Eleni22

Η Seagate εγκαινιάζει μια νέα σειρά desktop σκληρών δίσκων Barracuda!

Recommended Posts

[NEWS_IMG=Η Seagate εγκαινιάζει μια νέα σειρά desktop σκληρών δίσκων Barracuda!]http://reviews.hwbox.gr/news/seagate.jpg[/NEWS_IMG]Σε μια προσπάθεια να απλοποιήσει τα προσφερόμενα προϊόντα της και να εκμεταλλευτεί τα προβλήματα παραγωγής της Western Digital, η Seagate Technology παρουσίασε σήμερα μια νέα οικογένεια σκληρών δίσκων για desktop και ανακοίνωσε σχέδια για την κατάργηση της Green σειράς των Barracuda και για την ανανέωση της σειράς Barracuda XT. Πιο συγκεκριμένα, όλοι οι desktop δίσκοι της Seagate πρόκειται να έχουν ταχύτητα λειτουργίας στα 7200 RPM, τα Barracuda Green μοντέλα θα καταργηθούν σταδιακά μέχρι το Φεβρουάριο του 2012 και η εταιρία θα επαναφέρει τη σειρά Barracuda XT ως τον πρώτο της υβριδικό δίσκο στερεάς κατάστασης για desktop (που σημαίνει ότι αυτοί θα περιλαμβάνουν 4GB ή περισσότερα μνήμης NAND για αποθήκευση δεδομένων, ώστε να μειωθεί ο χρόνος πρόσβασης και να έχουν καλύτερη απόδοση).

Παράλληλα, ο «κλασσικός» Barracuda ανανεώνεται, με τους νέους δίσκους να έχουν χωρητικότητα από 250GB έως 3TB, έχοντας ήδη πολλές προ-παραγγελίες (είναι προγραμματισμένος να γίνει διαθέσιμος στα μέσα Νοεμβρίου). Οι σκληροί δίσκοι αυτοί είναι 3,5 ιντσών και έχουν διασύνδεση SATA 6.0 Gbps,ταχύτητα λειτουργίας στα 7200 RPM και είτε 16MB (250GB, 320GB, 500GB) ή 64MB (750GB, 1TB, 1,5TB, 2TB, 3TB) μνήμης cache. Σύμφωνα με την Seagate, οι "νέοι και βελτιωμένοι" σκληροί δίσκοι Barracuda των 1TB, 2TB και 3TB θα κοστίζουν $71,99, $105,99 και $179,99 αντίστοιχα. Όλα τα μοντέλα θα υποστηρίζονται από διετή εγγύηση.

[img_ALT=Η Seagate εγκαινιάζει μια νέα σειρά desktop σκληρών δίσκων Barracuda!]

http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/32054eb014f1b2e45.jpg[/img_ALT]

Edited by Eleni22
Link to comment
Share on other sites

Ε οχι και σε 2 χρονια αλλαγη δισκου, ειπαμε οκ αλλα μη το ξεφτυλισουμε κιολας.

Αλλα και 2 χρονια εγγυηση ρε Seagate!? ΤΙ εχεις φτιαξει παλι ρε εταιρειαρα μου!!!

Και να φανταστεις οτι καποτε εδινε 5 χρονια... ΜΠΡΑΒΟ !! :whip::mad:

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα..μια εταιρεία που την προτιμούσαμε αρκετοι παλιότερα λόγω 5ετούς εγγύησης, πλέον έφτασε τα 2 χρόνια. Ας ελπίσουμε να έχουν τέτοια βελτίωση που να μη χρειάζονται rma..:P

edit: Damn..με τόσα παράθυρα ανοιχτά με πρόλαβαν! ^^+1 λοιπόν

Link to comment
Share on other sites

γιατί σταματάει η σειρά Green? και εγώ τώρα τι θα βάζω στο HTPC μου?

105$ @ 2 TB είναι πολύ καλή τιμή. Η εγγύηση είναι ένα θεματάκι..., αλλά έτσι και αλλιώς σε 2 χρόνια θα τους αλλάξουμε με μεγαλύτερους.

σωστός! 105 usd = 77 ευρώ. εμένα δεν με χαλάει να δώσω 77 ευρώ για 2 TB πάντως...

Link to comment
Share on other sites

Μεχρι πριν 10 μερες εβρισκες στο ελλαντα 2ΤΒ με 72-74 ευρω παντως, και τριετη εγγυηση...

Αυτό ακριβώς κοιτούσα εχτές

στο πλαίσιο πχ ο πιό φτηνός 500gb κάνει 74? wtf!

eshop τα ίδια και χειρότερα

τί έχει παιχτεί στην Ελλάδα, άνοιξε το στόμα του ο πάγκαλος και κατάπιε όλους τους φτηνούς δίσκους?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς κοιτούσα εχτές

στο πλαίσιο πχ ο πιό φτηνός 500gb κάνει 74? wtf!

eshop τα ίδια και χειρότερα

τί έχει παιχτεί στην Ελλάδα, άνοιξε το στόμα του ο πάγκαλος και κατάπιε όλους τους φτηνούς δίσκους?

http://www.hwbox.gr/news-hdd/13643-western-digital-anastellei-tin-paragogi-skliron-diskon-eksaitias-ton-plimmiron.html :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι μόνο στην Ελλάδα, αλλά παγκόσμιο φαινόμενο.

Απ όσο έχω καταλάβει λίγο την εμπορική λογική, ο κάθε έμπορας πουλάει σύμφωνα με την τιμή αγοράς του στοκ του + το κέρδος του + το κόστος για την επόμενη αγορά του στοκ. Από την στιγμή που το επόμενο στοκ θα είναι ακριβότερο λόγο μειωμένης παραγωγής, προέκυψε η άμεση αύξηση στις τιμές, διαφορετικά όλοι θα μπαίνανε μέσα.

Brace yourselves, προβλέπεται ότι η αγορά θα κάνει γύρω στο 6μηνο για να επανέλθει στα φυσιολογικά επίπεδα.

Τέλος πάντων, όλα αυτά δεν θα έπρεπε να επηρεάζουν την εγγύηση.

Link to comment
Share on other sites

Οι τιμες δεν γυρνανε πίσω δυστυχως. :(

Πρέπει να συνηθίσουμε τις νεες και να ξεχασουμε τις παλιες.

On topic, λογος να μην ξαναψωνισω seagate τα 2 χρονια εγγυησης, αν και κατι μου λεει οτι η WD θα ακολουθησει (χαζη ειναι?)

Link to comment
Share on other sites

Μην τα γενικεύετε τα φαινόμενα αυτά με τους χαλασμένους δίσκους ρε παίδες. Από το 2007 μέχρι το 2010 είχα αγοράσει 5 Seagate (δικούς μου ή φίλων) και δεν έπαθε κανείς τίποτα. Αντιθέτως ένας W/D 320GB που είχα στο home pc τα 'παιξε μετά από κάνα χρόνο χρήση... Τώρα πάλι στο Llano έχω συνδεμένο έναν W/D 320GB AAKS και έναν 250GB Barracuda (και τους δύο τους έχω από πολύ παλιά) και πάλι κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now