George_o/c

Core i7 2600K owns the Bulldozer - Updated με όλα τα official reviews!

Recommended Posts

Ρε παιδια, εβλεπα τα bench στο overclockers και ηταν κατο απο τον 920, τοσο τραγικα τα πραγματα;

Δες λίγο τι έχουμε γράψει στις προηγούμενες σελίδες Δημήτρη, μην τα ξαναλέμε.

Link to comment
Share on other sites

Η αρχιτεκτονική πράγματι παρουσιάζει αρκετά πλεονεκτήματα και κάποια μειονεκτήματα (εκεί οφείλεται και μέρος της κατανάλωσης, στο πως δουλεύουν τα τέσσερα ΗΤs).

Από εκεί και πέρα η παρούσα υλοποίηση είναι, και το λέω με πόνο καρδιάς, μετριότατη. ΚΑΙ δεν φταίει η GloFo γι' αυτό. Όχι τουλάχιστον σε σημαντικό βαθμό.

Αν η AMD καταφέρει (κεφαλαιακά) να προχωρήσει το S&Ds ώστε να διορθώσει τα θέματα με τα errata στις L2 και ίσως να "κοντύνει" κάποια pipelines, τότε μαζί με το καλύτερο fabrication μπορεί να δούμε πολύ ενδιαφέρουσα δεύτερη εκδοχή των BD. Αν επαναπαυτεί, πραγματικά στην πράξη, θα εκτοπιστεί από το συγκεκριμένο segment. Sad but true.

Link to comment
Share on other sites

και άμα τα κάνει αυτά συμαίνει ότι πρέπει να βγάλει κανουριούς επεξεργαστές ή με κάποιο update? γιατί θέλω να αγοράσω έναν και φοβάμαι μην φάω καμιά φόλα και πούνε άλλα μετα!

Link to comment
Share on other sites

Λίγο δύσκολο για νέα φουρνιά χάνουν λεφτά μωρέ.. εγώ τώρα να τον παραγγείλω τι να κάνω? ένα κλικ είναι!

Οχι να πας ιντελ μερια θα ελεγα;P..

Link to comment
Share on other sites

Define λεφτά για πέταμα;

Το λέει προφανώς από την μεριά του ότι με 190 ευρώ παίρνεις 2500K.

Τον overclockάρεις, και είσαι πολλές φορές γρηγορότερος από τον 8150 σε προγράμματα μέχρι 4 thread utilization, και στα ίδια ή ένα νύχι πίσω από τον 8150 στα >4 thread apps

Link to comment
Share on other sites

Για gaming ΝΑΙ, γ@μεί ο 2500Κ, και εγώ σκέφτομαι να πάρω έναν σύντομα!

Ωστόσο για το server που σκέφτομαι ο 8120 ή 8150 είναι λουκούμι, με 2 databases/core, τα λεφτά του θα τα βγάλει άμεσα. Οi interlagos είναι ακριβοί για την τσέπη μου

Link to comment
Share on other sites

( Μα νομίζω ακόμα και στο server αν πας σε used 2600Κ, μία η άλλη θα σου βγει και θα σου έρχεται χαλαρότερη και η ΔΕΗ. )

Δεν νομίζω η κατανάλωση μου να προέρχεται από το Cpu, όταν έχω 10+ δίσκους μέσα!

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να μπω στην διαμάχη intel vs AMD αλλά μπορω να μιλησω από προσωπική εμπειρία. Η AMD προσφέρει CPUs σε χαμηλότερη τιμή από ότι η intel, κρατάει σταθερά τα sockets της και τώρα που αγόρασε την ΑΤΙ κυκλοφορει APU με πολύ καλύτερες ενσωματωμενες κάρτες γραφικών από την intel και μόλις στα 65W! Είμαι intelακιας και το αποδεικνύει ότι έχω 5 desktops εκ των οποίων οι 4 είναι intel (εκτός τα laptops). Αλλά δεν μπορώ αυτή την διαμάχη η αλήθεια πρέπει να λέγεται ανεξάρτητα σε ποια εταιρία έχουμε αδυναμία. Η τεχνολογική υπερτεροτητα τησ intel φαίνεται από τις χαμηλές καταναλωσεις, τα νανομετρα, ότι όλα τα πρότυπα για συμβατους IBM είναι με βάση την intel (x64) και μην ξεχνάμε την επιλογή της Apple να χρησιμοποιήσει intel. Άρα καταλήγουμε τον λόγο της χρήσης που χρειάζεται κάποιος τον Η/Υ, ο πατέρας στο γραφείο του δεν τον νοιάζει αν έχει intel ή AMD, όσο σπούδαζα ΗΠΑ ολα τα πανεπιστήμια είχαν PC Ή Apple με intel. Γνωρίζω πολλούς gamers που είναι ορκισμενοι στην AMD. Και εμείς σφαζομαστε για την ΑMD και την INTEL στην Ελλάδα. ΣΤΟΝ ΜΙΚΡΌΚΟΣΜΟ ΠΟΥ ΛΕΓΕΤΕ ΕΛΛΑΔΑ. Όπου και οι ίδιες οι εταιρίες χεστηκαν για Ελληνικό αγοραστικό κοινό!!!

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά φίλε μου @geek η ελλάδα είναι το κέντρο του κόσμου και θέμα όλων των συζητήσεων παντού. Όσον αφορά το θέμα apple-intel και εμείς εδώ στην ελλάδα, προσωπικά είχα μπει στα γραφιά του αντένα όλοι είχανε τα 27 αρια της apple, άλλο παράδειγμα, στην αμερική οι περισσότεροι έχουν Dell αλλά αυτό δεν λέει κάτι γιατί τους τα δίνουν και τσάμπα ή τα αγοράζουν με πάρα πολύ χαμηλό κόστος! Στα γραφιά της Nvidia και της Amd όλοι έχουν Dell και εκεί.

Ένα άλλο παράδειγμα, στην σουιδία που είχα πάει σε ένα πανεπίστιμιο πληροφορικής κ.λ.π ρομποτικής ούτε και εγώ ξέρω τι ήτανε είχανε Server Based Amd με Opetron μέσα και δεν ήταν το θέμα τα λεφτά η δεν ξέρω και εγώ τι ή γουστάραν Αmd απλώς είχαν περισσότερη δύναμη και καλά από τους Xeon με βάση αυτούς πάντα.

Παντού τους νοιάζει που πουλάνε, ναι μεν δεν κοιτάνε ελλάδα αλλά κοιτάνε ευρώπη!

Και όπως είπε ο φίλτατος Νord inte-amd είναι όπως ολυμπιακός-παναθήναικος Αθήνα-Θεσσαλονίκη

Και επίσης επιλογή της Apple να έχει ΑΤΙ τη συμαίνει αυτό? πρέπει να μισούμε Nvidia?

Link to comment
Share on other sites

Η τεχνολογική υπερτεροτητα τησ intel φαίνεται από τις χαμηλές καταναλωσεις, τα νανομετρα, ότι όλα τα πρότυπα για συμβατους IBM είναι με βάση την intel (x64) και μην ξεχνάμε την επιλογή της Apple να χρησιμοποιήσει intel.

omg καλα δουλευόμαστε τώρα?

ποιά apple? :hehe::hehe:

και ποιά νανόμετρα και καταναλώσεις?

έχεις την εντύπωση οτι άν ήταν καλύτερος απο τον 2600k παρά την κατανάλωση δέν θα τον αγόραζαν?

τα στοιχεία που χρησιμοποιείς για να συγκρίνεις hw είναι τελείως λάθος

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now