George_o/c

Δημοψήφισμα στις 4 Δεκέμβρη: ΝΑΙ ή ΟΧΙ στο ευρώ; Θα γίνει το δημοψήφισμα;

ΝΑΙ ή ΟΧΙ στο ευρώ;  

46 members have voted

  1. 1. ΝΑΙ ή ΟΧΙ στο ευρώ;

    • Ναι στο ευρώ. Το πάω με τα μπούνια.
      9
    • Όχι στο ευρώ. Θέλω την δραχμή πίσω.
      8
    • Δεν πάω να ψηφίσω.
      4
    • Σιγά μην γίνει δημοψήφισμα. Δεν θα τον αφήσουν.
      25


Recommended Posts

Για ψηφίστε, για ψηφίστε να πάρουμε μια πρώτη ιδέα. Θα ήθελα όσοι μπορούν να τεκμηριώσουν τις απαντήσεις τους και να το συζητήσουμε μετέπειτα.

Ναι ή όχι στο ευρώ μεταφράζεται φυσικά και σε παραμονή ή μη παραμονή στην Ευρωζώνη.

(Καινούριο thread, έφτιαξα και την δημοσκόπηση σωστά :))

Link to comment
Share on other sites

το δημοψήφισμα το είχαν προαποφασίσει οι "μερκοζι" - gap σαν κίνηση τακτικής!

με αυτό τον τρόπο καταφέρνουν να "πείσουν" τους τραπεζίτες να δεχτούν 100% το "σχέδιο"

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ ότι δεν θα γίνει ψήφισα, αλλά θα πρότεινα η τελευταία επιλογή να σπάσει σε 2

1)Σιγά μην γίνει δημοψήφισμα. Δεν θα τον αφήσουν. Αν γίνει όμως, ναι στο ευρώ.

2)Σιγά μην γίνει δημοψήφισμα. Δεν θα τον αφήσουν. Αν γίνει όμως, ναι στην δραχμή.

Link to comment
Share on other sites

φίλοι μου η δραχμή δεν μας συμφέρει από κάθε άποψη, εκτος και καταργηθεί το ευρώ και όλοι γυρίσουν στο νόμισμα τους, τότε ναι!

όμως τα "μεγαλολαμογια" που έχουν τα λεφτά τους έξω δεν τους καίγεται καρφί!

και βεβαια φτάσαμε εδώ αφού πρώτα έκαναν κoiνο νόμισμα αντί να κάνουν πρώτα μια πολιτική ένωση όπως USA!

"γιαυτο" τους λέω λαμόγια αλήτες κλεφτες κλπ κλπ κλπ

p.s. και βεβαια τώρα το σχέδιο "διάσωσης" φαντάζει ως το καλύτερο και πιο σωτήριο σχέδιο, έτσι? ;)

Link to comment
Share on other sites

Aυτη ειναι η αληθεια, καλυτερα μια πτώχευση μεσα στο ευρω. Οπου το κρατος υποτυπώδους θα λειτουργει μεχρι να περασουν οι αλλαγες, να βελτιωνεται η παγκόσμια οικονομια παρα μια ανεξέλεγκτη πτώχευση εξω απο αυτο.

Ναι, το κρατος μετα απο καποιο διαστημα αφου φυγει απο το ευρω θα βρει παλι τα πατήματα του, αλλα θα χυθει αιμα, θα πεσει πεινα με ολη την σημασια της λεξης.

Η δραχμη επι 1 χρονο θα ειναι ρωσικη ρουλετα μεχρι να βρει μια σταθερότητα...

Ετσι οπως ειμαστε αυτη τη στιγμη, δεν υπαρχει δίλημμα...το ΝΑΙ και η παραμονη στο ευρω ειναι η μονη λυση!

Καλο ειναι να μεταφέρετε την αποψη σας και σε αλλους, γιατι υπαρχουν πολλοι που ονειρευονται δραχμη.

Επειδη γουσταρουν να τρεφονται με σκατα δεν νομιζω οτι αρεσει και σε ολους μας....

Link to comment
Share on other sites

Όντως πάμε ο λοταχος για εκλογές.

Δημοψήφισμα ή όχι η δραχμή θα είναι καταστροφή, θα την υποβαθμίζουν κάθε μέρα και οι 1.000.000 δραχμές θα είναι κανά ευρο το πολύ ....

Εγώ θέλω να δω όμως τι θα κατέβει για εκλογές ? όπως στα θρίλερ, ξέρεις ότι θα σφαχτουν όλοι αλλα ποιος είναι ο κακός? :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Ενα ειναι σιγουρο οτι εαν γυρισουμε στην δραχμη δεν θα εχουμε πια προβλημα σκουπιδιων στους δρομους γιατι θα τα βαλουμε στα σπιτια μας.

Πριν κάποιους μήνες-βδομάδες θα γελουσαμε με αυτο.... Τώρα όμως δεν φαίνεται καθόλου αστείο

Link to comment
Share on other sites

Ας πεσει να παρεις αλλος την εξουσια, ετσι και αλλιως απο εδω και περα εαν θελουμε να ειμαστε μεσα στο ευρω θα εχουμε εξωτερικη κυβέρνηση. Απλα εδω περα οι δικοι μας θα ειναι Muppet show...

1000 φορες Σοιμπλε παρα τους δικους μας τους κουτόφραγκους...

Link to comment
Share on other sites

Oχι ρε Γιςργη, δεν ανεξαρτιτοποιηθηκε απλα λεει δεν θα δωσω ψηφο εμπιστοσυνης σε περιπτωση που γινει η συνεδριαση...

Εγω πιστευω πως μεχρι το βραδυ θα εχουμε εκλογες...

Link to comment
Share on other sites

Μπαααααα με την ιδια λογικη θα φυγουν Λοβερδος, Διαμαντοπουλου, Ραγκουσης, Βενιζελος και χιλιοι δυο...

Αυτη τη στιγμη πηγε στο Υπ. Οικονομικων ο Χρυσοχοιδης, ο Οθωνας, Τολκας και κανουν μινι συσκεψη...

Παντως δεν ξερω, ολα αυτα δεν μου λενε τιποτα...

Αυτος δεν καταλαβαινει τιποτα...

Σκεφτειτε και απο την αλλη σε περιπτωση που βγει ο Σαμαρας, ποιον θα βαλει Υπ. Οικονομικων?

Link to comment
Share on other sites

Ρε νομίζετε ότι ενδιαφέρονται για εμάς και μας θέλουν στο ευρώ...; Φυσικά και όχι. Θέλουν τα λεφτά που μας έδωσαν να τα πάρουν πίσω και΄θα μας άλλάξουν τα φώτα μέχρι να το πετύχουν αν το πετύχουν.

Προσωπικά, καλύτερα μια πτώσευση άτακτη και έξω από το ευρώ, ώστε να γίνει επανεκκίνηση της οικονομίας μας, η ελλάδα να βρει τα βηματά της σιγά σιγά και πάλι. Καταλαβετέ το, το σύστημα χτύπησε μπλέ οθόνη, θέλει επανεκκίνηση ή ένα ολικό format ...

Link to comment
Share on other sites

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

Η Μερκελ ειπε οτι σε περιπτωση που φυγει ο Παπανδρεου απο πρωθυπουργος και κανει αναθεση σε αλλον, ΘΕΛΕΙ ΤΟΝ ΣΗΜΙΤΗ...

:hehe::hehe::hehe:

Seb με τον Σημιτη εχεις καλυτερο κονε? :hehe:

Link to comment
Share on other sites

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

Η Μερκελ ειπε οτι σε περιπτωση που φυγει ο Παπανδρεου απο πρωθυπουργος και κανει αναθεση σε αλλον, ΘΕΛΕΙ ΤΟΝ ΣΗΜΙΤΗ...

:hehe::hehe::hehe:

Seb με τον Σημιτη εχεις καλυτερο κονε? :hehe:

Ουτε να τους βλεπω δεν θελω, σταθερότητα στη χωρα για τους γονεις μου θελω!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now