Haloed

Αγορα Νεου Laptop!

Recommended Posts

Γεια σας παιδιά θέλω μερικές γνώμες για laptop γιατί αυτό που έχω δεν τραβάει πια! λέω να βάλω όριο γύρω στα 800ε άντε και λίγο παραπάνω!τι θέλω να έχει : 17,3 οθόνη και πάνω τίποτα μικρότερο γιατί αυτό που έχω τώρα έχει 18,4 και ειλικρινά δεν θέλω να πάω σε 15,6!2ον δεν με πειράζει τι cpu θα φοράει η τι σκληρό η ποσά giga ram θα έχει θέλω να δώσω βάση στην κάρτα γραφικών να παίζω κανένα παιχνιδάκι όπως lol! φίλος μου παίζει lol και με την intel Hd άλλα θέλω να το αποφύγω κάτι τέτοιο και σκέφτομαι κάτι σε nvidia gt630 η 640 η κάτι αντίστοιχο σε amd πιστεύω θα είναι αρκετό δεν ξέρω τι δυνατότητες έχουν αυτές αν ξέρει κάποιος ας μου πει! σας ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν και εγώ για dell κοιτούσα γιατί είναι εγγύηση τα άτιμα χρησημοποιησα για λίγο καιρό ένα inspiron 10ρακι και μου άρεσε πάρα πολύ!θα κοιτάξω και το άλλο μοντέλο με την hd 8xxx σειρά και θα αποφασίσω ! απλά ήθελα απόψεις για διάφορες εταιρίες και τα λοιπά γιατί τώρα με το sony όλα ωραία όλα καλά άλλα σε κάτι drivers και στο charging port που ήταν ηλίθια κατασκευή και χάλασε και αναγκαστικά να το αλλάξω απογοητευτικα λίγο!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου δεν ξερω να σου πω, αλλα η Lenovo τα πηγε πολυ καλα το 2011-2012 εκανε ωραιο ονομα στην αγορα, φτηνα και αξιοπηστα λαπτοπ, εχουν δυο φιλαρακια μου εδω και 1-1.5 χρονο και τα δυο πετανε, αλλα ειναι για πιο νορμαλ χρειση, τωρα αμα θες να παρεις κατι αλλο, μπορεις να δεις και τα Crazy Sundays του e-shop.

Link to comment
Share on other sites

θα το παρω απο εξωτερικο αρα δεν με βολευουν οι προσφορες αλλα με βολευει να δω το μοντελο!ειπα τι θελω να εχει 17 και πανω οθονη και μια νορμαλ καρτα τωρα αυτο που εχω εχει την 9600gt και παιζω αυτα που θελω χωρις προβλημα αλλα ενα τικ ποιο καλη καρτα απο αυτη που εχω τωρα δεν με χαλαει!αλλα ελα ντε που δεν ξερω τι games μπορεις να παιξεις με αυτες τις καρτες που εχουν τα λαπτοπ κατι gt630 ας πουμε!lenovo σχετικο αν υπηρχε μοντελο με ιδια χαρακτηριστηκα αλλης εταιριας μαλλον δεν θα την προτημουσα!

Link to comment
Share on other sites

με GT630 , i5-3210m, 4gb RAM, ενος λαπτοπ μπορεις να παιξεις τα παρακατο παιχνιδια σε low-high settings.

Counter Strike: Global Offensive

Tourchlight 1 - 2

Dota 2

DiRt 3

League of Legends

World of Warcraft

Allods

Assasins Creed

World of Tanks.

απο οτι βλεπετε εχει μια μεγαλη γκαμα απο αυτα που μπορεις να παιξεις :). ωραια παιχνιδακια ολα τους, και ειναι και ευχαριστα στο λαπτοπ να τα παιζεις smooth

Link to comment
Share on other sites

1) Dell Inspiron 3721 (i3-3227U/4GB/500GB/Intel HD 4000) ~ 495?

2) Dell Inspiron 3721 (i5-3337U/4GB/500GB/AMD Radeon HD 7670M) ~ 645?

και με τα ρέστα πάρε και έναν SSD

Και μετά πρέπει να χάσεις 2 χρόνια από τη ζωή σου για να καταφέρεις να λύσεις το dell να του βάλεις τον SSD και να τοποθετήσεις στο DVD ένα 2nd HDD caddy για να βάλεις τον μαμίσιο δίσκο.

Καλά και άγια τα DELL, αλλά αν θέλετε μόνοι σας να βάλετε SSD κτλ. καλύτερα να πάτε αλλού.

Link to comment
Share on other sites

Γενικολογεις όμως

επειδή τα Dell ήταν έτσι στο παρελθόν δεν σημαίνει πως είναι και τώρα

πιο συγκεκριμένα για αλλαγή από HDD σε SSD στο 3721 είναι ακριβώς 2 βίδες στο καπάκι και 2 για τον σκληρό (υπόθεση 5 λεπτών για κάποιο που θα το κάνει πρώτη φορά)

Link to comment
Share on other sites

Σε μερικα Dell ειναι μια βιδα η αφαιρεση του DVD.

Αυτο που λες δεν συμβαινει μονο στα Dell αλλα και σε αλλες εταιρειες, οπως Sony και HP.

Δε πρεπει να κοιτας μια εταιρεια συνολικα αλλα τη σειρα των μοντελων τους. Σε μια σειρα

η αφαιρεση του δισκου, μνημης, dvd-rw, μπορει να ειναι υποθεση 2-3 λεπτων και σε αλλες

σειρες να πρεπει να λυσεις σχεδον ολο το φορητο.

Ον τοπικ τωρα...

Φιλε μου, κατα κυριο λογο θα σου λεγα να παρεις το πιο φθηνο που θα βρεις με τα χαρακτηριστικα

που θελεις, αλλα, επειδη με τα laptop ποτε δε ξερεις, σε συμβουλευω να πας προς Dell και Toshiba

μερια λογω του aftersale support που εχουν. Στη 2η θεση ακολουθει η Sony και ακολουθουν οι υπολοιπες.

Απο θεμα κατασκευης 1α εχω τα Toshiba, 2α τη Dell και 3α τη Sony/Samsung. Τα Dell μπορει να εχουν

καποια μικροθεματακια με τα πλαστικα τους μερη - σου φαινοντε τοσο λεπτα που ειναι ετοιμα να σπασουν -

αλλα, δε θα εχεις θεμα. H Toshiba εδινε και μια εγγυηση "No matter What", που σε σωζει απο πολλα θεματα.

Τελος θα απεφευγα την HP και Acer.

Link to comment
Share on other sites

Και μετά πρέπει να χάσεις 2 χρόνια από τη ζωή σου για να καταφέρεις να λύσεις το dell να του βάλεις τον SSD και να τοποθετήσεις στο DVD ένα 2nd HDD caddy για να βάλεις τον μαμίσιο δίσκο.

Καλά και άγια τα DELL, αλλά αν θέλετε μόνοι σας να βάλετε SSD κτλ. καλύτερα να πάτε αλλού.

Τα νεα μοντελα εχουν καπακι απο κατω..στο δικο μου 5521 τουλαχιστον μπηκε σε 5 λεπτα ο SSD.

Link to comment
Share on other sites

H Toshiba εδινε και μια εγγυηση "No matter What", που σε σωζει απο πολλα θεματα.

Στην Ελλάδα τη δίνει ακόμα.

Τα νεα μοντελα εχουν καπακι απο κατω..στο δικο μου 5521 τουλαχιστον μπηκε σε 5 λεπτα ο SSD.

Είναι εξίσου σημαντικό όμως να μπορεί να αφαιρεθεί εύκολα το dvd, ώστε να μπορείς να βάλεις με 2nd HDD caddy τον μαμίσιο σκληρό δίσκο ως δεύτερο. Τουλάχιστον σε μένα τα 128GB ενός SSD δεν φτάνουν.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον παιδια μαλλον δεν θα αλλαζα σκληρο δεν με καιει και τοσο να σας πω την αληθια.τωρα εχω αυτο Sony : Προδιαγραφές για VGN-AW11Z/B | τεχνικές προδιαγραφές για VGN-AW11Z/B και αν μου λεγατε για sony παλι θα ημουν 50-50!δεν εχω παραπονο απο αυτο αλλα + οτι μου εχει χαλασει η μπαταρια και το εχω μονιμα σαν desktop θελω ενα κατι παραπανω απο αυτο δινοντας λιγο βαρος στην καρτα.για 800ε λαπτοπ οι καλυτερες καρτες που ειδα ηταν κατι nvidia gt απο 620 νομιζω μεχρι 635 και κατι αλλα με amd 76xx και 86xx αν θυμαμαι καλα!αρα με λιγα λογια με αυτες τις καρτες ουτε μεχρι το περιπτερο για τσιχλες δεν παω..ενα λολ η κανα gw2 θελω να παιζω smooth.αρα θα κοιταξω για dell toshiba samsung με την τελευταια να συμφωνω απολυτα με τον φιλο venisk!

Link to comment
Share on other sites

Επειδή θες να παίζεις κάνα παιχνιδάκι, ειλικρινά δεν υπάρχει λόγος να μην πας σε AMD APU, που αφήνουν τα Intel χιλιόμετρα πίσω.

Στο λέω εγώ που πήρα laptop πριν 3 μήνες με Ivy Bridge και HD 4000, γιατί δεν ήθελα να παίζω παιχνίδια. Η HD 4000 το LOL το σηκώνει σε 1440 x 900 με τα graphics στο medium και τα shadows disabled. Εκεί έπαιζα με ~60FPS αλλά σε μεγάλες μάχες χτύπαγα 38άρες για πλάκα... Στα 1600 x 900 ούτε λόγος έτσι...

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω δει καποιο με apu εκει που εχω ψαξει και δεν εχω κανενα προβλημα με την amd εφοσον κανω την δουλεια μου αλλα και παλι οπως ειπα δεν παιζει να παρω καποιο και να εχω τα γραφικα τις intel ουτε μια στο εκατομυριο!

Link to comment
Share on other sites

Επειδή θες να παίζεις κάνα παιχνιδάκι, ειλικρινά δεν υπάρχει λόγος να μην πας σε AMD APU, που αφήνουν τα Intel χιλιόμετρα πίσω.

Το samsung έχει πάνω κάρτα 7670m δεν μας απασχολεί κάν τι κάνει η ενσωματωμένη..

Ρε παιδιά κάντε το κόπο να δείτε τι φοράει πάνω το samsung στα λευτά του..:)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον λεω να παραγγειλω αυτο παιδια http://www.amazon.co.uk/Samsung-350E7C-17-3-inch-Laptop-Black/dp/B009SJCX68/ref=sr_1_7?ie=UTF8&qid=1367968159&sr=8-7&keywords=samsung+laptop#productDetails φαινεται καλο για τα λεφτα του ομορφο το μονο που με χαλαει και σε αυτο και σε πολλα αλλα που ειδα οτι δεν ειναι full hd..πιστευα το 2013 οτι ολα τα λαπτοπ πλεον ειναι full hd!

Link to comment
Share on other sites

Στην Ελλάδα τη δίνει ακόμα.

Είναι εξίσου σημαντικό όμως να μπορεί να αφαιρεθεί εύκολα το dvd, ώστε να μπορείς να βάλεις με 2nd HDD caddy τον μαμίσιο σκληρό δίσκο ως δεύτερο. Τουλάχιστον σε μένα τα 128GB ενός SSD δεν φτάνουν.

με μια βιδα ειναι κ αυτο..αλλα απο την στιγμη που εχεις USB3..

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον λεω να παραγγειλω αυτο παιδια http://www.amazon.co.uk/Samsung-350E...productDetails φαινεται καλο για τα λεφτα του ομορφο το μονο που με χαλαει και σε αυτο και σε πολλα αλλα που ειδα οτι δεν ειναι full hd..πιστευα το 2013 οτι ολα τα λαπτοπ πλεον ειναι full hd!

Είναι και πολλά αυτά που έχει για 800 ευρώ..αν θέλεις full hd και όλα τα καλούδια πρέπει να τα πληρώσεις..δλδ δεν συμφωνώ με επειδή είναι 2013 έπρεπε να είναι full hd :)

17αρα με ι7 κάρτα γραφικών 1tb και και 800 ευρώ πριν 2 χρόνια θα σε λέγανε τρελό..δώσε λίγα παραπάνω να πάρεις full hd..

Link to comment
Share on other sites

Το samsung έχει πάνω κάρτα 7670m δεν μας απασχολεί κάν τι κάνει η ενσωματωμένη..

Ρε παιδιά κάντε το κόπο να δείτε τι φοράει πάνω το samsung στα λευτά του..:)

Μπερδεύτηκα ρει, μετά είδα ξανά ότι το παιδί έχει βάλει όριο τα 800?.

Πάντως η full HD ανάλυση ακόμα και σε 17άρα που έχω κάτσει δεν μου φαίνεται τόσο βολική ρε γμτ. Προτιμώ τα 1600 x 900 @ 17.3" ;)

Link to comment
Share on other sites

Όπως είναι..είναι τέλειο δεν υπάρχει περίπτωση να βρεί κανείς καλύτερη πρόταση στα 800 ευρώ..απλά το είπα επειδή θέλει και τα παραπάνω..

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now