LazyGreek

3770K Εντυπώσεις/Μετρήσεις

Recommended Posts

Full Load δεν εννοείς με updated LinX ( AVX Support ) σε Windows 7 SP1 φαντάζομαι ε ?

Με τι ψύκτρα παίζεις ?

@H4ckerMan

Ανάλογα την μητρική και ποιό SuperIO controller φοράει.

Μόνος τρόπος να μάθεις αν παίζει άλλο πρόγραμμα, π.χ. SpeedFan είναι μόνο κατεβάζοντας την νεότερη έκδοση του και δοκιμάζοντας.

Link to comment
Share on other sites

Με το Prime95 ΔΕΝ θα κάνεις δουλεία όσον αφορά το stability testing με αυτούς τους CPU.

Κατέβασε το LinX, πέρνα το update του Linpack Math Library από την Intel, και δοκίμαζε με αυτό.

Link to comment
Share on other sites

βιλλ μαλλον δεν γινεται μεσω speedfan απο τι βλεπω δηλαδη , κατεβασα την νεοτερη εκδοση 4.46 αλλα μου βλεπει μονο gpu rpm....που δεν το χρειαζομαι...εκει εχω msi afterburner.

να ρωτησω κατι αλλο για drivers μητρικης μονο απο το σαιτ της ασους κατεβαζω? γιατι πχ εκει εχουν to realted high definition audio codec 6.0.1.6570 , ενω εχει βγει και το R2.68 που ειναι πιο καινουργιο .6602 . Η γενικα τα παντα μονο απο εκει ?για λογους συμβατοτητας κτλ...?

Link to comment
Share on other sites

Πάντα από το site του κατασκευαστή του κάθε component.

Realtek.com για το chip ήχου.

Από το site της Asus για το Creative X-Fi Mb2 software package ( αυτό μόνο από τον κατασκευαστή της mobo δίνεται γιατί έχει SLIC activation key & certificate )

Intel.com -> Chipset Software Installation Utility ( chipset drivers )

Intel.com -> Rapid Storage Technology ( "southbridge" [ SATA Controller ] drivers aka ICH/PCH drivers ) [ μόνο αν χρησιμοποιείς τον Intel SATA Controller σε AHCI ή RAID Mode ]

Intel.com -> USB 3 Driver

etc etc

Link to comment
Share on other sites

@billpeppas

Ακολουθησα τις οδηγιες σου και ειδα μεχρι 65c, ανωτατη θερμοκρασια σε εναν απο τους 4 πυρηνες. Δε θα ανεβασω ακομη ρολογια εκτος αν καποια στιγμη αλλαχτουν οι καρτες και αρχισει το μπουκαλακι απο τον i7.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έστησα και εγώ σήμερα το μηχάνημα μου

ι7 3770Κ

Asrock Z77 extreme 4

sapphire 7850 oc

corsair tx650

Όταν μπαίνω στα windows και ανοίγω το HW monitor

έχω σε κάθε πυρήνα 33-35 βαθμούς , σε idle δηλαδή

Το μόνο που δοκίμασα να κάνω είναι την αξιολόγηση των windows και κοιτούσα θερμοκρασίες στο HW monitor, το μέγιστο που είδα ήταν 65

Έχω πάνω την stock ψύκτρα

Στο κουτί δεν έχω καθόλου ανεμιστήρες προσωρινά απλά το έχω ανοιχτό

Έχει πολύ ζέστη στο δωμάτιο

Θέλω να μου πείτε αν είναι καλές οι θερμοκρασίες γενικά με βάση τα δικά σας δεδομένα και πειραματισμούς

Επίσης στην εκκίνηση μόλις πατάω να ανάψει ο υπολογιστής η ψύκτρα φουλάρει και μετά χαλαρά

έχω απενεργοποιήσει το full on πάντως

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο!

έχω σε κάθε πυρήνα 33-35 βαθμούς , σε idle δηλαδή

Είναι πολύ χαμηλές οι θερμοκρασίες σου

Επίσης στην εκκίνηση μόλις πατάω να ανάψει ο υπολογιστής η ψύκτρα φουλάρει και μετά χαλαρά

Είναι φυσιολογικό..δοκιμή κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Το beeper δεν κάνει καθόλου θόρυβο

δεν είναι περίεργο;

Το έχω σωστά συνδεμένο πάντως

Έβγαλα τις ram και άρχισε να χτυπάει όμως

Στην εκκίνηση δεν κάνει τίποτα πάντως ούτε κιχ

Ο επεξεργαστής όταν πατώ το power τώρα που το έχω ανοιχτό κομπιάζει λίγο η ψύκτρα πριν ξεκινήσει

To dr debug δεν βγάζει κάτι πάντως ,αφού αλλάξουν τα νούμερα μπαίνει κανονικά στα windows

Εδώ όμως βλέπω πως πρέπει να κάνει ένα μπιπ

ASRock > Υποστήριξη > Συχνές Ερωτήσεις

Link to comment
Share on other sites

Στην εκκίνηση δεν κάνει τίποτα πάντως ούτε κιχ

Έχω να ακούσω μπιπ σε εκκίνηση υπολογιστή μου από το 2004 σε μια 875P Neo-FIS2R μην σε απασχολεί καθόλου.

Ο επεξεργαστής όταν πατώ το power τώρα που το έχω ανοιχτό κομπιάζει λίγο η ψύκτρα πριν ξεκινήσει

Δεν είναι τίποτα ούτε κ αυτό.

Link to comment
Share on other sites

To bios,cpuz,windows δείχνουν κανονικά τον επεξεργαστή πάντως

αν υπήρχε πρόβλημα με τον επεξεργαστή ή μητρική δεν θα το καταλάβαινα αμέσως αφού δεν θα ξεκινούσε ή θα είχα προβλήματα

Όλα φαίνονται να δουλεύουν καλά

Μόνο το beeper με προβλημάτισε γιατί δεν κάνει το κλασικό beep

Να μείνω ήσυχος αφού παίζει κανονικά ο υπολογιστής ;

Link to comment
Share on other sites

και μεχρι 95C να λεει δεν εχεις προβλημα , ασχετως δε οτι οτιδηποτε και να κανεις τοσο πολυ στρεσαρισμα δεν θα εχεις... οποτε θα εισαι 20 βαθμους πιο κατω, περιπου.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι το σύστημα..

Ότι και να κάνεις 82 βαθμούς (εκτός τον Stress) δεν πρόκειτε να δείς..

εγώ είμαι με 4.2 με 1.15 και με μια Η80 και είμαι στους 61 σε Stress μέχρι στιγμής

δεν έχει πάει παραπάνω από 55 σε ότι Game και να παίξω.. η επεξεργασία Video που δουλεύουν όλοι οι πυρήνες στα 100%..

μην σε ανχώνει παίξε με το μηχανάκι σου..

αλλιως άμα δεν σου κάθεται καλά στο μάτι πάρε μια ψύκτρα..

από 80 και πάνω ευρώ.. για να είσαι σε αυτά τα επίπεδα..

Link to comment
Share on other sites

Παιδες εγω επαιξα λιγο με το undervolting αυτες τις μερες. Στο auto η μητρικη δινει στον 3770k 0.972v/1.080v σε idle/full load. Εβαλα αρνητικο offset στο dvid, -0.040, και πεσανε και οι θερμοκρασιες 4-5 βαθμους. Με 10 ωρες prime, φαινεται σταθερος.

Δοκιμασε κανεις κατι παρομοιο? Πιστευω μπορει να παει ακομη πιο κατω.

PS, το turbo boost, ειναι κλειστο προς το παρον.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εριξα τα ρολογια, μονο λιγο τα volt για να ειναι πιο δροσερος. Τωρα θα μου πεις τι ποστ εκανα κι εγω στο φορουμ με τα κλοκια. :lol

Τωρα το crossfire μια χαρα το οδηγαει οποτε προς το παρον δε θα τον ανεβασω.

Link to comment
Share on other sites

Παίζεις με την σταθερότητα του συστήματος κ αυτό είναι χειρότερο από το να είναι ζεστός..και 60 βαθμούς να είναι δεν παθαίνει τίποτα με τέτοια ζέστη που έχει αυτές τις μέρες! ρίξτου ένα oc να ευχαριστηθείς το k (3770k) που πλήρωσες παραπάνω λεφτά! μην τον λυπάσαι..

Link to comment
Share on other sites

Αν ηταν 60 καλα θα ητανε. Ειμαι σε χωρο χωρις κλιματισμο και τα μεσημερια χτυπαει και 70. Καλυτερα να με κρεμασει μια φορα το συστημα, παρα να εχω τετοιες θερμοκρασιες παντως.

Το OC θα γινει οταν αλλαχτουν οι καρτες, προς το παρον τα games μου τρεχουν silky smooth σε 1080p.

Link to comment
Share on other sites

Με κλειστό το turbo έχω δει 3770 (non k) stable @ 0.96V @ load (mm'd 0.975V) και όταν λέμε stable εννοούμε prime/linx/κτλ κτλ τα πάντα όλα.

Οπότε πιθανότατα να είσαι ok στις τάσεις που λες - δεν είναι καθόλου απίθανο :)

Link to comment
Share on other sites

Ήταν με Noctua nh-c14 το συγκεκριμένο htpc. Οπότε ήταν ούτως η άλλως πολύ άνετο με temps. Πάντως αν βλέπεις σε load 60άρες και 70άρες ακόμα, μην ιδρώνεις. Πραγματικά δεν καταλαβαίνουν τα chip από τέτοιες θερμοκρασίες. Είναι μόνο ψυχολογικό...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now