gdp77

Όταν η άγνοια οδηγεί σε πεταμένα χρήματα και... μηχανήματα

Recommended Posts

Με πήρε τηλέφωνο η διευθύντριά μου σήμερα για να διεκπεραιώσω τη μετακίνηση και σύνδεση ενός υπολογιστή από το γραφείο διδασκόντων σε μια άλλη αίθουσα, όπου θα είναι πιο εύκολα προσβάσιμος σε περισσότερο κόσμο. Στην αίθουσα προορισμού υπήρχε ένας υπολογιστής 10ετίας που θα πήγαινε για πέταμα.

-Μπορώ να τον κρατήσω για την τάξη μου; ρώτησα.

-Βεβαίως! ήταν η απάντηση.

Αφού τακτοποιήθηκε η μετακίνηση, άνοιξα το κουτί για να δω τι κελεπούρι θα έβαζα στην τάξη μου. PIII @ 550 με 128ΜΒ PC-100 RAM και έναν 8άρη δίσκο. Ati Rage 128, κάρτα δικτύου (το onboard LAN δεν υφίστατο τότε) και μια sound blaster για τον ήχο. Στο δίσκο ήταν εγκατεστημένα win98SE. Σίγουρα ήταν ακατάλληλα για τη χρήση σε multiuser environment που σκεφτόμουν.

Πριν φύγω από το σχολείο μαζί με το tower έπρεπε να βρω πρόσθετη μνήμη, Τα 128 ήταν ΠΟΛΥ οριακά. Κατέβηκα στην αίθουσα πληροφορικής όπου βρήκα σε μια γωνιά στοιβαγμένα ΔΕΚΑΔΕΣ tower (από PII 266 - PIII xxx). Όλα προορίζονταν για πέταμα. (Κρατήστε αυτή την εικόνα στο νου σας. Θα τη χρησιμοποιήσω στην κατακλείδα μου). Άνοιξα κάποια από αυτά και κατόρθωσα να τσιμπήσω άλλη μια 128άρα και μια 64άρα μνήμη.

Fast forward και βρίσκομαι στο σπίτι μου. Άνοιξα το κουτί και το καθάρισα. Μετά από σύντομη έρευνα στο πατάρι, βρέθηκε και ένας 40άρης Maxtor IDE. Το συνδέω ως primary και τοποθετώ και τις δυο μνημούλες (3 slots) για να πάρω συνολικά 320 MB RAM.

Ο παλιός δίσκος είχε αποσυνδεθεί, οπότε boot κατευθείαν από xUbuntu live CD. Τι να πω... Βοοt-αρε πιο γρήγορα απ΄ ό,τι πολλά μηχανήματα με το χαζολειτουργικό στις μέρες μας. Υπολογιστής του 1999! Αναγνώρισε όλες τις συσκευές (ακόμα και τη noname lan κάρτα). Το XFCE desktop ήταν κουκλί. Και firefox3 και gimp και abiword και calk και... και... και...

Χωρίς δεύτερη σκέψη ξεκινάω install. Περίπου 30 λεπτά πήρε. Άλλα 20 λεπτά τα updates (140MB) και άλλα 15 λεπτά να βάλω (από add/remove) to εκπαιδευτικό λογισμικό που ήθελα (tuxpaint, tuxmath κτλ). Σε μία ώρα είχα στημένο ένα πανέμορφο και γρήγορο λειτουργικό (εντάξει το cpu έχει 60% utilization idle), με ό,τι μπορεί να ζητήσει κανείς από ένα σύστημα του 2008 και το σημαντικότερο, απόλυτα ασφαλές. Το pc που ήταν έτοιμο να πεταχτεί, τώρα είναι έτοιμο για να συνεχίσει τη ζωή του σε μία σχολική τάξη, όπου τα πιτσιρίκια θα μπορούν να έχουν account, να μαθαίνουν και να γράφουν τις εργασίες τους. Ο υπολογιστής λοιπόν θα είναι απόλυτα παραγωγικός.

Το χαζολειτουργικό φυσικά δε θα ξεκινούσε ούτε το install. Tα XP, ακόμα και αν εγκαθίσταντο δε θα έβλεπαν ποτέ τις συσκευές. (Και άντε να βρεις drivers για noname κάρτες επέκτασης και μητρική, για την οποία όσο και αν έψαξα δεν είδα πουθενά να αναγράφεται μάρκα και μοντέλο). Για τα 98 που υπήρχαν στο μηχάνημα, ούτε λόγος να γίνεται... Αντί αυτών έβαλα σε μία ώρα ένα OS του 2008 - το ξανατονίζω- σε hardware του 1999!

Ας ξαναγυρίσουμε τώρα στη στοίβα με τα κουτιά. Ο προϊστάμενος πληροφορικής του σχολείου (πολύ μεγάλο και γνωστό ιδιωτικό) τα έχει για πέταμα. Θα επιβαρύνει έτσι και το περιβάλλον, αλλά και τα οικονομικά του οργανισμού στον οποίο εργάζεται για να αντικατασταθούν όλα αυτά (επειδή δεν τρέχουν XP ή το χαζολειτουργικό). Φανταστείτε για πόσα χιλιάδες ευρώ μιλάμε κάθε χρόνο αλλά και πόσα μη ανακυκλώσιμα απορρίμματα καταλήγουν στο χώμα. Δυστυχώς για διάφορους λόγους (που δεν αφορούν στο topic) δεν μπορώ να μιλήσω, ούτε και έχω την υπηρεσιακή κατάσταση, ώστε να κάνω κάτι προς το παρόν. Αυτό που μπορώ να κάνω είναι να γράψω γι' αυτή τη μικρή ιστορία εδώ ελπίζοντας να ευαισθητοποιήσω κάποιους.

Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

Link to comment
Share on other sites

Το νόημα είναι να μας εκθειάσεις για άλλη μια φορά τα προτερήματα του λίνουξ ή να εστιάσεις στο ότι πετιέται χαρντγουερ ?

(Προσωπικά αν διαβάσω άλλη μια τέτοια περιγραφή εκθειαστική για το λίνουξ , θα ορκιστώ να μη βάλω ποτέ αυτό το λειτουργικό .)

Όσον αφορά το μέρος για την ανακύκλωση , υπάρχουν αυτές οι διευθύνσεις .

α) http://www.go-online.gr/ebusiness/specials/article.html?article_id=793

β) http://www.electrocycle.gr/new/

γ) http://www.ecorec.gr/ecorec_links.htm

Link to comment
Share on other sites

Δυστηχώς...η κατάσταση που περιγράφεις(τα παλιά pc για πέταμα) είναι παγκόσμιο φαινόμενο !

Σε μερικές χώρες τα ανακυκλώνουν...ή τουλάχιστον έτσι λένε!

Στο τέλος καταλήογυν σε χώρες του τρίτου κόσμου για αποσύνθεση υλικών και ο μέσος όρος ζωής αυτών που το κάνουν είναι 40 χρόνια(καρκίνος)!

Στην Ελλάδα δέν το έχω ψάξει τόσο πολύ...αλλά πολλά εκπαιδευτικά ιδρύματα και δημόσιες υπηρεσίες έχουν τόνους απο αυτά τα PC που θα μπορούσαν κάλλιστα να τα κάνουν δωρεά σε κάποιον που πραγματικά τα έχει ανάγκη ή να βρούνε κάποιον τρόπο να τα ανακυκλώσουν(βλέπε Ανακύκλωση Συσκευών Α.Ε)...αλλά στο τέλος καταλήγουν σε απλό σκουπιδοντενεκέ ή προϊόν αισχροκέρδιας απο κάποιους πονηρούς σε κάποιους εν άγνοια...:(

Link to comment
Share on other sites

Το νόημα είναι να μας εκθειάσεις για άλλη μια φορά τα προτερήματα του λίνουξ ή να εστιάσεις στο ότι πετιέται χαρντγουερ ?

(Προσωπικά αν διαβάσω άλλη μια τέτοια περιγραφή εκθειαστική για το λίνουξ , θα ορκιστώ να μη βάλω ποτέ αυτό το λειτουργικό .)

Ε καλά, μην βάλεις ποτέ...δέν θα χάσουν τίποτα τα Linux...:T:

Τα λινουξ που περιγράφει είναι μια μικρή παράγραφος για να σου-μου-μας πεί πώς σε ένα PC που πολύ πιθανόν μια εγκατάσταση win να αδυνατούσε να λειτουργήσει άρτια, με linux παίζει οκ....και προσπαθεί να σου δώσει να καταλάβεις πώς πολλά PC που τα έχουν-με για πέταμα....με λίγο παραπάνω τεχνογνωσία μπορούν να μετατραπούν σε χρήσιμα για κάποιους ανθρώπους ή για κάποιους σκοπούς μηχανήματα.

Το νόημα είναι πώς τόνοι απο τέτοια PC πάνε στα σκουπίδια που δεν θα αποσυνθεθούν ούτε στα επόμενα 200χρόνια άμα δέν κάνουμε κάτι.

Όλα τα παραπάνω είναι αυτά που κατάλαβα εγώ...:read:

Για εσένα ¨Ελενα δένξέρω τι κατάλαβες...

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι πρώτα ήθελε για άλλη μια φορά να πει τα περί λινουξ και μετά να πει για το θέμα με τα πεταμένα πισια -χρήματα - γουατεβερ .

Τουλάχιστον αυτό κατάλαβα εγώ , διαβάζοντας από την αρχή την ιστορία .

Και νομίζω ότι ενισχύει την εντύπωση μου το γεγονός ότι το τοπικ ανοίχτηκε στην συγκεκριμένη κατηγορία .

Link to comment
Share on other sites

Το νόημα είναι να μας εκθειάσεις για άλλη μια φορά τα προτερήματα του λίνουξ ή να εστιάσεις στο ότι πετιέται χαρντγουερ ?

(Προσωπικά αν διαβάσω άλλη μια τέτοια περιγραφή εκθειαστική για το λίνουξ , θα ορκιστώ να μη βάλω ποτέ αυτό το λειτουργικό .)

Όσον αφορά το μέρος για την ανακύκλωση , υπάρχουν αυτές οι διευθύνσεις .

α) http://www.go-online.gr/ebusiness/specials/article.html?article_id=793

β) http://www.electrocycle.gr/new/

γ) http://www.ecorec.gr/ecorec_links.htm

1) To νόημα το έχεις χάσει εντελώς... Μάλλον δεν το ανακάλυψες ποτέ.

2) Επειδή είμαι 31 και με αυτό το χώρο ασχολούμαι από τα 8 (με πολύ πάθος), και επειδή νομίζω ότι γνωρίζω 5 πράγματα παραπάνω : Πίστεψέ με, θα βάλεις. Το θέμα είναι το πότε.

3) Χαίρομαι που το διάβασες, σημαίνει ότι σου κίνησε το ενδιαφέρον, παρά το γεγονός ότι είσαι αρνητικά προσκείμενη σε όσα γράφω.

Link to comment
Share on other sites

gdp συμφωνώ με την κίνησή σου και μπράβο σου.

Πολύ καλά έκανες, άξιος πραγματικά.

Βέβαια, το πας πάλι "προς τα εκεί" λέγοντας:

Τι να πω... Βοοt-αρε πιο γρήγορα απ΄ ό,τι πολλά μηχανήματα με το χαζολειτουργικό στις μέρες μας.

....

Το χαζολειτουργικό φυσικά δε θα ξεκινούσε ούτε το install.

Tα XP, ακόμα και αν εγκαθίσταντο δε θα έβλεπαν ποτέ τις συσκευές.

...

(επειδή δεν τρέχουν XP ή το χαζολειτουργικό).

Edit: Μεταξύ γνωστών προ λίγων ημερών συζητήσαμε να περάσουμε Λάιναξ σε P3 και να τα δωρίσουμε σε σχολεία, σοβαρά.

Link to comment
Share on other sites

1) Το "χαζολειτουργικό" είναι θέση δεν είναι πικάρισμα. (Παρόμοια θέση με του inquirer, που το αναφέρει μονίμως ως "broken OS" αντί για το όνομά του).

2) Αν η προσπάθειά σας υλοποιηθεί, μετά χαράς θα ήθελα να βοηθήσω!

Link to comment
Share on other sites

Γοριλλάκο δεν το αντιλαμβάνεσαι και καλά κάνεις .

Μου επιτρέπεις να το αντιλαμβάνομαι εγώ ε ?

Βουδα , ασχολίαστο :)

Link to comment
Share on other sites

Το αντιλαμβάνομια πολύ καλά...πίστεψε με !

ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΓΟΥΣΤΑΡΟΥΜΕ ΕΙΡΩΝΙΕΣ ΚΑΙ ΤΕΤΟΙΑ ΕΔΩ ΜΕΣΑ !

ΑΜΑ ΘΕΣ ΝΑ ΕΙΡΩΝΕΥΤΕΙΣ Η ΝΑ ΤΗΝ ΠΕΙΣ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΛΛΟΝ, ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΧΩΡΟ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΓΙΑ ΤΕΤΟΙΑ .

Έγινα αντιληπτός?ή όχι ακόμα !

Link to comment
Share on other sites

Μμ ναι .

Που ειρωνεύτηκα ακριβώς ?

Γιατί διαβάζω ξανά και ξανά ότι έγραψα και δε το βλέπω .

Κατά τ'άλλα , μάλλον εσύ επιτίθεσαι σε μένα .

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λένε πολλοί είναι ότι έχεις εμμονή με τα Vista. ΚΑΝΕΙΣ δε θα έβαζε Vista σε μηχάνημα του 99 και δε βγήκαν για αυτόν το σκοπό.

Προώθησε το Linux και καλά κάνεις, αλλά δεν υπάρχει λόγος στις 10 κουβέντες να έχεις και 3 κατά των Win. Δεν πείθεις κανέναν έτσι, αντιθέτως φαίνεσαι κολλημένος και μετράει όλο και λιγότερο η άποψή σου.

Link to comment
Share on other sites

Μμ ναι .

Που ειρωνεύτηκα ακριβώς ?

Γιατί διαβάζω ξανά και ξανά ότι έγραψα και δε το βλέπω .

Κατά τ'άλλα , μάλλον εσύ επιτίθεσαι σε μένα .

Επειδή σου μιλάω με bold και κεφαλαία σου επιτίθομαι?

Έλα χρηστέ μου και παναγία μου....

Εσύ δέν είχες φύγει για διακοπές μακριά απο ADSL και PC?

Link to comment
Share on other sites

Ε καλά...δέν υπάρχει για μένα..ότι θέλει να κάνει ο καθένας είναι υπέυθυνος αυτός και μόνο αυτός...:D:D:D

Αλλά και πάλι Χρηστός και Παναγία λέω εδώ..:P

PS . Θεός είναι μόνο ο Voudas... εγώ είμαι Beyond Godlike :hehe:

Link to comment
Share on other sites

gdp συμφωνώ με την κίνησή σου και μπράβο σου.

Πολύ καλά έκανες, άξιος πραγματικά.

Βέβαια, το πας πάλι "προς τα εκεί" λέγοντας:

Αυτό που λένε πολλοί είναι ότι έχεις εμμονή με τα Vista. ΚΑΝΕΙΣ δε θα έβαζε Vista σε μηχάνημα του 99 και δε βγήκαν για αυτόν το σκοπό.

Προώθησε το Linux και καλά κάνεις, αλλά δεν υπάρχει λόγος στις 10 κουβέντες να έχεις και 3 κατά των Win. Δεν πείθεις κανέναν έτσι, αντιθέτως φαίνεσαι κολλημένος και μετράει όλο και λιγότερο η άποψή σου.

PS . Θεός είναι μόνο ο Voudas... εγώ είμαι Beyond Godlike

Oh...My...Gorilla...

Link to comment
Share on other sites

Απλά LOL! Και άλλο ένα θέμα που δίνει τροφή για σκέψη.

Απλά τονίζω ότι έχω βάλει Xp σε pII με 128 ram και σε lap του 1998 με 168 ram. (το οποίο το ubuntu αρνιόταν να ξεκινήσει, ο λόγος άγνωστος, μιας και δεν έκατσα να το ψάξω) και έμεινα ευχαριστημένος από τις επιδόσεις. Και όντως ξεκίνησε η εγκατάσταση.

Κατά τα άλλα είναι μια κίνηση που μπορεί να γίνει σε συστήματα που πλέον βρίσκονται δε υπόγεια διαφόρων ιδρυμάτων και να διατεθεί σε παιδιά που δεν έχουν υπολογιστές.

Link to comment
Share on other sites

οκ λιγο παλιο το θεμα αλλα μιας και το ειδα ας κανω σχολιο. σε αντιστοιχο μηχανημα που δοκιμασα μια χαρα παιζανε τα xp. αν θελει καποιος λειτουργικο σοβαρο για καποια παλια μηχανηματα ας δοκιμασει win2000 δε βλεπω καποιο λογο να παει σε linux

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now