Recommended Posts

Δεν ειδες το λολ.

παλια ειχα ακουσει οτι οι επεξεργαστες "ψηνονται" κατα τη διαρκεια κατασκευης. Προφανως μπορει να μην ισχυει. Παντως η ιντελ παραγει ολους μαζι τους επεξεργαστες μιας σειρας και τους τεστάρει και αναλογα με τις αντοχες, τελειλωνει την παραγωγή κατατάσοντας τους σε πχ 2600k η 2700κ αναλογα με τα τεστ. Τα καλα τσιπ γινονται πχ 2700κ τα χειροτερα 2600κ.

Για το voltage παντως εχω διαβασει και σε διαφορα φορουμ οτι αν δεν ειναι σε safe limits κανει ζημιά. Δεν διαβασα καπου συσχετισμο με θερμοκρασια. Δηλαδη αν ειναι χαμηλη μπορεις να εχεις παραπανω voltage.

Δεν ισχυριζομαι οτι ξερω τι ακριβως γινεται. Διαβαζω μαθαινω απορριπτω γνωσεις λανθασμενες κτλ. Γι αυτο και γραφω για να το συζητησω

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν για να ξεκαθαρισουμε λίγο τα πραγματα και να μην υπαρχουν τσαμπα ανυσηχίες, το chip δεν παθαίνει τιποτα με 1.25-1.26 ούτε καν μειωνεται ο χρόνος ζωής του!

Τωρα αν δινεις για καθε μέρα πανω από 1.3v τον έχεις στο οριο πχ 4700-4800 και χτυπαει 70ρες 80ρες συνέχεια είναι πιθανο να μειωθει ο χρονος ζωής του, αλλα who cares οι περισσοτεροι απο εμας που παιρνουν high end cpu δεν τους κρατάμε πανω απο 2 χρόνια max :P

H μειωση ζωής που λεμε μπορεί να ειναι αντι πχ για 10 χρόνια να αντεξει 8, το πιο πιθανο ειναι παντως οτι δεν πρόκειτε να πάθει τίποτα σύντομα και μονο σε βάθος χρόνου ίσως παρουσιάσει καποιο degrade, αλλα αυτό με την χρήση που ανεφερα και οχι με 1.25@4.5g και normal temps :T:

καλορίζοκος btw μια χαρά τσιπάκι φαίνεται :)

Edited by mortisboy
Link to comment
Share on other sites

Πολύ μπακαλίστικα για να καταλάβεις σου γράφω πως τα CPU έχουν διόδους. Όταν λέμε πως παθαίνουν degrade σημαίνει πως αυτοί οι δίοδοι

"ξεχειλώνουν" και για να δουλεψουν όπως πρέπει χρειάζονται παραπάνω ρέυμα απ'ότι ήθελαν στην αρχή. Εάν έχει διαβάσει θέμματα σε πολλά

forum, αυτό το degrade γίνεται σταδιακά. Σε άλλες περιπτώσεις extreme OC γίνεται γρήγορα (αλλά εκέι πάιζουν στους -196C με 2V για πολλές

ώρες και το παθάινουν) και σε άλλες περιπτώσεις γίνεται με τα χρόνια εάν η θερμοκρασία και τα Volts έιναι πολλά.

Μπορεί φέτος δηλαδή να παίζει το CPU σου στα 5GHz με 1V και μετά απο 1 χρόνο να ζητάει 1.10V για εκεί.

Εάν όμως το ψύχεις καλά, δεν νομίζω να πάιξει πρόβλημα. Εάν υπλογίζεις σε 3-4 χρόνια να αλλάξεις PC, δεν υπάρχει νόημα να το συζητάμε.

Εάν θέλεις το PC για 10 χρόνια, απλά θα έιναι για σκουπίδια. Πιο πολύ θα σου πάνε τα μεταφορικά να το στείλεις κάπου ή η βενζίνη να το παραδόσεις

παρά το PC.

Εάν φοβάσαι τόσο, κότσαρε του μια καλή ψύκτρα ή χαμήλσωσε και άλλο τα Volts και κατέβασε και άλλο συχνότητα.

Με πιάνς? :)

Link to comment
Share on other sites

βασικα αυτο που με νοιαζει ειναι να τους κρατησω μερικα χρονια και μετα να τους πουλησω. Αλλα δεν θελω να τους εχω μαμησει, γιατι ο επομενος που θα τους παρει θα εχει δωσει λεφτα.

Πχ τωρα ξεφορτώνομαι τα q6600 μου. Αλλα τα εκανα oc μονο στα 3.0 ghz με <1.5 v (για την ακριβεια πολυ μικροτερη)

Για καποιους ο q6600 ειναι ακομα χρήσιμος (και οντως ειναι) ακομα και 5-6 χρονια μετα την κυκλοφορια του, αλλα εχω μουτρα να τους πουλησω και να ξερω οτι καποιος μπορει να περασει αρκετο χρονο με αυτους

Link to comment
Share on other sites

Τον Οκτώβριο του 2004 είχα πάρει FX55 στα 1050?

Πρίν έναν μήνα αγόρασα τον ίδιο απο ebay για $17.

Πως έιναι το όνομά σου?

Σε 5-6 χρόνια όπου και να τον πουλήσεις για 30-50? δεν νομίζω πως θα τον νοιάζει και πολύ εάν τον έχεις σκίσει ή όχι :)

Γιατί τότε με 50? θα αγοράζει κάτι πολλές φορές καλύτερο.

Εκέι ήθελα να καταλήξω :)

Link to comment
Share on other sites

Παναγιωτης :-)

Τους Q6600 τους δινω 70-80 ευρω (τοσο τους δινουν σχεδον ολοι). Ε ενταξει ειναι σημαντικο ποσο για να μην δουλευει. Και 50 να τους εδινα θα ντρεπομουν αν ειχε προβλημα

ΥΓ.Ο λογος που πουλιούνται τοσο ακομα ειναι οτι ακομα το 775 socket ζει και δουλευει μια χαρα και ο αλλος δεν θελει να αναβαθμισει τα παντα. Απο c2d σε c2q ειναι σημαντικη αναβαθμιση.

Link to comment
Share on other sites

Γεια και πάλι

Μια ερώτηση

ο 3770Κ πόσα Gflops πιάνει στο IBT ;

Τον έχω σε στοκ ταχύτητα και σε very high μου δίνει 50-52 Gflops

έχω μνήμες corsair 1600άρες

Απλά έφαγα φλασιά πόσο πιάνει σε στοκ

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι πρέπει να δίνει αρκετά παραπάνω. Δες αν έχεις κατεβάσει το AVX enabled ΙΒΤ και αν έχεις περάσει το sevice pack στα w7 :)

έχω win 7 64 sp1

Δεν έχω κατεβάσει κανένα άλλο πρόγραμμα έτσι μόνο του το άφησα να τρέξει

στο very high χρησιμοποιεί 4 gb ram

το σύστημα είναι 3770k-asrock z77 extreme4-8gb ram corsair 1600-7850 oc sapphire

Link to comment
Share on other sites

Καλά έκανες απλά θα πρέπει να είναι updated το linpack μέσα στο ΙΒΤ για να έχεις τα μέγιστα Flops.

Αυτό θα σε βοηθήσει http://www.hwbox.gr/benchmarking-tools/17063-updated-avx-support-linx-intelburntest.html :)

Ευχαριστώ τώρα το έβαλα να τρέξει

απλά αν δεις και εδώ βλέπω κάτι παρόμοιο με sotck ταχύτητες

Very hot 3770K at stock speed

edit :

τα ίδια μου βγάζει ίσως έχω την ίδια έκδοση δεν ξέρω

έχω απενεργοποιημένο το turbo boost σε σχέση με τον πάνω

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε με το αντίστοιχο AVX enabled linx (αλλο GUI but you never know) και δώσε 1024MB και όλα τα threads (8) και 64bit.

Με 2600k@4GHz και 1866 μνήμες, βγάζω 90GFlops παρά, τώρα που μιλάμε... κάτι δεν πάει καλά με τον δικό σου. Κοιτάς θερμοκρασίες μήπως throttlάρει όπως του τύπου στο link;

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε με το αντίστοιχο AVX enabled linx (αλλο GUI but you never know) και δώσε 1024MB και όλα τα threads (8) και 64bit.

Με 2600k@4GHz και 1866 μνήμες, βγάζω 90GFlops παρά, τώρα που μιλάμε... κάτι δεν πάει καλά με τον δικό σου. Κοιτάς θερμοκρασίες μήπως throttlάρει όπως του τύπου στο link;

οχι μια χαρά οι θερμοκρασίες

70 εκεί κοντά παίζουν απλά και του τύπου τόσο βγάζει σε gflops

Link to comment
Share on other sites

τώρα το τρέχω

έβαλα ότι είπες

64bit το είχε προεπιλεγμένο

όλα τα νήματα 8 , πάλι το είχε προεπιλεγμένο

μόνο την μνήμη έβαλα στα 1024 καμία άλλη αλλαγή

μου έβγαλε 48

[ATTACH]7873[/ATTACH]

Επειδή παίζει να έκανα μ@@@κια

[ATTACH]7874[/ATTACH]

νόμιζα ότι έχω sp1

από εδώ δεν φαίνεται; επειδή μάλλον δεν έχω

παίζει ρόλο;

linx.png

win.png

linx.png.d6143be4ec9756f6fcc0550ef34dec8

win.png.a3b63099868b26c214747ae0719f515b

Link to comment
Share on other sites

Α οκ thanks.Πηρα και εγω εναν 3231b409 costa rica.Δεν εχω ιδεα τι παιζει σημερα θα το ψαξω.LLC βαζεις?Γιατι βλεπω μερικοι παιζουν με -offset και υψιλο LLC.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now