Γιωργος

Toshiba qosmio x70-a-10f

Recommended Posts

Καλησπερα σας παιδια χαιρομαι που γραφτηκα σε ενα τοσο ενδιαφερον φορουμ και θα ηθελα την βοηθεια σας αποφασισα να παρω ενα λαπτοπ θα ηθελα πολυ να ηταν 3d οπως το σονυ μου που χαλασε αλλα καμια εταιρια δεν εβγαλε ξανα 3d λαπτοπ με τους νεους επεξεργαστες και καρτα γραφικων σειρας 700m και ετσι για πρωτη φορα παω στην toshiba τοσα χρονια ημουν φανατικος της σονυ αλλα σταματησε να βγαζει αξιολογα μηχανηματα,τελος παντων πηγα μουλτιραμα πληρωσα 1200 ευρω πρωκαταβολη για αυτο
http://www.toshiba-greece.com/laptop...mio-x70-a-10f/
και ειδα οτι εχει πολλες δυνατοτητες αλλα θελω και την γνωμη σας και συμβουλη σας για την εταιρια αυτη και αν μπορειτε να με βοηθησετε να λυσω τις αποριες μου που ειναι οι εξης:1.Υσχυει οτι τα toshiba qosmio υπερθερμαινονται και καιγονται οι μητρικες τους μετα απο λιγη ωρα παιχνιδιου?Εχετε ακουσει η εχετε βιωσει κατι παρομοιο?Διαβασα στην Αμερικανικη τοσιμπα οτι τα φτιαχτα λαπτοπ καιγονται σε 20 λεπτα ενω τα ετοιμα ειναι πολυ πιο ανθεκτικα λετε να υσχυει?2.Τελος θα ηθελα να ρωτησω πως ειναι η εγγυηση της τοσιμπα ειναι καλη η θα με τρεχουν αν γινει κατι?Εχω ανχος γτ δινω 2400 ευρω και διαβασα στην αμερικη πως καιγονται συνεχεια τα φθηνα qosmio x70.Επισης μου ειπαν απο την εταιρια μεσα που τους πηρα τηλεφωνο 2 φορες για επιβεβαιωση αν υσχυει ακομα αυτη η εγγυηση NO MATTER WHAT γιατι στην ιστοσελιδα τους λεει αυτο:ΕΓΓΎΗΣΗ ΌΤΙ ΚΑΙ ΑΝ ΣΥΜΒΕΊΜε το συγκεκριμένο laptop της Toshiba παρέχεται δωρεάν η εγγύηση Ότι και αν συμβεί, η οποία προσφέρει τα εξής: -επισκευή σε περίπτωση απρόοπτων ζημιών, - αντικατάσταση κλεμμένων προϊόντων, -ανάκτηση δεδομένων σε περίπτωση προβληματικής συσκευής αποθήκευσης Οι όροι και οι προϋποθέσεις παραμένουν οι ίδιοι.Αυτή η προσφορά ισχύει από την 1η Απριλίου 2013 μέχρι τις 30 Σεπτεμβρίου 2013και μου ειπαν ασε τι λεει εκει θα το ανανεωσουμε και θα υσχυει ακομα και αν το παρω τωρα τους ζητησα να μου το επιβεβαιωσουν γραπτως και ειπαν μα δεν γινεται αυτο αλλα οτι σας λεμε ειναι σιγουρο.Ευχαριστω πολυ και συγνωμη για τις πολλες ερωτησεις αλλα ανυσυχω και εγω διοτι την πατησα 1 φορα με το σονυ μου αλλα εκει μου δωσαν τα λεφτα μου πισω και ηταν και αψογοι απο ολες τις πλευρες και εξυπηρετηση
001_unsure.gif

να προσθεσω οτι η σονυ ηταν αψογη σε εγγυηση μου εφτιαξαν το λαπτοπ οσες φορες χαλασε αλλα στο τελος μου εδωσαν πισω kai τα λεφτα μου και μου αφησαν φορτιστη μπαταρια και μετασχηματιστη οπως και 2 ζευγαρια 3d γυαλια το ενα μου το χαν δωσει δωρο

Edited by Γιωργος
Link to comment
Share on other sites

Αν η Sony ειναι μια φορα οκ στην εγγυηση, τοτε η Toshiba ειναι 5 και η Dell 10. Aν αφησεις το σκεπτικο

αυτο στην ακρη, πας στο επι τουτου, κι αυτο ειναι οτι με τα φορητα δεν εισαι ποτε σιγουρος αν θα σου

βγαλει ή οχι προβλημα. Και γυρναω παλι σε αυτα που ελεγες, κολλησες με τη Sony γιατι εκανε οτι εκανε,

αν δεν το εκανε τι θα λεγες? μακρια απο τη Sony !! Οποτε η συμβουλη μου ειναι:

Βαζεις ενα οριο στα λεφτα σου, κι απο κει και περα κοιτα με τη σειρα Dell/Toshiba/Samsung/κλπ

γιατι για μενα αυτες εχουν την καλυτερη εγγυηση με αυτη τη σειρα. Στη ζυγαρια πανω θα βαλεις

εταιρεια + λεφτα / χαρακτηριστικα. Αν στο οριο σου βρεις καλυτερα χαρακτηριστικα στη Toshiba

απο οτι στη Dell εννοειται πας στη Toshiba.

Link to comment
Share on other sites

Γενικα η σονυ παντα ειχε ενα θεμα με το συστημα στα λαπτοπ της να ειναι κατωτερο και να μην απευθυνετε σε gamers.Απλα η σονυ εκανε κατι που δεν κανει καμια εταιρια μου εδωσε πισω τα χρηματα μου μου εδωσαν δωρο ενα χρονο εξτρα εγγυηση επιπλεον μου εδωσαν 1 ζευγαρι 3d γυαλυα δωρο και οχι μονο αυτο αλλα μου καλυψε και το 1 πιξελ οποτε σε θεματα εγγυησης που το εψαξα η τοσιμπα δεν μου καλυπτει οτι και η σονυ.Τελος παντων δεν ειναι το θεμα αυτο αλλα πλεον με ενδιαφερει το νεο λαπτοπ που αγορασα απο τοσιμπα αν ειναι καλο και φοβαμαι μην καει με αυτα ολα που εχω διαβασει στο διαδίκτυο φρικαρα λιγακι.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας και παλι παιδια σημερα επιτελους μου λυθηκαν ολες οι αποριες μου και οσα λενε προς το παρων οτι τα τοσιμπα κοσμιο καιγονται δεν υσχυει,Λοιπον το παρελαβα 12 μεσημερι το εφτιαξα το ειχα ανοιχτο απο τις 12 εως 7 επογευμα δεν ανεβασε θερμοκρασιες ειναι αψογο πανεμορφο και προς το παρων ολα καλα.Εχω μονο 1-2 αποριες αν μπορειτε απαντηστε μου παρακαλω και ειναι οι εξης:

Επαιξα battlefield 3 με ρυθμισεις ολα στο ultra και αναλυση 1920x1080 40-50 fps with fraps οι θερμοκρασιες που ανεβασε ηταν οι εξης 70 βαθμοι η καρτα γρφικων μονο και ο επεξεργαστης 83-84 βαθμους ειναι υψηλες αυτες οι θερμοκρασιες?Υπαρχει κανας κυνδυνος να καει?

το δευτερο που παρατηρησα ειναι οτι το ρολοι της καρτας ειναι στα 709 αντι 811 την υποχρονισαν δηλαδη?Το περιεργο ειναι οτι σε ολα τα βιντεο που εχω δει στο ιντερνετ και στο notboockcheck λενε οτι το παιχνιδι που επαιξα πιανει μαξιμουμ 33 fps εγω δεν επεσα κατω απο 40 πολυ σπανια σε 1-2 σκηνες μονο.

Σας ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Οι θερμοκρασίες είναι καλές δεδομένου ότι έτρεχες BF3 σε Ultra settings @Full HD!! Φαντάσου πως οι φορητοί υπολογιστές έχουν αρκετά περιορισμένο σύστημα ψύξης, όμως ο κατασκευαστής ενός gaming notebook έχει φυσικά μεριμνήσει πως "εσύ", θα παίξεις BF3 -και οποιοδήποτε άλλο βαρύ game- στο μέγιστο των ρυθμίσεων!

Το ότι η κάρτα "έγραφε" 709MHz, είναι επειδή έχει διαφορετικά MHz σε 2D mode για εξοικονόμηση ενέργειας. ;)

Edited by MetallicGR
Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω πολυυυ αρα μου βγηκε καλο ειμαι χαρουμενοοοος.Διαβασα επισης μεσα στην ιντελ οτι φτανει μαξ 100 βαθμους αρα οι 84-85 ειναι οκ βεβαια και ο ανεμιστηρας του λειτουργει χαμηλα κανενα θορυβο μονο 43% παει απο οτι ειδα στο pc health monitor

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας παιδια τελικα το ξανατσεκαρα σημερα για το θεμα με την θερμοκρασια και ειδα οτι το προγραμμα που χρησιμοποιουσα μαλλον δεν ηταν καλο θα σας πω και ποιο ηταν αλλα οπως και να χει παρατηρησα σημερα αρκετα χαμηλοτερες θερμοκρασιες σε σχεση με χθες γυρω στους 65-75 οταν επαιζα.Τα προγραμματα που χρησημοποιησα ηταν τα εξης

1.speccy-αυτο εδειχνε οτι εφτανα 81-86 βαθμους

2.το προγραμμα των windows το pc health monitor ελεγε οτι εφτανα 65-75 max 79 βαθμους

3.το speed fan επισης ελεγε οτι και των windows 65-75 βαθμους

Ποιο λετε ειναι πιο αξιοπιστο?Επιπλεον πηρα τηλεφωνο και την εταιρια την τοσιμπα και τους ενημερωσα για τις θερμοκρασιες και με συμβουλεψαν να μην το παιζω και πολλες ωρες γιατι ισως κανει προβλημα επισης με συμβουλεψαν να του αγορασω μια βαση ψυξης αλλα δυστυχως στα μουλτιραμα που πηγα και ειδα ψυχτρες δεν εκανε καμια διοτι ζεστενεται το λαπτοπ μονο σε ενα σημειο και το υπολοιπο ειναι παγομενο εντελως,οποτε μου ειπε και ο μαγαζατορας οτι η ψυχτρα δεν θα με καλυψει σε αυτο το σημειο γτ ειναι ακρη.Τελος μου ειπε πως δεν γινεται να καει αυτο το λαπτοπ με αυτες τις θερμοκρασιες διοτι αλλα λεει φτανουν 100 και 120 εσεις τι λετε?Επισης παρατηρησα οτι ενω επαιζα το battlefield 3 σε ενα σημειο απο 50 fps που δεν επεφτε επεσε στα 20 ανεξηγητα διοτι δεν ημουν σε καποιο σημειο που να απαιτει τετοια γραφικα αλλα σε ενα δωματιακι λετε να εκλεισε η καρτα γραφικων και να ενεργοποιηθηκε η ιντελ 4600 του επεξεργαστη?Αλλα πιστευω οτι δεν θα αντεχε 20 fps στα ulra settings kai 1920x1080p.Τελος θα ηθελα να πω οτι ξαφνικα το macafee antivirus μου ζητουσε ενημερωσεις τις εκανα χειροκινητα και εκανε μονο του εγκατασταση ξαφνικα ενω επαιζα εκανε επανακινηση μονο του το λαπτοπ λετε να το εκανε το antivirus η υπερθερμανθηκε?Παρακαλω απαντηστε γιατι εχω αγωνια και συγνωμη που σας κουραζω

Link to comment
Share on other sites

Όταν ζεσταίνεται υπερβολικά ένας υπολογιστής (laptop και ορισμένα Desktop) εμφανίζει πρώτα, δραστική μείωση επιδόσεων (FPS) και αν συνεχίσεις, θα κλείσει μόνο του!

Επιπλεον πηρα τηλεφωνο και την εταιρια την τοσιμπα και τους ενημερωσα για τις θερμοκρασιες και με συμβουλεψαν να μην το παιζω και πολλες ωρες γιατι ισως κανει προβλημα

Όταν σου είπε "πολλές ώρες", εννοούσε κανά 24ωρο σερί προφανώς. Η βάση βέβαια είναι μονόδρομος για να βεβαιωθείς ότι οι θερμοκρασίες σου μένουν χαμηλά. Σε ποιο σημείο ζεσταίνεται;

1.speccy-αυτο εδειχνε οτι εφτανα 81-86 βαθμους

2.το προγραμμα των windows το pc health monitor ελεγε οτι εφτανα 65-75 max 79 βαθμους

3.το speed fan επισης ελεγε οτι και των windows 65-75 βαθμους

Ποιο λετε ειναι πιο αξιοπιστο?

Εγώ χρησιμοποιώ το core temp για τον επεξεργαστή μόνο και το πολύ καλό hwmonitor που σου δείχνει τα πάντα!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για την απαντηση αλλα παρατηρησα οτι η μειωση των fps γινοταν μονο σε ενα σημειο στο παιχνιδι μετα ηταν κανονικα και μονο για λιγα δευτερολεπτα.Επιπλεον εκεινη την στιγμη ειχα τσεκαρει θερμοκρασιες και ηταν ολα ενταξει παντως δεν μου εκλεισε.Ισως σε αυτο το σημειο το παιχνιδι να ηταν κακοφτιαγμενο διοτι μου εκανε και ενα λαγκ και αμεσως ξεκινησε βιντεακι.Αρα ισως να μην ηταν θεμα θερμοκρασιας σωστα?Οσο για αυτο που με ρωτας που ζεστενετε το λαπτοπ ειναι δεξια στην μερια του ανεμηστηρα πουθενα αλλου.Εχει και 1 ελαττωμα δεν μπορω να καταλαβω ποτε φορτιζει η μπαταρια του το λαμπακι φορτισης αναβει συνεχως

Edited by Γιωργος
Link to comment
Share on other sites

τωρα με εφτιαξες πανω που ανυσυχησα.Συγκεκριμενα στην αποστολη operation guillotine εκει που κατεβαζει την σκαλα ο βοηθος και πηδαω απο ενα μπαλκονι σε ενα δωματιακι εκει πεφτουν τα fps και ξεκιναει ενα μικρης διαρκειας βιντεακι που μπαινει μεσα ενας εχθρος αρα μαλλον ειναι λαγκ του παιχνιδιου διοτι δεν ειναι καποια ιδιαιτερη σκηνη να απαιτει βαρια γραφικα για να ριξει στα 20 τα fps

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια βοηθεια πολυ σημαντικο ειμαι να σκασω το λαπτοπ εκει που δουλευε κανονικα ξαφνικα εκανε κατι λεει ρυθμισεις παραμετρων των windows και μαλλον ειχε κολησει εγω το κλεισα αντικανονικα γιατι ηταν πανω απο 1 ωρα ετσι και μετα το εβαλα να φορτισει με την μπαταρια του ε απο τοτε και μετα το πληκτρολογιο μου δεν ξαναφωτισε δεν αναβει πλεον ο φωτισμος οτι και αν δοκιμασα οποιαδηποτε ρυθμιση λετε να καηκε 1 ημερα που το εχω μονο??:grey:

Link to comment
Share on other sites

Απο εδω δε μπορουμε να σου πουμε τιποτα, καλυτερα να το τσεκαρει καποιος τεχνικος.

Γενικα οταν κανει update (παραμετροποιηση) δεν το κλεινουμε ποτε και για κανενα λογο

χειροκινητα γιατι δεν ξερεις σε τι θα "χτυπησει" το κλεισιμο.

Link to comment
Share on other sites

ας ελπισουμε οτι δεν καηκε.Μα δεν εκλεινε κιολας εκανε 1 ωρα και δεν γινοταν τιποτα

Το laptop δουλεύει; Δεν καταλαβαίνω τι σχέση έχουν τα updates με τον φωτισμό του πληκτρολογίου.! Ειδικά αφού είναι καινούριο το laptop λογικό ήταν να έχει ένα σωρό από updates να "περιμένουν" για εγκατάσταση οπότε ναι, κακώς το έκλεισες όπως είπε και ο φίλος "Έλληνας" πιο πάνω.

Όπως είναι στο ρεύμα του, άνοιξέ το και επιβεβαίωσε ότι λειτουργεί. Το πιο πιθανό είναι να "χτύπησε" κάτι απ' τα windows εκεί που το έκλεισες και όχι να έκαψες το laptop!

Link to comment
Share on other sites

ιδιο προβλημα με toshiba satellite γνωστου. ειχε φαει τρελο σκαλωμα, 95% ραμ και εφαγε "σουτ". το εκλεισα και εγινε το update την επομενη μερα χωρις προβληματα.

το πιο σωστο εινα παντως να μην το κλεινουμε.

δε πιστευω παντως να εχεις καποιο προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

εχω χειροτερο προβλημα το καταστημα που το αγορασα και ειναι γνωστη αλυσιδα δεν μπορει λεει να μου δωσει αλλο και ας ειναι στο doa η τοσιμπα απο την αλλη μου λεει οτι δικαιουμε νεο και να τους πιεσω γτ ειναι υποχρεωμενοι να μου δωσουν αλλο μεσα σε 7 ημερες.Τωρα τι γινεται αν το καταστημα δν εχει να πληρωσει 2500 ευρω?Και δεν δεχετε να μου δωσει αλλο για οικονομικους λογους?Επισης θα πληρωσω και μεταφορικα απο οτι με ενημερωσαν.Με λιγα λογια παιζει να χασω το ντοα μου γτ μεχρι την τεταρτη δεν θα εχουν τα χρηματα ισως

Link to comment
Share on other sites

oxi ρε παιδια υπαρχει ακομα μουλτιραμα παντως φοβηθηκαν πολυ γιατι λενε αν εβαζαν το ντοα επρεπε να πληρωσουν 2500 που εκανε το λαπτοπ και δεν τα ειχανε απο οτι εμαθα.Το λαπτοπ το πηρα απο μουλτιραμα και οχι public.Α και κατι ακομα παιδια η οθονη μου ακουμπαει στο πλαστικο του λατοπ οταν το κλεινω με αποτελεσμα να αφηνει κατι κουκιδες στα πλαστικα γυρω απο την οθονη αλλα δεν καθαριζουν γτ?Ασε που ενω ειναι ολο αψογο σε πλαστικα και αλουμινιο μονο στην οθονη κοντα στην καμερα τσαφιζει κανει γρατσουνιτσες αλλαζει αυτο το πλαστικο γυρω γυρω?

Edited by Γιωργος
Link to comment
Share on other sites

Παρε βαση για το λαπτοπ δεν σε νοιαζει που καει μονο σε μια γωνια μονο εσυ θες να πεταει φρεσκο αερα απο κατω. Στο λεω γιατι ειχα το ιδιο θεμα με sony λαπτοπ οταν επαιζα γιατι εφτανε 98 βαθμους εριχνε τα ρολογια τις καρτας! Δεν ξερω τι αναγκες εχεις και πηρες τοσο ακριβο λαπτοπ παντως εγω δεν θα τα εδινα γιατι απλα το μετανιωσα γιατι πανω κατω ειχα τα ιδια προβληματα!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now