mortisboy

The ADSL Speed thread!

Recommended Posts

Φτιάχνω αυτό το thread με αφορμή αυτό που αντίκρισα εδώ στην Αρίστη που έχω έρθει για τα Χριστούγεννα σε 700m υψόμετρο!

Κοιτάχτε που είμαι και που παίζει η γραμμή :D

1150d723ed8533c.jpg

1150d723ed764fe.png

Αν βρώ και άζωτο εδώ κοντά με βλέπω να μετακομίζω :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Είχα πάει εγώ μια εβδομάδα νωρίτερα και το έστησα...

Τι νόμιζες; Είχε και η Αρίστη ADSL;

Πάντως σε αυτά τα χωρία είδα κουλές ταχύτητες net που στην Αθήνα δεν τις πιάνουν αρκετοί.

Link to comment
Share on other sites

Ζηλεύω. Εγώ έχω 24άρα στο φοιτητόσπιτο, μένω 4-5 χιλιόμετρα από το κέντρο, είμαι όσο δεν πάει μακριά από το DSLAM και πιάνω κάτι 9άρια στο attenuation και κλειδώνει στα 6600 γαμώ :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Στον Κορυδαλλό πάντως - που έχω HOL 24άρα υποτίθεται - πάνω απο 7 δεν έχω δει ποτέ... ευτυχώς που μόνο drivers κατεβάζω και δε με νοιάζει... γιατί οι γείτονες μου πιάνουν μόνο 5 με άλλους παρόχους... οπότε πάλι καλά είμαι...

Παίζει να διαμαρτυρηθείς στον πάροχό σου για την ταχύτητα μπάς και σου μειώσει το πάγιο; (γιατί ταχύτητα αποκλείεται να έχει να σου δώσει) ή είναι στα ψιλά γράμματα του συμβολαίου καμιά υποσημείωση που το προβλέπει κι αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι στην ΑΘΗΝΑ(σύνορα Καματερό με Ίλιον), στην ΠΡΩΤΕΥΟΥΣΑΡΑ, στο ΚΕΝΤΡΟ του σύγχρονου Ελληνικού πολιτισμού(τι μ...κίες πάω και γράφω...), με γραμμή από τον ΚΟΡΥΦΑΙΟ (π)ΟΤΕ και ρυθμίζω το modem σε ADSL2 διότι σε ADSL2+ κάνει disconnects η γραμμή. 8mbits και πολλά μου είναι.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς να πω ότι δεν έχω σπίτι εδώ, σε ξενοδοχείο μένω απλα είναι ξεκλειδωτο το speedtouch :P βασικά μακάρι να έιχα κάτι εδώ :/

Στην Αθήνα μένω Άνω κυψέλη - Αττικό Άλσος και πιάνω την αστρονομική ταχύτητα των 4Mbps :hehe: έχω 43 attn και έχω δοκιμάσει σχεδόν όλους τους provider και έχω καταλήξει στην On που είναι και η πιο σταθερή απο όλους τους αλλους χωρίς αποσυνδέσεις!

Edited by mortisboy
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είμαι δηλ.

Οπότε όλοι Αθήνα/κέντρο 5 με 8 παίζουμε μέσο όρο;

Στην Κορέα ήδη απο το 2006 έβλεπα ταχύτητες 20+ όταν στην Ελλάδα είχαμε 2+/- περίπου.

Γιατί είμαστε τόσο πίσω πάντα ρε γμτ?

Επίσης όταν είναι Σαβ/κο ή γιορτές η ταχύτητά μου πέφτει απο 7 στα 2 προφανώς λόγω traffic. Να σημειωθεί και αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είμαι δηλ.

Οπότε όλοι Αθήνα/κέντρο 5 με 8 παίζουμε μέσο όρο;

Στην Κορέα ήδη απο το 2006 έβλεπα ταχύτητες 20+ όταν στην Ελλάδα είχαμε 2+/- περίπου.

Γιατί είμαστε τόσο πίσω πάντα ρε γμτ?

Επίσης όταν είναι Σαβ/κο ή γιορτές η ταχύτητά μου πέφτει απο 7 στα 2 προφανώς λόγω traffic. Να σημειωθεί και αυτό.

Εγώ με OTE 24άρα φρέσκια βλέπω 9-7 Down και 1-0,5 down!

Νέα Σμύρνη!

Link to comment
Share on other sites

^ Σε έφαγα :P Εμένα φτάνει μέχρι 16 (με 24ρα της Wind)!
εκτος απο το πατρικο μου οπου ο αδερφος μου πιανει 22+ :hehe:

του εκανα και αιτηση για vdsl :P

Ρε τι λέτε? :P Εκεί που είστε και οι δύο έχει τόσο καλό "σήμα"? :hehe:

Εγώ πήρα για VDSL και μου είπαν όχι ακόμα!!

Ανέστη, θα μου πετάξετε καλώδιο απο το σπίτι σας ρει?

Πόσο να έιναι μέχρι το δικό μου?

3-4χμλ? :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Εγω με up του 24 πιανω 10 megabytes/sec. Πω γινεται αυτο; Βαζω να κατεβασει κατι . Μπαμ αμεσως. Επαθα πλακα. Μεχρι που την ωρα που κατεβαζε ακουω εναν ηχο και ηταν το ξυπνητηρι. Και τοτε καταλαβα οτι με 1.2-1.3 mbyte/sec θα μεινω...τι κριμα...Ε δεν ειχε αναψει το καλοριφερ και κρυωνα και επιανα ταχυτητες νορβηγιας.

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω ότι ανεβάσατε και τεστ από άλλες γραμμές και είπα να βάλω κι εγώ από την cable που έχω στο σπίτι. Η ταχύτητα upload μόλις πρόσφατα διπλασιάστηκε και είναι πραγματική απόλαυση!

hwboxsppedtest.png

Ξέρω ότι αρκετοί θα με μισήσετε :harhar:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now