caution

Nvidia Kepler και DirectX 11.1: Σχεδόν...

Recommended Posts

[NEWS_IMG=Nvidia Kepler και DirectX 11.1: Σχεδόν...]http://reviews.hwbox.gr/news/nvidia.jpg[/NEWS_IMG]Αν και αρχικά πιστέψαμε ότι το DirectX 11.1 θα έρθει με τα Windows 8, η Microsoft έφερε το αντίστοιχο update στα Windows 7 και έτσι με τις νέες κάρτες μας είμαστε έτοιμοι για όλα τα νέα features. Σχεδόν.

Αν είστε κάτοχος κάποιας AMD 7000 Series κάρτας (Southern Islands), η είδηση δεν σας αφορά μιας και η κάρτα σαν υποστηρίζει DirectX 11.1 και εγγενώς full hardware feature level 11_1. Οι κάτοχοι των GTX 680 όμως ίσως αιφνιδιαστούν μιας και ενώ η κάρτα τους υποστηρίζει DirectX 11.1, φτάνει μέχρι το hardware feature level 11_0 πράγμα που ίσως περιορίζει κάπως τις επιλογές των game developers για τις μηχανές τους. Πιο συγκεκριμένα οι κάρτες της Nvidia υποστηρίζουν features όπως:

  • Partial constant buffer updates
  • Logic operations in the Output Merger
  • 16bpp rendering
  • UAV-only rendering
  • Partial clears
  • Large constant buffers

αλλά στερούνται των

  • Target-Independent Rasterization (2D rendering only)
  • 16xMSAA Rasterization (2D rendering only)
  • Orthogonal Line Rendering Mode
  • UAV in non-pixel-shader stages

που περιγράφονται εξ' ορισμού στo 11_1 feature level, και έχουν οι κάρτες της AMD. Οι κάρτες της Nvidia ίσως αποκτήσουν τα παραπάνω features στο επόμενο Kepler refresh τους, και αν η παραπάνω αποκάλυψη σας φαντάζει κάπως τρομακτική, θυμίζουμε ότι οι δυνατότητες software implementation από την μεριά των developers είναι μεγάλες.

[img_ALT=Nvidia Kepler και DirectX 11.1: Σχεδόν...]

http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/115250b48ca718165.jpg[/img_ALT]

Link to comment
Share on other sites

Για άλλη μια φορά η Nvidia χάνει το δεκαδικό ψηφίο, για άλλη μια φορά το χάνουν και οι χρήστες. Όπως το 10.1 αγνοήθηκε, σχεδόν πολεμήθηκε από την Nvidia (Assassin's Creed) μάλλον έτσι θα αγνοηθεί και το 11.1 μέχρι να είναι και η Nvidia έτοιμη.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα σοβαρά...εκτός απο θεωρία..στην πράξη τι ακριβώς έφερε το 10.1 όταν η ati ακόμα το 2012!! Δεν έχει physx!! που οι διαφορές είναι χαοτικές τεράστιες!! Έχεις δει το crysis 2 extreme τα πάντα σε ati και nvidia?

Η κάθε εταιρία έχει τα θετικά κ τα αρνητικά της..

Link to comment
Share on other sites

To physx είναι proprietary middleware, οπότε το να λες ότι δεν το έχει η AMD είναι σαν να λες ότι δεν έχει κουπιά το αυτοκίνητό σου ;)

Σε ένα κοινό API όπως το dx, το να είσαι ένα hw level πίσω, είναι τελείως διαφορετικό πράμα.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα σοβαρά...εκτός απο θεωρία..στην πράξη τι ακριβώς έφερε το 10.1 όταν η ati ακόμα το 2012!! Δεν έχει physx!! που οι διαφορές είναι χαοτικές τεράστιες!! Έχεις δει το crysis 2 extreme τα πάντα σε ati και nvidia?

Η κάθε εταιρία έχει τα θετικά κ τα αρνητικά της..

Το αυτο ^

Ασε που η διαφορες θα ειναι ελαχιστες.Οπως και το CLEAR SKY που ειχε επιλογη 10.1,σχεδον καμια διαφορα στο γραφικα απο το 10 και ηταν και unplayable.Το αγνοησαν εντελως και πηγαμε σε 11.Ετσι θα γινει και τωρα θα βγουνε 2-3 τιτλοι με 11.1 και μετα θα παμε σε 12 προφανος.

Παρεμπιπτοντως 16ΜΣΑΑ ειναι απλα overkill.

Link to comment
Share on other sites

Ναι και πρακτικά που το είδαμε στο 10.1 και που θα το δούμε στο 11.1? Το κουμπί αυτό ρε Τάσο σε κάθε έκρηξη κάνει μπαμ! η τεράστια διαφορά από την ati!! Και αυτό φαίνεται στην πράξη..Είχα 9800gx2 και πήγα σε 5970 εγώ δεν είδα καμία διαφορά στο ac τώρα αν την είδατε εσείς θέλω να μου πείτε που είναι να το πάρω πίσω!

Παρεμπιπτοντως 16ΜΣΑΑ ειναι απλα overkill.

Μα γιατί το λές αυτό..χαχαχαχα....

Link to comment
Share on other sites

Ναι και πρακτικά που το είδαμε στο 10.1 και που θα το δούμε στο 11.1? Το κουμπί αυτό ρε Τάσο σε κάθε έκρηξη κάνει μπαμ! η τεράστια διαφορά από την ati!! Και αυτό φαίνεται στην πράξη..Είχα 9800gx2 και πήγα σε 5970 εγώ δεν είδα καμία διαφορά στο ac τώρα αν την είδατε εσείς θέλω να μου πείτε που είναι να το πάρω πίσω!

Μα γιατί το λές αυτό..χαχαχαχα....

Είχα 9800GX2 και HD4890 ταυτόχρονα και τις δοκίμαζα παράλληλα. Ισοδύναμες κάρτες πάνω κάτω. Όπου υπήρχε NVidia optimization κέρδιζε λίγο η 9800GX2, όπου υπήρχε ανάγκη για 1GB η 4890 πήγαινε καλύτερα. Δεν νομίζω η 4890 με την 5970 να είναι ισοδύναμες.

Το PhysX μια χαρά καλό χρυσό, σε 5-6 games MAX. Και αν χαιρόμαστε που έχουμε Nvidia βλέποντας το PhysX είναι επειδή ξεχνάμε πόσο χαντακωμένη είναι η cpu έκδοσή του.

Link to comment
Share on other sites

Μισό λεπτό, εγώ δεν μίλησα για το πόσα fps βγάζουν οι 9800x2 vs 5970 εγώ ρώτησα που στο καλό είδατε τις διαφορές στα γραφικά 10 vs 10.1.

Στην θεωρία μπορεί να αλλάζουν πολλά πράγματα στην πράξη μπορούσες τότε να μου δείξεις κάτι που έδειχνε καλύτερα το 10.1?

Το παράδειγμα με το physx το είπα για να δείξω ότι δεν χρειάζεται να ξέρεις πολλές θεωρίες για να καταλάβεις πως σε αυτά τα 5-6 games παίζεις άλλο παιχνίδι.

Τι με νοιάζει εμένα αν έχει 16msaa όταν η 680gtx η δυνατότερη μονοπύρηνη κάρτα της αγοράς την ακούει στο hitman στο 2x..

Ελπίζω να καταλαβαίνεται με τη λογική το λέω..:)

Link to comment
Share on other sites

Α!,... ΟΚ, αλλά και τα fps παίζουν ρόλο, πολύ περισσότερο τότε που δεν είχαμε ψιλό χτυπήσει ταβάνι. Οι ΑΤΙ κέρδιζαν, αν θυμάμαι καλά, ένα +20% όταν ενεργοποιούσες AA. Οπότε αν κάποιος με ΑΤΙ μπορούσε να επιλέξει high details έναντι medium ή έστω να ενεργοποιήσει το ΑΑ, για παράδειγμα, προφανώς και θα έβλεπε διαφορές.

Όσον αφορά τα PhysX είναι και ολίγον κατασκευασμένο το αποτέλεσμα. Θάβεις κάπως την cpu, επιβραβεύεις με καλό optimization την gpu και το αποτέλεσμα είναι φαινομενικά χαοτικό. Αν όμως μπορούσες να επιτύχεις με σωστή αξιοποίηση ενός multicore cpu τουλάχιστον καλά fps με medium physics, ίσως να κάναμε την ίδια κουβέντα τώρα με την διαφορά ότι θα λέγαμε "Ε καλά και ποιος διακρίνει διαφορές ανάμεσα σε high και medium physics?"

Η ουσία πάντως, διότι ξεφεύγουμε και με δική μου ευθύνη, είναι ότι για άλλη μια φορά και αφού η Nvidia πούλησε με το τσουβάλι τις κάρτες, μαθαίνουμε ότι κάπου, κάπως, κάτι της ξέφυγε και δεν υποστηρίζει το τελευταίο DirectX στο 100% σε αντίθεση με τους "βλάκες" της ΑΤΙ που φρόντισαν να το υποστηρίζουν πλήρως. Και νομίζω είναι η 3η φορά που γίνεται αυτό; και στο DX9 αν θυμάμαι καλά οι πρώτες υλοποιήσεις της σειράς 5000 δεν καλύπτανε πλήρως την τελευταία έκδοση του DX9.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης πρέπει να είναι και η 3 συνεχόμενη φορά που η κάρτα της nvidia είναι γενικά ποιο δυνατή!

Στους αριθμούς η 680 είναι ποιο δυνατή από την 7970..σε ποιο παιχνίδι που θα υποστηρίζει 11.1 θα μπορέσει η 7970 να δείξει την διαφορά πρακτικά με fps και playable παιχνίδι απο την 680 που δεν μπορεί? Κανένα..

Οπότε το αποτέλεσμα πρακτικά είναι ότι υποστηρίζει πλήρως μια τεχνολογία που δεν μπορεί να προβάλει στον κόσμο του gaming και απλά την υποστηρίζει...

Εγώ βλέπω πως το dx11 έχει ακόμα πολύ δρόμο...

Link to comment
Share on other sites

Δεν έβαλα ταφόπλακα στο DX11 και προσωπικά δεν δικαιολογώ μια καινούρια κάρτα που κοστίζει ένα κάρο λεφτά να μην υποστηρίζει πλήρως ένα πρότυπο επειδή είναι κάπως ποιο γρήγορη (και ποιο ακριβή) από τον ανταγωνισμό. Αν έβγαινε σήμερα μια DX10.1 κάρτα 20% ποιο γρήγορη από την 680, αλλά και ποιο ακριβή, τι θα λέγαμε; "Εντάξει δεν πειράζει αφού είναι ποιο γρήγορη"; Και το "κανένα" που λες, σχετικό είναι. Δεν ξέρουμε πως θα εξελιχθούν τα πράγματα, απλά υποψιαζόμαστε με βάση το παρελθόν αλλά και την εξάρτιση πλέον του PC gaming από τις κονσόλες.

Στην τελικά για να μην παρεξηγούμαι, δεν εκφράζω άποψη για το ποια κάρτα πρέπει να πάει να αγοράσει κάποιος.

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς και όχι ρε Γιάννη..δεν είμαστε εδώ για να δείξουμε τον fanboysmo μας και δεν θα κάνουμε και το φόρουμ έτσι..όμως η ιστορία επαναλαμβάνεται και σίγουρα δεν συμφέρει κανέναν από τους 2 (nvidia-ati) να παίζουν τα επόμενα γραφικά οι παλιές κάρτες...

Και η 7970 είναι πλέον αρκετό καιρό έξω..δεν νομίζω η amd να επιτρέψει στο ίδιο μοντέλο να βγάλει κι άλλα γραφικά θα το κάνει στο επόμενο για να πουλήσει.

Link to comment
Share on other sites

H είδηση δεν είναι καλή για την nvidia από δύο απόψεις:

-η MS λόγω του 11_1 θεωρεί ότι η nvidia δεν είναι dx11.1 compliant και η nvidia πυροβολείται μόνη της στο πόδι, στο gpgpu.

-όταν/αν οι developers γράψουν με τα κομμένα features, οι gtx θα τρέχουν τον αντίστοιχο κώδικα κάπου ψηλότερα (και όχι on die) και θα θέλουν περισσότερη δουλειά στους drivers χωρίς πότε να φτάνουν το run efficiency του native.

πάντως ο μέσος gamer δεν έχει ΚΑΝΕΝΑ θέμα :)

Τώρα για τα "δυνατότερη μονοπύρηνη"... ξεχνάτε για κάποιο λόγο την GHz edition και τους νέους drivers; Οι κάρτες είναι neck to neck στις κανονικές (x1200) και η 7970 φεύγει +10% στις μεγάλες αναλύσεις. Αλλά και πάλι, η GTX έχει πολύ πιο lovely καταναλώσεις imho :)

Edited by caution
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς και όχι ρε Γιάννη..δεν είμαστε εδώ για να δείξουμε τον fanboysmo μας και δεν θα κάνουμε και το φόρουμ έτσι..όμως η ιστορία επαναλαμβάνεται και σίγουρα δεν συμφέρει κανέναν από τους 2 (nvidia-ati) να παίζουν τα επόμενα γραφικά οι παλιές κάρτες...

Και η 7970 είναι πλέον αρκετό καιρό έξω..δεν νομίζω η amd να επιτρέψει στο ίδιο μοντέλο να βγάλει κι άλλα γραφικά θα το κάνει στο επόμενο για να πουλήσει.

Συμφωνώ. Απλά στην περίπτωση που συζητάμε η Nvidia φαίνεται ότι για να γλυτώσει λίγη επιπλέον δουλειά και μερικά τρανσίστορς, κόβει γωνίες. Αυτό που προσωπικά με ενοχλεί σε αυτήν εδώ την είδηση και γενικότερα στην συμπεριφορά της Nvidia και στο παρελθόν, είναι ότι δεν δείχνει να έχει και τον πλέον υψηλό σεβασμό στον πελάτη. Τόσο καιρό έκανε την πάπια. Παντού γράφανε DirectX 11.1, αλλά η Nvidia δεν κάθισε να κάνει μια σχετική ανακοίνωση. "Άσε να πουλήσω πρώτα". Εκεί είναι για μένα το πρόβλημα, όχι στο αν ένα δέντρο θα είναι ποιο όμορφο με DX11.1.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα για τα "δυνατότερη μονοπύρηνη"... ξεχνάτε για κάποιο λόγο την GHz edition και τους νέους drivers; Οι κάρτες είναι neck to neck στις κανονικές (x1200) και η 7970 φεύγει +10% στις μεγάλες αναλύσεις. Αλλά και πάλι, η GTX έχει πολύ πιο lovely καταναλώσεις imho :)

Και εσύ όμως ξεχνάς τον νέο driver της nVIDIA ( +10fps @ average fps @ bf3 ).

Δεν θα το postαρα, και ακόμα δεν ξέρω γιατί το postάρω.

Πάντως πως από ένα missing hardware features το πήγατε πάλι σε performance war ουδείς μπορεί να καταλάβει.

Ο κοινός παρονομαστής πάντως παραμένει:

Games της προκοπής γιοκ ( μόνη εξαίρεση έχει μείνει το Crysis 3 ).

Ακόμα και τώρα το Crysis 1 βγάζει τα γυαλιά και σε τωρινά games!

Πόσο τεμπελόσκυλα έχουνε γίνει οι game devs χάρην των publishers δεν λέγεται.

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτησούλα πονηρή για ότι αφορά τα benchmarks μεταξύ ΑΤΙ και αντίστοιχης NVIDIA VGA.

Μια κάρτα που υποστηρίζει DX 10.1 θα παίξει πιο γρήγορα ένα παιχνίδι σε DX10 ή σε DX10.1 ;

P.S (Εννοείται ότι το παιχνίδι είναι γραμμένο σε DX 10.1 )

Link to comment
Share on other sites

Τα APIs όπως το DX δεν παίζουν ρόλο στο performance αλλά στην λεπτομέρεια, features που έχουν να κάνουν με τον φωτισμό, το tesselation, το post-proccess και άλλα χίλια δυο.

Στους αριθμούς η 680 είναι ποιο δυνατή από την 7970..σε ποιο παιχνίδι που θα υποστηρίζει 11.1 θα μπορέσει η 7970 να δείξει την διαφορά πρακτικά με fps και playable παιχνίδι απο την 680 που δεν μπορεί? Κανένα..

Δεν ξέρω που τις είδες αυτές τις διαφορές.... Δεν ισχύει σε καμία περίπτωση. Max διαφορές 10fps, και αυτό σε συγκεκριμένα παιχνίδια, υπο συγκεκριμένες προϋποθέσεις...

Επίσης, δεν καταλαβαίνω ποιος έπαιξε Crysis 2 με AMD και nVidia κάρτα και άλλαξε ολόκληρο το παιχνίδι. Πέρα από σαχλά εφεδάκια, μπόρεσα να δω ποτέ διαφορές.

Link to comment
Share on other sites

10 fps δεν είναι αριθμός? δλδ διαφωνείς ότι η 680 είναι δυνατότερη κάρτα από την 7970?

Δεν θα κάτσω να διαφωνήσω για το πόσο καλύτερο ήταν το παιχνίδι..Όποιος έπαιξε με nvidia το είδε με τα μάτια του.:)

Link to comment
Share on other sites

10 fps δεν είναι αριθμός? δλδ διαφωνείς ότι η 680 είναι δυνατότερη κάρτα από την 7970?

Είπα, υπο συγκεκριμένες προϋποθέσεις, σε συγκεκριμένα παιχνίδια. Σε αρκετά παιχνίδια οι διαφορές είναι ελάχιστες. Αν εσένα σου φτάνουν τα 5fps για να πεις πως η 680 είναι δυνατότερη...

Σε θέμα επιδόσεων είναι ισάξιες. Το μόνο που θα πω είναι ότι η 680 έχει καλύτερο performance/watt.

Δεν θα κάτσω να διαφωνήσω για το πόσο καλύτερο ήταν το παιχνίδι..Όποιος έπαιξε με nvidia το είδε με τα μάτια του.:)

Ούτε και γω θα κάτσω να διαφωνήσω, αλλά ούτε τα μάτια μου ούτε κάποια σχετική αναφορά στο Internet μπόρεσε να με πείσει για κάτι τέτοιο. Απλώς υπενθυμίζω πως το παιχνίδι είναι cross-platform, οπότε δεν νομίζω να έκατσε η Crytek να κάνει τόσο optimization στο παιχνίδι για χάρη της nV ;)

Link to comment
Share on other sites

Είπα, υπο συγκεκριμένες προϋποθέσεις, σε συγκεκριμένα παιχνίδια. Σε αρκετά παιχνίδια οι διαφορές είναι ελάχιστες. Αν εσένα σου φτάνουν τα 5fps για να πεις πως η 680 είναι δυνατότερη...

....μου φτάνουν γιατί παίζω 2560 x 1440 και τα 5fps εδώ πάνω κάνουν μεγάλη διαφορά όταν βλέπω στο moh 33fps στην ati μπορούσε να είναι 28!!...μετράει...

Άποψή σου, άποψή μου για το crysis! καλή καρδιά!

Link to comment
Share on other sites

Βασικά έχουν γίνει βαρετές και ανούσιες. Εκεί που ...μαχόσουν για τα τυπικά 1024Χ768 και για δεκάδες τίτλους, τώρα μιλάμε για 2560Χ1440 ή 1920Χ1080 για 4-5 τίτλους. Εκεί που τα 800Χ600 ήταν χοντροκομμένα, τα 1280Χ1024 δεν είναι και τόσο άσχημα.

Link to comment
Share on other sites

@billpeppas Βρήκες 10fps στον 306.23 -> 306.97; Σε τι ανάλυση;

Για τους παρανομαστές +1, ειδικά στον τρίτο.

GeForce GTX 680 @ 1163MHz - GDDR5-6920

BattleField 3 - Grand Bazaar

1080p All Ultra ( Max ) except: Motion Blur ( Off ), MSAA = Off, PostAA = Medium

GF310.33 vs GF310.54

GF310.33 = min 85fps - avg 114.654fps - max 157fps

GF310.54 = min 89fps - avg 125.363fps - max 168fps

Για εμένα πάντως μεταξύ ref 7970 & GTX 680 τα πιο εντυπωσιακά στοιχεία της 680 και προτερήματα είναι η καταπληκτική κατανάλωση ( perf/watt ) καθώς και τα επίπεδα θορύβου που είναι αρκετά μεγάλη η διαφορά μεταξύ τους ( και με την GHz Edition ανοίγει κι άλλο γιατί η AMD κατάφερε να την κάνει ακόμα πιο θορυβώδη, αν είναι δυνατόν ).

Πλέον το BF3 παίζει νεράκι με πολύ καλά fps σε οποιαδήποτε ανάλυση.

Το ίδιο και το Crysis 2.

Ένα παιχνίδι της προκοπής θα βγεί να μείνουμε άγαλμα με τα γραφικά του και να δικαιολογήσει την αγορά τέτοιων καρτών ?

Πάει πολύς καιρός από το WOW της 8800GTX και του πως πήδαγε ότι έβρισκε στο διάβα της, πέφτοντας μάλιστα στην κατάλληλη εποχή όπου είχαμε σωρεία από εκπληκτικά games ( Crysis 1, Oblivion, κλπ κλπ )

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now