Recommended Posts

παίδες μια άσχετη αλλα και λίγο σχετικη ερώτηση.

επειδη με amd δεν ασχοληθει καθόλου από εποχή athlon.

στο smith εχει την 990FX Sabertooth και θέλω να την κάνω δώρο στον αδερφο μου .

ειναι compatible με phenom II x6 1055t?

σορυ για το offtopic

κανονικοτατα

Link to comment
Share on other sites

Όπως είναι παραλληλόγραμμη η συσκευασία μπορεί να σφραγιστεί από τις 3 πλευρές εργοστασιακά. Είναι σφραγισμένη μόνο η μία από τις τρεις. Ή δεν έμαθα ποτέ πως να ανοίγω αυτές τις συσκευασίες και μια ζωή τις καταστρέφω για να τις ανοίξω ή πολύ απλά είναι από το εργοστάσιο έτσι ώστε να μην καταστρέφεται η συσκευασία σε περίπτωση που κάποιος αποφασίσει να στείλει πίσω τον δίσκο.

Nα υποθέτω ότι οι 2 ώρες χρήσης που αναφέρει το Crystal είναι από πελάτη που τον επέστρεψε και όχι από κάποιο final test στην OCZ? Δεν ξέρω. Υποθέτω όλοι υποθέσεις κάνουμε.

ΚΑΝΕΝΑΣ ΜΕ OCZ SSD ΠΟΥ ΝΑ ΤΣΕΚΑΡΕ ΤΟ CRYSTAL ΜΕ ΤΟ ΠΟΥ ΤΟΝ ΕΒΑΛΕ ΣΤΟ ΚΟΥΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ???

Link to comment
Share on other sites

Όπως είναι παραλληλόγραμμη η συσκευασία μπορεί να σφραγιστεί από τις 3 πλευρές εργοστασιακά. Είναι σφραγισμένη μόνο η μία από τις τρεις. Ή δεν έμαθα ποτέ πως να ανοίγω αυτές τις συσκευασίες και μια ζωή τις καταστρέφω για να τις ανοίξω ή πολύ απλά είναι από το εργοστάσιο έτσι ώστε να μην καταστρέφεται η συσκευασία σε περίπτωση που κάποιος αποφασίσει να στείλει πίσω τον δίσκο.

Nα υποθέτω ότι οι 2 ώρες χρήσης που αναφέρει το Crystal είναι από πελάτη που τον επέστρεψε και όχι από κάποιο final test στην OCZ? Δεν ξέρω. Υποθέτω όλοι υποθέσεις κάνουμε.

ΚΑΝΕΝΑΣ ΜΕ OCZ SSD ΠΟΥ ΝΑ ΤΣΕΚΑΡΕ ΤΟ CRYSTAL ΜΕ ΤΟ ΠΟΥ ΤΟΝ ΕΒΑΛΕ ΣΤΟ ΚΟΥΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ???

Εγώ θα τους τον έτριβα στα μούτρα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα τους τον έτριβα στα μούτρα.

Αν δεν παρουσιαστεί πρόβλημα δεν υπάρχει κανένας λόγος. Λογικά να το δεις με 92? συνολικά SSD+μεταφορικά δεν παίρνεις ΟΥΤΕ μεταχειρισμένο.

Link to comment
Share on other sites

επειδη εχει 2 ωρες usage? δεν ειμαι σιγουρος (πιθανοτατα θα ξερει ο ζαχος) αλλα ειναι ετσι απο την ocz

Για το κουτί λέω. Αν ήταν ανοιχτό απλά δεν θα έκανα παραλαβή.

Link to comment
Share on other sites

ο δισκος που πηρες, δεν ηταν με τα adaptors και τις βιδες και τα αλλα τα μπιχλιμπιδια ετσι?

μαλλον για αυτο δεν ηταν στο χαρτινο κουτι και ηταν στο πλαστικο.

τωρα για το αν θα επρεπε η οχι να ειναι σφραγισμενο απο παντου, δεν το ξερω.

εγω περιμενω σημερα τον 830 γιατι χθες η γεν ταχ ειχε λαθος διευθυνση λεει...

Link to comment
Share on other sites

Από ότι έχω δει στο internet στον Agility δεν υπάρχουν οι βίδες και τα σχετικά, μόνο στον ακριβότερο vertex. Και στις χάρτινες συσκευασίες το μόνο επιπλέον που παίρνεις είναι η θήκη. Τα άλλα, "installation guide" και ocz sticker, υπήρχαν κανονικά και στην συσκευασία που παρέλαβα.

Με πήραν πριν από λίγο και από MrSmith να επιβεβαιώσουν ότι παρέλαβα.

ocz.jpg

ocz box.jpg

ocz.jpg

ocz box.jpg

ocz.jpg

ocz box.jpg

ocz.jpg.180c25d0352db96f1d6e016b223bebc7

57fd082006f64_oczbox.jpg.9013a7d42a8151f

Link to comment
Share on other sites

εγω που ειχα αγορασει απο ραφι τον agility 3 τον δικο μου τον πηρα κανονικα με βιδες και ολα.

προφανως ειναι αλλη εκδοση αυτη.

btw μολις παρελαβα και εγω.

τον ανοιξα με το κουριερ, δεν μου ειπε κατι γιατι ειναι ο ιδιος που ερχεται καθε φορα λογω συνεργασιας με το γραφειο και ειναι σφραγισμενος κομπλε ο δισκος την χαρτινη συσκευασια της.

2304fc7348e00871.jpg

Link to comment
Share on other sites

Οι ώρες είναι νορμάλ Γιάννη. Μέχρι 3-4 ώρες έχει τύχει να έχουν τα μοντέλα που μου στέλνουν εμένα τα οποία εγώ ανοίγω για πρώτη φορά.

Για το ανυπάρκτο bundle δεν ξέρω να σου πω. Ήξερα πως ο OCZ Octane πωλείται έτσι και ο νέος OCZ Agility 4. Για τον 3αρη, ήξερα πως έχει μέσα βίδες και αντάπτορα.

Μάλλον είναι νέα έκδοση για να κρατήσουν το κόστος χαμηλά. Το θετικό είναι πως έχει το τελευταίο firmware άρα το drive είναι καινούριο.

Link to comment
Share on other sites

SSD έχει ακόμα ευκαιρίες έστω και με μικρότερες χωρητικότητες. Προσωπικά θα έπαιρνα τον 60άρη agility αν δεν ήταν 10+ ευρώ τα μεταφορικά. Αλλά με τέτοια μεταφορικά ήταν σχεδόν ηλίθιο να πάρεις τον μικρό.

@billpeppas

Μια χαρά ιδέα ήταν εκτός και αν αρχίσει να σκάει κόσμος που να λέει ότι έφαγε ακύρωση. Αν δεν έχει κανένας ακύρωση τότε για μένα είναι θετική η εντύπωση για το κατάστημα. Θα είναι μια ευχάριστη αλλαγή σε σχέση με τα άλλα μαγαζιά που αφήνουν την προσφορά να παίζει online μερικές ώρες μετά την εξάντληση των αποθεμάτων.

Link to comment
Share on other sites

Από την στιγμή όμως yanni που το κατάστημα θα έχει τις ίδιες τιμές ή χειρότερες τιμές πλέον από τα άλλα καταστήματα, συν ότι είναι "άγνωστο", δεν έχει φυσική παρουσία, και σου πετάει και το εγγύηση από τους κατασκευαστές για ποιόν λόγο να το προτιμήσεις στο μέλλον αν δεν έχει αρκετά χαμηλότερες τιμές από τους υπόλοιπους ?

Link to comment
Share on other sites

Από την στιγμή όμως yanni που το κατάστημα θα έχει τις ίδιες τιμές ή χειρότερες τιμές πλέον από τα άλλα καταστήματα, συν ότι είναι "άγνωστο", δεν έχει φυσική παρουσία, και σου πετάει και το εγγύηση από τους κατασκευαστές για ποιόν λόγο να το προτιμήσεις στο μέλλον αν δεν έχει αρκετά χαμηλότερες τιμές από τους υπόλοιπους ?

Να το δούμε πρώτα; Αυτή η ιστορία με το 12% έκπτωση που άλλαζε προϋποθέσεις, τα μεταφορικά επίσης (εγώ πλήρωσα 8? αντικαταβολή και μια μέρα αργότερα είχε γίνει 4?) ένα άλλο όριο πάνω από το οποίο πρέπει να καταθέσεις ένα ποσό (ήταν νομίζω 350, μετά έγινε 150 και νομίζω ξανά ανέβηκε), όλα αυτά εμένα μου δίνουν την εντύπωση ότι μιλάμε για άτομα που δεν πολύ έχουν εμπειρία στο εμπόριο, μπορεί και καθόλου, αλλά ίσως να έχουν κάποιες διασυνδέσεις + βοήθεια για να τρέξουν αυτή την προσπάθεια.

Ας περιμένουμε πρώτα να δούμε τι θα βγει και μετά αναρωτιόμαστε αν θα το προτιμήσουμε όταν σε όλα θα είναι χειρότερο από τους άλλους.

Για μένα το κατάστημα αυτό είναι για την ώρα εντός των επιλογών μου, όπως παραμένει εντός των επιλογών μου και το Πλαίσιο με τα πολλά καταστήματα, τα πολλά χρόνια παρουσίας και την εγγύηση Πλαίσιο, αλλά και με τις ακριβές τιμές τα τελευταία χρόνια, το κάκιστο σε πολλές περιπτώσεις RMA με κατάχρηση των πιστωτικών εις βάρος του πελάτη και την κακή συμπεριφορά υπευθύνων και υπαλλήλων σε καταστήματα που σε αναγκάζουν να ανοίγεις διάλογο με τα κεντρικά.

Από κάθε κατάστημα κοιτάμε να βρούμε τα 1-2 προϊόντα που μας ενδιαφέρουν δεν γινόμαστε αποκλειστικοί πελάτες κανενός και όσο ο άγνωστος MrSmith έχει μια καλή προσφορά θα είναι εντός των επιλογών μου.

Ω ρε TiPsY ξέσκισες το thread με τις εικόνες.
Link to comment
Share on other sites

Εγω μολις παρελαβα i5 2500k gigabyte ga-z68x-ud3h-b3 kai ram 8gb 1600mhz.

Και μαντεψτε τιμουλα... 204 ευρω παιδια

:eek: Παίζει ακόμα κάτι τέτοιο ή ανέβηκαν οι τιμές και δεν αξίζει?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now