<<haris>>

Sapphire HD 7850 Overload!

Recommended Posts

Καλησπέρα στο forum. Εδώ και καιρό παρατήρησα αυτό το πρόβλημα και με έχει παραξενέψει! Είναι φυσιολογικό?

241vv5k.png

Image - TinyPic - Free Image Hosting, Photo Sharing & Video Hosting

System:

Maximus V Gene

i5 3570K

Sapphire Radeon HD 7850 OC Edition

και από drivers νομίζω πως είμαι οκ.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχεις κάποια διεργασία η οποία τραβάει πόρους από την VGA φυσικά και δεν είναι φυσιολογικό. Οι οδηγοί σου πρέπει να την έχουν ακούσει, το αντιμετώπισα πρόσφατα σε Win8 και AMD drivers.

Link to comment
Share on other sites

τωρα τελευταια εχει σκασει ενα prog σε java τρεχει στο background και κανει mining για λογαριασμο αλλου εις βαρος της καρτας του θυματος

συνηθως εμφανιζεται με την ονομασια iehighutil.exe

Link to comment
Share on other sites

GPU-Z είχα παλιά και κάποια στιγμή κολλούσε και και το έβγαλα. Κατέβασα τώρα το καινούριο αλλά τα ίδια! Κολλημένη στο 98%!

Το έψαξα και το πρόγραμμα αλλά τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω ποιον οδηγό ακολούθησες για την απεγκατάσταση των drivers.

Ακολούθησε αυτό το link.

How To: Reinstall Video Drivers (Quick Guide) - techPowerUp! Forums

Εγώ είχα ακριβώς το ίδιο θέμα μετά από εγκατάσταση παιχνιδιού και το έλυσα μόνο με καθαρή απεγκατάσταση από αυτό το link.

Επίσης έπαιζε και ένα scriptάκι μέσα στο file των driver που για κάποιο με το που το έτρεχα έκανε overload.

Μάλλον αυτό έφταιγε.

Τσέκαρε τα και τα δυο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι Σήμερα βρήκα λίγο χρόνο και ασχολήθηκα με το πρόβλημα. Ανοίγοντας το pc το πρόβλημα παραμένει. Κάνοντας όμως μια επανεκκίνηση μου βγάζει το παρακάτω και όλα είναι μια χαρά. 0% load φυσιολογικά fps στα games και κανένα πρόβλημα. Τι μπορεί να παίζει? Υιός?

10f5839.png

Image - TinyPic - Free Image Hosting, Photo Sharing & Video Hosting

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Έκανα μία μικρή αλλαγή στον τίτλο για να είναι πιο κατανοητό το περιερχόμενο του θέματος, σε περίπτωση που αντιμετωπίζει το ίδιο πρόβλημα και κάποιος άλλος :)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φίλε <<haris>>.

Θα ήθελα να σου πω κάτι, δεν πρέπει όμως να σε πάρει από κάτω.

Έχω την ιδία κάρτα γραφικών με την δίκια σου, δεν έχω αυτό το πρόβλημα που έχεις εσύ με την υπερφόρτωση, είχα όμως και εγώ την δίκια μου περιπέτεια. Εκεί που θέλω να καταλήξω, και να προειδοποιήσω ταυτόχρονα, είναι ότι η Sapphire κυριολεκτικά τα έχει σκ@τωσει.

Τον περασμένο χρόνο, η εταιρία έδωσε στην αγορά μια παρτίδα από την σειρά 78ΧΧ, με άπειρα ελαττώματα. Ένα παρά πολύ μεγάλο ποσοστό είναι ελαττωματικό εξ άρχεις, έχει δημιουργηθεί τεραστία συγχύσει με την εταιρία. Εγώ προσωπικά έλυσα το πρόβλημα μου μετά από αρκετό καιρό, θέλω να επισημάνω την αποφύγει αγοράς οποιονδήποτε προϊόντων της σειράς 78ΧΧ που βγήκαν στην αγορά πριν το 2013.

HD 7800 Series Ορίστε το λινκ του φόρουμ της εταιρίας στο τμήμα των καρτών γραφικών 78ΧΧ. Πανικός γίνετε με διάφορα προβλήματα, μαύρες οθόνες, lag issues, μεγάλες θερμοκρασίες και αλλά πολλά για πάρτη μας και μόνο!

Φιλικά Κώστας.

Link to comment
Share on other sites

Έκανα μία μικρή αλλαγή στον τίτλο για να είναι πιο κατανοητό το περιερχόμενο του θέματος, σε περίπτωση που αντιμετωπίζει το ίδιο πρόβλημα και κάποιος άλλος :)

Ok boss.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φίλε <<haris>>.

Θα ήθελα να σου πω κάτι, δεν πρέπει όμως να σε πάρει από κάτω.

Έχω την ιδία κάρτα γραφικών με την δίκια σου, δεν έχω αυτό το πρόβλημα που έχεις εσύ με την υπερφόρτωση, είχα όμως και εγώ την δίκια μου περιπέτεια. Εκεί που θέλω να καταλήξω, και να προειδοποιήσω ταυτόχρονα, είναι ότι η Sapphire κυριολεκτικά τα έχει σκ@τωσει.

Τον περασμένο χρόνο, η εταιρία έδωσε στην αγορά μια παρτίδα από την σειρά 78ΧΧ, με άπειρα ελαττώματα. Ένα παρά πολύ μεγάλο ποσοστό είναι ελαττωματικό εξ άρχεις, έχει δημιουργηθεί τεραστία συγχύσει με την εταιρία. Εγώ προσωπικά έλυσα το πρόβλημα μου μετά από αρκετό καιρό, θέλω να επισημάνω την αποφύγει αγοράς οποιονδήποτε προϊόντων της σειράς 78ΧΧ που βγήκαν στην αγορά πριν το 2013.

HD 7800 Series Ορίστε το λινκ του φόρουμ της εταιρίας στο τμήμα των καρτών γραφικών 78ΧΧ. Πανικός γίνετε με διάφορα προβλήματα, μαύρες οθόνες, lag issues, μεγάλες θερμοκρασίες και αλλά πολλά για πάρτη μας και μόνο!

Φιλικά Κώστας.

Όλες οι απόψεις δεκτές δεν κρίνουμε κανένα. Η αλήθεια είναι ότι πράγματι είχα ακούσει για διάφορα προβλήματα στην σειρά 78ΧΧ αλλά ήταν ήδη αργά.... άλλα όσο κάνει την δουλειά της καλή είναι!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι Έκανα απεγκατάσταση τα πάντα, τα διέγραψα όλα και έκανα εγκατάσταση τους καινούριους drivers.

Μετά την αναγκαστική επανεκκίνηση δούλευε κανονικά αλλά από τα επόμενα boot και μετά το ίδιο πρόβλημα χωρίς όμως αυτή τη φορά να μου πετάει το παραθυράκι και να "ξεκολλάει" !

Έψαξα όλους τους φακέλους αλλά δεν βρήκα κάτι!

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει κάποια σχέση ο vendor... μήπως αλλού είναι το πρόβλημα και όχι στην κάρτα?

ισως να ακουστηκε καπως αυτο που ειπα....αλλα ελατε λιγο στην θεση μας,

σορρυ αν υποννοεισα κατι, θελω να πω στο "μην ξανακουμπας προιον sapphire" μιλαω αποκλιστικα για 78ΧΧ(μιας και το θρεντ μιλαει για 7850, αλλα το προβλημα βρισκεται σε ολοκληρη την σειρα, σε παρτιδα που βγηκε στην αγορα πριν το 2013), απλα δειτε το λινκ που εχω ποσταρει σε πρωιγουμενο ποστ, χαμος, πανικος και πολυ κακο, και η πλακα ειναι οτι οι περισσοτεροι εχουν το ιδιο προβλημα, τουλαχιστον ενα παρα πολυ μεγαλο ποσοστο των αναφερομενων προβληματων. δεν νομιζω να εχουν ολα τα πσ προβλημα,,ισως να δεχτουμε καποια πραγματα για την γκαφα της εταιριας???

η δικια μου ειναι κομπλε, λυθηκε το προβλημα τσακ μπαμ, ηταν ο ανταπτορας χαλασμενος, δεν εκανε καλη επαφη και ετσι γινονταν οτι γινονταν, τωρα λειτουργει τζετ, αλλα το παιδι εδω εχει θεματακι σοβαρο με τα λεγομενα του,,,

Link to comment
Share on other sites

Κώστα νομίζω ότι κάνεις δύο βασικά λάθη σε σχέση με την Sapphire:

-κοιτάς ένα support forum και λες "πω πω τόσος κόσμος με προβλήματα...". Μα αυτονόητο δεν είναι; Υπάρχει κανείς σε support forum που μπήκε και γράφτηκε για να πει "Εδώ όλα ok!"; Αν δηλαδή δεις εκεί μέσα 100 άτομα με κάποιο πρόβλημα, αλλά "έξω" παίζουν 5000000 κάρτες/άτομα που είναι μια χαρά, τότε με ποια εντύπωση μπορεί να μείνεις, κατά λάθος;

-ξεχνάς το πόσο μεγάλη είναι η Sapphire. Όταν από τις 10 AMD κάρτες, στην Ελλάδα οι 8 είναι Sapphire, το να παρατηρήσεις ότι "όλο Sapphire βλέπω να χαλάνε" είναι κάπως αναμενόμενο.

Η αλήθεια είναι ότι δεν ήξερα το συγκεκριμένο πρόβλημα που αναφέρεις, και δεν το αμφισβητώ, πάντως την Sapphire δεν την έχω σε καμία περίπτωση του πεταματού και "μακρυά από μας". Θέλεις να την κατηγορήσουμε για τα coil wines σε αρκετές 79ΧΧ, να την κατηγορήσουμε. Θέλεις να την κατηγορήσουμε για το ανύπαρκτο support @ Ελλάδα; Μαζί σου. Αλλά να πούμε έτσι χύμα ότι είναι άχρηστη, μια εταιρία που βγάζει κάθε χρόνο πάνω από 10 SKU, και σε μεγάλα νούμερα... εε δεν στέκεται... :)

Link to comment
Share on other sites

Σε επιδωσεις, η καρτα απλα ειναι αντε γεια! κτηνος για εμενα, πραγματικα δεν χρειαζεσαι κατι παραπανω ολα μαχ αουτ! stand by εχει 27-29*C, στα παιχνιδια παει στα 40-42*C, Πανεμορφη και αθορυβη. Αλλα τα σκατα που εφαγα φιλε μου τους δυο πρωτους μηνες με τα τρεχαματα, θα χω να τα λεω :P....μπορει να τα παραειπα ομως εχεις δικιο. Απλα καταλαβαινω απολυτα τον <<haris>>. Ισως και για αυτο να "εκραξα".

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now