tilits

Σύνθεση gaming pc . κατεληξα στην πιο κατω λιστα . περιμενω γνωμες

Recommended Posts

Z87 σημαίνει ότι ο memory controller είναι ενσωματωμένος στο CPU. Άρα όποια μητρική Ζ87 και να πάρεις, είναι θέμα cpu η συχνότητα μνημών.

Μέχρι στιγμής οι haswell δείχνουν να σηκώνουν εύκολα 2133 και με καλά timings.

Link to comment
Share on other sites

Ποια η γνώμη μου...Είναι μια μητρική :P Είναι πολύ συγκεκριμένο αυτό που ζητάς, αλλά επειδή βλέπω ότι εδώ και 10 σελίδες ζητάς προσωπικές απόψεις για πράγματα τα οποία δεν είναι απαραίτητο να έχει ο καθένας. Προτού παρεξηγηθείς, διάβασε την συνέχεια του ποστ.

Εγώ προσωπικά δεν έχω έρθει σε επαφή με καμία asus z87 μέχρι τώρα. Με asus γενικά έχω έρθει, έχω την maximus v. Εγώ ένα ξέρω: Πλεον όλες οι μητρικές δεν διαφοροποιούνται ιδιαίτερα σε απόδοση. Γιατί; Το chipset σε όλες είναι το ίδιο.

Τώρα πως επιλέγουμε μητρική:

α) Z87 αν έχουμε ξεκλείδωτο 4670Κ ή 4770Κ ή αν θέλουμε πλούσια features

β) Η87 για όλα τα υπόλοιπα

Βάση αυτού είσαι στο α). Από κει και πέρα κοιτάς

1.Χαρακτηριστικά

2.Επιπρόσθετα (wifi, audio κλπ)

3. Εμφάνιση (βασικό)

4. BIOS (όλα είναι ξεχωριστά, αλλά την ίδια δουλειά κάνεις).

Όλες οι μητρικές καλύπτουν τους παραπάνω τομείς. Κοιτάς αν σε καλύπτει η μητρική που έχεις βάλει στο μάτι βάση αυτών που έγραψα παραπάνω. Αν σου αρέσει, πάρτην. Να ξέρεις όμως ότι όσο περισσότερες απαιτήσεις έχεις, τόσο ανεβαίνεις σε κατηγορία χρημάτων. Αν θεωρείς ότι είναι εντάξει τα 230? πάρτην, αλλιώς πήγαινε σε κάτι άλλο.

Τα ίδια ισχύουν και για την οθόνη που ζήταγες πριν απόψεις. Είναι απλό. Είναι IPS panel και κοστίζουν αρκετά. Θα είναι καλές προφανώς, παίρνεις αυτή που νιώθεις πιο καλά!

Οπότε, για την Sabertooth προσωπικά, μ'αρέσει το armor που έχει, έχει το γνωστό bios

και όχι πολλά έξτρα, το δυνατό της σημείο είναι η εμφάνιση. Προβλήματα με θερμοκρασίες δεν έχει, οι μνήμες σου θα παίξουν απροβλημάτιστα σε XMP, το bios είναι εύκολο, επίσης έχει καλό software. Όπως οι περισσότερες Ζ87 κοινώς.

Αν κολλάει στο build σου, οπτικά δηλαδή, τότε go for it :T:

Link to comment
Share on other sites

θελω να σας ευχαριστησω ολους για την βοηθεια σας και ζητω συγνωμη που γινομουν σπαστικος και ξεροκεφαλος.κατεληξα σε μια οικονομικοτερη και καλυτερη λυση με την βοηθεια σας. τελικα το hardware που παραγγειλα ειναι

asus Sabertooth Z87

Intel Core i5 4670K

G.Skill Ripjaws-X Main Memory 8 GB 2,133 MHz 240-Pin 2x 4GB CL9 DIMM DDR3 RAM Kit

Corsair White Graphite Series 600T Midi-Tower Gehäuse (ATX)

Noctua NH-D14 CPU cooler

Seagate Barracuda ST2000DM001 Interne Festplatte 2TB (8,9 cm (3,5 Zoll), 7200 rpm, 64MB Cache, SATA III)"Corsair HX Series 750 Watt,

EVGA NVIDIA GeForce GTX 770 Superclocked mit ACX Cooler

Asus DRW-24B5ST

Samsung 840 Pro Series interne SSD-Festplatte 128GB

Dell U2713HM

Razer Goliathus Fragged Speed Omega Mauspad S

Microsoft Sidewinder X4 Keyboard

ASSMANN Displayport 2m

Link to comment
Share on other sites

θελω να σας ευχαριστησω ολους για την βοηθεια σας και ζητω συγνωμη που γινομουν σπαστικος και ξεροκεφαλος.κατεληξα σε μια οικονομικοτερη και καλυτερη λυση με την βοηθεια σας. τελικα το hardware που παραγγειλα ειναι

asus Sabertooth Z87

Intel Core i5 4670K

G.Skill Ripjaws-X Main Memory 8 GB 2,133 MHz 240-Pin 2x 4GB CL9 DIMM DDR3 RAM Kit

Corsair White Graphite Series 600T Midi-Tower Gehäuse (ATX)

Noctua NH-D14 CPU cooler

Seagate Barracuda ST2000DM001 Interne Festplatte 2TB (8,9 cm (3,5 Zoll), 7200 rpm, 64MB Cache, SATA III)"Corsair HX Series 750 Watt,

EVGA NVIDIA GeForce GTX 770 Superclocked mit ACX Cooler

Asus DRW-24B5ST

Samsung 840 Pro Series interne SSD-Festplatte 128GB

Dell U2713HM

Razer Goliathus Fragged Speed Omega Mauspad S

Microsoft Sidewinder X4 Keyboard

ASSMANN Displayport 2m

Πάρε μια ποιο φθηνή μητρική και δώσε τα λεφτά σε έναν Core i7, μην είσαι ξεροκέφαλος.

την asus Sabertooth την επιλεξα επειδη εχει 5 χρονια εγγυηση, εχει πολλα usb ports ενω οι φτηνες δεν εχουν πολλα. θα μπει το Noctua NH-D14 CPU cooler που ειναι αρκετα βαρυ και θελω μια σταθερη μητρικη με backplate,ειναι asus με ολα τα θετικα οπως το ευκολο overclocking , community support. και αν θα πηγαινα σε πιο φτηνα mobos αντε να κερδιζα 50 ευρω. οσο για τον 4770k ολοι υποστηριζουν αν δεν κανεις video editing δεν χρειαζεται. πιστευω εκανα build που ειναι ισοσυναμο σε ολους τους τομεις. το μονο αρνητικο πιστευω ειναι οτι δεν θα πολυταιριαζει το mobo+cpu cooler με το κουτι . μολις παραλαβω θα χρειαστω την βοηθεια σας να το στησω αν και παρακολουθησα αρκετα videos και νομιζω θα τα καταφερω. και τελος να με βοηθησετε στο τομεα σας που ειναι το overclocking

Link to comment
Share on other sites

Άντε με το καλό να σου έρθουν να μου πεις κ πόσο δίκιο είχα που επέμενα τόσες σελίδες για την dell! ;)

πιστευω δεν χρειαζεται επειδη μου εδειξες ποσο πολυ καλα κατεχεις το θεμα που ειμαι σιγουρος απο τωρα θα μεινω ευχαριστημενος με το αποτελεσμα. :smile-new: επλιζω να μην μου στειλουν καμια προβληματικη :jaded:

Link to comment
Share on other sites

Με το καλό να σου έρθουν και να τα χαρείς φίλε μου στο έπακρον. 2 υποσημειώσεις. Η sabertooth για κάποιο λόγο σε πολλά ελληνικά e-shop έχει γίνει λάθος και προσφέρεται με 3 χρόνια εγγύηση. Δέν ξέρω το γιατί. Μιλάμε από την άλλη για μια τούμπανο μητρική. Όσον αφορά την dell...μιλάμε για εταιρεία με @@ια οπότε ακόμα και να το μελετάς...μήν ανυσηχείς καθόλου. Σέβονται τον πελάτη και τις εγγυήσεις. Αναμένουμε.

Link to comment
Share on other sites

την asus Sabertooth την επιλεξα επειδη εχει 5 χρονια εγγυηση, εχει πολλα usb ports ενω οι φτηνες δεν εχουν πολλα. θα μπει το Noctua NH-D14 CPU cooler που ειναι αρκετα βαρυ και θελω μια σταθερη μητρικη με backplate,ειναι asus με ολα τα θετικα οπως το ευκολο overclocking , community support. και αν θα πηγαινα σε πιο φτηνα mobos αντε να κερδιζα 50 ευρω. οσο για τον 4770k ολοι υποστηριζουν αν δεν κανεις video editing δεν χρειαζεται. πιστευω εκανα build που ειναι ισοσυναμο σε ολους τους τομεις. το μονο αρνητικο πιστευω ειναι οτι δεν θα πολυταιριαζει το mobo+cpu cooler με το κουτι . μολις παραλαβω θα χρειαστω την βοηθεια σας να το στησω αν και παρακολουθησα αρκετα videos και νομιζω θα τα καταφερω. και τελος να με βοηθησετε στο τομεα σας που ειναι το overclocking

Η μητρικη ανηκει στην κατηγορια "πολλα λεφτα για κατι που δεν αξιζει" και δεν εχει να σου προσφερει σχεδον τιποτα παραπανω απο μια των 150 ευρω περαν απο μπλιμπλικι και μια εγγυηση, θηριωδης και ακριβη ψηκτρα για εναν απλο quadcore επεξεργαστη ο οποιος ζητημα να παει 4.4ghz με τρελες θερμοκρασιες, προσωπικη μου αποψη οτι το build σου δεν ειναι οτι καλυτερο, δεν ειναι ισορροπημένο στο θεμα CPU για τα λεφτα που δινεις αλλα και στην μητρικη μιας και μπαινεις στην κατηγορια LGA2011 με quad channel μνημες και πολυ ανωτερες workstation κατηγοριας μητρικες απο 200 ευρω και πανω. Εν ολιγης, μια φθηνοτερη μητρικη στα 120-150 ευρώ, μια φθηνοτερη ψηκτρα γυρω στα 30-50 και ενας Core i7 4770 θα εφτιαχνες ενα σωστα ισορροπημενο πανισχυρο συστημα και μπορει και να σου εβγαινε και ποιο φθηνα απο αυτα που εδωσες.

Link to comment
Share on other sites

Η μητρικη ανηκει στην κατηγορια "πολλα λεφτα για κατι που δεν αξιζει" και δεν εχει να σου προσφερει σχεδον τιποτα παραπανω απο μια των 150 ευρω περαν απο μπλιμπλικι και μια εγγυηση, θηριωδης και ακριβη ψηκτρα για εναν απλο quadcore επεξεργαστη ο οποιος ζητημα να παει 4.4ghz με τρελες θερμοκρασιες, προσωπικη μου αποψη οτι το build σου δεν ειναι οτι καλυτερο, δεν ειναι ισορροπημένο στο θεμα CPU για τα λεφτα που δινεις αλλα και στην μητρικη μιας και μπαινεις στην κατηγορια LGA2011 με quad channel μνημες και πολυ ανωτερες workstation κατηγοριας μητρικες απο 200 ευρω και πανω. Εν ολιγης, μια φθηνοτερη μητρικη στα 120-150 ευρώ, μια φθηνοτερη ψηκτρα γυρω στα 30-50 και ενας Core i7 4770 θα εφτιαχνες ενα σωστα ισορροπημενο πανισχυρο συστημα και μπορει και να σου εβγαινε και ποιο φθηνα απο αυτα που εδωσες.

φιλε το μονο που συμφωνω ειναι για το cpu cooler μπορουσα να παω σε πιο φτηνο αλλα υποστηριζει πολλα sockets [h=1] LGA1366, LGA1156, LGA1155, LGA1150, LGA775, AM2, AM2 +, AM3, AM3 +, FM1, FM2 και μπορει να υποστηριζει και μελλοντικα socket και στο μελλον που θα κανω αναβαθμιση ελπιζω να φανω τυχερος και δεν θα χρειαζεται αλλο cpu cooler[/h]

Link to comment
Share on other sites

Δικά σου λεφτά τα κάνεις ότι θες αλλά να ξέρεις ότι εσύ χάνεις έναν Core i7 στα ίδια μπορεί και λιγότερα λεφτά του build σου με τον i5. Ένα απλό Poll "Core i7 η Core i5 στα ίδια λεφτά του build" μάλλον είναι το μόνο που θα σε πείσει. I rest my case. Καλή επιτυχία.

Link to comment
Share on other sites

το μονo που μπορουσα να εξοικονομουσα λεφτα ηταν το cpu cooler. για την θεμα της motherboard βρες μου μια που να εχει πολλες θυρες usb οπως την Asus Sabertooth να υποστηριζει sli και γενικα να εχει ενα καλο πακετο χαρακτηριστικων και να ειναι και υψηλης ποιοτητας κατασκευηςευκολο overclocking , community support . επισης να μου αποδιξεις οτι αξιζει διαφορα λεφτων στο gaming αναμεσα σε 4670κ και σε 4770κ. δεν θελω να δημιουργησω θεμα απλως οπως μου ειπε ενα αλλο member καθενας εχει δικες του αναγκες. επισης σε προηγουμενα ποστ μου εσιγηθηκες να μην παω σε k επεξεργαστη . για ποιον λογο να μην μπορω να παρω το 35% αποδοσεις απο τ oc ?!

Edited by tilits
Link to comment
Share on other sites

υπαρχει και αυτη, επισης τουμπανο. MSI Z87 MPower Intel Z87 (Socket 1150) DDR3 ATX Motherboard [MSI Z87 MPower]

μπορει καποιος να μου εισηγηθει καποιο αξιοπιστο ηλεκτρονικο καταστημα απο γερμανια η απο αγγλια για να τα παραγγειλω επειδη εχω προβλημα με την παραγγελια στο αμαζον? προτιμω γερμανια επειδη συνηθως ειναι φθηνοτερα

Link to comment
Share on other sites

φοβερο το mindfactory.de πολυ καλες τιμες και μονο 12ευρω shipping να σε καλα. το μονο προβλημα δεν βρισκω την ιδια ραμ που θα ηθελα να βαλω στο αρχικο build .μπορει καποιος να μου εισηγηθει καποιος απο το mindfactory.de παρομοια?

Link to comment
Share on other sites

φοβερο το mindfactory.de πολυ καλες τιμες και μονο 12ευρω shipping να σε καλα. το μονο προβλημα δεν βρισκω την ιδια ραμ που θα ηθελα να βαλω στο αρχικο build .μπορει καποιος να μου εισηγηθει καποιος απο το mindfactory.de παρομοια?

μηπως εχει γινει καποιο λαθος στα timings, 2133 με 9αρια? η geil ειχε κατι μνημες με 7αρι αλλα στα 2000mhz.

Link to comment
Share on other sites

δεν υπαρχει αυτο το πραγμα που μου συμβαινει. σπαταλησα αμετρητες ωρες μπορει και μερες διεβασματος και μολις συνθεσα το μονο καταστημα που στελει κυπρο σε χαμηλη τιμη μου μπλοκαρε τον λογαριασμο και τωρα δεν βρισκω αλλο καταστημα. δεν φανταζεσται ποσο αγανακτισμενος ειμαι.

angryatheist.jpg

πραγματικα ετσι νιωθω τωρα

angryatheist.jpg

angryatheist.jpg

angryatheist.jpg.e291ae32e532276dc398ba8

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now