chris2005dim

Αλλαγή του WiFi Password από τον ISP;

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά,

Μία γνωστή μου ξέχασε τον κωδικό για το WiFi της, αλλά και το admin password στο router για να το αλλάξει. Πήρε λοιπόν τον ISP (Forthnet) και αντί να την βάλει να κάνει reset το router, της άλλαξε ένα WPA2 Password εξ αποστάσεως.

Και η ερώτησή μου είναι, πόσο εφικτό είναι αυτό; Ή καλύτερα, κατά πόσο θα έπρεπε να είναι εφικτό αυτό;

Edited by chris2005dim
Link to comment
Share on other sites

στο τομσον που ειχα (το αλλαξα) ειχε μια επιλογη οσο θυμαμαι που ελεγε

κατι για suport απο μακρια.δεν ξερω αν εφτανε μεχρι εκει η αν το ειχανε για καποιο αλλο σκοπο.

Link to comment
Share on other sites

Στα περισσοτερα router υπαρχει αυτη η επιλογη, για να μπορεις να τα διαχειριζεσαι απο μακρια αν χρειαστει.

Τωρα βεβαια, στα περισσοτερα που εχω δει (εκτος αυτων των ISP) ειναι ολα ρυθμισμενα με usernames & passes.

Ποιος μπαινει και τι κανει ενας θεος το ξερει μιας και τα logs ειναι disabled εξαρχης. Οποτε κατευθειαν τα κλεινω.

Που μπορει να χρησιμευει αυτο στις εταιρειες, ειναι κανα δυο λογοι που μπορω να σου πω.

Ποσο ηθικο ειναι να μπαινει μεσα στο ρουτερ σου χωρις την συγκαταθεση σου, τοτε διαφωνω. Αν τη ρωτησαν πριν

κανουν οτιδηποτε: θελετε να σας το ρυθμισουμε απο εδω εμεις γιατι εχουμε την δυνατοτητα αυτη κι αυτη ? και τοτε

ειπε ναι, δεν τιθεται θεμα ηθικης και δεοντολογιας.

Το password του WiFi το αλλαζεις αφου κανεις ενα reset το router ομορφα και ωραια.

Το username/password της συνδεσης της γραμμης μπορουν να αλλαχθουν απο την εταιρεια και μονο, προσωπικα

οταν ειχα ξεχασει το pass πηρα τηλ και αναγκαστηκα να τους πω ενα καρο στοιχεια για να γινει ταυτοποιηση.

Για να κανω την ιδια διαδικασια για ενα φιλο μου, αναγκαστηκαμε να στειλουμε και φωτοτυπια ταυτοτητας.

Link to comment
Share on other sites

Αυτός είναι ο σκοπός όταν οι πάροχοι δίνουν τον εξοπλισμό τους. Έχουν ένα ενιαίο administrative account στις συσκευές τους (το οποίο δεν το δίνουν παραέξω) ώστε να τα ρυθμίζουν απομακρυσμένα. Επί της ουσίας, έτσι έχουν θέσει το administration σε αυτούς ώστε να μην χρειάζεται από το τηλέφωνο να δωθούν περισσότερες οδηγίες. Συνήθως δεν έχει να κάνει με τον έλεγχο της adsl μόνο, όσο και με άλλες υπηρεσίες (πχ τηλεφωνία όποθυ οι περισσότεροι εναλλακτικοί απαιτούν να συνδέσεις το σταθερό σου στο ρούτερ και όχι απευθείας στην πρίζα). Και φυσικά άμα βάλεις άλλον εξοπλισμό δύσκολα θα σε υποστηρίξουν.

Το remote administration για μένα είναι αποδεκτό. You have to trust them όμως, αν εγείρονται κάποια θέματα ασφαλείας μαζί με αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Κάπως έτσι κατάφερα να πάρω όνομα και κωδικό για τη σύνδεση που είναι πάνω το ote tv, αλλά από τότε έχω κλείσει το remote admin γιατί έχω πειράξει το QoS και δεν θέλω να μου το επαναφέρει κανένας που του 'ρθε να δείξει το ζήλο του.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now