Recommended Posts

Θελω να παρω εναν AM3 επεξεργαστη, ποιον να προτιμησω

τον

AMD PHENOM II X4 975 3.6GHZ QUAD CORE BLACK EDITION

ή τον

AMD PHENOM II X6 1090T 3.2GHZ SIX-CORE BLACK EDITION

Ειναι και οι δυο περιπου στα ιδια λεφτα, 160.

Χαλανε ιδιο ρευμα νομιζω (TDP 125W), o πρωτος εχει 4 πυρηνες αλλα περισσοτερα GHz.

Ποιος απ τους δυο δινει περισσοτερη ισχυ?

Link to comment
Share on other sites

προφανως ο δευτερος και επισης μην μπερδευεις το TDP με το ποσο καινε.

το TDP ειναι η θερμοτητα που αποβαλλουν να στο πω απλα.

σε θεμα καταναλωσης, ο 1090 καιει λιγοτερο αν δεν κανω λαθος. Μην φανταστεις καμια μεγαλη διαφορα. αντε να ειναι καμια 20-30watts.

Link to comment
Share on other sites

Και γιατι οχι 1100? Οι bulldozer οταν βγουν φανταζομαι οτι θα κοστιζουν ενα καρο λεφτα.

προφανως ο δευτερος και επισης μην μπερδευεις το TDP με το ποσο καινε.

το TDP ειναι η θερμοτητα που αποβαλλουν να στο πω απλα.

σε θεμα καταναλωσης, ο 1090 καιει λιγοτερο αν δεν κανω λαθος. Μην φανταστεις καμια μεγαλη διαφορα. αντε να ειναι καμια 20-30watts.

Εφοσον καποιοι επεξεργαστες ειναι στην ιδια TDP κατηγορια υποτιθεται οτι ειναι στα ιδια κυβικα απο την αποψη της καταναλωσης(ετσι τουλαχιστον μαθαινεις απο ενα ψαξιματακι στο google). Στη πραξη βεβαια χαλας πολυ λιγοτερο αφου τον περισσοτερο καιρο εισαι σε idle. Εγω βασικα θα ηθελα 95W αλλα δε βλεπω να υπαρχουν σε αυτη τη κατηγορια.

Οσο αφορα το ερωτημα μου, το "προφανως" πως βγαινει? Εαν ο 1090 ειναι σαφως καλυτερος απο τον 975 τοτε γιατι ειναι στα ιδια λεφτα? Δηλαδη οσοι παιρνουν τον 975 την πατανε? :)

Link to comment
Share on other sites

Χεχε, πολυ απλοϊκο για να ναι αληθινο. Thanx για την αποψη σου και περιμενω ν ακουσω κι αλλες.

Το 1090 ειναι καλυτερο απο το 1100? Η διαφορα τους ειναι καπου 20+?

Link to comment
Share on other sites

8πυρηνο? θα κανει καμμια 300ρια ευρω (το κατωτερο μοντελο) τουλαχιστον...

Υπαρχει περιπτωση να βγει 6πυρηνος στα 95W?

Τα παιχνιδια λεει χρησιμοποιουν μονο 4 πυρηνες. Ο 975 επισης εχει 3,6GHz.

Εσυ τι επεξστη εχεις?

Link to comment
Share on other sites

o 1090 εχει turbo mexri ta 3.6ghz .

ο 975 ειναι 4core με μεγαλυτερο στοκ clock. η διαφορα στα mhz, δεν μπορει να περασει τους 2 extra πυρηνες του 1090.

ο 1100 ειναι νεοτερος του 1090 με μεγαλυτερο στοκ και turbo clock.

το γιατι κοστιζουν το ιδιο, δεν ξερω αλλα σε καμια περιπτωση δεν αξιζει να παρεις κατι λιγοτερο απο Thuban.

εχει βγει thuban στα 95w αλλα δεν ξερω αν ηρθε ποτε ελλαδα.

Edited by AMDnord
Link to comment
Share on other sites

Τι εστι tourbo? o 975 πόσο tourbo εχει? Aν το στοκ του ειναι 3,6GHz τοτε θα πηγαινει 4GHz χωρις καν αυξηση ρευματος, σωστα?

Εν πασει περιπτωση ας γυρισουμε στο θεμα μου: ποιος εχει μεγαλυτερη επεξεργαστικη ισχυ, κανει γρηγοροτερα υπολογισμους, πχ. ανοιγει γρηγοροτερα rar. O πολυπυρηνος ή ο πολυσυχνοτητας?

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει, αν δε παω με στοκ αντε να δωσω 0,25-0,50V. Απ οτι ακουω παει παραπανω απο 4GHz.

Η σκεψη μου ειναι μηπως παρω περιττους πυρηνες που δε θα χρησιμοποιω. O 6πυρηνος κανει περισσοτερους υπολογισμους στον ιδιο χρονο, στο ιδιο προγραμμα ?

Δε μου ειπες τι ειναι το τουρμπο.

Συμφωνεις κι εσυ οτι οποιος αγοραζει τον 975 ειναι κοροιδο?...

Link to comment
Share on other sites

με τα τωρινα δεδομενα, ναι ειναι "κοροιδο"

Turbo core

οι thuban ειναι πιο user friendly απο οσο εχω δει. Δεν ξερω βεβαια για τα τελευταια revisions στους deneb αλλα περαν αυτων, ο 1090 παιζει και με 2000+ ram.

αν το προγραμμα ειναι γραμμενο για να παιζει με >4 πυρηνες, τοτε ναι η διαφορα ειναι αισθητη.

Link to comment
Share on other sites

Αν σε βγάζει το έξτρα 20άρικο, χτύπα τον 1100Τ. Απλά καλύτερα να περιμένεις και για Bulldozer :)

Αξίζει για 100MHz το extra 20άρικο ή υπάρχει και τίποτα άλλο στα "ψιλά γράμματα" που να το δικαιολογεί;

Link to comment
Share on other sites

σαν μεσος ορος, ισως κλοκαρουν λιιιιιιγο καλυτερα αλλα δεν ξερω αν δικαιολογει το 20αρικο.

επισης ειναι πιο νεος, πιο ωραιος και πιο μεγαλο νουμερο :P

Link to comment
Share on other sites

Αν το εθετα αλλιως τι θα λεγατε για:

X4 955 @ 109 euros

vs

X6 1090T @ 159 euros

???

Και οι 2 unlocked, οποτε χ?στήκαμε για τα μαμα clocks ;)

Η διαφορά ειναι +50% πυρηνες και +50% τιμη. Η χρηση θα ειναι μεχρι gaming, τιποτα παραπανω.

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται. Αν το gaming δεν βλέπει πάνω από 3-4 πυρήνες πας σε Χ4 αλλιώς Χ6. Επίσης αν ο επεξεργαστής είναι για τους επόμενους 6-12 μήνες τότε πάλι Χ4. Αν είναι για τα επόμενα 3 χρόνια Χ6. Δεν υπάρχει στάνταρ επιλογή. Τις τιμές δεν τις βάζουν στην τύχη οι εταιρίες.

Link to comment
Share on other sites

για gaming θα σου έλεγα να πάρεις τον χ4 (955) ,θα είσαι υπερκαλυμμένος. τώρα αν μπορείς να διαθέσεις τα χρήματα για τον χ6, παρ τον,χαμένος δεν θα πάει :) .διαφορά στα games δε θα δεις ανάμεσα τους, σε προγράμματα ναι ,οπότε αν τον θέλεις για games 955 κ αν θες με μόνο τον πολλαπλασιαστή τον ανεβάζεις λίγο ,με stock ρεύμα, αλλά και στα 3,2 να τον αφήσεις θα σε ικανοποιήσει πλήρως.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει νομίζω άλλη διαφορά σε χαρακτηριστικά. Οπότε δεν δικαιολογείται η διαφορά στη τιμή.

Επίσης αυτό το "πάνω από 4core δεν χρησιμοποιούν τα games" είναι last year - εγώ μια χαρά τους βλέπω και τους έξι να έχουν load όταν παίζω.

Link to comment
Share on other sites

Η αλλη διαφορα ειναι μαλλον οτι ο 975 ειναι νεωτερος(αρα και καλυτερος).

Για τους 6 πυρηνες δεν εχω πειστει ακομα, πολλοι λενε οτι αυτοι ειναι γιαλατζι 6αδα και η καλυτερη θα βγει με την επομενη φουρνια...

Για πες μερικα pc games που χρησιμοποιουν 6 πυρηνες, πλην του Dirt2.

Link to comment
Share on other sites

περαν του οτι τα εχεις μπλεξει full.

παρε τον 975 αφου ειναι ντεμεκ 6core οι τωρινοι και μολις δεις το συστημα να κωλονει στα battlefield και στα αλλα games που γουσταρουν πυρηνες, εδω ειμαστε.

τοσος κοσμος σου λεει για τον thuban που σημαινει οτι κατι παραπανω ξερουνε και εσυ λες παλι για το οτι δεν δουλευουν πανω απο 4 cores τα games.

have fun.

Edited by AMDnord
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now