WebHunter

Σε mood αναζήτησης νέου smartphone

Recommended Posts

Καλησπέρα,

κάτοχος του Samsung Nexus S, σήμερα αποφάσισε να με αφήσει το power button του και να είναι μόνιμα πατημένο και πλήρη αδυναμία λειτουργίας του. Ξέρω ότι μπορώ να το αλλάξω, ωστόσο έλεγα να κοιτάξω και τίποτα διαφορετικό μιας και πέρασαν 2.5 χρόνια με την ίδια συσκευή.

Το budget 250-300? βαριά μιας και τα βαρβάτα θα τα αναλάβει το tablet. To κινητό το θέλω για κλήσεις/sms/browsing/λίγο social/tethering, όπως και μέχρι τώρα κοίταξα αυτά:

HTC Desire 300 White - Όλα τα κινητά - plaisio.gr

Samsung Galaxy Core White - Όλα τα κινητά - plaisio.gr

Sony Xperia M Black - Όλα τα κινητά - plaisio.gr

Δεν με ενδιαφέρει οτιδήποτε δε φοράει Android, για να ξεγράψω πλήρως τα Lumnia 520/625, όπως και μτχ iphone.

Θα με ενδιέφερε αν έπαιζε καλή λύση για 2 κάρτες SIM, μιας και λόγω δεύτερης γραμμής αναγκάζομαι να κουβαλάω 2 συσκευές.

Θα άξιζε να κοιτάξω τίποτα σε Oppo?

θα ήθελα τις προτάσεις σας!

Edited by WebHunter
Link to comment
Share on other sites

απο τα 3, το core

htc οχι λογω λιγης ραμ

sony οχι λογω μικρης ενσωματωμενης μνημης

το μονο που βλεπω να υστερει, ειναι η εκδοση android (4.1.2, ιδιο με το sony)

και εχει και 1.2 αντι 1ghz dual core

παντως με 300 θα πηγαινα κατευθειαν για gs3

Link to comment
Share on other sites

Adrian το μονο κακο που εχουν τα WP αυτη τη στιγμη ειναι η μειονοτητα των apps που εχουν.

Πραγματικα ειμαι κι εγω στο ψαξιμο μιας και βγαινει η επιδοτηση οπου να 'ναι και δεν ξερω σε

τι να παω...

Απο τη μια εχω το SGCore της γυναικας μου που μπορω να του βαλω free οτι προγραματακι

θελω και να βλεπω τα DVRs και τις καμερες απομακρυσμενα κι οχι μονο, ενω στο Lumia 710

αντε να εχω ενα και με το ζορι, γιατι ολα τα αλλα τα πληρωνεις. Αλλα το Nokia Drive ειλικρινα

ειναι απαιχτο, και με εχει σωσει Αθηνα που ψαχνω να παω σε εταιρειες. Free και πραγματικα

δε με εχει κρεμασει ουτε μια φορα. Το Core παει καλα παντως απο το λιγο που το δουλεψα.

Απο την αλλη ομως δεν υπαρχει η αποδοση που εχει το 710 ακομη κι απεναντι σε διπυρηνα με

Android. Δεν κολλαει πουθενα, μενει μονιμα αναμενο βδομαδες χωρις να χρειαστει επανεκιννηση,

οσα προγραματα και να εχω παραλληλα ανοιχτα δεν δειχνει να εχει τη παραμικρη καθυστερηση,

ειναι λες και ειναι 2core και εχει και μονο 512Mb ram. Δε μπορω να φανταστω αν παω σε 2core

WP και με περισσοτερη μνημη πως θα πηγαινει. Και tbh ο μονος λογος που σκευτομαι να παω

σε Android ειναι για τα καταγραφικα και ο ελεγχος τους ανα πασα στιγμη.

Οσο για τα Oppo... Ξεμπρικαρα απο "πειραγμενο" φιλο το Find5. Το κινητο ειναι αλλου εντελως !!!

Αν ειχα τα λεφτα θα το επαιρνα χθες !! Για αλλα δε μπορω να σου πω μιας και δεν τα εχω πιασει

στα χερια μου, αλλα, απο αυτο και μονο εχω παθει πλακα. Σε συγκριση με GS4 δεν εχει να ζηλεψει

πραγματικα τιποτα !!

Link to comment
Share on other sites

Λίγο που δούλεψα το WP με αποθάρρυνε. Είμαι αρκετά ευχαριστημένος με το Google Navigation, οπότε δεν θέλω να το αλλάξω.

Αν αξίζει τόσο πολύ αυτό: OPPO Find 5 White 16 GB - OPPO Style , να το σκεφτώ ή τσάμπα πεταμένα λεφτά σε κάτι που δεν θα έχει υποστήριξη;

Link to comment
Share on other sites

Με τα 1000 φιλε, το κρατησα μια μερα αφου το ξεμπρικαρα, για να το παιξω στα χερια μου.

Οτι ειπα παραπανω, μακαρι να ειχα τα λεφτα να το επαιρνα χθες. Αφου το φιλαρακι μου ειχε

το HTC One, το πουλαει για το 5αρι Iphone και παραλληλα ειχε παραγγειλει και το Find5.

Τελικα εμεινε με το Oppo, και τωρα προπαρηγγειλε το Note3. Του λεω χθες, αν ειναι να το

πουλησεις το 5αρι να μου πεις γιατι το θελω, και μου απανταει το Note 3 μπορει να το πουλησω

γιατι θα το βαρεθω αλλα το Oppo δεν υπαρχει περιπτωση να το δωσω. Μονο οταν θα βγαλει νεο

μοντελο καλυτερο.

Link to comment
Share on other sites

και εγώ το xiaomi θα έλεγα μιας και στα χρήματα που ζητάει (~250), imo είναι ότι πιο vfm παίζει. Καλό και το oppo αλλά δεν βρίσκω το λόγο να δώσει +150? σε σχέση με το xiaomi. Επίσης μπορείς να δεις πιο κινέζικα κινητά με δύο κάρτες όπως το Jiayu G4.

Link to comment
Share on other sites

διάβασε εδώ τι λένε οι γείτονες και αν έχεις όρεξη διάβασε το αντίστοιχο thread στο myphone.

edit άμα είχα SSD δεν θα με προλάβαινε ο Ζάχος? :P ή αν δεν είχε ο Ζάχος 5x SDDs..

Edited by p_under
Link to comment
Share on other sites

Αντριάν αυτό τον καιρό παίζει μια πάρα πολύ καλή προσφορά από to2c. ZTE V967, 5ιντσο, 960 x 540, 4πύρηνο 1.2GHz, 1GB RAM. Μαζί με τα μεταφορικά βγαίνει στα 107? για Ελλάδα. Αγόρασε ο [MENTION=3682]Astalavista[/MENTION] και απ' ότι μου 'πε είναι αρκετά ευχαριστημένος :)

Link to comment
Share on other sites

Θα με ενδιέφερε αν έπαιζε καλή λύση για 2 κάρτες SIM, μιας και λόγω δεύτερης γραμμής αναγκάζομαι να κουβαλάω 2 συσκευές.

Jiayu G4

Zopo C2T

Το πρώτο έχει καλύτερες επιδόσεις, το δεύτερο καλύτερη οθόνη. Και τα 2 "παίρνουν τα σώβρακα" αυτών που κοιτάς. Κόστος κάτω από 200?.

Link to comment
Share on other sites

Το C2T είναι κανένα από αυτά; :P

Αυτό είναι:

ZOPO C2 Smartphone MTK6589T 1.5GHz 5.0 Inch FHD Screen Android 4.2 32GB OTA OTG

Βγαίνει και πιο φτηνό με 4GB ROM αντί 32GB.

Στην ουσία το C2, αλλά με MTK6589T επεξεργαστή.

Το link που έβαλες δεν το έχω ξαναδεί σαν κατάστημα. Τα "γνωστά" Κινέζικά είναι τα Banggood, Pandawill, etotalk, fastcardtech και το Aliexpress (ebay style). Πιθανόν και κάποια άλλα, μα αυτά θυμάμαι τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Με τρομάζει λίγο το 5" σε κινητό...από την άλλη το must είναι και το google play το οποίο είδα ότι στο Xiaomi υποστηρίζεται υπό περιπτώσεις.

Sorry που τα μπλέκω, αλλά μέχρι τώρα η μόνη σίγουρη λύση είναι το Oppo 5, αλλά είναι αυτές οι 5" που δεν τις θέλω!

Link to comment
Share on other sites

Το to2c και το minideal είναι εντάξει, ξέρω αρκετό κόσμο που παράγγειλε από 'κει και δεν είχε ποτέ πρόβλημα ρει ;)

Holy shit, το ZOPO αυτό δείχνει πάρα πολύ καλό.

Αντριάν ο [MENTION=2140]katsu[/MENTION] έχει το Xperia Z που είναι 5ιντσο, εμένα προσωπικά με βολεύει ρε γιατί έχω μεγάλα δάκτυλα και σου δείνει άπειρο χώρο!

Link to comment
Share on other sites

Με τρομάζει λίγο το 5" σε κινητό...από την άλλη το must είναι και το google play το οποίο είδα ότι στο Xiaomi υποστηρίζεται υπό περιπτώσεις.

Sorry που τα μπλέκω, αλλά μέχρι τώρα η μόνη σίγουρη λύση είναι το Oppo 5, αλλά είναι αυτές οι 5" που δεν τις θέλω!

Το Google play υποστηρίζεται πλήρως σε όλα αυτά τα κινητά.

Το Oppo είναι μία εξαιρετικά υπερτιμημένη έκδοση ενός Κινέζικου brand για την Ευρωπαϊκή αγορά, τίποτα παραπάνω.

Αν θέλεις κάτι λίγο μικρότερο, κοίτα το Jiayu G4, που είναι 4.7". Εγώ αυτό κράτησα για καθημερινή χρήση απ'όλα τα κινητά που πέρασαν τους τελευταίους μήνες από τα χέρια μου.

Αν είσαι Αθήνα και θέλεις, έλα μία Κυριακή πρωί που δεν δουλεύω στον Πειραιά, να πιούμε ένα καφέ, να το δεις κιόλας.

Link to comment
Share on other sites

Αντριάν αυτό τον καιρό παίζει μια πάρα πολύ καλή προσφορά από to2c. ZTE V967, 5ιντσο, 960 x 540, 4πύρηνο 1.2GHz, 1GB RAM. Μαζί με τα μεταφορικά βγαίνει στα 107? για Ελλάδα. Αγόρασε ο [MENTION=3682]Astalavista[/MENTION] και απ' ότι μου 'πε είναι αρκετά ευχαριστημένος :)

Γιώργο το ξέρω ότι είσαι ενθουσιασμένος για αυτό το τηλ αλλά δεν είναι προσφορά, τόσο το έχουν από το καλοκαίρι περίπου. Για τα χρήματα του είναι οκ αλλά είναι ένα basic smartphone. Aν εγώ ήθελα ένα basic και σχετικά οικονομικό @ sub 150? θα πήγαινα για το Jiayu G3S/G3T με τον επεξεργαστή της Midiatek στα 28nm που προτείνει και ο GOD πιο πάνω. Έτσι όπως το κατάλαβα εγώ ο Andrian θέλει πιο δυνατό τηλέφωνο και έχει όρεξη για πειράγματα, με αυτή την λογική πρότεινα Xiaomi. Κάλλιστα υπάρχει και το Xiaomi Red Rise αλλά προς το παρών δεν υπάρχει διαθέσιμο ή το βρίσκεις δύσκολα. Γενικά όμως τα "κινεζοτηλέφωνα" θέλουν ψάξιμο καθώς οι επιλογές είναι πάρα πολλές και δεν πρέπει να έχουμε ως μόνο χαρακτηριστικό τις αποδόσεις αλλά και την οθόνη (άλλα γράφουν/ άλλα βλέπεις μετά (εννοόντας ότι μπορεί μεν να είναι HD 4.7" αλλά αν δεις το Ativ S της Βούλας έχουν μεγάλες διαφορές)) και φυσικά την ROM!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now