GeorgeMan

Huawei Honor: Η νέα ναυαρχίδα της κινεζικής εταιρείας στα smartphones!

Recommended Posts

[NEWS_IMG=Huawei Honor: Η νέα ναυαρχίδα της κινεζικής εταιρείας στα smartphones!]http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/1354b7ee9c473f65.jpg[/NEWS_IMG]H Huawei που έγινε πρόσφατα ακουστή στο ελληνικό κοινό με το Ideos X5 και τoν εξαιρετικό λόγο απόδοσης/κόστος απόκτησης που προσφέρει, ανακοίνωσε σήμερα ένα νέο smartphone που θα τρέχει επίσης λειτουργικό Android (έκδοση 2.3.5). Πρόκειται για το Honor, το οποίο θα διαθέτει επεξεργαστή στο 1.4GHz, 512MB ram, οθόνη 4" με ανάλυση 854x480 και υποστήριξη multitouch. Η ενσωματωμένη του μνήμη θα ανέρχεται στα 4GB, οι κάμερες του θα είναι στα 8MP και 2MP (πίσω/εμπρός αντίστοιχα), ενώ δε θα λείπουν άλλα χαρακτηριστικά όπως aGPS, αισθητήρας επιτάχυνσης, ραδιοφωνικός δέκτης FM, ασύρματη δικτύωση 802/11 b/g/n, υποστήριξη DLNA, καθώς και διπλό μικρόφωνο. Όλα αυτά -συμπεριλαμβανομένης και της μεγάλης μπαταρίας των 1900mAh- θα χωρούν σε μόλις 10,9 χιλιοστά πάχους! Το κινητό αναμένεται να κάνει την εμφάνισή του στη Ρωσία, τη Κίνα και τη Μέση Ανατολή πριν το τέλος του 2011, με τιμές Huawei φυσικά!

[img_ALT=Huawei Honor: Η νέα ναυαρχίδα της κινεζικής εταιρείας στα smartphones!]

http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/7784e80d2e39908f.jpg[/img_ALT]

[img_ALT=Huawei Honor: Η νέα ναυαρχίδα της κινεζικής εταιρείας στα smartphones!]http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/7784e80d2e3a14c7.jpg[/img_ALT]

Edited by GeorgeMan
Link to comment
Share on other sites

Δε θα το ελεγα. Πλάι+πισω ειναι εντελως διαφορετικα. Κατα τ' άλλα ολα τα κινητα Android με μεγαλες οθονες εχουν παρομοιο εμπρος μερος.

Επισης το Optimus 2X κοστιζε 499 ευρω οταν βγηκε, αυτο θα κοστιζει πολυ λιγοτερο, ενω εχει και μεγαλυτερη αναλυση, μεγαλυτερη μπαταρια (και χειροτερο επεξεργαστη) απο το Optimus.

Εχω το Ideos X5 και οποιος το βλεπει δεν το πιστευει οτι κοστισε 150 ευρω.... :)

Edited by GeorgeMan
Link to comment
Share on other sites

λεντ φλας εχει?δεν γινεται να συγκρινεις hig end κινητο που εχει βγει 9μηνες στην αγορα με value κινητο που θα βγει ενα χρονο μετα την κυκλοφορια του lg..!επισης δεν ξερεις τι ποιοτητα θα εχει η οθονη του..;)

Link to comment
Share on other sites

Δεν αναφερεται αν εχει αλλα δε το κοβω να μην εχει.

Πιστευω οτι δε θα το δουμε Ελλαδα, αλλα αν το δουμε θα σπειρει για μια ακομη φορα.

Η ποιοτητα της οθονης του αρκετα χειροτερου ideos παντως ειναι μια χαρα. Μη σου πω οτι φαινονται πιο ωραια απ το Optimus 2X λογω μικροτερου dot pitch :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν αναφερεται αν εχει αλλα δε το κοβω να μην εχει.

Πιστευω οτι δε θα το δουμε Ελλαδα, αλλα αν το δουμε θα σπειρει για μια ακομη φορα.

Η ποιοτητα της οθονης του αρκετα χειροτερου ideos παντως ειναι μια χαρα. Μη σου πω οτι φαινονται πιο ωραια απ το Optimus 2X λογω μικροτερου dot pitch :)

καταλαβαινεις διαφορα δλδ στις 0,2 ιντσες την κουκιδα χιλιοστου?!!!!μαλλον υπερβολικο..!

Link to comment
Share on other sites

H διαφορά ειναι κατι παραπανω απο 5%, οριακα αντιληπτη.

Ωστοσο γενικα οι "μακρουλες" 4ρες οθονες δε μ αρεσουν. Χιλιες φορες 3,6-3,8 με μειωμενο μονο το "μηκος".

PS: Ερωτηση! Το Huawei πώς προφερεται στα ελληνικα; :P

Edited by GeorgeMan
Link to comment
Share on other sites

Χουαβέι λέγεται στα Ελληνικά. Όσο για την οθόνη του X5, το έχει ο αδερφός μου και τα έχω συγκρίνει με το ZTE. Μου αρέσει που στο X5 είναι πιο τετραγωνισμένη (στο blade είναι στενόμακρη κάπως), όμως δεν μου αρέσει το ότι πατιέται υπερβολικά εύκολα στο Χουαβέι. Ίσως είναι καθαρά θέμα συνήθειας, αλλά καμιά φορά στο μενού πάω να ρολάρω προς τα κάτω και ανοίγω μια εφαρμογή :P Στο ZTE είναι πιο smooooooth τα πράγματα.

Κατά τ' άλλα το X5 είναι μπομπάτο, μέχρι και flash παίζει. Και του έχει κλείσει του αδερφού μου μόνο 2-3 φορές (σκαλωματάκια) τόσους μήνες που το έχει.

Link to comment
Share on other sites

Απο γνωστο ελληνικο blog. (c/p)

Ανακοινώθηκαν επίσημα τα πλήρη τεχνικά χαρακτηριστικά του Huawei Honor και αν επιβεβαιωθούν οι πληροφορίες μας για τιμή κάτω από τα 300 ευρώ (εκεί στα 280 ευρώ), το κινητό θα κάνει αίσθηση. Επεξεργαστής 1.4GHz μονοπύρηνος, μνήμη RAM 512ΜΒ, οθόνη 4 ιντσών, κάμερα 8 Megapixel, μπαταρία 1900 mAh και ραδιόφωνο FM. Ενδιαφέρον;

Huawei Honor

Λειτουργικό σύστημα: Android 2.3.5 Gingerbread

Επεξεργαστής: 1.4GHz μονοπύρηνος

Μνήμη RAM: 512MB

3G/ HSPA

Οθόνη: 4 ίντσες, 854×480 pixels, 16 εκ. χρώματα

Κάμερα: 8 Megapixel, LED flash, video HD 720p, autofocus, HDR2

Δεύτερη κάμερα: 2 Megapixel

Ενσωματωμένη μνήμη: 4GB

Κάρτα μνήμης: micro SD (έως και 32GB)

Wi-Fi n, DLNA, GPS, Bluetooth 2.1, micro USB, FM Radio

Μπαταρία: 1900 mAh

Διαστάσεις: πάχος 9.9 χλστ.

Βάρος: 140 γρ.

Παντος βαδιζει σε καλο δρομο η Χούαγουει! το Χ5 τα σπαει :D

Link to comment
Share on other sites

Χουαβέι λέγεται στα Ελληνικά. Όσο για την οθόνη του X5, το έχει ο αδερφός μου και τα έχω συγκρίνει με το ZTE. Μου αρέσει που στο X5 είναι πιο τετραγωνισμένη (στο blade είναι στενόμακρη κάπως), όμως δεν μου αρέσει το ότι πατιέται υπερβολικά εύκολα στο Χουαβέι. Ίσως είναι καθαρά θέμα συνήθειας, αλλά καμιά φορά στο μενού πάω να ρολάρω προς τα κάτω και ανοίγω μια εφαρμογή :P Στο ZTE είναι πιο smooooooth τα πράγματα.

Κατά τ' άλλα το X5 είναι μπομπάτο, μέχρι και flash παίζει. Και του έχει κλείσει του αδερφού μου μόνο 2-3 φορές (σκαλωματάκια) τόσους μήνες που το έχει.

Μπορεις (rooted) να πειραξεις την ευαισθησια, αλλα δεν εχει και πολυ νοημα, θεμα συνηθειας ειναι.

Εμενα παντως μ αρεσει που απλα αγγιζω κ αποκρινεται. Το προηγουμενο μου (Nokia 5530) ειχε resistive αφης και... καταλαβαινεις...!

Link to comment
Share on other sites

Εχω το Ideos X5 και οποιος το βλεπει δεν το πιστευει οτι κοστισε 150 ευρω.... :)

Ξέρεις αν κοστίζει ακόμα 150 ευρώ και που το βρίσκεις σε αυτή την τιμή; Γιατί ένα γρήγορα ψάξιμο στον τσιγκούνη που έκανα ξεκινάει από 188 σε λίγα μαγαζιά.

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν ειπα οτι κοστιζει 150.

Σε μενα κοστισε 150 ευρω, μεταχειρισμενο 3 μηνων με 0 γρατσουνιες-σημαδια, στο κουτι του, με αποδειξη-εγγυηση, 6 screen protectors και μεταφορικα. :)

Αν δεις, καπου 140-150 τα πουλανε μεταχειρισμενα σκετα.

Edited by GeorgeMan
Link to comment
Share on other sites

κοιτα η λεπιδα δεν εχει ωραιο τατς..!μου φαινεται οτι θελει πιεση για να πιασει η εντολη μου..!ολα τα κινητα θελουν να αποκτησουν το φιλινγκ της αφης του αιφον.. δεν ξερω πως το καταφερνουν αλλα ειναι πολυ εντυπωσιακο..!και στο 4 ακομα ακομα που ποτεδεν συμπαθησα σαν συσκευη..!!

Link to comment
Share on other sites

εμενα μου εκαναν τρομερη εντυπωση στο touch που λετε ολα τα κινητα με wp7 και ειδικα οταν ειδα την διαφορα στα χερια μου με το HD2 απο android σε wp7.

καμια επαφη η ευαισθησια της οθονης.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now