billpeppas

Get ready folks... big Greek Kepler lover

Recommended Posts

NVIDIA Pioneers New Standard for High Performance Computing With Tesla GPUs Built on Kepler Architecture - NVIDIA Newsroom

Ανακοίνωσαν ως αναμενότανε ( ψάξτε βρείτε τι είχα πεί για το GK110 και ότι θα το δείτε πρίν το καλοκαίρι σε Tesla ) το GK110 @ GTC 2012.

Αυτό δεν σημαίνει κάτι για τους gamers, όχι ακόμα τουλάχιστον, αλλά καταλαβαίνετε τι έρχεται.

7.1bil trans.

512bit

2x 680 units στα περισσότερα

more GPGPU features

F*ck me now :P

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται πως το desktop part δεν θα έχει τις GPGPU επιδόσεις της Tesla.

Αλλά ένα μέρος της θυσίας πάει για χάρη του gaming performance.

Σε λίγες μέρες θα ξέρω σιγουρότερα τεχνικά τι παίζει με το GK110@GF γιατί αυτή την στιγμή δεν είμαι τόσο σίγουρος για το θέμα του διαύλου καθώς και της οργάνωσης στα SMX.

Κάτι δεν μου αρέσει ( ή απλά όντως η nVIDIA εκμεταλλεύτηκε τον χρόνο που θέλοντας και μη είχανε στην κατοχή τους ώστε να χωρίσουνε περισσότερο το θέμα του GK110 για το GPGPU & το gaming part )

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβα το GK110 τι θα είναι? Gaming enthusiast GPU? ή καθαρά επαγγελαματική?

Και τα 2 είναι man.

Το ίδιο πράγμα κάνουνε χρόνια τώρα.

Και το GF110 ( GTX 580 ) μπήκε σε Gaming ( GeForce ) και σε HPC professional ( Tesla ).

Αυτή την στιγμή απλά ανακοινώσανε την Tesla κάρτα.

Τα συμπεράσματα που μπορεί να βγάλει ακόμα και ο πιο απληροφόρητος είναι τα εξής:

1) Ότι καταφέρανε να κατασκευάζουνε στα 28nm GPU η οποία αποτελείται από 7.1δις transistors

2) Ότι σε περίπτωση που αποφασίσανε η gaming ( GeForce ) κάρτα να είναι κομμένη αρκετά πάλι σε CUDA applications performance & GPGPU γενικά, μπορούνε να χωρέσουνε 2*GK104 σε ένα πυρήνα και να έχουνε και άλλα 100-150mil. transistor space διαθέσιμο.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now