WebHunter

Σε mood αναζήτησης νέου smartphone

Recommended Posts

Andrian επίσης να ξέρεις ότι στα περισσότερα οικονομικά κινέζικα μπορεί μεν η κάμερα να γράφει 8MP ή 13MP αλλά δεν αποδίδουν τόσο όσο ένα επώνυμο! Βέβαια έχουν βγει και κινέζικα με καλούς φακούς όπως επίσης και με sharp οθόνες, σχετικά με αυτό που ανέφερα παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο το ξέρω ότι είσαι ενθουσιασμένος για αυτό το τηλ αλλά δεν είναι προσφορά, τόσο το έχουν από το καλοκαίρι περίπου. Για τα χρήματα του είναι οκ αλλά είναι ένα basic smartphone. Aν εγώ ήθελα ένα basic και σχετικά οικονομικό @ sub 150? θα πήγαινα για το Jiayu G3S/G3T με τον επεξεργαστή της Midiatek στα 28nm που προτείνει και ο GOD πιο πάνω. Έτσι όπως το κατάλαβα εγώ ο Andrian θέλει πιο δυνατό τηλέφωνο και έχει όρεξη για πειράγματα, με αυτή την λογική πρότεινα Xiaomi. Κάλλιστα υπάρχει και το Xiaomi Red Rise αλλά προς το παρών δεν υπάρχει διαθέσιμο ή το βρίσκεις δύσκολα. Γενικά όμως τα "κινεζοτηλέφωνα" θέλουν ψάξιμο καθώς οι επιλογές είναι πάρα πολλές και δεν πρέπει να έχουμε ως μόνο χαρακτηριστικό τις αποδόσεις αλλά και την οθόνη (άλλα γράφουν/ άλλα βλέπεις μετά (εννοόντας ότι μπορεί μεν να είναι HD 4.7" αλλά αν δεις το Ativ S της Βούλας έχουν μεγάλες διαφορές)) και φυσικά την ROM!

Ναι το ξέρω ότι κοστίζει τόσο από τον Αύγουστο, αλλά παλιότερα κόστιζε περισσότερο, για αυτό είπα ότι είναι προσφορά :P Δεν είναι ακριβώς ένα basic smartphone και στο λέω αυτό γιατί δεν έχεις smartphone τόσο καιρό και δεν ξέρεις πόσο μεγάλη διαφορά κάνει στο android os το 1GB RAM και το chipset του σε σχέση με διάφορα άλλα smartphones.

Τέσπα τώρα που είδα το ZOPO που ανέφερε ο [MENTION=4260]Gr_God[/MENTION] ενθουσιάστηκα πάλι :D

Link to comment
Share on other sites

Webbie, there is no replacement for displacement ...τούμπαλιν!

Δηλαδή, χωρίς να έχω να προτείνω κάτι συγκεκριμένο, ξέχνα για λίγο τα spec και δες μέχρι τι μέγεθος είναι χρηστικό για εσένα. Γιατί και της παναγιάς τα μάτια να έχει, αν δεν σε βολεύει εργονομικά / στην μεταφορά, θα είναι αποτυχημένη αγορά. :)

Link to comment
Share on other sites

4.3" - 4.5" είναι το ideal! Θα ήθελα να έχει Full HD, αλλά βολεύομαι και με το HD Ready. Το μόνο που θέλω είναι να παίρνει σχετικά γρήγορα τις ανανεώσεις και να έχει google play δίχως προβλήματα. Πραγματικά δεν με νοιάζει αν θα έχει 2-4-800 πυρήνες, τα βασικά να κάνει χρειάζεται.

Γενικά με όλα τα παραπάνω έχω μπερδευτεί πλήρως...:(

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ στην ίδια φάση είμαι, γουστάρω τα ~4" και έχω ξεμείνει με iphone 4, μιας και το 4s εεε δεν αξίζει σαν "αναβάθμιση". Από όσα φρέσκα έχω δει latetly, μόνο το One Mini μου έκανε εργονομικά και στην τσέπη, αλλά ναι... δεν είναι και Nexus στις αναβαθμίσεις... :/

Link to comment
Share on other sites

4.3" - 4.5" είναι το ideal! Θα ήθελα να έχει Full HD, αλλά βολεύομαι και με το HD Ready. Το μόνο που θέλω είναι να παίρνει σχετικά γρήγορα τις ανανεώσεις και να έχει google play δίχως προβλήματα. Πραγματικά δεν με νοιάζει αν θα έχει 2-4-800 πυρήνες, τα βασικά να κάνει χρειάζεται.

Γενικά με όλα τα παραπάνω έχω μπερδευτεί πλήρως...:(

Full HD/HD Ready σε τέτοιο μέγεθος δεν έχει καμία ουσιαστική διαφορά. Το Zopo C2 που έχει την κορυφαία Full HD Sharp OGS οθόνη, δεν έχει καμία διαφορά στην ευκρίνεια από το Jiayu G4 που είναι HD Ready. Full HD έχουν οι τηλεοράσεις 40 και 50 ιντσών, σε μέγεθος 4-5 ιντσών πιστεύεις πως μπορεί το μάτι να αντιληφθεί διαφορά; Εκτός του ότι βάζει πολύ φορτίο στον επεξεργαστή και την κάρτα γραφικών του κινητού, μειώνοντας τις επιδόσεις.

Η καλή οθόνη (κάτι σε OGS και ας είναι AU Optronics) είναι αρκετή, μην τρελαίνεσαι για υπερ-αναλύσεις. Αντιθέτως, εγώ θα πρότεινα το limit up σου να είναι το HD Ready.

Link to comment
Share on other sites

Η καλή οθόνη (κάτι σε OGS και ας είναι AU Optronics) είναι αρκετή, μην τρελαίνεσαι για υπερ-αναλύσεις. Αντιθέτως, εγώ θα πρότεινα το limit up σου να είναι το HD Ready.

Ισα ισα θα πρεπε να το παρουσιαζεις σαν θετικο το οτι εχει sharp η AUO πανελ! Εχουμε γεμησει με κιτρινασμενες οθονες-φακους απο την gangnam style εταιρεια...(μ εξαιρεση την LG)

Link to comment
Share on other sites

Αντριάν τελικά κατέληξες κάπου; Εγώ είχα ζαλιστεί να διαβάζω για ROMs για ZTE και ZOPO και τελικά είπα να ακολουθήσω τις συμβουλές του [MENTION=1599]E||hnas[/MENTION] και μερικών ακόμα Windows Phone users και να αλλάξω λίγο στρατόπεδο. Πολύ γρήγορο κινητό το Ativ S. Γρήγορο OS σε οτιδήποτε κι κάνω, πολύ ευχαριστημένος! Τώρα αν στο μέλλον με απογοητεύσει (ελπίζω πως όχι) δεν πειράζει, τουλάχιστον θα έχω μια άποψη κι εγώ για τα WP8.

461-albums155-picture16668.jpg

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρόν δεν έχω αποφασίσει τίποτα! Μιας και έχουμε κόσμο που είναι στην Κίνα και εξωτερικό κοιτάω να δω μήπως βρω το HTC One σε καλύτερη τιμή από Ελλάδα, αν δεν κάτσει αυτό το θέμα, θα κοιτάξω από τα παραπάνω. Δεν πολυβιάζομαι βέβαια, μια χαρά είναι το SE και επιτέλους δεν είμαι κολλημένος στο net.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, κάνω ένα ressurection του θέματος μιας και αποφάσισα πάλι με το συναίσθημα και όχι με τη λογική (πορτοφόλι).

Το τελευταίο 15ημερο έχω παραλάβει το Nexus 5, το τελευταίο flagship της google κατασκευής LG.

Δεν θα πω πολλά, μιας και θα προσπαθήσω για μίνι παρουσίαση σύντομα (μόλις ξεφορτωθώ της πατερίτσες και το γύψο).

Σαν συσκευή τα έχει όλα, όσα ήθελα. Είναι γρήγορο, λίγο μεγαλύτερο σε μέγεθος απο ότι θα ήθελα, αλλά λόγω του καλού grip δεν το χάνω και μπορώ και δουλεύω και με το ένα χέρι. Η αγορά από Αγγλία μου στοίχισε 350 λίρες (Nexus 5 32 GB και μεταφορικά σε σημείο στο λονδίνο) + 12 λίρες η αποστολή στην Ελλάδα, περί τα 440?, όχι και ιδιαίτερα λιγότερα από το HTC One από Ελλάδα, αλλά αγαπώ stock android και ήθελα τη μόνη συσκευή που θα έχει day 0 updates.

Αν έρθει στην Ελλάδα δεν το βλέπω για κάτω από 400? με την καμία, αλλά σαν σύνολο είναι κάτι παραπάνω από ότι καλύτερο μπορείς να αγοράσεις. Μοναδικό drawback η μικρή μπαταρία (full χρήση 3G/WiFi/Gaming κρατάει 12-15 ώρες). Κατά τα άλλα έχει ελαφρώς χειρότερη φωτογραφική (κυρίως λόγω software) από το LG G2 που είναι το top κινητό αυτή τη στιγμή στην αγορά (σαν σύνολο).

Τα υπόλοιπα πιο αναλυτικά σύντομα!

135-albums81-picture20084.JPG

Link to comment
Share on other sites

Μεγειά σου!

430 Κάνει εδώ το 16ρι οπότε το πήρες σε πολύ καλή τιμή! Το έχει φίλος μου κ το κινητό πάει μπάλα, όμως αυτό το πράγμα να μην βγαίνει η μπαταρία δεν μπορώ να το καταλάβω!

Link to comment
Share on other sites

Το Nexus S, τη 4η μέρα το έκανα root (χάνοντας φυσικά την εγγύηση) και κράτησε 2.5 χρόνια! Σε 1-2 μήνες θα έχει παλιώσει και το nexus 5 για να του αλλάξω απλά μια μπαταρία!

Link to comment
Share on other sites

Ρουταρες το nexus που εχει pure android κ παιρνει καθε update του android πρωτο;..μ φαίνεται περιεργο! βεβαια δεν ξερω τι εφαρμογες βαζεις μεσα..anyway you know :)

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

αν το κάνεις σωστά δεν χάνεις την εγγύηση. Απλά andrian πρόσεχε αρκετά γιατί στο Nexus 4 που άνοιξα με ένα φίλο η μπαταρία ήταν κολλημένη και πολύ δύσκολα δεν θα την λυγίσεις - χαράξεις, για να την βγάλεις. Το συγκεκριμένο πέρασε μια χαρά σε εγγύηση που χρειάστηκε αργότερα. Έχει καλό RMA η LG στην ελλάδα - το παρέλαβαν με courier που έστειλαν αυτοί.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now