LazyGreek

3770K Εντυπώσεις/Μετρήσεις

Recommended Posts

ασε που πλεον τα 5ghz εχουν γινει ψυχολογικα και σε ivy ουτε με κυαλια δεν τα βλεπεις (on air or water) :hehe:

Εδω φαινεται η υπεροχη της amd με τα bulldozer.

Link to comment
Share on other sites

Εδω φαινεται η υπεροχη της amd με τα bulldozer.

κανονικα καποιος θα σε κοροιδευε αλλα εγω δεν θα το κανω φιλε μου

8120+990mobo+8γιγα ραμ < 3770Κ σε τιμη, οποτε μια χαρα ειναι οι σκουπιδιάρες, εεεεεε, μπουλντόζες :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπαμε και δείχνουν και οι εικόνες.

oD2rT.png

Η χαμηλότερη τιμή που έχω πιάσει είναι 33 βαθμοί

Στα 3.7 που δουλεύει δεν έχω περάσει 56-61

Στα 4.2 με 1.15 ρεύμα δεν έχω ξεπεράσει τους 65

Στα 4.5 με 1.27 ρεύμα δεν έχω ξεπεράσει τους 75 όλα αυτά εν ώρα Cinebench 11.5

με prime95 φτάνει τους 80. (με Load line calbration "high")

Μέσα από το Bios όλα αυτά

Άμα βάλετε τώρα για τα 4.5 και το κάνετε το Uitility της ASUS

γιατί απο ότι καταλάβει δεν είναι και πάρα πολύ αποτελεσματικό.

με Load line calibration "ΕΧΤΡΕΜΕ"

7aZWx.png

Το CPU Capability πηγαίνει αυτόμάτος σε ότι o/c και να κάνεις μέσα από το Bios 140%

στο Uitility απλά το ανεβάζεις εσύ.

Πηγαίνει στα 4.5 με 1.25 αλλά δεν μου βγάζει το "σωστό" σκορ στο Cinebench 11.5 που είχα βγάλει 9.07

8BqgM.jpg

αυτή είναι η τέταρτη φορά που έτρεξα το Cinebench με 1.24 απλά σου βγάζει error

To μόνο που μένει είναι να κάνω το ίδιο και μέσα από το BIOS για να δούμε αν θα βγεί αληθινό.

Επίσης μέσα από το uitility έβαλα κανονικά 4.5 με 1.27 ετσι όπως το είχα μέσα από το Bios με τα Load line στα ίδια (EXTREME) και είδα temps 90 άρα πιστεύω πιάνουμε τα 4.5 και με 1.25 να δούμε μόνο μπαίνω Bios και επιστρέφω με Update!

EDIT

UyK0y.jpg

1.25/4.5

Load Line calibration EXTREME

Cpu power Phase Control Auto (σε standar + optimazed δεν αλλάζει κάτι)

Link to comment
Share on other sites

Την επιλογή που έβαλες Optimize αν έχει να κάνει με τα phases, βάλε την Standard.

Ναι γιωργάρα δοκίμασα και Optimazed και stadar και auto

Δεν αλλάζει κάτι.

Link to comment
Share on other sites

To LLC μην το βάζεις στο Extreme, άφησέ το στο High. Επίσης τα ρεύματα της ASUS (current capability) μην τα ανεβάζεις πάνω από 110% maximum με αερόψυξη. Και το άλλο με τα phases βάλε το Standard.

Με 140% current αυξάνεται απίστευτα πολύ το Vcore σε full load και το CPU κάνει throttling.

Το ίδιο ισχύει και για το LLC σε Extreme.

Τα phases άσε τα Standard τώρα που είσαι με αέρα, δεν χρειάζεται περισσότερο. To optimized να το αποφεύγεις γιατί κάνει τα δικά της καμιά φορά η μητρική.

Link to comment
Share on other sites

οριστε και μια φωτο test1ia.jpg

ερωτηση για μονο 63 gflops , την ωρα που εχω δει με ιδιες ρυθμισεις 132gflops?...

το σταματησα στο 1 λοοπ γιατι βαριεμαι τωρα να περιμενω , ειναι σταθερος το εχω πιο πριν.

Link to comment
Share on other sites

Eπανερχομαι , LLC:High, CC(Current Capability):110%, PPC(Power phase control):Standard με 1.3/1.31/1.32 vcore, στο linx 4.6ghz crash.

cpu spread spectrum,execute disable bit,bclk recovery,c1e,c3 report,c6 repot,c state enabled/disabled?

εβγαλα ενα χωρις crash test1c.png

ερωτηση γιατι πεφτει συνεχεια στο 1.6ghz ενω εχω speedstep disabled?...μου σπαει τα νευρα...

Link to comment
Share on other sites

ενταξει το βρηκα αυτο , απενεργοποιησα ολα τα c... και εγινε δεν πεφτει ξανα στο 1.6ghz oυτε για πλακα...

Τελικα μονο με 1.33 ειμαι stable στα 4.6ghz... χαλια cpu μου ηρθε το msystems φταει οριστε και το φωτο

test1i.png

παω για υπνο αντε με παιδεψε λιγο η διαδικασια αλλα τελος παντων :D

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.

Με τρια απλα βηματα εφτασα μεχρι εδω

Ai Overclock Tuner X.M.P

Ratio Limit 47

CPU Manual Voltage 1.275

ibt47.png

Οποιαδηποτε tweaks στο bios της μητρικης καλοδεχουμενα.

Εδω και μια προσπαθεια για boot στα windows με την λιγοτερη δυνατη ταση.

cpuz5f.png

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετω, απο σημερα μπηκα κι εγω στο club 3770k. Με το turbo mode κλειστο και χωρις oc, εχω:

32c σε idle

53c σε full load

Φυσιολογικες δεν ειναι οι τιμες?

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη το σωστο ειναι να κοιτας θερμοκρασια ανα core και οχι αυτο που αναγραφει στο M..I.T. status της μητρικης? Κι εκεινο για ποιο λογο υπαρχει τοτε?

Link to comment
Share on other sites

Γιατί θα το ψάχνουνε οι noobάδες και θα κλαίγονται στα forum των κατασκευαστών.

Αυτή είναι μια άκυρη θερμοκρασία που η μόνη σχέση της με την πραγματική θερμοκρασία των πυρήνων του επεξεργαστή είναι όσο σχετικά καλοί είναι οι μισθοί στην Ελλάδα κόντρα σε αυτούς της Αμερικής, Γερμανίας, Αγγλίας, Αυστραλίας κλπ...

Link to comment
Share on other sites

Ετσι οπως τα λεει ο βιλλ , δυστυχως .... μονο realtemp , αλλα σιγα το πραγμα.

Bill να ρωτησω κατι , τους ανεμιστηρες απο μητρικη μονο με το fan expert απο το all suite της asous μπορω να τους ελεγχω? με speedfan μηπως γινεται ?, δεν εχω δοκιμασει ακομη γι αυτο ρωταω , γιατι αλλιως φαν κοντρολλερ...

Link to comment
Share on other sites

Όχι, γιατί κοιτάς με λάθος πρόγραμμα.

ΟΙ θερμοκρασίες είναι... αυτές οι 4 που σου δείχνει το Realtemp 3.70 ( techpowerup.com -> our software -> realtemp )

Σαφεστατος. Με το προγραματακι που μου εδωσες, σε idle εχω 33 με 35 αναλογως τον πυρηνα και σε full load μεχρι 60 το πολυ ειδα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now