George_o/c

Core i7 2600K owns the Bulldozer - Updated με όλα τα official reviews!

Recommended Posts

Για gaming ΝΑΙ, γ@μεί ο 2500Κ, και εγώ σκέφτομαι να πάρω έναν σύντομα!

Ωστόσο για το server που σκέφτομαι ο 8120 ή 8150 είναι λουκούμι, με 2 databases/core, τα λεφτά του θα τα βγάλει άμεσα. Οi interlagos είναι ακριβοί για την τσέπη μου

Bingo!, αυτό σκέφτομαι και εγω, αλλά περιμένω περισσότερα reviews απο επαγγελματίες. Υπομονή και σε 1 μήνα θα έχουμε πλήρη εικόνα σε real world καταστάσεις και προγράμματα database, virtual machines και video encoding/editing που υπολογίζω θα τα πάει καλά σε σχέση με την τιμή της πλατφόρμας, ένας 8120 και μια AM3+ μητρική με onboard graphics στα 90-100 βγαίνει τζαμπαντάν, βάλε και την τσάμπα υποστήριξη ECC RAM και είσαι κομπλέ.

Link to comment
Share on other sites

@Sfirculitu

Φιλε μου ερχεσαι στα λόγια μου! Χεστηκαν ποιας εταιρίας CPU θα έχουν, φτάνει να κάνουν την δουλεία τους! Ανάλογα την χρήση που τον θέλει η κάθε εταιρία. Και όσο για την Apple μετά την motorola χρησιμοποίησε κατ'ευθείαν intel και έκατσε στην intel. Αυτό είναι ένα άλλο θέμα φυσικά.

Και δεν ειπα σε καμοια περίπτωση οτι πρέπει να μισήσουμε την Apple για την χρήση ATI καρτων γραφικών στους desktops. Στα Mac Book Air της προηγουμενης γενιάς χρησιμοποιούσε NVidia 320M. Κάθε φορά, η κάθε εταιρίας χρησιμοποιέι αυτό που της συμφέρει σε σχέση κόστους-επιδόσεων. Χωρίς να έχει κάποιο κόλλημα εαν είαν intel ή AMD όπως και NVidia -Ati. Αυτά είναι για'μάς τους κοινούς θνητούς... Να ψάχνουμε τι θα μας δώσεις 2-3 frames επιπλέων!!!

@Yoshi

Δεν είναι τα nanometre μέρος της τεχνολογίκής υπεροχής???!!! Όπου η ΑΜD ακολουθεί από πίσω της λαχανιασμένη να την φτάσει!!!

Τώρα κυκλωφορεί η AMD στα 32nm όπου η intel τα έχει βγάλει στην αγορά εδώ και ένα χρόνο.

Ποια Apple? Εαν δεν την ξέρεις ειναι αυτη Apple Inc. - Wikipedia, the free encyclopedia.

Και επειδή ο κόσμος της πληροφορικης δεν περιστρέφεται ΜΟΝΟ γύρω από τους gamers, αλλά από ενα σύνολο εφαρμογών... να σου εξηγησω οτι...

Λιγότερα νανόμετρα συνεπάγεται χαμηλώτερη κατανάλωση, συνηθως χαμηλότερες θερμοκρασίες άρα λιγότερο θόρυβο από το σύστημα ψύξης. Ότι καλύτερο για μια εταιρεία και είδικά όταν είσαι κλεισμένος σε ένα booth για 8 ώρες με 3 H/Y.

Τι εννοείς "οτι άν ήταν καλύτερος απο τον 2600k", ποιο είναι το κριτήριο του καλύτερου?

Link to comment
Share on other sites

ποτε θα δουμε τους επομενους Bulldozer? (λες και ειδαμε αυτους)

υποθετω οτι εκεινους θα τους πετυχουν και οτι αυτους τους εβγαλαν γιατι είχαν ήδη βγει εκτος προγραμματος και δεν τους επαιρνε...

Link to comment
Share on other sites

ποτε θα δουμε τους επομενους Bulldozer? (λες και ειδαμε αυτους)

υποθετω οτι εκεινους θα τους πετυχουν και οτι αυτους τους εβγαλαν γιατι είχαν ήδη βγει εκτος προγραμματος και δεν τους επαιρνε...

Αυτά είναι γνωστά μέχρι στιγμής, take it or leave it.

[Phoronix] First Look: AMD Trinity APU, Linux Already Runs Well

2m4dqw8.jpg

Link to comment
Share on other sites

@Yoshi

Δεν είναι τα nanometre μέρος της τεχνολογίκής υπεροχής???!!! Όπου η ΑΜD ακολουθεί από πίσω της λαχανιασμένη να την φτάσει!!!

Τώρα κυκλωφορεί η AMD στα 32nm όπου η intel τα έχει βγάλει στην αγορά εδώ και ένα χρόνο.

Ποια Apple? Εαν δεν την ξέρεις ειναι αυτη Apple Inc. - Wikipedia, the free encyclopedia.

Και επειδή ο κόσμος της πληροφορικης δεν περιστρέφεται ΜΟΝΟ γύρω από τους gamers, αλλά από ενα σύνολο εφαρμογών... να σου εξηγησω οτι...

Λιγότερα νανόμετρα συνεπάγεται χαμηλώτερη κατανάλωση, συνηθως χαμηλότερες θερμοκρασίες άρα λιγότερο θόρυβο από το σύστημα ψύξης. Ότι καλύτερο για μια εταιρεία και είδικά όταν είσαι κλεισμένος σε ένα booth για 8 ώρες με 3 H/Y.

Τι εννοείς "οτι άν ήταν καλύτερος απο τον 2600k", ποιο είναι το κριτήριο του καλύτερου?

Και τί με νοιάζει εμένα ή τον κάθε απλό χρήστη/gamer/whatever τα νανόμετρα τα watt και οι θερμοκρασίες? Δέν πά να καίει 1000 watt φίλε μου και να δουλεύει idle στους 150 βαθμούς κελσίου, άν είναι καλό value/money το cpu για την δουλειά που το θέλω και μέσα στο budget μου θα το πάρω! ούτε αγκαλιά θα το πάρω το κουτί ούτε 24/7 nonstop θα το έχω να παίζει ούτε έφτασε η ώρα ακόμα που η kilowattώρα κοστίζει όσο το πετρέλαιο θέρμανσης οπότε δέν με νοιάζει!!

Και πάλι ποιά apple θα τρελαθούμε τελείως? Επιδή η κάθε εταιρία διαλέγει cpu με τα δικά της κριτήρια τί σημαίνει αυτό οτι θα διαλέξω και εγώ cpu με τα κρητίρια της apple? Δέν φτιάχνω μηχάνημα apple mate! Ούτε είμαι εταιρία ούτε είμαι κλεισμένος σε booth 8 ώρες με 3 pc!

-Τα κρητίρια τα δικά μου είναι καμιά 100αριά benchmarks που έχουνε βγεί πάνω σε games, εφαρμογές κτλ,κανένα εκατομμύριο+ comments/reviews άλλων χρηστών, και γενικά απόδοση/τιμή σε σχέση με άλλα cpu για τη δουλειά που θα το χρειαστώ και τελευταίο το wattage και οι θερμοκρασίες και ούτε κάν παίρνω σάν κρητίριο τα νανόμετρα γιατί μου είναι αδιάφορο.

Τα νανόμετρα έχουνε σχέση με την απόδοση αναμφίβολα, αλλα και με άλλα χαρακτηριστικά που δέν με νοιάζουνε ή τουλάχιστον δέν είναι πρωτοι λόγοι για αγορά cpu και πάλι με τα δικά μου κρητίρια.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ πιθανον να δουμε το ονομα στην επομενη φουρνια αν βγαλει.

Πολύ αμφιβάλω γι αυτό πλέον... δεν ξέρω αν οι καταστάσεις την ανάγκασαν ή αυτό είχε εξ αρχής in mind, αλλά η στρατηγική είναι εμφανής.

Χωράω όσο πιο πολλά -weak- cores μπορώ στο Die και μειώνω τη κατανάλωση. Δεν ξέρω πάντως κατά πόσο είναι -τόσο- fail αυτή η στρατηγική σε real life χρήση.

Fail για μένα το κάνει η τιμή και η κατανάλωση (και το πλασάρισμα τους βέβαια). Εάν βρισκόταν περί τα 220 ευρώ ο μεγάλος νομίζω θα μιλούσαμε σε άλλη βάση.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν,

όποιος θέλει να τρέξω κάτι συγκεκριμένο σε FX 8150 με άζωτο ή σε αέρα, σε Win 7 ή Win 8 κάνει quote και γράφει τι θέλει.

Αν λέτε για προγράμματα ή benchmarks ή games σε Windows 8 σας παρακαλώ να τα έχετε δοκιμάσει ότι παίζουνε στα Win8, μην τα βάλω και παίζει θέμα compatibility και δεν τρέχουνε.

Δεν έχω τον άπλετο χρόνο.

Thanks

Link to comment
Share on other sites

Τον μπουλντόζα τον είδαμε!

attachment.php?attachmentid=121061

Έχουμε λοπόν να δούμε τον Piledriver.

images?q=tbn:ANd9GcTj0x0BYB6BmL73rRTMfum1paGgRK63p05E5TyNrFOAN9X-vZCx

Τον steamroller είμαι περίεργος να δω, αυτός θα καίει κάρβουνο να υποθέσω :hehe:.

100_1806.JPG

2Q==

Και τον excavator...

images?q=tbn:ANd9GcSLS96D-SdSAUyxANB7qsJvIQVQEvDkO75kKM9k7zcrqFS_iz0S

Που πα ρε Καραμήτρο με τα γατάκια? :hehe: :hehe: :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Πάρε κανένα ss από δυνατό winrar x64 - ειδικά αν έχεις μνήμες... έτσι να χαμογελάσουμε λιγάκι :)

Με το memory bandwidth και κυρίως το latency από όσα έχω δεί τώρα με τους FX αμφιβάλλω αν θα περάσω έστω ένα καλούτσικο run με 2600K ( π.χ. screen028ouo0.jpg )

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν,

όποιος θέλει να τρέξω κάτι συγκεκριμένο σε FX 8150 με άζωτο ή σε αέρα, σε Win 7 ή Win 8 κάνει quote και γράφει τι θέλει.

Αν λέτε για προγράμματα ή benchmarks ή games σε Windows 8 σας παρακαλώ να τα έχετε δοκιμάσει ότι παίζουνε στα Win8, μην τα βάλω και παίζει θέμα compatibility και δεν τρέχουνε.

Δεν έχω τον άπλετο χρόνο.

Thanks

Tρεξε ενα sp32 low clock με ιδιες περιπου συχνοτητες με καποιον απο εμας που εχει τρεξει εδω να δουμε διαφορες. Επισεις τρεξε παλι ενα sp32 πρωτα με 1 πυρηνα και μετα με 1+2 μαζι

Link to comment
Share on other sites

Tρεξε ενα sp32 low clock με ιδιες περιπου συχνοτητες με καποιον απο εμας που εχει τρεξει εδω να δουμε διαφορες. Επισεις τρεξε παλι ενα sp32 πρωτα με 1 πυρηνα και μετα με 1+2 μαζι

Δεν πρόκειται να βγάλουμε άκρη από Windows 7 ή 8 με το SuperPi.

κάτι άλλο ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν πρόκειται να βγάλουμε άκρη από Windows 7 ή 8 με το SuperPi.

κάτι άλλο ?

τρεξε σε οποιο os θελεις ενα με μονο τον ενα πυρηνα και ενα με 1+2 μαζι γιατι εχω μια υποψια

Link to comment
Share on other sites

το 2014 τους εχει βγαλει excavator γιατι μαλλον με τις θερσιες που θα βαραει θα σκαβει το κουτι :P

Η AMD φέυγει από το κλασσικό high end pc desktop και περνάει σε niche κατηγορίες χρήσης όπου μπορεί να ανταγωνιστεί με βάση την νέα αρχιτεκτονική της και σε βάθος χρόνου την Intel, το κλασσικό pc high end desktop πλέον ανήκει 100% στην Intel. Εγώ βλέπω μια τακτική και στρατηγική υποχώρηση, o BD δεν κάνει για desktop και δεν σχεδιάστηκε για αυτό, στρατηγικά όλα θα παιχτούν απο το 2012 με την Fusion πλατφόρμα της.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now