Xanthiotis

Θερμοκρασία 2600K με Corsair H60

Recommended Posts

Καταρχην να ζητήσω συγνώμη για το off topic.Απλα να ρωτήσω, οταν παίζω η θερμοκρασια του καθε ενα core στον Ι2600Κ ειναι 68 με 71 στο Bf3.Σίγουρα δεν ειναι φυσιολογικό ,απλα να σημειωσω οτι στο δωματειο εχω 31 βαθμους.Του εχω βαλει πανω την Η60 της corsair ΑΛΛΑ με τη μανισια παστα που εχει πανω.Φταίει αραγε η παστα ή κατι αλλο? Σκεφτομαι να βαλω την Silver 5 arctic .Οταν απλα ειναι στο desktop εχω 40 .To Case μου ειναι αυτο εδω http://www.silverstonetek.com/raven/products/index.php?model=RV03&area=en

Link to comment
Share on other sites

Στα 1600 οταν ειναι desktop με θερμοκρασια 40,42 και στα 3600 οταν παιζω bf3 arma 2 κλπ με θερμοκρασια 66 67.Σκεφτηκα να αλλαξω τη θεση του fan της Η60 που το εχω στο επάνω μερος και να το βαλω στο πίσω μεροςRV03-Back.jpg

δε ξερω βεβαια αν θα ταιριαξει και να αφήσω το επάνω μερος RV03-10.jpgγια να φεύγει ο θερμός αερας.

Link to comment
Share on other sites

σωστή η σκέψη σου.

σε τι τάση ειναι η cpu?

ο ανεμιστήρας σπρώχνει αέρα στο ψυγείο ή τραβάει αέρα απο αυτο?

παρεπιπτόντως όταν ζητάς βοήθεια/συμβουλή σε κάτι θα πρέπει να δίνεις κ τις κατάλληλεσ πληροφορίες για το σύστημά σου ώστε να μπορούμε να σε βοηθήσουμε χωρίς να μαντεύουμε ..

φιλικά

Link to comment
Share on other sites

να υποθέσω πως ρεύματα δεν εχεις πειράξει (default/automatic) κ τον εχεις κλοκαραει στα 3.6Ghz?

οι 40-41 celcious σε idle κατάσταση είναι μια χαρά

τρέξε IntelBurnTest και τράβα ενα screenshot σε full load κατάσταση έχοντας ανοιχτο cpuz kai RealTemp για να δούμε τι γίνετα

Link to comment
Share on other sites

Αν την έχεις πάνω είτε πίσω, πρέπει να βάλεις τον ανεμιστήρα να ψύχει το ψυγείο και να βγάζει τον αέρα προς τα έξω και όχι προς τα μέσα.

Link to comment
Share on other sites

@Ιnteluser2525 θα το δω όταν θα είμαι σπίτι.Ευχαριστώ!

@Swatoner Δε σε καταλαβα.Το ψυγειο ψύχετε απο τον επάνω ανεμιστήρα,φυσαει δηλαδή μέσα.Στο κατω μερος του κουτιου εχω 2 μεγάλους ανεμιστήρες

RV03-09.jpg

και φυσάνε προς τα πάνω(με τον έναν εχω θέμα θα το αναφέρω καποια στιγμη) και τέλος ο αέρας βγαίνει απο το πίσω μερος.

Υ.γ Είναι θέμα και της θερμοκρασίας δωματίου πιστεύω γιατι ψήνεις και αυγα αν τα ρίξεις στο μπαλκονι του δωματίου.

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα η εξωτερική θερμοκρασία παίζει σημαντικό ρόλο.

Εγώ πάντως θα σου έλεγα να μην ανησυχείς και ιδιαίτερα, πέραν του να βεβαιωθείς ότι όντως το block "πατάει" καλά στο cpu (που λογικά πατάει, αλλιώς θα ήσουν πιο ψηλά σε load)

Link to comment
Share on other sites

Ναι και μαλλον θα το αλλάξω για να το βαλω στη πίσω μεριά.Ειναι μεγαλύτερος ο ανεμιστήρας επάνω γιαυτο επελεξα να το βάλω εκει.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now