gdp77

Επιλογή μητρικής Ζ87 με παραμέτρους

Recommended Posts

Λοιπόν, έστω ότι έχουμε έναν i7 4770k και θέλουμε να αγοράσουμε μητρική. Θέλουμε τα εξής -όχι με σειρά προτεραιότητας- :

1) να έχει on board led για να φαίνονται τα error codes όταν κάτι πάει στραβά

2) να έχει on board buttons για power, reset, clr cmos

3) 3 χρόνια εγγύηση και τουλάχιστον 5k hours capacitors, ιδανικά 10k hours

4) SLI / crossfire μέχρι 2 κάρτες (δεν μας ενδιαφέρει παραπάνω)

5) ενίσχυση audio, ώστε να μπορούν να οδηγηθούν σωστά high-end ακουστικά

6) τουλάχιστον 6 sata3

7) dual bios (ιδανικά με switch)

8) να μπορεί να overclock-άρει εύκολα, αλλά δεν θα γίνει τίποτα extreme. 4,1 GHz - 4,5 GHz (ανάλογα με το κομμάτι cpu που θα έχουμε) είμαστε ευχαριστημένοι

budget μέχρι 200? (μπορούμε να τα ξεπεράσουμε οριακά για κάτι special)

Ποιες είναι οι επιλογές μας;

Link to comment
Share on other sites

Asus z-87 deluxe ή pro αν δεν φτάνoυν τα λεφτά..δεν παίζουμε στο θέμα μητρική Πιστεύω ότι έχουν και τα 8!!!

Δεν έχει το 1

( Lose the 5, δεν νομίζω ότι έχω δει ακόμα μητρική που να "αντιστοιχεί" σε high end headphones )

Όχι έχουν αρκετές εταιρείες υποστήριξη για 600Ω headphones

ΥΓ Μέχρι τώρα έχω εντοπίσει την Gigabyte Z87X-UD4H που τα έχει όλα (και μάλιστα 10k capasitors vs 5k της Asus. Υπάρχουν εναλλακτικές;

Edited by gdp77
Link to comment
Share on other sites

Μα πως γίνεται να σε ενδιαφέρει μόνο το amplitude;

Ένα ακόμα Realtek είναι αυτό της UD4H που τα DAC του θα τρώνε παρεμβολές στο δόξα πατρί. Σε καμιά περίπτωση αυτή η έξοδος δεν μπορεί να οδηγήσει ικανοποιητικά high end ακουστικά, επιμένω. Αλλά ας μην προτρέχω, θα το διαπιστώσεις :)

Link to comment
Share on other sites

χμ... ναι.. Δεν είχα δει την V edition, κοίταξα την "απλή" pro, που δεν έχει

Μα πως γίνεται να σε ενδιαφέρει μόνο το amplitude;

Ένα ακόμα Realtek είναι αυτό της UD4H που τα DAC του θα τρώνε παρεμβολές στο δόξα πατρί. Σε καμιά περίπτωση αυτή η έξοδος δεν μπορεί να οδηγήσει ικανοποιητικά high end ακουστικά, επιμένω. Αλλά ας μην προτρέχω, θα το διαπιστώσεις

Όταν γράφω high-end εννοώ μέχρι 100 ευρώ, όχι τίποτα extreme. Λες να έχω θέμα δηλαδή;

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν θα έχεις.

Το "high end" το πήρα κυριολεκτικά και ήμουν σε φάση "έδωσε 500+ για headset και θα ακούει από onboard ?!". Μια χαρά θα είσαι με κάποια τίμια onboard, ειδικά από αυτές τις προσεγμένες με τα μεγαλύτερα caps και τα op amps :)

Link to comment
Share on other sites

Και η Asus πολύ καλή και έχει 1-2 features πολύ χρήσιμα, όπως το qConnect και τη δυνατότητα bios update χωρίς να είναι απαραίτητη η cpu (!!!!). Όμως από την άλλη η giga έχει 10k hours capasitors vs 5k που έχει η asus.

Απορία: Η δικιά μου ΕΧ-58 UD5 3ετίας έχει 50.000h capacitors ("100% 50,000 hour lifespan Japanese solid capacitors design) και οι καινούριες έχουν 10k (της asus έχουν 5k)? Μετράνε διαφορετικά το χρόνο? Παίζει κάτι που δεν καταλαβαίνω? (Λόγω οικονομικών αλλά και εγκράτειας στις αναβαθμίσεις το durability με ενδιαφέρει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ)

Link to comment
Share on other sites

Ναι, είναι άλλο evaluation. Δεν είναι MTBF, γιατί έτσι 5Κ δεν είναι καν 7 μήνες. Είναι νομίζω άλλο testing με burnin @ 105C και μόνιμα load... ;)

Πάντως για durability, asus/giga, καλά κοιτάς ;)

Link to comment
Share on other sites

Αλίμονο της και δεν ήταν ολοκληρωμένη η πρόταση της asus! Δεν είναι οτι δεν εκτιμώ και την gigabyte απλά με έχει στεναχωρήσει πολύ στο παρελθόν κ εγώ τα κρατάω αυτά!!

Όπως είπε κ ο Τάσος είναι άλλα τα τεστ που περνάνε..δεν θα ταν λογικό άλλωστε...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αντίθετα δεν έχω κανένα παράπονο από giga (όπως φαίνεται και από την υπογραφή μου). Μου έχει αποδειχτεί αξιόπιστη και με έχει βοηθήσει στο debugging προβλημάτων όποτε μου παρουσιάστηκε πρόβλημα με το hw.

Link to comment
Share on other sites

Είναι μέχρι να την πατήσεις...έτσι μαθαίνουμε όλοι!! Πάντως αν είσαι κολλημένος με την gigabyte. gigabyte θα πάρεις, οπότε δες ποιο μοντέλο φτάνει στην τιμή που θές και πάρτο :)

Link to comment
Share on other sites

Είναι μέχρι να την πατήσεις...έτσι μαθαίνουμε όλοι!! Πάντως αν είσαι κολλημένος με την gigabyte. gigabyte θα πάρεις, οπότε δες ποιο μοντέλο φτάνει στην τιμή που θές και πάρτο

Δεν είμαι κολλημένος με giga. Είχα και asus στο παρελθόν, χωρίς κανένα παράπονο. Απλά ποιοτικά -τουλάχιστον στα χαρτιά- η giga Z87-UD4H υπερτερεί της Asus Z87 Pro (κ΄ deluxe), ενώ είναι και πιο φτηνή.

Δεν μας λες και πώς την "πάτησες" με την giga; Ποια μητρική και τι πρόβλημα σου δημιούργησε;

Υ.Γ. Η gigabyte έκανε το μεγάλο άλμα στις μητρικές, από την εποχή του Χ58 και μετά. Πριν ήταν όντως υποδεέστερη της Asus.

Link to comment
Share on other sites

3 Μητρικές έβαλα σε 3 φίλους μου το 2010 p55a-ud4 η μία χάλασε οι άλλες 2 δεν αντέχουν να κρατήσουν ούτε 400mhz oc..άθλιο bios? προβληματική σειρά? Δεν ξέρω..τις αγόρασα επειδή άκουγα τότε καλά σχόλια και απογοητεύτηκα εντελώς..με ι5 750 τα 2 και το 3ο με το ι5-760 που είχε βγει τότε, όλοι με prolimatech megahalems rev b ..φέτος αγόρασα μια gigabyte των 60 ευρώ για το μαγαζί..δεν θα δει παραπάνω λεφτά απο μένα :)

Μιλάω πάντα προσωπικά για μένα..δεν είπα σε σένα ούτε σε κανέναν άλλο μην πάρεις gigabyte! :)

Link to comment
Share on other sites

Η προσωπική μου εμπειρία με το σύστημα της υπογραφής μου είναι εντελώς διαφορετική. Και εύκολο oc και βράχος σταθερότητας/αξιοπιστίας 4 χρόνια τώρα.Σου έγραψα και πιο πάνω ότι αν και η Asus έδινε σε αυτή την κατηγορία τιμής 10k hours capacitors, ίσως και να την προτιμούσα λόγω qconnect και δυνατότητας αναβάθμισης bios χωρίς cpu (μπορεί και να μην το χρειαστείς ποτέ, αλλά αν το χρειαστείς σε σώζει από άπειρη ταλαιπωρία....)

Link to comment
Share on other sites

Περιπτωσιολογίες, αλλά με τις Giga και 'μενα η εμπειρία μου μοιράζεται στα δύο:

Eίχα μητρικές της, που τις setαρα και παίξανε 24/7 για ΧΡΟΝΙΑ, σε φάση καταχρηστικά μεγάλα και server-like uptimes που και να καιγόντουσαν θα είχαν δικαιολογία, αλλά βγήκαν σκυλιά και παίζουν ακόμα! Και υπάρχουν και άλλες που απλά η Gigabyte δεν αξιώθηκε ποτέ να φτάσει το BIOS σε αποδεκτή κατάσταση, η βαρέθηκε να φτιάξει τα 13 απανωτά restart που τρώνε στο boot... :/

Έχω την αίσθηση ότι ηλεκτρονικά οι περισσότερες μητρικές της είναι πολύ καλές (με εξαίρεση κάτι LGA2011 που είχαν θέματα) απλά συχνά οι προγραμματιστές της κάνουν ότι μπορούν για να σε ξενερώσουν.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως αυτά τα απανωτά restarts (σε διάφορα μοντέλα διαφόρων εταιρειών) είχαν / έχουν να κάνουν και με τη συμβατότητα με τα εκάστοτε τροφοδοτικά (τρέχα γύρευε δηλαδή...).

Link to comment
Share on other sites

Από εμένα 2 προτάσεις...

GIGABYTE G1.Sniper M5 ( G1.Sniper M5 )

MSI Z87 MPOWER SP ( 7818-009R )

Η επιλογή έγινε κυρίως γιατί έχουν ξεχωριστό onboard sound με opamps, και γιατί έχουν debug 7-segment led και power-switches. Για καλύτερο ήχο σε asus νομίζω πρέπει να πας σε ακριβές ROG, όσον αφορά τις asus.

Νομίζω καλύπτουν τις περισσότερες απαιτήσεις που ζητάς @ post #1. Αλλά είμαστε ανοιχτοί σε διάλογο, εννοείται ;)

Venisk, είσαι υπερβολικός όσον αφορά τις Gigabyte. Έχουν περάσει αρκετές από τα χέρια μου, τουλάχιστον από sandy bridge και μετά, δεν έχω δει ποτέ κάτι το τραγικό ώστε να τις πεις αναξιόπιστες. Από κει και πέρα, τα bios updates έρχονται για να λύσουν αρκετά θέματα. Το μόνο που μπορείς να πεις για τις Gigabyte είναι τα φτηνότερα κομμάτια τους, που έχουν ελλείψεις σε vrm και δεν είναι για overclocking, παρότι έχουν z-series chipset.

Edited by Astalavista
Link to comment
Share on other sites

Από εμένα 2 προτάσεις...

GIGABYTE G1.Sniper M5 ( G1.Sniper M5 )

MSI Z87 MPOWER SP ( 7818-009R )

Η επιλογή έγινε κυρίως γιατί έχουν ξεχωριστό onboard sound με opamps, και γιατί έχουν debug 7-segment led και power-switches. Για καλύτερο ήχο σε asus νομίζω πρέπει να πας σε ακριβές ROG, όσον αφορά τις asus.

Νομίζω καλύπτουν τις περισσότερες απαιτήσεις που ζητάς @ post #1. Αλλά είμαστε ανοιχτοί σε διάλογο, εννοείται ;)

Venisk, είσαι υπερβολικός όσον αφορά τις Gigabyte. Έχουν περάσει αρκετές από τα χέρια μου, τουλάχιστον από sandy bridge και μετά, δεν έχω δει ποτέ κάτι το τραγικό ώστε να τις πεις αναξιόπιστες. Από κει και πέρα, τα bios updates έρχονται για να λύσουν αρκετά θέματα. Το μόνο που μπορείς να πεις για τις Gigabyte είναι τα φτηνότερα κομμάτια τους, που έχουν ελλείψεις σε vrm και δεν είναι για overclocking, παρότι έχουν z-series chipset.

Φοβερό κομμάτι η Μ5, αλλά δεν θα την παλέψω με το γεγονός ότι είναι mATX και η αερόψυκτρά μου θα είναι κολλητή με την gpu (με ενδεχόμενο να μην χωράει κιόλας). Επίσης θα πρέπει να πετάξω και την PCI legacy κάρτα fax που έχω και που χρησιμοποιώ αρκετά συχνά για τη δουλειά μου (ναι δυστυχώς εν έτει 2013 πολλές δουλειές γίνονται μόνο με fax....) και να αγοράσω μια άλλη. Από την άλλη δεν είμαι και τόσο απαιτητικός στο θέμα του ήχου, ώστε να είναι για μένα "no go" οι μητρικές με ένα τίμιο realec. Φαντάσου ότι από τη μητρική μου (δες υπογραφή) είμαι ικανοποιημένος. Απλά είναι επιθυμητό το amplitude 600Ω που δίνουν οι μοντέρνες μητρικές μέσου κόστους, ώστε να οδηγηθεί σωστά ένα ζευγάρι καλά ακουστικά που θα συνδέεται στο front panel. Τέλος, δεν είμαι σίγουρος (δεν κατάφερα να βρω τεκμηρίωση) ότι το onboard sound chip της Μ5 θα παίζει στο linux.

Edited by gdp77
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά για να μην ανοίγω νέο θέμα την asus z87 pro την έχει δοκιμάσει κανείς?Αξίζει για τα λεφτά της?Φανατικός oc δεν είμαι απλά θέλω σταθερότητα και ταχύτητα π.χ γύρω στα 3,9-4,0 να δουλεύει ο 4770κ.

Link to comment
Share on other sites

^ Αν δεν έχεις θέμα με τα χρώματα και πας για την C2 έκδοσή της, σίγουρα θα μείνεις ικανοποιημένος.

Η Αsus σε αυτή την φουρνιά μητρικών βγήκε και είπε ότι όλες οι Z87 μας (σε φάση και οι τελείως basic) κάνουν 4.5GHz για πλάκα, πόσω μάλλον η pro, που είναι στην κατηγορία main/κτήνος ;)

Link to comment
Share on other sites

Είναι asus..έχει τα πάντα και ακόμα περισσότερα! Αν δεν είχα 3770 θα την είχα πάρει φέτος deluxe!!!..τα χρώματα δεν μετράνε στην αξιοπιστία και στην σταθερότητα του pc μας!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now