arkasctrs

Γνώμες για καινούργιο desktop

Recommended Posts

Καλημέρα σας,

Έμεινα αρκετό καιρό χωρίς desktop και έχει αρχίσει να μου λείπει... :)

Για αυτό θέλω να φτιάξω ένα από την αρχή, χτίζοντας το σιγά σιγά και βελτιώνοντας το όποτε μπορώ.

Η χρήση που του κάνω είναι για programming - web development, λίγο photoshop, office, ορισμένα προγράμματα για ηλεκτρονικούς (π.χ. Orcad, Multisim), Matlab και κάποια φορά καμιά ταινιά, άντε και κανένα παιχνίδι, που και που.

Ξέρω ότι σας τα λέω αρκετά γενικά και δεν βοηθάω, αλλά θέλω να ξεκινήσω λίγο να το σκέφτομαι, να δω και πόσο θα μου κοστίσει περίπου ώστε να υπολογίζω και εάν είναι να αρχίσω να τον αγοράζω κομμάτι κομμάτι.

Από άλλο υπολογιστή που υπάρχει στο σπίτι, θα μπορούσα να πάρω εάν χρειαστεί κάτι από τα παρακάτω:

- Θήκη Middle ATX DU09AL-White 420W

- CPU Intel P4 (s775)/64BIT 640 (3,2GHZ) 8

- M/B P5 ASUS P5GD1-VM (i915P, s775, SVGA)

- SVGA PCI EXP. 6600Q-256 MB ALBATRON(PC66)

- 2x RAM 512 Mb DDR DIMM PC3200-400(LIFETIME)

- HDD SATA 120gb SEAGATE-8mb - 7200 Rpm

- DVDRW +/- DOUBLE LAYER LG 4167B(RETAIL)

- FLOPPY DISK DRIVE 3,5" 1,44MB AΣΠΡΟ

- DVDRW LG(δεν ξέρω ακριβώς το μοντέλο)

Η παραπάνω σύνθεση είναι λίγο παλιά και είναι συνδεδεμένη με την TFT 17" SAMSUNG SM710N TC099.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σας! ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα [MENTION=2242]arkasctrs[/MENTION]!

Τι ποσό χρημάτων διαθέτεις περίπου; Επίσης, σχεδιάζεις να μείνεις με αυτή την οθόνη;

Από τα παραπάνω δύσκολα να κρατήσεις κάτι, ίσως τον σκληρό για extra αποθήκη, και το dvd, εαν είναι sata και τα 2!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλε,

To pc που έχεις τώρα δεν μπορεί να πάρει καμία αναβάθμιση οπότε το αφήνεις όπως είναι για δεύτερο pc..

Για να μάθουμε πόσα λεφτά διαθέτεις για αρχή.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας!

Σκεφτόμουν να διαθέσω περίπου 500? για αρχή, και μετά να προσπαθήσω να το βελτιώσω παραπάνω.

Σχετικά με την οθόνη, θα αγοράσω κάποια στιγμή άλλη, απλά δεν θα ήθελα να το κάνω απ'την αρχή. Θα γίνει πάντως και αυτή η αγορά, όποτε μπορέσω, και θα κρατήσω και τη δεύτερη να την συνδέω ως βοηθητική κάποιες φορές.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα IntelUser! Ευχαριστώ για την πρόταση σου!

Επεξεργαστή AMD, ε;

Δεν τους έχω δοκιμάσει ποτέ, αλλά ακούω διάφορα σχόλια... Και θετικά και αρνητικά βέβαια... Αξίζει κατά τη γνώμη σας;

Ξέχασα να αναφέρω ότι δεν χρειάζεται να προτείνετε πληκτρολόγιο και πόντικι, καθώς έχω ολοκαίνουργια της Microsoft, τα οποία δεν έχω χρησιμοποιήσει ακόμη.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα IntelUser! Ευχαριστώ για την πρόταση σου!

Επεξεργαστή AMD, ε;

Δεν τους έχω δοκιμάσει ποτέ, αλλά ακούω διάφορα σχόλια... Και θετικά και αρνητικά βέβαια... Αξίζει κατά τη γνώμη σας;

Ξέχασα να αναφέρω ότι δεν χρειάζεται να προτείνετε πληκτρολόγιο και πόντικι, καθώς έχω ολοκαίνουργια της Microsoft, τα οποία δεν έχω χρησιμοποιήσει ακόμη.

Ειναι η μονη σοβαρη επιλογη στα λεφτα σε συγκριση με τους ακριβους για αυτα που προσφερουν Core i3 της Intel και με πολυ ανωτερα και γρηγορα ενσωματωμενα γραφικα που παιζουν αξιοπρεπως και ολα τα παιχνιδια, φυσικα με μερικες αλλαγες παμε και σε Intel setup.

Link to comment
Share on other sites

Ωραίες συνθέσεις! Σ'ευχαριστώ!

Θα ήθελα να ακούσω και κανένα σχόλιο από κανέναν άλλο. Ή να προτείνει άλλη σύνθεση, ή αλλαγή σε αυτά που προτείνες, ή απλά να μας πει το σχόλιο του.

Να σας ρωτήσω λίγο... Σχετικά με τους επεξεργαστές της AMD, υπάρχει κάποια αντιστοιχία σε σχέση με της Intel;

Link to comment
Share on other sites

Και οι 2 συνθεσεις που σου προτεινε ο φιλος ειναι οτι καλυτερο μπορεις να παρεις στα λεφτα που διαθετεις.

Οι AMD δεν εχουν να ζηλεψουν τιποτα σε καθημερινη χρηση απο τους Intel. Ειναι καποιες οι διαφορες τους

αλλα πιστευω οτι κανεις χρηστης δεν βλεπει αν το Photoshop ανοιξε σε 4.5 secs αντι για 3 sec, ή αν τον

κωδικα στον εκανε compile στο 1.5mins αντι για 1.45mins. Η διαφορα των συνθεσεων που σου εφτιαξε με

αυτο που δουλευες ως τωρα ειναι απλα χαοτικη και πιστεψε με θα σε βγαλει μια χαρα και ο AMD.

Η μονη ενσταση μου ειναι στο τροφοδοτικο. Καλυτερα να σου βγει 550? αλλα να βαλεις ενα καλο, ποιοτικα

τροφοδοτικο παρα αυτο. Αν εισαι πολυ σφιχτος στο budget σου, τοτε αστο.

Link to comment
Share on other sites

τροφοδοτικο Enermax Triathlor ETA550AWT ( ETA550AWT ), 550 Watt, Τροφοδοτικά, HardWare, Ηλεκτρονικό Κατάστημα Ψηφιακής Τεχνολογίας

ισως μπορεις να βαλεις και 4gb μνημης 1866, δεν εχουν μεγαλη διαφορα στις τιμες.

πολυ καλα και τα δυο συστηματα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις σας!

Επειδή δεν έχω τη δυνατότητα να τα πάρω όλα μαζί, θα το σκεφτώ λίγο...

Σκεφτόμουν να ξεκινήσω με μία από τις αρχικές συνθέσεις, και μετά όποτε έχω χρήματα να βελτιώνω το σύστημα μου.

Σχετικά με τα κουτιά, τι χαρακτηριστικά κοιτάτε συνήθως; Μήπως θα ήταν προτιμότερο να πάρω κάποιο μεγαλύτερο;

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τα κουτιά, τι χαρακτηριστικά κοιτάτε συνήθως; Μήπως θα ήταν προτιμότερο να πάρω κάποιο μεγαλύτερο;

Πρώτα κοιτάς να χωράει η μητρική. Και στις δύο προτάσεις που σου έκανε ο IntelUser το μικρότερο δυνατό είναι ένα midi κουτί. Μεγαλύτερο θα έπαιρνες αν ήθελες να βάλεις 5-6 δίσκους και μεγάλες σε μήκος κάρτες γραφικών. (> 27cm)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους! :)

Επαναφέρω λίγο το θέμα, καθώς για προσωπικούς λόγους είχα αναβάλει την αγορά μου.

Σκεφτόμουν μήπως στη σύνθεση μου πρόσθετα και κάποια συμπαθητική κάρτα γραφικών για κανένα παιχνίδι.

Ξέρω ότι το κόστος θα ανέβει λίγο... Τι έχετε να μου προτείνετε;

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now