Recommended Posts

Λοιπον παμε και στον 3770k

Ασφαλη ορια voltage για 24/7 oc καθωs επισηs και θερμοκρασιεs.

Παρατηρησα οτι ειναι πολυ πιο ζεστοs απο τον 2600κ στα 4.5 gh

Link to comment
Share on other sites

Στο auto ειναι

Ποσο να το βαλω;

Και εχει ενα setting δεν θυμαμαι πωs λεγεται για volt και αλλο ενα που προσθετει volt αν θυμαμαι καλα. Τι ακριβωs κανω;

Link to comment
Share on other sites

οκ μολις ηρθα σπιτι και το δοκιμαζω

για πειτε μου volt και για παραπανω

Να τον παω οσο παει αρκει να εχω καλη θερμοκρασια.

Με 1.3 επεσε αισθητα

σε λιγο θα δοκιμασω 1.28

Link to comment
Share on other sites

Σε αέρα με τον 3770Κ μην περιμένεις να δεις ρολόγια όμοια με του 2600Κ... είναι πολύ πιο ζεστό chip...

Προβλέπω να τον πηγαίνεις 4.8-4.9 με 1.36-1.4ν αλλά το ερώτημα είναι τι θερμοκρασίες θα έχεις εκεί σε φορτίο...

Link to comment
Share on other sites

1.28 με 4.5

θερμοκρασιες 55-60

Ο ενας πυρηνας μονο μαμιεται στους 63 και καμια φορα χτυπαει στιγμιαι 70 και ξαναπεφτει.

Μηπως δεν εχω βαλει καλα θερμαγωγιμη;

καλα και τον 2600κ στα 4,5 τον παω λογω μαπας μητρικης

Κι αυτος οριακα ειναι στους 60-63 με noctua nh-d14

Link to comment
Share on other sites

ΥΓ. H megahalems η πουτ.....α δεν εμπαινε στην asus p8z77-v lx. Χωρις το μαξιλαρακι ηταν χαλαρη με το μαξιλαρακι ηταν πολυ σφιχτη. Αναγκαστικα να κανω πατεντα με αλλο μαξιλαρακι σιληκονης απο ενα mousepad δοκιμασμενο σε υψηλες θερμοκρασιες για να την βαλω.

Link to comment
Share on other sites

ΥΓ. H megahalems η πουτ.....α δεν εμπαινε στην asus p8z77-v lx.

Χτές το βράδυ έβαλα μια megahalems reb b σε μια asus p8z77-v lx!

Το μαξιλαράκι νομίζω πως είναι για το socket 775..

For Intel LGA 775 users, have the dark side (the softer foam side) of the LGA775 backplate spacer facing down and place it in the center of the backplate as depicted in the illustration. For all other platforms such as Intel LGA 1366 and 1156, thereʼs no need for the usage of the LGA775 backplate spacer.

Η ψήκτρα είναι πανεύκολη στην εγκατάσταση απλά πρέπει να έχεις χαλαρές τα παξιμάδια ώστε να μπορούν να μπουν οι βίδες.

Δεν ξέρω αν έχεις κάποια άλλη megahalems

Link to comment
Share on other sites

ναι το μαξιλαρακι ειναι για 775. Αλλα στη συγκεκριμενη μητρικη αν δεν εβαζες κατι (το συγκεκριμενο ηταν πολυ χοντρο οποτε εκανα πατεντα με αλλο) οταν βιδωνες τα παξιμαδια του backplate με τις βασεις απο την πανω μερια το backplate χορευε πανω κατω.

Εχω 5 megahalems σε 5 pc. Ειναι ολες Rev.B

Link to comment
Share on other sites

Μήπως δεν τέρμαρες τις βίδες στην βάση? Στην ίδια μητρική την βάλαμε πως είναι δυνατόν σε σένα να έπαιζε..σίγουρα κάτι κάνεις λάθος λύσε την και δες το από την αρχή..

Link to comment
Share on other sites

τα ποδια απο το backplate σου λυγισαν καθολου;

Τι να σου πω

Τις βιδωσα στο τερμα και με κινδυνο να αρχισει να γρατζουνιζεται η μητρικη απο την πιεση και επαιζε σαν τρελη. Και στο google ειδα οτι και αλλοι ειχαν παρομοιο προβλημα με αυτη τη μητρικη.

Τι να σου πω δεν ξερω

Σιγα μην το λυσω τωρα. Εκανα την μαγκαιβερια και το εφτιαξα !

Link to comment
Share on other sites

Παντως δεν μπορω να καταλαβω τι γινεται ρε συ.

βαζεις τα παξιμαδια, μετα απο πανω τα o-rings το βαζεις απο πισω απο τη μητρικη και βιδωνεις τις βασεις. Δεν εχει κατι να το κανεις στραβα !!! Και πραγματικα ηταν πολυ σφιχτες οι βασεις αλλα το backplate επαιζε τραγικα πολυ

Link to comment
Share on other sites

Καθόλου όμως!

Τέλος πάντων, πήγαινε στο bios και δες πάνω από το 1.28 που έχεις δώσει πόσο γράφει πως δίνει γιατί είναι λίγο ότι να ναι η lx..

Επίσης πήγαινε στις ρυθμίσεις της cpu και σβήσε ότι έχει να κάνει με c1 intel speedstep και όλες τις βλακείες της intel εκτός του turbo mode!

Παντως δεν μπορω να καταλαβω τι γινεται ρε συ.

Τις βίδες στο τέλος που κρατάνε την ψήκτρα τις έσφηξες τέρμα μέχρι να πάει στο τέλος? έχει διαδρομή και κάποια στιγμή δεν μπορείς να πας παρακάτω γιατί σε εμποδίζει το ελατήριο. Η ψήκτρα είναι βράχος!

Link to comment
Share on other sites

βασικα δεν εβαλα καν την ψυκτρα επανω εφοσον επαιζει το backplate απο πισω.

Αφου το στερεωσα με το κολπο που εκανα τοτε εβαλα την ψυκτρα.

Κατσε να δω ποσο δινει η mobo

brb

Link to comment
Share on other sites

Η deluxe είναι η δική μου η lx είναι ενός φίλου μου που του έφτιαξα pc.

Οι βίδες αυτό ακριβώς κάνουν, στερεώνουν την ψήκτρα..μην φοβηθείς και σφίξε της μέχρι τέρμα.

Λίγο την μία λίγο την άλλη..και βλέπε από τα πλάγια να περάσει όλο τ σπείρωμα μέσα!

Link to comment
Share on other sites

μα μεχρι τερμα το βιδωνα ! δεν πηγαινε αλλο !!! Εβαζα τη βαση απο πισω, και απο την πανω μερια της μητρικης εβαζα το παξιμαδι με το κοντο μερος της βιδας προς τα κατω να βιδωνει στο παξιμαδι του backplate...

Τελος παντων δεν καταλαβαινω αλλα μου θυμιζει μια συνομιλια που ειχα πριν 10 χρονια

Ελεγα σε εναν τι windows εχεις 2000? Ναι μου ελεγε. Για 10 λεπτα προσπαθούσα απο το τηλεφωνο να του πω να κανει κατι ρυθμισεις...αλλα δεν εβρισκε τα μενου που του ελεγα...Τελικα καταλαβα οτι ειχε milenium αλλα ειχε στο μυαλο την αλλαγη της χρονιας 1999-2000 οποτε μου ελεγε 2000 !

Link to comment
Share on other sites

Megahalems/Socket 1155 question...need help fast!

Το ιδιο επαθε ενας

So I'm installing my first gen Megahalems on my new 1155 ASRock board and something's not right. I ordered the 1156/1155 adapter kit and I put the backplate on the board and screwed the studs in but that was obviously wrong. There's all kinds of space in between the board and the studs so the backplate just moves up and down pretty freely. So I looked up the instructions on Prolimatech's website here, and I don't really understand step 1. What screws should I be using and how exactly would that work with two male end screws? Also, I have no O-rings that it's referring to...none came in the kit that I ordered.

What am I missing here? I feel like an idiot.

Αλλα

EDIT: The "issue" wasn't actually an issue. The looseness was corrected when I actually tightened the heatsink to the brackets. +rep to you guys for replying though.

Προφανως διορθώθηκε οταν εβαλε την ψυκτρα επανω

εγω το ειδα χαλαρο και δεν την εβαλα.

Link to comment
Share on other sites

Τελος παντων δεν καταλαβαινω αλλα μου θυμιζει μια συνομιλια που ειχα πριν 10 χρονια

Ελεγα σε εναν τι windows εχεις 2000? Ναι μου ελεγε. Για 10 λεπτα προσπαθούσα απο το τηλεφωνο να του πω να κανει κατι ρυθμισεις...αλλα δεν εβρισκε τα μενου που του ελεγα...Τελικα καταλαβα οτι ειχε milenium αλλα ειχε στο μυαλο την αλλαγη της χρονιας 1999-2000 οποτε μου ελεγε 2000 !

Ναι αλλά εμείς βάλαμε τα ίδια ακριβώς πράγματα φίλε μου..

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now