Lestat Somewhere I Belong

Σύνθεση high-end gaming pc για όλα ta games maxed out 700-800 ευρώ

Recommended Posts

Στην οθόνη είμαι κάθετος...dell και πάλι dell

Έχω κάνει το ίδιο με την 9800gx2 πάνω σε έναν p4 670 3 χρονών τότε και δεν πέτυχε στο Assassin's Creed το 2008 σε ανάλυση 1920 χ 1200 σερνόταν το σύμπαν...γι αυτό και είμαι αρκετά δύσπιστος στο πως ακριβώς θα δουλεύει μια τόσο δυνατή κάρτα σε αυτό το σύστημα..

Για να εξηγούμε και να μην παρεξηγούμε, δεν λέω πως δεν είναι καλή ιδέα το να μοιράσει τα έξοδά κ να πάρει μια τούμπανο κάρτα, απλά δεν ξέρω πως θα την εκμεταλλευτεί με τον q6600 και πόσο εκτός προϋπολογισμού θα βγει..

Link to comment
Share on other sites

Στην οθόνη είμαι κάθετος...dell και πάλι dell

Έχω κάνει το ίδιο με την 9800gx2 πάνω σε έναν p4 670 3 χρονών τότε και δεν πέτυχε στο Assassin's Creed το 2008 σε ανάλυση 1920 χ 1200 σερνόταν το σύμπαν...γι αυτό και είμαι αρκετά δύσπιστος στο πως ακριβώς θα δουλεύει μια τόσο δυνατή κάρτα σε αυτό το σύστημα..

Για να εξηγούμε και να μην παρεξηγούμε, δεν λέω πως δεν είναι καλή ιδέα το να μοιράσει τα έξοδά κ να πάρει μια τούμπανο κάρτα, απλά δεν ξέρω πως θα την εκμεταλλευτεί με τον q6600 και πόσο εκτός προϋπολογισμού θα βγει..

αποκλείεται η σε 3570κ θα μπει αν διαλέξω intel η σε amd 8120 απλά μου φαίνεται η amd έχει φθηνούς επεξεργαστές και ακριβές μητρικές

καλή η οθόνη δεν λέω αλλά λίγο ακριβή xD

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν είναι όλα τα games gpu intensive, αλλά υπάρχουν και games cpu intensive και δεν είναι δυνατόν να κάθεσαι να ψάχνεις bench για κάθε παιχνίδι ξεχωριστά,

θεωρώ ότι μια ζυγισμένη λύση i5 + 7870 (η 670 είναι καλύτερη, αλλά έχεις περιορισμένο budget) θα σου δώσει και καλύτερες επιδόσεις εδώ και τώρα και καλύτερο upgradeability για το μέλλον (2-3 χρόνια που αναφέρεις).

Με σημερινό setup να παίζεις σε 2-3 χρόνια όλα maxed - out, ξέχνα το

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν είναι όλα τα games gpu intensive, αλλά υπάρχουν και games cpu intensive και δεν είναι δυνατόν να κάθεσαι να ψάχνεις bench για κάθε παιχνίδι ξεχωριστά,

θεωρώ ότι μια ζυγισμένη λύση i5 + 7870 (η 670 είναι καλύτερη, αλλά έχεις περιορισμένο budget) θα σου δώσει και καλύτερες επιδόσεις εδώ και τώρα και καλύτερο upgradeability για το μέλλον (2-3 χρόνια που αναφέρεις).

Με σημερινό setup να παίζεις σε 2-3 χρόνια όλα maxed - out, ξέχνα το

Σε θέμα CPU το μόνο που θα μπορεί να βάλει θα είναι ο Core i7 3770K που σε κάνα χρόνο από τώρα πάλη στα 300 ευρώ θα είναι. Αν βάλει τώρα τον FX6100 (αλλά να τον κάνει OC) θα μπορέσει να βάλει την GTX670 και του χρόνου τέτοια εποχή θα μπορέσει να βάλει έναν 8-πυρηνο PileDriver στα 150-170 ευρώ που θα τον κρατήσει άνετα για ακόμα 3-4 χρόνια.

Ωραίος ο 3570K αλλά με τα μελλοντικά games να θέλουν παραπάνω GPU δεν θα έπαιρνα την HD7870 αντί της GTX670/HD7950 για να έχω τον Core i5 τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν είναι όλα τα games gpu intensive, αλλά υπάρχουν και games cpu intensive και δεν είναι δυνατόν να κάθεσαι να ψάχνεις bench για κάθε παιχνίδι ξεχωριστά,

θεωρώ ότι μια ζυγισμένη λύση i5 + 7870 (η 670 είναι καλύτερη, αλλά έχεις περιορισμένο budget) θα σου δώσει και καλύτερες επιδόσεις εδώ και τώρα και καλύτερο upgradeability για το μέλλον (2-3 χρόνια που αναφέρεις).

Με σημερινό setup να παίζεις σε 2-3 χρόνια όλα maxed - out, ξέχνα το

το μόνο build me την 670 είναι αυτό

mb: MOTHERBOARD :: Asus Socket AM3+ M5A97 PRO GLan Audio Raid - Visionstudio.gr

cpu: PROCESSOR :: AMD FX 8120 3.1 GHz Eight Core Socket AM3+ 125W Box (FD8120FRGUBOX) - Visionstudio.gr

ram: MEMORY :: Corsair Vengeance 8GB DDR3 Non ECC CL9 1866MHz (CMZ8GX3M2A1866C9) (Kit 2 x 4096) - Visionstudio.gr

psu: PSU :: Thermaltake Power Supply 630W ATX 24 pin Berlin W0393RE Active-PFC Retail - Visionstudio.gr

gpu: Palit GTX 670 (PCI Express 16 x 3 ,2 GB GDDR5) - Κάρτες Γραφικών - plaisio.gr

764 ευρώ σύνολο ελπίζω να μην με σκοτώσουν τα μεταφορικά

Link to comment
Share on other sites

Σε θέμα CPU το μόνο που θα μπορεί να βάλει θα είναι ο Core i7 3770K που σε κάνα χρόνο από τώρα πάλη στα 300 ευρώ θα είναι. Αν βάλει τώρα τον FX6100 (αλλά να τον κάνει OC) θα μπορέσει να βάλει την GTX670 και του χρόνου τέτοια εποχή θα μπορέσει να βάλει έναν 8-πυρηνο PileDriver στα 150-170 ευρώ που θα τον κρατήσει άνετα για ακόμα 3-4 χρόνια.

Ωραίος ο 3570K αλλά με τα μελλοντικά games να θέλουν παραπάνω GPU δεν θα έπαιρνα την HD7870 αντί της GTX670/HD7950 για να έχω τον Core i5 τώρα.

συμφωνώ αν έκανα build με 3770k μου έφτανε το budget μέχρι την 7870 τώρα δεν ξέρω τι θα προτιμήσω όμως ι7 ι5 η fx 8120

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με το Gaming CPU Hierarchy Chart : Best Gaming CPUs For The Money: July 2012 ο FX8120, του οποίου δε θα αξιοποιήσεις τους πυρήνες, έχει σχεδόν τις ίδιες επιδόσεις με τον Q6600 που έχεις τώρα (στο gaming).

Οι i3 2100 (+) είναι τουλάχιστον 3 tiers πιο ψηλά από τον Q6600 που έχεις (για gaming χρήση πάντα). Δες λοιπόν μήπως μπορείς να πάρεις i3 + την 670 στα όρια του budget σου και μπορείς και στο μέλλον να αναβαθμίσεις σε καλύτερο cpu ι5 ή και ι7 όταν πέσουν οι τιμές.

Link to comment
Share on other sites

Μη σε απασχολεί τόσο πολύ το cpu, δεν υπάρχει περίπτωση να σε "κόψει" και να αισθανθείς την διαφορά. Δεν υπάρχει περίπτωση το ένα cpu να βγάζει 60fps και το άλλο 40, δεν υπάρχουν τέτοιες διαφορές. Όσο πάνε και λιγοστεύουν τα παιχνίδια που έχουν ανάγκη το ΙPC παρά την κάρτα.

Αυτό που στην ουσία χρειάζεσαι είναι κάτι που να μπορεί να σε κρατάει στα 50-60 fps χαλαρά, και αυτό μόνο μια καλή gpu μπορεί να στο δώσει.

Στην τελική επιλογή του cpu σου καλύτερα να κοιτάξεις την γενικότερη εικόνα και που θα χρειαστείς την έξτρα "ιπποδύναμη" και όχι μόνο το τι θα κάνει στο gaming :)

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με το Gaming CPU Hierarchy Chart : Best Gaming CPUs For The Money: July 2012 ο FX8120, του οποίου δε θα αξιοποιήσεις τους πυρήνες, έχει σχεδόν τις ίδιες επιδόσεις με τον Q6600 που έχεις τώρα (στο gaming).

Οι i3 2100 (+) είναι τουλάχιστον 3 tiers πιο ψηλά από τον Q6600 που έχεις (για gaming χρήση πάντα). Δες λοιπόν μήπως μπορείς να πάρεις i3 + την 670 στα όρια του budget σου και μπορείς και στο μέλλον να αναβαθμίσεις σε καλύτερο cpu ι5 ή και ι7 όταν πέσουν οι τιμές.

για i3 δεν το σκέφτομαι γιατί χρησιμοποιώ το pc μου και για προγράμματα όπως το aegisub για μετάφραση κτλπ και θέλω κάτι σε ι5 τώρα θα στριμωχτώ λίγο αλλά δεν πειράζει αν μπορούσα να πάρω τα τα κομμάτια από εξωτερικό χωρίς μεταφορικά η ελάχιστα καλά θα ήταν. σύμφωνα με το tom's hardware 2 6870 σε crossfire είναι ίσες με μία gtx 680 http://www.tomshardware.com/reviews/gaming-graphics-card-review,3107-5.html

Μη σε απασχολεί τόσο πολύ το cpu, δεν υπάρχει περίπτωση να σε "κόψει" και να αισθανθείς την διαφορά. Δεν υπάρχει περίπτωση το ένα cpu να βγάζει 60fps και το άλλο 40, δεν υπάρχουν τέτοιες διαφορές. Όσο πάνε και λιγοστεύουν τα παιχνίδια που έχουν ανάγκη το ΙPC παρά την κάρτα.

Αυτό που στην ουσία χρειάζεσαι είναι κάτι που να μπορεί να σε κρατάει στα 50-60 fps χαλαρά, και αυτό μόνο μια καλή gpu μπορεί να στο δώσει.

Στην τελική επιλογή του cpu σου καλύτερα να κοιτάξεις την γενικότερη εικόνα και που θα χρειαστείς την έξτρα "ιπποδύναμη" και όχι μόνο το τι θα κάνει στο gaming :)

όντως στο pc μου ας πούμε κάθομαι 24ωρά σερφάρω χρησιμοποιώ προγράμματα όπως το aegisub γιαυτό δεν σκέφτομαι να πάω κάτω από ι5 γιατί θέλω κάτι να αντέχει πίεση.έχω βρει και ένα έτοιμο build το οποίο αν κοιτάξεις αυτά που έχει στο σκρούτζ κάνει 1000 ευρώ και το πουλάνε 790 http://www.contres.gr/product_info.php?products_id=341 αν και δεν μου αρέσει η μητρική και η ραμ έλεγα μήπως κάναμε κάποια αλλαγή στα πράγματα τουλάχιστον 8gb ραμ για 20 ευρώ extra

Link to comment
Share on other sites

όντως στο pc μου ας πούμε κάθομαι 24ωρά σερφάρω χρησιμοποιώ προγράμματα όπως το aegisub γιαυτό δεν σκέφτομαι να πάω κάτω από ι5 γιατί θέλω κάτι να αντέχει πίεση.έχω βρει και ένα έτοιμο build το οποίο αν κοιτάξεις αυτά που έχει στο σκρούτζ κάνει 1000 ευρώ και το πουλάνε 790 http://www.contres.gr/product_info.php?products_id=341 αν και δεν μου αρέσει η μητρική και η ραμ έλεγα μήπως κάναμε κάποια αλλαγή στα πράγματα τουλάχιστον 8gb ραμ για 20 ευρώ extra

Μα μητρική H61 και 550W no name PSU; :/

Link to comment
Share on other sites

Μα μητρική H61 και 550W no name PSU; :/

ναι χάλι μαύρο και δεν αναφέρει και τις μνήμες σε τι συχνότητα είναι και ποιόν σκληρό έχει πάνω αλλά το να αλλάξεις μητρική δεν είναι ακριβό και άλλα 4gb ram αρκεί το κουτί να είναι v3 να έχει και 1 usb3.0 όσο για τα υπόλοιπα θα πάρω τηλέφωνο να μάθω δεν παίρνω γουρούνι στο σακί.το καλό είναι ότι έχει και αυθεντικά windows 7 αλλά δεν ξέρω αν γίνονται upgrade σε ultimate και βέβαια αν είναι όλα καλά και το αγοράσω από εκεί αν δεν μου φέρουν συσκευασίες και cd των drivers και των windows δεν θα το πάρω

Link to comment
Share on other sites

αποκλείεται η σε 3570κ θα μπει αν διαλέξω intel η σε amd 8120 απλά μου φαίνεται η amd έχει φθηνούς επεξεργαστές και ακριβές μητρικές

Βρε μαζί σου για τον 3570 αλλά δεν κατάλαβες.. ένα παράδειγμα έφερα με έναν επεξεργαστή του 2005!(intel 670) και μια ατυχή αναβάθμιση μονο στην κάρτα γραφικών απο 7800gtx σε 9800gx2 το 2008 που ποτέ δεν λειτούργησε..

Επίσης η οθόνη είναι η σημαντικότερη επένδυση που μπορείς να κάνεις, είναι τα πάντα αυτό που φτάνει στα μάτια σου. αν αυτή δεν είναι πολύ καλή όλα τ άλλα χάνονται στην μετριότητα.

Link to comment
Share on other sites

Βρε μαζί σου για τον 3570 αλλά δεν κατάλαβες.. ένα παράδειγμα έφερα με έναν επεξεργαστή του 2005!(intel 670) και μια ατυχή αναβάθμιση μονο στην κάρτα γραφικών απο 7800gtx σε 9800gx2 το 2008 που ποτέ δεν λειτούργησε..

Επίσης η οθόνη είναι η σημαντικότερη επένδυση που μπορείς να κάνεις, είναι τα πάντα αυτό που φτάνει στα μάτια σου. αν αυτή δεν είναι πολύ καλή όλα τ άλλα χάνονται στην μετριότητα.

ναι βρε συ κατάλαβα μην ανησυχείς.κοιτά καλή είναι αλλά όσο να ναι την έχω 4 χρόνια,είναι lcd και τρέχει με ποιότητα 1680χ1050 και πιστεύω θέλει μια αλλαγή.το έτοιμο build πως σου φαίνεται?

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι και έχει κ την 670 μέσα για να παίζεις τα παιχνίδια που θέλεις.

Βρήκες και τιμές που μπορούν να ανταποκριθούν στα χρήματα που διαθέτεις!

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι και έχει κ την 670 μέσα για να παίζεις τα παιχνίδια που θέλεις.

Βρήκες και τιμές που μπορούν να ανταποκριθούν στα χρήματα που διαθέτεις!

την 6950 εννοείς xD,ναι αλλά η μητρική που είναι h61? και δεν λέει και ποιο σκληρό έχει,το psu και τη συχνότητα στις κάρτες. για μεταχειρισμένο σύστημα τι λες? βρήκα ένα πολύ καλό ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗΣ desktop cpu i7 860 , hdd 1 tb, 4 gb ram, windows 7 home premium, κάρτα γραφικών sapphire hd7850 oc 2 gb, dvd rw, πληκτρολόγιο, ποντίκι οθόνη samsung 22 " lcd πωλείται, τιμή 500?, συζητήσιμη

και μου μένουν και λεφτά για αναβάθμιση

Link to comment
Share on other sites

Λάθος μου νόμιζα πως είναι η 670 μέσα, κρίμα κ χάρηκα!

Όχι στο μεταχειρισμένο γιατί έχει μέσα μια οθόνη π δεν διαφέρει σε κάτι από την δική σου 2" σε μέγεθος αλλά πάλι 1680 χ 1050 θα είσαι κ δεν λέει.

Link to comment
Share on other sites

Λάθος μου νόμιζα πως είναι η 670 μέσα, κρίμα κ χάρηκα!

Όχι στο μεταχειρισμένο γιατί έχει μέσα μια οθόνη π δεν διαφέρει σε κάτι από την δική σου 2" σε μέγεθος αλλά πάλι 1680 χ 1050 θα είσαι κ δεν λέει.

άμα είχε την 670 πάρτυ θα έκανα τον αγόραζα με κλειστά τα μάτια. όχι για την οθόνη γενικά για το υπόλοιπο σύστημα αλλά δεν αξίζει ο i7 μέχρι και ο i5 είναι καλύτερος.

οπότε η παίρνω τον έτοιμο και αλλάζω κάποτε μητρική και κάρτα γραφικών όπως και ram η φτιάχνω δικό μου build ένα από όλα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά και συγγνώμη για το double post αλλά θέλω τη βοήθεια σας.Τελικά με τη σύνθεση αποφάσισα τα εξής:

case: ΚΟΥΤΙ THERMALTAKE VN40006W2N COMMANDER | COSMODATA η Msystems.gr - Προϊόντα - SuperCase eLevel EL-661 Black Case

motherboard: Gigabyte GA-Z77-D3H | Skroutz.gr η Asus P8Z77-V LX | Skroutz.gr

ram : http://www.e-maxstores.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=4405&ref=bestprice.gr 2 κιτάκια

gpu: Club 3D GeForce GTX 580 1536MB | Skroutz.gr η την 660ti όταν βγει αν βγει σε καλή τιμή

psu : Corsair GS700 80 Plus Bronze | Skroutz.gr

ssd : Samsung 830 Series 128 GΒ MZ-7PC128B | Skroutz.gr

cpu : Intel Core i5-3570K | Skroutz.gr η Intel Core i7 3770K - έως 3.90 GHz | Multirama

keyboard and mouse : http://www.getitnow.gr/prod/perifereiaka/pliktrologia/asyrmata-pliktrologia/microsoft-wireless-desktop-800/prod903611pp/

θέλω την αποψή σας για τα παραπάνω τι να διαλέξω θα κάνω τελικά και o/c και sli μετά από κάποιες διαφορές που είδα περιττό να πω ότι λόγω έλλειψης χρημάτων το pc θα φτιαχτεί οκτώμβριο με νοέμβριο και ήθελα να ρωτήσω είναι καλό να τα πάρω κομμάτι κομμάτι η να τα πάρω όλα μαζί μήπως πέσουν οι τιμές και άλλο όταν τα έχω όλα? το τροφοδοτικό επαρκεί? ευχαριστώ o/c με stock ψυκτρές επίσης. και είναι καλό να πάρω από πλάισιο η multirama τελικά? γιατί έχω δει αξιολογήσεις όχι και τόσο καλές ελαττωματικά προιόντα κτλπ

μπορεί να καταφέρω να βγάλω και παραπάνω χρήματα αν πουλήσω το παλιό μου pc σε ένα παιδί για 300 ευρώ η να τα βγάλω πουλώντας το κομμάτια κομμάτια

Link to comment
Share on other sites

Αφού θα τα πάρεις Οκτώβριο θα ξαναμιλήσουμε Οκτώβριο ή όποτε μαζέψεις τα ???.

Την 580 να την ξεχάσεις..θα έχουν βγεί άλλες και δεν αξίζει.

Τις RAM να τις αλλάξεις...να βάλεις 2x4GB και όχι 4x2GB

Κάποια απο τα υπόλοιπα πιστέυω άμα μέχρι τον Οκτώβριο κοιτάς τις αγγελίες μπορείς να τα βρείς μεταχειρισμένα με εγγύηση σε καλύτερες τιμές για να σου μέινουν και φράγκα στην άκρη ή να πάρεις κάτι καλύτερο σε κάποιο προϊόν.

Link to comment
Share on other sites

Αφού θα τα πάρεις Οκτώβριο θα ξαναμιλήσουμε Οκτώβριο ή όποτε μαζέψεις τα ???.

Την 580 να την ξεχάσεις..θα έχουν βγεί άλλες και δεν αξίζει.

Τις RAM να τις αλλάξεις...να βάλεις 2x4GB και όχι 4x2GB

Κάποια απο τα υπόλοιπα πιστέυω άμα μέχρι τον Οκτώβριο κοιτάς τις αγγελίες μπορείς να τα βρείς μεταχειρισμένα με εγγύηση σε καλύτερες τιμές για να σου μέινουν και φράγκα στην άκρη ή να πάρεις κάτι καλύτερο σε κάποιο προϊόν.

ευχαριστώ για την απάντηση θα περιμένω μέχρι τον καιρό που θα έχω τα χρήματα μέχρι τότε δεν έχει gaming για εμένα εκτός από το ps3

Link to comment
Share on other sites

και εγω κανω αναβαθμηση αυτον τον μηνα και περιμενω τις 660Ti για να δω τι αξηζει παραπανω και καλα θα κανεις να περιμενεις. αν και προς το παρον εγω θα αλλαζα μονο τροφοδοτικο ενα ποιοτικο 500-600w και καρτα γραφικων απο 7850-7950 κ 660Ti-670 και επεξεργαστη οποτε ειναι αναγκη οταν βρεις παιχνιδια οπου δεν ποιανεις τα καρε που χρειαζεσε. προς το παρον αν εχεις τις 9600gt σε sli θα εχουν αισθητα καλυτερη αποδοση απο το ps3 σχεδον σε ολα τα games.

660Ti

PSU 600W

3570Κ

MOBO Z77

RAM 8GB

μπορεις να τα παρεις μισα μισα

Link to comment
Share on other sites

και εγω κανω αναβαθμηση αυτον τον μηνα και περιμενω τις 660Ti για να δω τι αξηζει παραπανω και καλα θα κανεις να περιμενεις. αν και προς το παρον εγω θα αλλαζα μονο τροφοδοτικο ενα ποιοτικο 500-600w και καρτα γραφικων απο 7850-7950 κ 660Ti-670 και επεξεργαστη οποτε ειναι αναγκη οταν βρεις παιχνιδια οπου δεν ποιανεις τα καρε που χρειαζεσε. προς το παρον αν εχεις τις 9600gt σε sli θα εχουν αισθητα καλυτερη αποδοση απο το ps3 σχεδον σε ολα τα games.

660Ti

PSU 600W

3570Κ

MOBO Z77

RAM 8GB

μπορεις να τα παρεις μισα μισα

τροφοδοτικό θα πρέπει να πάρω ένα καλό γιατί σκέφτομαι για sli και ο/c στα 4,3 έως 4,5 όσο φτάνει δλδ με stock ανεμιστήρες.mobo μια gigabyte η φθηνότερη με sli μου βήκε στα 125 αν περιμένω υπάρχει περίπτωση να βρω ποιό χαμηλές τιμές?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now