JC_Denton

nVIDIA GeForce GTX 260/280 Reviews

Recommended Posts

Τελικά λαλακία της Nvidia που έβγαλε την GX2. Κάνει το θηρίο 280 να φαίνεται λίγο........ Ψιλοαπογοητεύτηκα μάλιστα βλέποντας τα πρώτα αποτελέσματα από Crysis μια και είναι ο μοναδικός λόγος που θα με έβαζε να κάνω αναβάθμιση στην κάρτα. Νομίζω πως τώρα περιμένουμε με μεγαλύτερη αγωνία το 4870.

Link to comment
Share on other sites

Η GX2 έπρεπε να βγει έστω και προσωρινά γιατί η 3870Χ2 δεν είχε αντίπαλο. Και τώρα συμβαίνει ακριβώς αυτό που λέει ο wizard.

Έτσι κι αλλιώς σιγά το επίτευγμα. 2 Χ 8800GT 512 είναι οι οποίες φυσικά και δεν αποδίδουν το διπλάσιο μιας 8800GT, ενώ η 3870Χ2 το κατάφερε αυτό... σχεδόν.

Link to comment
Share on other sites

Μη βλέπετε τα αποτελέσματα από το folding γιατί εκεί τρέχει μία μηχανή που δεν υπάρχει ανάλογη για ΑΤΙ.

Υπάρχει client από το 2006. H Νvidia τώρα ξύπνησε. Προφανώς όμως οι τεχνικοί της ATI δεν πήραν ζεστά το θέμα και δεν έχουν γίνει τα απαραίτητα optimizations στον client. (Από την άλλη ο client για Nvidia που θα κυκλοφορήσει επίσημα μέσα στην εβδομάδα, φαίνεται πολύ πιο ώριμος).

Νομίζω ότι μπαίνουμε ξεκάθαρα σε μια νέα εποχή όπου η κάρτα γραφικών θα παίζει σημαντικό ρόλο στην απόδοση ενός συστήματος (εκτός gaming). Και αυτό είναι κάτι που λογικά η Nvidia επιδίωξε, ώστε να μην μπορεί η Intel να την αφήσει στην "απέξω" σε ό,τι αφορά τα nehalem chipset. Αν το ποταμάκι που λέγεται CUDA και STREAM, εξελιχθεί σε χείμαρρο, τότε αναμένονται απροσδόκητες ανακατατάξεις στην ισορροπία δυνάμεων στο χώρο...

Link to comment
Share on other sites

To hardware τρέχει πολύ γρήγορα σε σχέση με το software, καλά καλά δεν μπορούμε να αξιοποιήσουμε 4 πυρήνες ... έχουμε πολλά χρόνια μπροστά μας ...

Link to comment
Share on other sites

Μα στην περίπτωση του CUDA, βλέπουμε ίσως για πρώτη φορά τόσο καλή εκμετάλλευση των δυνατοτήτων του πανίσχυρου h/w που έχουμε. Αν γίνει πραγματικό Mainstream θα είναι από τις μεγαλύτερες επαναστάσεις, σκιάζοντας ακόμα και τα ίδια τα SSD που σε 2 χρόνια, θα είναι στα όρια του Mainstream άνετα.

Εδώ καλά καλά αν τα Windows 7 δεν έχουν GPU Acceleration, ενώ το καινούριο Leopard θα έχει, πολλοί θα πάνε στην Apple - οι επιδόσεις, αν φτιάξουν software συμβατό με GPU Acceleration σε όλο το λειτουργικό, θα είναι σοκαριστικές!

(Μπήκε και ένα Review του PCGH στην αρχική σελίδα :))

Link to comment
Share on other sites

Το έψαχνα κι εγώ, αν και δεν τρέχω Folding, θα ήταν χρήσιμο να έβλεπα μια κόντρα μεταξύ της 8600M GT μου και του Core 2 T7500

Θα κάνω μια προσπάθεια ακόμα μπας και το βρω

http://www.guru3d.com/news/folding-home-geforce-client/

Το βρήκα. Διάβασε το FAQ και κάνε install. Σφαίρα πάει. Μόνο που (εκτός αν δεν έχω καταλάβει εγώ) επιλέγει random workload και δεν μπορώ να κάνω σύγκριση με το fightaids@home που έτρεχα με το cpu client μέχρι τώρα. Ούτε κάποιο benchmark βρήκα για να συγκρίνω (στον gpu client). Τέσπα, χάρηκα απίστευτα που επιτέλους τρέχω την πρώτη CUDA εφαρμογή στον υπολογιστή μου.

foldinggpuclientgi6.jpg

foldinggpuclientgi6.d7fbbad4d8.jpg

Link to comment
Share on other sites

πρόσθεσα και το λινκ του lab στο 1st post...

ωραίος για τον client... τα iterations αλλάζουν πολύ ανάλογα το πακέτο? θέλω κάποιον να ποστάρει με 9600gt να δω διαφορά με την 8800gt...

Link to comment
Share on other sites

You MUST use the 174.55 version of the drivers for now. You do not need the other files, just the drivers.

Και μεταγεννέστεροι παίζουν. Εγώ με τους τελευταίους είμαι

ωραίος για τον client... τα iterations αλλάζουν πολύ ανάλογα το πακέτο? θέλω κάποιον να ποστάρει με 9600gt να δω διαφορά με την 8800gt...

Τα iterations αλλάζουν ακόμα και στο ίδιο πακέτο. Τώρα έχω 1660και χτυπάει και κάτι peaks 2k + .

Πώς μπορώ να βρω πόσα iterations / sec έχει το cpu μου ;

Link to comment
Share on other sites

Note that the GPU client still relies on a fast CPU, so the CPU is an important part of this.
However, we hope to off load the calculation completely to the GPU in the future.

Πράγμα που σημαίνει ότι παίζει ρόλο και το cpu προς το παρόν. Δύσκολο να βγάλουμε συμπεράσματα αν δεν συγκρίνουμε στο ίδιο μηχάνημα...

Link to comment
Share on other sites

Πράγμα που σημαίνει ότι παίζει ρόλο και το cpu προς το παρόν. Δύσκολο να βγάλουμε συμπεράσματα αν δεν συγκρίνουμε στο ίδιο μηχάνημα...

ίδιο ακριβώς setup με πριν με 8800gt, αλλά με p5002_supervil, καρφωμένο στα 1682 it/sec

Link to comment
Share on other sites

ωραίος... ;) να σου πω, physics support οι 9600gt θα έχουν στο μέλλον? είδα τα σκρινις σου στο xs αλλά από ότι είδα λένε για gt2xx, 9800 και ίσως 8800...

Link to comment
Share on other sites

ωραίος... ;) να σου πω, physics support οι 9600gt θα έχουν στο μέλλον? είδα τα σκρινις σου στο xs αλλά από ότι είδα λένε για gt2xx, 9800 και ίσως 8800...

PhysX θα αποκτησουν ολες οι 9αρες και 8αρες με τους επομενους(τροπος του λεγειν) drivers .

Ηδη το modded inf βοηθαει και 8800gt & 8800gts ... http://www.xtremesystems.org/forums/showpost.php?p=3076392&postcount=36

Δοκιμαστε και βλεπουμε . :D

Link to comment
Share on other sites

τώρα είναι που δεν πρόκειται ποτέ να μπεί το vantage sto bot...

Γιατι ???? :gizmo:

Τοσο κακο ειναι που παιζει το physx ??? Ολες οι nvidia θα το αποκτησουν και ηδη δουλευει σε 8800gt/gts και καποιες ακομη με modded inf .

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now