George_o/c

Review: Gigabyte Z87X-D3H

Recommended Posts

Εχω την αντιστοιχη σε Ζ77, οτι ισχυαν σε εκεινη ισχυουν και σε αυτη πιστευω.

Πιστευω οτι η UD3 γενικα ειναι οτι πρεπει για μια all around χρηση, με το ποσο

που πρεπει να δωσεις να ειναι πολυ τιμιο για αυτα που θα σου προσφερει.

Gj Γιωργαρε, της εδωσες και καταλαβε :)

Link to comment
Share on other sites

Μια λεπτομέρεια μόνο ρα, αυτή είναι D3H :D Αλλά και πάλι, όπως γράφω στον επίλογο με άφησε απόλυτα ευχαριστημένο από όλες τις απόψεις. Ειδικά στο BIOS μπράβο τους έκαναν τρομερή δουλειά στις 8-Series μητρικές αυτή τη φορά.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνα με την υπογραφη μου, αυτο που εγραψα ειναι λαθος εννοειται, αλλα, αυτο που εννοουσα σωστο.

Για αυτο η διορθωση σου δεν ειναι λανθασμενη στο συνολο αλλα λαθος εν μερει. Οπως κι αν εχει καταλαβες

τι ηθελα να πω :hehe:

Ερωτηση για το bios. Λες να υπαρχει περιπτωση να κανουν κανα τρανσπορτ για τις Ζ77 ? Γιατι αν ειναι τοσο

καλο οσο λες τοτε πιστευω οτι η δικη μου θα στρωσει αρκετα. Btw, παρατηρησες το σπαστικο lag που εχει

στο ποντικι ή το εχουν εξαλειψει οπως οι Asus (αληθεια σε αυτες γιατι δεν το ειχε ποτε ρε γμτ) ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει κανένα lag με το ποντίκι μες στο καινούριο BIOS, έχουν φύγει εντελώς οι όποιες καθυστερήσεις. Να το φέρουν στο Z77 δεν νομίζω, γιατί είναι feature που το λανσάρισαν με τις 8-Series μητρικές :)

Link to comment
Share on other sites

Αφού βγάλατε την ψύκτρα από το Z87 chipset, μήπως μπορείτε να μας πληροφορήσετε για το αν πρόκειται για το νεώτερο chip με <!--[if gte mso 9]><xml> <w:WordDocument> <w:View>Normal</w:View> <w:Zoom>0</w:Zoom> <w:PunctuationKerning/> <w:ValidateAgainstSchemas/> <w:SaveIfXMLInvalid>false</w:SaveIfXMLInvalid> <w:IgnoreMixedContent>false</w:IgnoreMixedContent> <w:AlwaysShowPlaceholderText>false</w:AlwaysShowPlaceholderText> <w:Compatibility> <w:BreakWrappedTables/> <w:SnapToGridInCell/> <w:WrapTextWithPunct/> <w:UseAsianBreakRules/> <w:DontGrowAutofit/> </w:Compatibility> <w:BrowserLevel>MicrosoftInternetExplorer4</w:BrowserLevel> </w:WordDocument> </xml><![endif]-->C2 stepping<!--[if gte mso 9]><xml> <w:LatentStyles DefLockedState="false" LatentStyleCount="156"> </w:LatentStyles> </xml><![endif]-->;

Τι γράφει στην πάνω πλευρά του; SR13A ή SR176. Από τις φωτογραφίες δε φαίνεται.

Εναλλακτικά αν γίνεται, οθονιά από την τρίτη καρτέλα (Motherboard) στο CPU-Z.

Edited by ninios
Link to comment
Share on other sites

Αφού βγάλατε την ψύκτρα από το Z87 chipset, μήπως μπορείτε να μας πληροφορήσετε για το αν πρόκειται για το νεώτερο chip με <!--[if gte mso 9]><xml> <w:WordDocument> <w:View>Normal</w:View> <w:Zoom>0</w:Zoom> <w:PunctuationKerning/> <w:ValidateAgainstSchemas/> <w:SaveIfXMLInvalid>false</w:SaveIfXMLInvalid> <w:IgnoreMixedContent>false</w:IgnoreMixedContent> <w:AlwaysShowPlaceholderText>false</w:AlwaysShowPlaceholderText> <w:Compatibility> <w:BreakWrappedTables/> <w:SnapToGridInCell/> <w:WrapTextWithPunct/> <w:UseAsianBreakRules/> <w:DontGrowAutofit/> </w:Compatibility> <w:BrowserLevel>MicrosoftInternetExplorer4</w:BrowserLevel> </w:WordDocument> </xml><![endif]-->C2 stepping<!--[if gte mso 9]><xml> <w:LatentStyles DefLockedState="false" LatentStyleCount="156"> </w:LatentStyles> </xml><![endif]-->;

Τι γράφει στην πάνω πλευρά του; SR13A ή SR176. Από τις φωτογραφίες δε φαίνεται.

Εναλλακτικά αν γίνεται, οθονιά από την τρίτη καρτέλα (Motherboard) στο CPU-Z.

Την κοιτάω και σου λέω όταν γυρίσω σπίτι :T:

Link to comment
Share on other sites

George εξαιρετικό review! Μπράβο!! Είμαι ένα βήμα πριν αγοράσω την συγκεκριμένη motherboard μαζί με τον Intel CPU Core i7-4771 (1150,3.5GHz/8Mb), και ήθελα να ρωτήσω αν πιστεύεις ότι θα χωρέσει το CPU cooler Be Quiet Dark Rock 2 (www.bequiet.com/en/cpucooler/308) μαζί με τις μνήμες Corsair Vengeance (www.plaisio.gr/ypologistes-anavathmisi/anavathmisi-ypologisti/mnimes-ram/Corsair-RAM-DDR3-Corsair-8GB-Dimm-1600MHz-Vengeance-CMZ8GX3M1A1600C10.htm ).

Επίσης, είναι εφικτό να χρησιμοποιήσεις τα memory slots 2 & 4 αντί 1 & 3 έτσι ώστε να κερδίσω χώρο για το cpu cooler?

Σ ʽευχαριστώ για τον χρόνο σου!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Καταρχάς να πω έαν μεγάλο μπράβο στο Γιώργο για την παρουσιάση που έκανε στο συγκεκριμένο board.

Σε συνέχεια λοιπόν της συγκερκιμένης παρουσίασης θα ήθελα να μου πειτε την γνώμη σας για το πιο motherboard θα μου δώσει την καλύτερη τιμη/απόδση μέσα στην επόμενη 5ετια για έναν χρήστη που δεν είναι τοσο fan του gaming αλλά δουλέυει αρκετά σε multitasking environments.

Οι επίλογές μου και βάση χρημάτων

1) GA-Z87X-D3H

2) G1.Sniper Z87

3) GA-Z87X-UD3H

Link to comment
Share on other sites

George εξαιρετικό review! Μπράβο!! Είμαι ένα βήμα πριν αγοράσω την συγκεκριμένη motherboard μαζί με τον Intel CPU Core i7-4771 (1150,3.5GHz/8Mb), και ήθελα να ρωτήσω αν πιστεύεις ότι θα χωρέσει το CPU cooler Be Quiet Dark Rock 2 (www.bequiet.com/en/cpucooler/308) μαζί με τις μνήμες Corsair Vengeance (www.plaisio.gr/ypologistes-anavathmisi/anavathmisi-ypologisti/mnimes-ram/Corsair-RAM-DDR3-Corsair-8GB-Dimm-1600MHz-Vengeance-CMZ8GX3M1A1600C10.htm ).

Επίσης, είναι εφικτό να χρησιμοποιήσεις τα memory slots 2 & 4 αντί 1 & 3 έτσι ώστε να κερδίσω χώρο για το cpu cooler?

Σ ʽευχαριστώ για τον χρόνο σου!

Ωχ τώρα το είδα αυτό :/ Ναι θα χωρέσει κανονικότατα το cooler και ναι μπορείς να βάλεις τις μνήμες στα 2/4 slots ώστε να έχεις μεγαλύτερο clearence. Έτσι κι αλλιώς σε αυτές τις μητρικές όταν βάζω 2 DIMMs, πάντα τις 2/4 χρησιμοποιώ :)

Καλησπέρα,

Καταρχάς να πω έαν μεγάλο μπράβο στο Γιώργο για την παρουσιάση που έκανε στο συγκεκριμένο board.

Σε συνέχεια λοιπόν της συγκερκιμένης παρουσίασης θα ήθελα να μου πειτε την γνώμη σας για το πιο motherboard θα μου δώσει την καλύτερη τιμη/απόδση μέσα στην επόμενη 5ετια για έναν χρήστη που δεν είναι τοσο fan του gaming αλλά δουλέυει αρκετά σε multitasking environments.

Οι επίλογές μου και βάση χρημάτων

1) GA-Z87X-D3H

2) G1.Sniper Z87

3) GA-Z87X-UD3H

Αν εννοείς την G1.Sniper B5, τότε η αλήθεια είναι ότι η D3H δεν θα σου προσφέρει κάτι περισσότερο πέραν των καλύτερων BIOSes (σε περίπτωση που θες να μπλέξεις και λίγο με overclock). H UD3H δεν αξίζει σε καμία περίπτωση τα έξτρα χρήματα για τη δουλειά που τη θες.

Η D3H με άφησε τόσο ευχαριστημένο, που αφού τελείωσε το review και η μητρική επέστρεψε πίσω, πήγα και την αγόρασα για το σύστημά μου :) Σηκώνει μνήμες στο Θεό (για τα λεφτά που ζητάει), παίζει τον 4770K μου σταθερά στα 4.5GHz 24/7, σηκώνει 4x4GB Samsung HYK0 1333MHz DIMMs @ 2133MHz 24/7 (θέλει λίγο ψάξιμο στα subs) και σε gaming αλλά και γενικές εφαρμογές δεν έχει τίποτα να ζηλέψει από μεγαλύτερες προτάσεις.

Λόγω του ότι δεν έχω δουλέψει την G1.Sniper B5, παρά μόνο την ακριβότερη της σειράς, θα σου πρότεινα να πας στην δοκιμασμένη D3H.

:)

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω μαζί σου για την D3H είναι ένα δοκιμασμένο και από ότι φαίνεται σταθερό board που σίγουρα δεν θα απογοητέψει όποιον αποφασίσει να το πάρει μιας και έχει κλίσει τουλάχιστον 4-5 μήνες στην αγορά.

Όμως μόλις κυκλοφόρησε (δηλ. Κανά μήνα )το συγκεκριμένο board (Προδιαγραφές - G1.Sniper Z87 (Rev. 1.1) - Z87 - Chipset Socket 1150 - Μητρικές - GIGABYTE) το οποίο δεν είναι αυτό που είπες αλλά κάτι πιο οικονομικό και το οποίο πιθανόν να θέλει να χτυπήσει την MSI G-45) και το θεωρώ πρόκληση με όλα αυτά που έχει πάνω J αλλά και για την διαφορά που υπάρχει μεταξύ τους (το βρίσκω από το E-shop στα 150 και το D3H είναι στα 140)

Συνεπώς το μόνο που με προβληματίζει είναι ότι είναι καινούργιο και δεν υπάρχουν πολλά reviews από την άλλη όμως αν δεν κάνω λάθος δεν αλλάζει και κάτι; το chipset παραμένει το ίδιο Z87 άρα τι μπορεί να πάει στραβά αν τελικώς πάω με αυτή την επιλογή;

  1. G1.Sniper Z87
  2. Ι7 4770
  3. Corsair RAM DDR3 Corsair 2 x 4 GB Dimm 1600MHz Vengeance
  4. Samsung 840 pro 128GB

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω μαζί σου για την D3H είναι ένα δοκιμασμένο και από ότι φαίνεται σταθερό board που σίγουρα δεν θα απογοητέψει όποιον αποφασίσει να το πάρει μιας και έχει κλίσει τουλάχιστον 4-5 μήνες στην αγορά.

Όμως μόλις κυκλοφόρησε (δηλ. Κανά μήνα )το συγκεκριμένο board (Προδιαγραφές - G1.Sniper Z87 (Rev. 1.1) - Z87 - Chipset Socket 1150 - Μητρικές - GIGABYTE) το οποίο δεν είναι αυτό που είπες αλλά κάτι πιο οικονομικό και το οποίο πιθανόν να θέλει να χτυπήσει την MSI G-45) και το θεωρώ πρόκληση με όλα αυτά που έχει πάνω J αλλά και για την διαφορά που υπάρχει μεταξύ τους (το βρίσκω από το E-shop στα 150 και το D3H είναι στα 140)

Συνεπώς το μόνο που με προβληματίζει είναι ότι είναι καινούργιο και δεν υπάρχουν πολλά reviews από την άλλη όμως αν δεν κάνω λάθος δεν αλλάζει και κάτι; το chipset παραμένει το ίδιο Z87 άρα τι μπορεί να πάει στραβά αν τελικώς πάω με αυτή την επιλογή;

  1. G1.Sniper Z87
  2. Ι7 4770
  3. Corsair RAM DDR3 Corsair 2 x 4 GB Dimm 1600MHz Vengeance
  4. Samsung 840 pro 128GB

Το μόνο που δεν ξέρω είναι τι παίζει με τα BIOSes της, αλλά για την χρήση που το θες εν τέλει ίσως και να μην σε ενοχλήσει ποτέ :D

Link to comment
Share on other sites

Επειδή συνηθίζω να τα ψάχνω πολύ τα θέματα πριν πάρω κάτι μπορείς να μου πεις τι εννοείς για να καταλάβω;

Πάνω στο κομμάτι του overclocking εννοώ ρει. Επειδή είχα δουλέψει την G1.Sniper 5 (δεν είναι αυτή που σε νοιάζει, απλά σου λέω ποια πέρασε απ' τα χέρια μου), είχα παρατηρήσει ότι υστερεί στο overclocking πράγμα που οφειλόταν αρκετά στο BIOS της. Σε ταλαιπωρούσαν για να ανεβάσεις τις μνήμες πχ. Τώρα δεν ξέρω αν τα έχουν βελτιώσει.

Έναν απλό χρήστη δεν θα τον πειράξει αυτό. Για αυτό σου έγραψα παραπάνω, ότι εφόσον γράφεις ότι δεν σε νοιάζει τόσο το overclocking, δεν θα έχεις πρόβλημα :)

Εν τέλει πάρε όποια σου κάθεται καλύτερα στο μάτι και την τσέπη :D Η D3H είναι κομπλέ πάντως.

Over :D

Link to comment
Share on other sites

Η D3H με άφησε τόσο ευχαριστημένο, που αφού τελείωσε το review και η μητρική επέστρεψε πίσω, πήγα και την αγόρασα για το σύστημά μου :) Σηκώνει μνήμες στο Θεό (για τα λεφτά που ζητάει), παίζει τον 4770K μου σταθερά στα 4.5GHz 24/7, σηκώνει 4x4GB Samsung HYK0 1333MHz DIMMs @ 2133MHz 24/7 (θέλει λίγο ψάξιμο στα subs) και σε gaming αλλά και γενικές εφαρμογές δεν έχει τίποτα να ζηλέψει από μεγαλύτερες προτάσεις.

Λόγω του ότι δεν έχω δουλέψει την G1.Sniper B5, παρά μόνο την ακριβότερη της σειράς, θα σου πρότεινα να πας στην δοκιμασμένη D3H.

:)

Γιώργο άκουσα από ένα φίλο ότι οι νέες motherboard για Haswell δεν λειτουργούν ομαλά με HD σκληρούς sata II και ότι έχουν bottlenecks/καθυστερήσεις στην λειτουργία τους. Επίσης σε διάφορα forum όπως αυτό: (Z87 SATA II HD problems? - Ars Technica OpenForum), όταν χρησιμοποιείς όλα τα sata της motherboard, κάποιοι δίσκοι δεν αναγνωρίζονται. Ήταν να αγοράσω την Z87X-D3H αυτές τις μέρες καθώς “χτίζω” νέο pc και κόλλησα με τα threads μιας και πέρα από το τον (Samsung 840) που θα τον χρησιμοποιήσω για C/λειτουργικό, έχω άλλους 3 HD Sata I και Sata II.

Έχεις παρεμφερή προβλήματα μέχρι τώρα μιας και την έχεις αγοράσει?

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο άκουσα από ένα φίλο ότι οι νέες motherboard για Haswell δεν λειτουργούν ομαλά με HD σκληρούς sata II και ότι έχουν bottlenecks/καθυστερήσεις στην λειτουργία τους. Επίσης σε διάφορα forum όπως αυτό: (Z87 SATA II HD problems? - Ars Technica OpenForum), όταν χρησιμοποιείς όλα τα sata της motherboard, κάποιοι δίσκοι δεν αναγνωρίζονται. Ήταν να αγοράσω την Z87X-D3H αυτές τις μέρες καθώς “χτίζω” νέο pc και κόλλησα με τα threads μιας και πέρα από το τον (Samsung 840) που θα τον χρησιμοποιήσω για C/λειτουργικό, έχω άλλους 3 HD Sata I και Sata II.

Έχεις παρεμφερή προβλήματα μέχρι τώρα μιας και την έχεις αγοράσει?

Στο σύστημά μου έχω έναν Samsung 830 και έναν WD500AAKS Caviar Blue SATA2 για storage. Η αλήθεια είναι ότι κάποιες φορές όταν πας να μπεις στα αρχεία του WD κάνει ένα μικρό lag για 2 seconds, αλλά πολύ σπάνια αυτό. Κατά τ' άλλα όλα τα games τα έχω εκεί και είναι ok :)

Link to comment
Share on other sites

Στο σύστημά μου έχω έναν Samsung 830 και έναν WD500AAKS Caviar Blue SATA2 για storage. Η αλήθεια είναι ότι κάποιες φορές όταν πας να μπεις στα αρχεία του WD κάνει ένα μικρό lag για 2 seconds, αλλά πολύ σπάνια αυτό. Κατά τ' άλλα όλα τα games τα έχω εκεί και είναι ok :)

Καλημέρα, πιστεύεις πως με τρεις επιπλέον HD Sata I και Sata II + τον SSD για C/λειτουργικό θα είχε επιπλέον επιβάρυνση το σύστημα σε θέματα καθυστέρησης/lag?

Link to comment
Share on other sites

Από το λίγο διάστημα που την δούλεψα και εγώ, όχι δεν εμφάνισε κάτι τέτοιο.

Αυτό δεν είναι θέμα που ανήκει στην μητρική πλέον αλλά στο chipset της Intel. Είτε Asus είτε Gigabyte πάρεις, η συμπεριφορά είναι πανομοιότυπη.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now