Recommended Posts

Λοιπον εχω εναν wd 640gb caviar black(5 χρονια εγγυηση) αγορασμενος απο το you.

Ο δισκος εχει εγγυηση μεχρι το 2014.. και εδω και μερικους μηνες εχει αρχισει να μου κανει διαφορα κουλα,μια κολλαει το pc τελειως..και διαφορα αλλα...αλλα μπορει τις αλλες μερες να μην κολλησει καθολου...μετα να το ξανακανει πχ..ειναι 99% θεμα του δισκου.(δοκιμασα και με τον postville μονο και δεν κολλησε καθολου,αλλαξα και θυρες sata αλλα το προβλημα παραμενει)

Με το προγραμμα της wd δεν εβγαλε τιποτα μια φορα που το ετρεξα..αλλα παρακατω εχω screenshots απο hd sentinel,hd tune.

ImageShack® - Online Photo and Video Hosting

ImageShack® - Online Photo and Video Hosting

Σημερα θα παω στο you για να παρω ενα cpu και με την ευκαιρια λεω να τους παω κ τον δισκο..αν και πιστευω οτι δεν θα μου τον αλλαξουν για τον λογο οτι μπορει να μην κολλησει καθολου οταν θα τον δοκιμασουν οι τεχνικοι..τι λετε?

Εβγαλα και μια εκτυπωση το υπολοιπο εγγυησης απο το site της wd για να τους το δειξω.

thank you..:righton:

Link to comment
Share on other sites

Απο την στιγμή που έχει bad sectors ο δίσκος θα στον αλλάξουν κανονικά, οι τεχνικοί δεν στήνουν λειτουργικό για να δουν αν δουλεύει, έχουν άλλα "εργαλεία" που τσεκάρουν τους δίσκους ;)

Link to comment
Share on other sites

Ξερω γω ρε γμτ...ετσι λεω κ γω αλλα ποτε δεν ξερεις..θα δοκιμασω ενα φορματ μπας και στρωσει και μετα βλεπουμε αναλογα...

thanks..:)

Link to comment
Share on other sites

με φορματ δεν θα βγάλεις τα bad sectors, αν όμως θες να κάνεις μια προσπάθεια κατέβασε το Data Lifeguard Diagnostic της Western και σε dos mode κάνε ένα WRITE ZEROS pass. Μόνο έτσι μπορεί να δεις κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Ναι το ξερω οτι με το φορματ θα παραμεινουν..αλλα ελεγα να κανω μια προσπαθεια...αυριο θα τους τον παω..

Αμα προλαβω θα κανω και αυτο που λες γιατι το εχω λυσει το pc λογω αναβαθμισης στο 1155...:T:

Link to comment
Share on other sites

Επειδη πηγα που πηγα στο you για παραλαβη, τους τον αφησα με την εγγυηση μεσα και την εκτυπωση του υπολοιπου εγγυησης απο την Western Digital..

Ξεχασα να τους δειξω τα screenshots βεβαια απο τα hdtune και sentinel..μικρο το κακο..

Link to comment
Share on other sites

Τους τα δείχνεις με την παραλαβή αν σου πουν ότι δεν βρήκαν τίποτα. Εντάξει το U δεν μου έχει δώσει την εντύπωση μαγαζιού που κοροϊδεύει στο RMA. Παλιά που είχα θέμα με αυτούς, φροντίσανε να το διορθώσουν από την μεριά τους και να με κρατήσουν πελάτη τους.

Link to comment
Share on other sites

Τους τα δείχνεις με την παραλαβή αν σου πουν ότι δεν βρήκαν τίποτα. Εντάξει το U δεν μου έχει δώσει την εντύπωση μαγαζιού που κοροϊδεύει στο RMA. Παλιά που είχα θέμα με αυτούς, φροντίσανε να το διορθώσουν από την μεριά τους και να με κρατήσουν πελάτη τους.

Ναι βεβαια αυτο θα κανω..δεν εχω προσωπικη εμπειρια ακομα απο το you σε rma ειναι η πρωτη οποτε θα δειξει..αλλα μου ειπαν 2 εβδομαδες μπορει να κρατησει η ολη διαδικασια...νταξει δεν καιγομαι ιδιαιτερα αλλα συνηθως 5-6 μερες δεν θελει για να παρεις αλλον?

Link to comment
Share on other sites

Ακολουθάνε τα τυπικά. Τους είχα γυρίσει ένα USB keyboard για έλεγχο στα κεντρικά στην Συγγρού και μου είπαν 1 βδομάδα. Όταν τους ρώτησα αν γινόταν ο έλεγχος να γίνει επί τόπου μιας και αρκούσε να το συνδέσεις σε μια USB υποδοχή, μου είπε ο υπάλληλος εκεί ότι αν και έχω δίκιο ακολουθείται πάντα η σειρά και ναι μεν μπορεί το δικό μου το keyboard να θέλει 5' check, αλλά οι τεχνικοί ενδεχομένως έχουν άλλα 100 πράγματα να τσεκάρουν που έχουν πάει εκεί πριν το δικό μου keyboard.

Στην περίπτωσή σου που γράφεις "Περιοχή: Θεσσαλονίκη" ενδεχομένως να συμπεριλαμβάνεται και ο χρόνος αποστολής προς και από την Αθήνα με την ACS. Αν πάλι έχουν support στην Θεσσαλονίκη θα πάρει λογικά 1-2 μέρες να σταλεί καινούριος. Αμφιβάλλω να τα κάνουν όλα επί τόπου στο κατάστημα της Θεσσαλονίκης, αφήνοντας τα κεντρικά απέξω.

Link to comment
Share on other sites

Από δική μου εμπειρία με το service της Quest (το you.gr ανήκει στον όμιλο), χαλασμένος δίσκος από raid, αντικαταστάθηκε εντός εγγύησης εντός μίας εβδομάδας. Θα τον είχαν αλλάξει και νωρίτερα, αλλά δεν είχαν στοκ το συγκεκριμένο part number.

Link to comment
Share on other sites

Κ εμένα η h100 αντικαταστάθηκε σε μια εβδομάδα από το you...

Αλλά και τους 2 caviar black που έχω τους έστειλα Γερμανία..Έπεσε πολύ στα μάτια μου η wd...:(

Link to comment
Share on other sites

Τον ιδιο δισκο ειχα και παρουσιαζε πολλα κολληματα,το πηρα απο e-shop τον γυρισα πισω και μου τον αντικαταστησανε με εναν 750gb black, πρεπει να ειναι προβληματικη ολη αυτη η παρτιδα....

Link to comment
Share on other sites

Λες ε?Δεν αποκλειεται, ναι σωστος..

Κοιτα ο δισκος ειναι αγορασμενος το 2009..και αρχισε τα κουλα του τελη του 12..περα απο αυτο ομως δεν ειχα κανενα αλλο προβλημα..

Link to comment
Share on other sites

Λες ε?Δεν αποκλειεται, ναι σωστος..

Κοιτα ο δισκος ειναι αγορασμενος το 2009..και αρχισε τα κουλα του τελη του 12..περα απο αυτο ομως δεν ειχα κανενα αλλο προβλημα..

Υπαρχει ενα προγραμμα που ειχα το hd tune,τον μηνα αυγουστο οποτε εβαζα να κανει scan τους τομεις του κολλουσε ξαφνικα αναβε το λαμπακι στο κουτι και αποφασισα να τον δωσω για service,εχει 3 μηνες που τον αλλαξα,καταρχην απο την ημερα της αγορας εχεις 5 χρονια εγγυηση στανταρ,εγω τον αγορασα οκτωβριο του 2010 ειναι ο WESTERN DIGITAL WD6401AALS 640GB CAVIAR BLACK SATA2,τον δινω πισω στο e-shop περιμενα εναμιση μηνα γιατι τον στειλανε στην αντιπροσωπεια και μου στειλανε τον 750gb αυτον που εχω στην υπογραφη καινουργιο στη συσκευασια του,αν σου παρουσιασει ξανα προβλημα καλυτερα να τον στειλεις τωρα που εισαι εντος εγγυησης..

Link to comment
Share on other sites

Μολις με πηραν τηλεφωνο και μου ειπαν οτι με κοψαν πιστωτικο 58 ευρω..δεν θυμαμαι ακριβως γιατι η αποδειξη ειναι στο μαγαζι αλλα λογικα αυτη πρεπει να ηταν η τιμη που τον ειχα παρει τοτε..

Σκεφτομαι να χτυπησω ενας απο τους δυο με μια μικρη διαφορα απο μενα..αλλα 99% θα παω στον caviar black με 5 χρονια εγγυηση..ε?

Σκληρός Δίσκος WD 3.5'' SATA3 1TB Green Power 64MB WD10EZRX | You.gr

Σκληρός Δίσκος WD 3.5'' SATA3 1TB 7200rpm 64MBWD1002FAEX | You.gr

Link to comment
Share on other sites

Ναι και για αποθηκη αλλα πιο πολυ για τα games τον ηθελα(βασικο ατου του black μετα την εγγυηση)..να σου πω την αληθεια μετα ειδα και αυτον που εβγαινε +6 ευρω παραπανω

Σκληρός Δίσκος WD 3.5'' SATA3 2TB 64MB Green Power WD20EARX | You.gr

αλλα προτιμησα τα 5 χρονια εγγυησης γιατι οσο να ναι μετρανε..

Link to comment
Share on other sites

Αντίστοιχο πρόβλημα μόλις μου παρουσιάστηκε με wd black caviar 1tb αγορασμένο απο plaisio.

Με chkdsk /f σε Windows boot disk μου βρήκε 4kb bad sectors και τώρα τρέχω chkdsk /r μήπως στρώσει.

Εφόσον είναι εντός εγγύηση έχω πιθανότητες αντικατάστασης του σκληρού στο συγκεκριμένο κατάστημα;

Link to comment
Share on other sites

Αν με το official wd εργαλειάκι βγάζει bad sectors, τότε δεν είναι στο χέρι τους. Θα στον αντικαταστήσουν.

FALS είναι ο σκληρός; Και εγώ πολλούς κατεστραμένους 1TB black... κάτι πολύ κακό έχει παιχτεί με δαύτους ή με κάποια παρτίδα.

Link to comment
Share on other sites

ΑΑαα είναι πιο φρέσκος ο δικός σου νομίζω.

ΕΕε τι να κάνουμε, έτσι είναι οι σκληροί. Πάλι καλά να λες που προλαβαίνεις να κάνεις backup... shit happens :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now