Recommended Posts

ναι τα ιδια βαλαμε.

Ισως να επαιρνε και αλλες στροφες. Εγω σταματησα οταν αρχισε να τριζει το το παξιμαδι πανω στη μητρικη. Αλλα δεν εσφιγγε αλλο. Ηθελε πολυ ζορισμα.

Τελος παντων την εβαλα οπωςτην εβαλα. αφου δουλευει οκ

Αν καποια στιγμη λυθει θα το δω.

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να τις βιδώσεις σταδιακά λίγο λίγο την κάθε μία μέχρι ν τερμάρουν, όταν θα το κάνεις αυτό τότε θα σταματήσει και να κουνιέται.

Πάρε ένα κανονικό κατσαβίδι και μην φοβάσαι δεν παθαίνει τίποτα. γι αυτό έχει κ τα τέρματα.

Link to comment
Share on other sites

54-60 με 1.25 voltage (60 ο core 1 o οποιος ειναι 5-6 βαθμούς πανω απο τους αλλους μονιμως!!!). Παλι πολύ ειναι;

Παει και παρακατω το voltage; Ποσο;

Αν έχεις 60 βαθμούς σε φορτίο είσαι μια χαρά. Τώρα αν ένας πυρήνας είναι πιο ζεστός από τους άλλους είναι εντελώς φυσιολογικό ποτέ δεν είναι όλοι ίδιοι.

Το άν πάει παρακάτω το Vcore μια δοκιμή θα σε πείσει

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον δεν βλέπεις μεγάλες θερμοκρασίες βάλε το εκεί που είναι σταθερό το pc σου στην συχνότητα που το έχεις! Εγώ π.χ. δεν έχω προβλήματα μόνο όταν το έχω στα 1.31v το δικό σου κομμάτι μπορεί να είναι καλύτερο και να δουλεύει καλά και με μικρότερη τάση..Δεν είναι κάτι δεδομένο δλδ..

Link to comment
Share on other sites

Στο myplaisio μου ειπαν κατω απο 1.3

Αλλα δεν βρισκω πηγες

Βασικα δεν παει ακριβως ετσι. Απο ενα σημειο και μετα χαλάει το chip. Δεν σημαινει οτι αν ειναι σταθερο ειναι ολα οκ

Link to comment
Share on other sites

Το o/c είναι εμπειρία και τύχη στα κομμάτια που έχεις μητρική ram cpu τα πάντα. Αν εσένα σου δουλεύει στα 1.26v τέλεια χωρίς να σου κρασάρει όταν κάνεις ένα stresstest καλός, αν σου κρασάρει δώσε απλά παραπάνω ρεύμα είναι τόσο απλό και δεν παθαίνει τίποτα όσο δεν ζεσταίνεται!

Link to comment
Share on other sites

ασφαλη ορια voltage λεω για 24/7 oc

Αυτό πάει ανάλογα την θερμοκρασία.

Μπορείς να δουλεύεις πχ το CPU στους 10c με 1.4V η στους -20C με 1.6V

Στους 60C με 1.25V πιστεύω ότι είσαι οκ.

Link to comment
Share on other sites

οχι ρε συ δεν ειναι ετσι. Εχω μιλησει με ειδικο. Αν τα volts ξεπερνάνε καποιο οριο (το λεει η ιντελ πχ) τοτε ναι μεν δουλεύει αλλα το chip γινεται degrade. Αρχίζει σιγα σιγα να ζηταει ολο και περισσοτερα volts και στο τελος χαλάει.Αλλα γινεται σχετικα γρηγορα

Αν εισαι στα safe limits εκει που ειναι να ζήσει 15 χρόνια ζει πχ 14 -λεμε τωρα-

Τωρα εμενα που ειναι 1.24 και εσενα 1.31 ειναι λογικο. Τα chip ψήνονται σε φούρνο και δεν εχουν ολα την ιδια συμπεριφορα.

Αλλα αν λεμε τωρα πας -αν παει- στα 5.7 Ghz σε 1.5 volts (λεω τυχαια ενα νουμερο γιατι δεν ξερω το safe limit γι αυτο ρώτησα) και αν η intel λεει 1.35 τοτε ναι με θα δουλέψει αλλα το μαμησες το chip λειαν συντόμως

Link to comment
Share on other sites

Αν εισαι στα safe limits εκει που ειναι να ζήσει 15 χρόνια ζει πχ 14 -λεμε τωρα-

Έχεις σκοπό να κρατήσεις το pc 14 χρόνια?Ειλικρινά δεν παθαίνει τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Οχι αλλα αν δεν ειναι στα safe limits μπορει να χαλασει μεσα σε μηνες

Αν πιστεύεις ότι σου λέει τότε το παρόν θέμα δεν έχει κανένα νόημα.

Εγώ διαφωνώ πάντως, κανείς δεν γνωρίζει πότε θα χαλάσει μια μητρική ή ο επεξεργαστής με τόσο ρεύμα.

Link to comment
Share on other sites

οχι ρε συ δεν ειναι ετσι. Εχω μιλησει με ειδικο. Αν τα volts ξεπερνάνε καποιο οριο (το λεει η ιντελ πχ) τοτε ναι μεν δουλεύει αλλα το chip γινεται degrade. Αρχίζει σιγα σιγα να ζηταει ολο και περισσοτερα volts και στο τελος χαλάει.

Μάλλον δεν ήξερε καλά ο ειδικός που ρώτησες. Αυτό που γράφει η Intel είναι σωστό μόνο για το Cooler και τις θερμοκρασίες που αναφέρει η ίδια. Όσο κατεβάζεις την θερμοκρασία ανεβάζεις το ωφέλιμο φορτίο σε Voltage και το αντίθετο.

Τα chip ψήνονται σε φούρνο και δεν εχουν ολα την ιδια συμπεριφορα.

Ναι στου 180C για 2 ώρες αλλά πρέπει να τους καλύπτεις με αλουμινόχαρτο για να μην αρπάξουν. Μισή ώρα πριν τους βγάλεις από τον φούρνο βγάζεις το αλουμινόχαρτο για να ροδοκοκκινίσουν από επάνω. :P

Link to comment
Share on other sites

Ναι στου 180C για 2 ώρες αλλά πρέπει να τους καλύπτεις με αλουμινόχαρτο για να μην αρπάξουν. Μισή ώρα πριν τους βγάλεις από τον φούρνο βγάζεις το αλουμινόχαρτο για να ροδοκοκκινίσουν από επάνω.

:hysterical::hysterical::harhar::hehe::hehe::hehe:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now