu cooler Θα παω στην Corsair H80 δεν νομίζω να έχω κάποιο πρόβλημα με τις θερμοκρασίες του 2600Κ άμα γίνει Overclocked στα 4ghz. Επειδή έχω έναν γνωστό που "φοράει" έναν 990χ για το Workstation του και όταν τον πήγε στα 4.6 έβλεπε 90αρια με την H70 και από ότι καταλάβαμε οι συμβατικές ψύκτες δεν το αντέχουν. Με σιγουριά θα πήγαινα και στον Η100 γιατί είναι γύρο στα 10-15 ευρώ διαφορά αλλά δεν ξέρω που θα χωρούσε στο NZXT Phantom έχω δει να τον βάζουν πάνω στους exaust fans αλλα δεν θέλω να τους βγάλω.

Κουτι: ΝΖΧΤ Phantom η μητρικη χωράει άνετα μιας και έχει τις ίδιες τρύπες ΑΤΧ μοντέλου μόνο το ότι είναι 1εκ πιο φαρδιά και το ίδιο πιστεύω χοράει και το Η80 στην πίσω μεριά του panel.

Aυτά! Δεν νομίζω να ξέχασα τίποτα άλλο! θέλω τις παρατηρίσεις σας!

Και επισης θα πάμε και σε Eyeinfinity που εκει θα το συζητήσουμε αλλη ώρα γιατι και για αυτο το θεμα εχω καποιες αποριες και το αν αξιζει αλλα πιστευω πως ναι

και internal driver εναν αλβανικο LG

Σας Ευχαρισω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Χαίρετε και από εμένα σαν καινούριο μέλος στο Hwbox αλλά εκτός αυτού έχω 1 εξάμηνο που πληροφορούμε και διαβάζω τα forum σας. και εγώ από σήμερα δευτέρα θα αρχίσω να παίρνω τηλέφωνα σε μαγαζιά για να δω την διαθεσιμότητα των κομματιών που έχω επιλέξει και είναι τα εξής..

Καλημέρα ρει και καλώς σε βρήκαμε :D

Φυσικά θα πάω σε Sandy-Bridge Intel core i7 2600k! σκεφτόμουνα να περιμένω για τα Buldozeria αλλά η δικιά μου άποψη είναι ότι ή θα είναι λίγο καλύτεροι από τους Χtreme.. Για να μην πω σχεδόν ίδιοι! Και επίσης σήμερα είχα ένα μισάωρο δίαβαζα όλα τα comment σχετικά με το B0 Step που το πόσταρε ο George.. Από το άλλο χέρι σκεφτόμουνα να περιμένω τους Sany-Bridge-E οι οποίοι θα είναι 100% καλύτεροι για να μην πω 1000% από όποιον Sandy-Bridge και Bulldozer αλλα εκεί φεύγει το οικονομικό θέμα που θα χρειάζεσαι 700,800-1000 ευρό για έναν 6core και 1000+ σιγουρα για τον 8core! Εδώ μετά από τόσο καιρό ο 990Χ έπεσε κατά πόσο 50? 100 ευρό? Επί κατά κλειδην τόσοι πυρήνες για ένα Enthusiast Gaming Pc δεν χρειάζονται! Και από σεπτέμβριο με αυτά που γίνονται στην ελλαδίτσα μας θα είναι πολύ δύσκολα τα πράγματα!

Αυτά για τους επεξεργαστές! και συγχωρέστε με για όλα αυτά τα πολλά που έγραψα και για τα οποία θα γράψω αλλά είναι τόσα πολλά που μου ανησυχούν και θέλω πέντε γνώμες παραπάνω!

Τα καινούρια stepping των Bulldozer φαίνεται ότι έχουν βελτιωθεί αρκετά, όμως και πάλι θα πήγαινα στην σίγουρη λύση με τον 2600K. Οι SandyBridge-E έχεις απόλυτο δίκιο, ΔΕΝ χρειάζονται σε ένα gaming PC μιας και κανένα παιχνίδι δεν αξιοποιεί σωστά τους εξαπύρηνους επεξεργαστές. Γενικά το LGA2011 + X79 chipset απευθύνονται σε high-end χρήστες που χρησιμοποιούν multi-threaded εφαρμογές και extreme overclockers, οπότε δεν χρειάζονται σε ένα μέσο χρήστη.

Μια διόρθωση ωστόσο, οχταπύρηνοι SB-E θα διατεθούν αρχικά μόνο στην Server αγορά με την γνωστή ονομασία Xeon. Dual-QPI και λοιπές δυνατότητες που επίσης δεν χρειάζονται στον μέσο χρήστη. Οπότε τους ξεχνάμε :P

Μητρική: Σκεφτόμουνα για την Gigabyte z68 ud7 αλλά κατάλαβα ότι δεν μου χρειάζεται! το z68 chipset της Intel για να το πούμε απλά είναι μία μητρική p67 και h67 μαζί. Δηλαδή χρησιμοποιεί τα onboard γραφικά του επεξεργαστή που είναι low end. Επίσης έχει την ιδιότητα SSD caching επίσημα ονομαστό Intel Smart Response Technology (SRT) που έχει την ιδιότητα να συγχωνεύσεις τον ssd με τον hdd και να έχεις περισσότερη ταχύτητα (χ4) στις εφαρμογές σου. Δηλαδή άμα δεν έχεις ssd πάπαλα! Εγώ προσωπικά θα πάρω ssd 120GB και τον θέλω μόνο και μόνο για τα Windows Και για κάποια online παιχνιδια max 30GB να έχω λίγο ταχύτερους χρόνους, συγκεκριμένα τα Games είναι World of warcraft, Rift, Heroes of Newerth αντε και καμιά DOTA. Εδώ θέλω όπως δήποτε και τις παρατηρύσεις σας σχετικά με το θέμα!

Και έτσι έπειτα και από το όμορφο Review θα παω στην Asus Maximus IV Extreme! Είναι ότι πρέπει για ένα Enthusiast Gaming PC

Εκτός από το SSD Caching, το Z68 προσφέρει και την τεχνολογία Lucid Virtu με την οποία μπορείς να αλλάζεις on the fly από την κάρτα γραφικών σου στην HD 3000 του 2600K, πράγμα που θα φανεί χρήσιμο σε όσους κάνουν video encoding για παράδειγμα. Quick Sync γαρ ;)

O SSD απλά θα βοηθήσει τα παιχνίδια σου να φορτώνουν γρηγορότερα και φυσικά θα βελτιώσει κατά πολύ την αίσθηση και τον χρόνο ανταπόκρισης του υπολογιστή γενικότερα. Όχι όμως ότι θα "πηγαίνουν" καλύτερα τα Dota, WoW κ.τ.λ. Απλά θα μειωθούν τα Loading Times κατά το άνοιγμά τους - τίποτα περισσότερο, τίποτα λιγότερο.

Χαίρομαι που σου άρεσε το review και ναι η ASUS Maximus IV Extreme είναι κορυφαία! Όμως για το 4GHz overclock ή ακόμα και το 4.5GHz overclock μπορείς να κάνεις την δουλειά σου και με φθηνότερες μητρικές. Εξάλλου έχει τόσες επιλογές για overclocking που δεν βοηθάνε καθόλου έναν αρχάριο. Καλύτερα προσανατολίσου προς κάποια φθηνότερη. Ή απλά αγοράζεις την Maximus μόνο και μόνο για το τρομερό feeling και την γνωστή ευκολία των ASUS :)

Τώρα μνήμες! : Κάποια στιγμή μετά από κανα μήνα αφού τον ευχαριστηθώ θα ήθελα και εγώ να κάνω Overclock στον 2600Κ στα 4ghz και από κάτι forum διάβασα ότι άμα δεν έχεις καλές μνήμες δεν μπορείς να κάνεις και τόσο καλό overclock και είμαι ανάμεσα στις Corsair Vegence 8GB 1866mhz cl9 ή Corsair dominator GT 4GB 2000mhz cl8. επειδή προσωπικά χρησιμοποιώ και κάποιες διεργασίες (Rainmeter, Rocketdock) κ.τ.λ.π θέλω να έχω όσο ποιο καλές μνήμες γίνεται! Για αυτό "πλαγιάζω" πιο πολύ στις Vegence λόγο περισσοτέρων Gigabytes! Υ.Γ Από overclock είμαι σκράπας δεν έχω καμία επαφή με το θέμα και πριν κάνω το οτιδήποτε θα "πέσει" αρκετό διάβασμα! Αλλά είναι spot ειδικά με τον 2600Κ "Πότε το Overclock δεν ήταν πιο εύκολο"

Ναι όντως είναι πολύ εύκολο το overclocking των SandyBridge και μάλιστα με την Corsair H80 θα παίζεις σταθερότατα στα 4.5GHz 24/7 με ρεύμα 1.28-1.33V και AVX Enabled. Δεν χρειάζεται να αγοράσεις τις top μνήμες γιατί στους SandyBridge μπορείς να κρατήσεις τις μνήμες "κλειδωμένες" σε ένα διαιρέτη, ακόμα και αν είναι οι χειρότερες 1333MHz CL9. Γνώμη μου είναι να πας στα 8GB και τις Corsair Vengeance λόγω των 8GB που σίγουρα δεν θα πάνε χαμένα, αλλά και του κορυφαίου Corsair RMA support.

Για το overclocking μην ανησυχείς, εδώ είμαστε :D

Κάρτα γραφικών: Είναι απλό το θέμα ATI SAPPHIRE 6970x2 Θα κάνω διάταξη CrossfireX και μετά από λίγο χρονικό διάστημα αρχές σεπτέμβρη θα βάλω άλλη μια για Tripple CrossfireX και από ότι κατάλαβα η Maximus υποστηρίζει και τις τρεις.

2 x 6970 @ CrossFire θα σε καλύψουν για πολύυυυυυυ καιρό. Τρίτη δεν χρειάζεται για gaming στα 1920 x 1080, πόσο μάλλον αν αναλογιστούμε τα παιχνίδια που παίζεις κυρίως.

Tροφοδοτικο: Είμαι ανάμεσα στο Coolermaster silent pro 1200watt ή στο Corsair AX 1200watt αλλά μου φαίνονται πολλά τα 100 ευρώ παραπάνω για την ίδια δουλεία με την διαφορά ότι το ένα είναι modular. Βασικά και τα δύο είναι modular αλλά στο άλλο κουμπώνεις ότι θες για καλήτερο Cable managment. Η ερώτηση μου είναι αρκεί το τροφοδοτικο της Coolermaster Για Tripple CrossfireX? Με βάση των Pins Από ότι κατάλαβα είναι Ναι..

Προτίμησε καλύτερα ένα στα 1000W, γιατί νομίζω ότι 1200W είναι πραγματικό overkill για τέτοιο σύστημα. Ναι τα καλώδια των Silent Pro Gold θα σε καλύψουν απόλυτα ;)

HDD: Western Digital Caviar Black 1TB Γιατί ότι είναι Black μετράει!

SSD: Θα πάω με την Corsair Force3 120GB

Για τον Caviar Black, go for it.

Για τον Corsair όχι. Οι SandForce SF-2200 SSDs έχουν προβληματάκια και καλύτερα να τους αποφύγεις. http://www.hwbox.gr/news-ssd/12365-corsair-force-3-120gb-problimata-odigoun-tin-corsair-stin-diakopi-tou-shipping.html

Προτίμησε κάποιον Intel 320 που μπορεί να βγάζει χειρότερα νούμερα σε Read/Write/IOPS αλλά στο feelling είναι κορυφαίος. Συν του ότι δίνει 5 χρόνια εγγύηση και θα έχεις το κεφάλι σου ήσυχο για πολύ καιρό ;)

Τώρα για Cpu cooler Θα παω στην Corsair H80 δεν νομίζω να έχω κάποιο πρόβλημα με τις θερμοκρασίες του 2600Κ άμα γίνει Overclocked στα 4ghz. Επειδή έχω έναν γνωστό που "φοράει" έναν 990χ για το Workstation του και όταν τον πήγε στα 4.6 έβλεπε 90αρια με την H70 και από ότι καταλάβαμε οι συμβατικές ψύκτες δεν το αντέχουν. Με σιγουριά θα πήγαινα και στον Η100 γιατί είναι γύρο στα 10-15 ευρώ διαφορά αλλά δεν ξέρω που θα χωρούσε στο NZXT Phantom έχω δει να τον βάζουν πάνω στους exaust fans αλλα δεν θέλω να τους βγάλω.

Corsair H80 FTW! :T:

Κουτι: ΝΖΧΤ Phantom η μητρικη χωράει άνετα μιας και έχει τις ίδιες τρύπες ΑΤΧ μοντέλου μόνο το ότι είναι 1εκ πιο φαρδιά και το ίδιο πιστεύω χοράει και το Η80 στην πίσω μεριά του panel.

Χωράει ;)

Aυτά! Δεν νομίζω να ξέχασα τίποτα άλλο! θέλω τις παρατηρίσεις σας!

Και επισης θα πάμε και σε Eyeinfinity που εκει θα το συζητήσουμε αλλη ώρα γιατι και για αυτο το θεμα εχω καποιες αποριες και το αν αξιζει αλλα πιστευω πως ναι

Το Eyefinity όντως θέλει συζήτηση. Διάβασε αυτά μπας και σε βοηθήσουν:

http://www.hwbox.gr/ati-amd/10418-ati-eyefinity-seb.html

http://www.hwbox.gr/news-vga/8425-nvidia-3d-vision-surround-ti-einai-kai-pos-diaforopoieitai-apo-eyefinity.html

και internal driver εναν αλβανικο LG

Nice :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο pc θα φτιάξεις απλά διαφωνώ με τις πολλές οθόνες..η ανάλυση θα πολλαπλασιαστεί και θα κόβεις γραφικά σε όλα τα καλά παιχνίδια για να βλέπεις κένα πλαστικά στην μέση...Όσο είσαι 1920 χ 1080 μην πάρεις δεύτερη 6970 απλά δεν αξίζει..στην ανάλυση αυτή παίζεις τα πάντα άνετα...

ssd τον intel που είπε και ο George και τροφοδοτικό το 1000 αρκεί..στα άλλα είναι μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία οπότε έκλεισε θα πάμε στον Ocz Vertex 3!

Και όσον αφορά το eyeinfinity απαιτείτε να κάνεις ένα τέτοιο σύστημα και είναι Enthusiast Gaming Pc που σημαίνει ότι πιο καλύτερο ότι πιο ακριβό σε λογικά όρια πάντα!

George Όσον αφορά το Coolermaster 1200w τι εννοείς είναι πραγματικό overkill? σαν υπερβολή ότι είναι υπέρ αρκετό ή ότι θα υπάρχει κάποιο πρόβλημα? και το άλλο ερώτημα για το eyeinfinity.. το ότι θα πάρω 2 κάρτες γραφικών θα τις πάρω το θέμα είναι πως θα τις στήσω DVI-DVI-DP και την άλλη την αφήνω ελεύθερη σε Crossfire?

Φίλε μου Vensik προσωπικά έχω στην κατοχή μου και ένα PS3 και ένα XBOX360 και 3D τηλεόραση και όλα τα καινούρια παιχνίδια τα έχω παίξει (crysis 2, nfs shift 2 dirt 3 κ.τ.λ.π). επειδή είμαι φοιτητής στην ρουμανια και σε όλα τα ηλεκτρικά υπάρχει μια διαφορά γύρω στα 150-200ευρό (κάτω) από την ελλάδα σε αντίθεση με τα hardware συστήματα τα οποία είναι πιο ακριβά, για αυτό γίνεται η αγορά από εδώ στην ελλαδα.

Αλλά δεν ξέρω άμα θα με σύμφερε το eyeinfinity ή μια 27αρα led.. εκεί είναι το θέμα μου εμένα αυτό σκέφτομαι

Και πάλι σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας και για το ενδιαφέρον :D

Link to comment
Share on other sites

Όχι led φίλε, πάρε μια σαν την δικιά μου με τεράστια ανάλυση και θα παίζεις τα πάντα...με το eyeinfinity θα μπλέξεις και στο ξαναλέω δεν θα βλέπεις τα γραφικά που θέλεις γιατί δεν θα την παλεύουν οι κάρτες σε τόσο μεγάλες αναλύσεις..μιλάω πάντα για τα παιχνίδια που έχουν γραφικά..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα. Όπως σας είχα γράψει στο κατεβατό κείμενο σχετικά με το Configuration και τις ανησυχίες μου! Στο οποίο με βοηθήσατε πάρα πολύ και σας ευχαριστώ! Τα πράγματα ψιλό αλλάξανε λίγο. Να σας τα πω λίγο συνοπτικά. Μίλησα με τον φίλο μου τον Νίκο (Venisk) και μου άνοιξε λίγο τα μάτια σχετικά με το πως λειτουργούν τα "συστήματα" και το Pc είχε ως εξής:

Case : Nzxt Phantom

CPU : Intel core i7 2600k

Mobo : Asus maximus IV Extreme

GPU : Ati Radeon 6970 X2

PSU : Corsair AX1200 Watt

RAM : Corsair Vegence 8GB 1866Mhz Αλλά άλλαξα και πήγα με την

Gskill Sniper 8GB 1866Mhz

HDD : WD Caviar Black 1TB

SSD : OCZ Vertex 3 + 2 120GB

Cooler : Corsair H80

Αυτά χοντρικά το Hardware. Τα περισσότερα κομμάτια τα έχω. Όπως το τροφοδοτικό την Ram τους σκληρούς το Cpu Cooler κουτί αλλά τι γίνεται τώρα! Είμαι σε ένα δύλυμα, Ο Venisk μου είχε πει μην πας σε 2 ΑΤΙ πήγαινε σε Νvidia και συγκεκριμένα σε GTX 570/580 τωρα νταξ 6970/570 έχουν την ίδια τιμή πάνω κάτω αλλά οι 6970 είναι λίγο καλύτερες αλλά και οι 580 είναι ακριβές αμαρτία να δώσεις 1100ευρο γιατί θα πήγαινα σε 2 Lighiting και όπως και να το κάνουμε κανείς δεν το αμφισβητεί ότι οι 580 είναι οι καλύτερες αυτήν την στιγμή! Επίσης το ότι η Nvidia έχει καλύτερο Tessalation που είναι ακριβώς το ίδιο με τις ΑΤΙ + Νvidia physx που είναι μόνο και μόνο για 5 παιχνίδια μου φαίνεται αλλά εκτός αυτού η αγορά έγινε, τώρα δεν μας νοιάζει αυτό σαν πληροφόρηση το έγραψα και περισσότερη εμπιστοσύνη έχω στην ΑΤΙ.

Τώρα το άλλο μου θέμα και το πιο σημαντικό σκεφτόμουνα να μην πήγαινα στην Intel και να πήγαινα στην Αmd με διαφορά ότι θα πάρω την Αsus Crosshair V 990FXA και θα της κούμπωνα έναν 1100Τ Και μόλις θα βγαίνανε οι Bulldozer Θα έκανα την αλλαγή πάλι με το ίδιο Configuration Μιας και οι ΑΜ3+ μητρικές υποστηρίζουν όλους της amd συν τους επανερχόμενους μιας και θα βγούνε έτσι όπως λένε της 19 του σεπτέμβρη η διαφορά ανάμεσα σε ΑΜD και Mobo με INTEL και Mobo είναι μηδεμινη με βάση το οικονομικό!

Η ερώτηση μου είναι αξίζει?? :S

Τώρα το άλλο που δεν κατάλαβα το Shocket LGA1155 θα υποστηρίζει τους επανερχόμενους Ivy Bridge ή όχι? Αυτά με βάση αυτό

Το άλλο τώρα Dell u2711 τρελό μόνιτορ αυτό θα πάρω/έπερνα :S μού το πρότινε ο Venisk και όπως μου το τόνισε και με τις κάρτες γραφικών ""σου τα προτίνω αυτά και τις nvidia απο την ati και το μονιτορ όσον αφορά για τα παιχνίδια που ΈΧΟΥΝ γραφικά αμα είναι να μου παίζεις heroes of newerth, rift, dota, και wow ουτε καν αξίζει να κάνεις τέτοια αγορά!"" και pc με 500-600ευρο και μια Ati 6850 είναι αρκετά, αλλά όπως είπα θέλω να κάνω ένα enthusiast Gaming Pc για αυτό πήρα όλα αυτά 1200w psu, ssd 2 και τα σχετικά. αλλά το άλλο κόλημα όσον αφορά το μόνιτορ ήμουν 100% Dell με αυτα που μου εξιγησε και ο Venisk αλλα μου έχει μείνει ΑΥΤΟ!

Immerse yourself in the ultimate 3D experience - T27A950 - 3dmultifuncition - Οθόνες | SAMSUNG

εχω ειδη 3D TV αλλα η διαφορα του 3D της τηλεωρασης μου με αυτο το 3D εχει διαφορά και αυτη ειναι η αλλη μου ερωτηση με βαση το μονιτορ Dell u2711 ή samsung A950

ευχαριστω και πάλι

Link to comment
Share on other sites

- Καλύτερα να δεις κάτι σε Z68. Ναι οι Ivy θα παίζουν κανονικά.

- Μην πάρεις reference GTX570 γιατί είναι defective.

- Στην θέση σου θα εντόπιζα δύο reference black pcb 6950 ;)

- Πήγαινε στα σίγουρα (2600Κ) γιατί για τα BDs έχουν μαζευτεί πολλά "θα", δυστυχώς.

- Η Dell μόνο gaming οθόνη δεν είναι - κοιτάς νομίζω σε λάθος κατηγορία.

Ελπίζω να βοήθησα :)

Link to comment
Share on other sites

κατάλαβα.. μόνο αν μπορείς να μου εξηγήσεις 2 πραγματάκια! Σχετικά με την οθόνη τι εννοείς? και σε τι θα έπρεπε να πάω? τώρα για τον επεξεργαστή και mobo βλέπουμε κοίταξε ελπίζω και εγώ να έχει και αυτός ο BDZ καλά πράγματα τόσα λένε όπως είπες αλλά δεν έχουμε δει και τίποτα

τώρα Ivy-bridge θα είναι 100% καλύτερος από όλους.. τώρα 6970 θα πάω αλλά για να είμαι σύγουρος ότι θα πάρω με Black PCB πρέπει να πάω στο μαγαζί και να τις πάρω γιατί η αγορά είναι online δεν ξέρω τι θα μου έρθει αλλά μόνο το VisionStudio έχει και καλά τον κώδικο προμηθευτή

που τον κάνω copy/pase και μου βγαίνει η reference και με το λογότυπο amd στο PCI-E αλλά παίζει διαφορά συμαντική? εδώ από ότι κατάλαβα και οι non-reference είναι πιο καλές σε θερμοκρασίες λόγο του custom cooling της εταιρίας και τέτοια.. και εδώ είναι η 2η ερωτηση μου.. τώρα άμα μου λες να πάω σε 6950 για την κάνω 6970 δεν θέλω και μόνο το ότι έχει 2 6pin και η άλλη έχει 6/8 pin έχει διαφορά πως να το κάνουμε.. Thx Cation

Link to comment
Share on other sites

- Μην πάρεις reference GTX570 γιατί είναι defective.

Έχουν 3 χρόνια εγγύηση!..

- Η Dell μόνο gaming οθόνη δεν είναι - κοιτάς νομίζω σε λάθος κατηγορία.

Γιατί? Έχεις παίξει η υποθέτεις..

Link to comment
Share on other sites

Έχουν 3 χρόνια εγγύηση!..

Αυτό δεν σημαίνει ότι αρέσει στον TS να τρέχει ;)

Γιατί? Έχεις παίξει η υποθέτεις..

Εννοείτε ότι έχω παίξει και ένα απλό google θα σε πείσει για το input lag της. Ούτε η Dell η ίδια δεν ισχυρίζεται ότι το monitor της είναι gaming monitor. Αυτά τα panel μόνο για gaming δεν σχεδιάστηκαν.

Link to comment
Share on other sites

Αυτά τα panels σίγουρα δεν είναι για gaming! Για κάποιον που δεν ξέρει, αποδίδουν μέτρια προς καλά, για κάποιον που γνωρίζει τι είναι να χάνει το 1 ms στο COD δεν αξίζει με τίποτα. Θέλεις πολύ γρήγορο LED TN panel .

Τα IPS & PVA & etc good panels αποδίδουν μεγάλη χρωματική πιστότητα και γωνίες θέασης, αλλά όχι αποτελέσματα σε γρήγορα κινούμενα σωματίδια!

Link to comment
Share on other sites

Αυτά τα panels σίγουρα δεν είναι για gaming! Για κάποιον που δεν ξέρει, αποδίδουν μέτρια προς καλά, για κάποιον που γνωρίζει τι είναι να χάνει το 1 ms στο COD δεν αξίζει με τίποτα. Θέλεις πολύ γρήγορο LED TN panel .

Τα IPS & PVA & etc good panels αποδίδουν μεγάλη χρωματική πιστότητα και γωνίες θέασης, αλλά όχι αποτελέσματα σε γρήγορα κινούμενα σωματίδια!

+1 :T:

Link to comment
Share on other sites

Αρκετά Dell monitors ξεφεύγουν στις τιμές και εγώ θα πήγαινα με ένα καλό LED monitor με χαμηλή απόκριση,κοίτα για LG(Zero Pixel Warranty).

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now