LazyGreek

3770K Εντυπώσεις/Μετρήσεις

Recommended Posts

Ειναι ο κολλητος μου βασικα με 2700k και μου εχει σπασει τα νευρα με τα temps του και ποσο χαμηλα ειναι. Παιζονται πολλα εδω δηλαδη. :)...

Link to comment
Share on other sites

Βρε είναι γνωστό ότι οι sandy brigde(2xxx) είναι πιο κρύοι από τους ivy bridge (3xxx)..αλλά στα ίδια ρολόγια ο ivy είναι ταχύτερος..αν έκανες oc χαρά σου να παιδεύεσαι όλη μέρα κ μαζί σου αλλά για αυτό δεν υπάρχει κανένα νόημα ούτε λόγος!...

Link to comment
Share on other sites

Εκανα μια δοκιμη στα μπαμ με το δικο μου να δω τι κανει.Πως τις βλεπετε τις μνημες?

1)Ποσο ειναι το οριο στον imc?

2)Υπαρχει καποιος συνδιασμος οπως στο χ58 που επρεπε οι διαφορα μεταξει imc και vdimm να ειναι 0.50v για να μην παρεις το cpu στο χερι η δινεις οτι θελεις?

Ειναι οι Dominator GT 6GB 8-9-8-24 με PSC CHIPS αν δεν κανω λαθος

26kmaxmem.png

Link to comment
Share on other sites

Vccsa κάτω από 1.2 και θα είσαι ok. Αλλά λογικά δεν θα χρειάζεσαι τόσο ούτε για τα 2400.

Συνδυασμό δεν έχω παρατηρήσει, αλλά αν το παρακάνεις με το Vccsa παίζει στο φινάλε να χάνεις σε stability. Δηλαδή να παίζεις ok με 1.1, και στο 1.225 να τρώει φρίκες το prime. Οπότε work you way up, για να είσαι σίγουρος.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ισχυει αυτο στους ivy ειναι αλλη φαση πλεον, ρευμα στις μνημες δωσε μεχρι 1.82 αφοβα, το imc δεν χρειαζεται 1.2 ειναι παρα πολυ το πιο πολυ που εχω δωσει ειναι 1.15 συνηθως παιζω με 1.05-1.10 οπως επισης και το vccsa απο 1.05-1.12. Γενικα ειναι θεμα cpu αυτα τα ρευματα, απο τα 5 cpu που εχω δοκιμασει ολα ετσι επαιζαν μονο το ενα ηθελε πολυ ρευμα αλλα ειχε πολυ περιεργο imc το συγκεκριμενο!

Sent from my iPhone 4

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now