Astalavista

AMD GPUs 2014... Your thoughts?

AMD GPUs 2014... Your thoughts?  

59 members have voted

  1. 1. AMD GPUs 2014... Your thoughts?

    • Θα αγοράσω μία με το που είναι διαθέσιμες στην Ελλάδα!
      4
    • Όλα θα εξαρτηθούν από την τιμή και τις επιδόσεις τους
      13
    • Οι μειώσεις τιμών στις προηγούμενες AMD & NVIDIA είναι ό,τι πρέπει για αναβάθμιση
      12
    • Είμαι ευχαριστημένος ως έχειν και δεν σκοπεύω να αναβαθμίσω προς το παρόν
      24
    • Δεν εγκαταλείπω ποτέ το πράσινο στρατόπεδο aka NVIDIA
      6


Recommended Posts

Απάντησα "Οι μειώσεις τιμών στις προηγούμενες AMD & NVIDIA είναι ό,τι πρέπει για αναβάθμιση".

Και θα συμπλήρωνα "Οι μειώσεις τιμών στις προ-προηγούμενες AMD & NVIDIA είναι ό,τι πρέπει για αναβάθμιση".

Ασχολούμαι μόνο με Radeon και η σειρές 68xx + 69xx έχουν αποδειχθεί πολύ καλές κάρτες και περιμένω σημαντική μείωση τιμών σε μτχ τόσο που με κάνει να σκέφτομαι σοβαρά (ξανά) το CF.

Σε idle έχουν πολύ χαμηλές καταναλώσεις και για κάποιον που δεν έχει την απαίτηση να παίζει τα πάντα maxed out ακόμα και μια 6870 ή 6950 μπορεί να του προσφέρει αξιοπρεπέστατο gaming χωρίς να βάλει το χέρι βαθιά στην τσέπη.

Προσωπικά μιλάω και με κάποια άνεση λόγω CRT που μου επιτρέπει να αλλάζω αναλύσεις (παίζω σε 1600x1200 και 1920x1440 αλλά στην ανάγκη μπορώ να τις χαμηλώσω) και ποτέ δεν ήμουν fan του AA.

Με βλέπω λοιπόν να πηγαίνω σε 1 ή 2 φθηνές 6870 για CF αν και η αλήθεια είναι οτι ψήνομαι και για 7790 που απ'ότι είδα προσφέρουν εξαιρετικό vfm ακόμα και καινούριες (με περίπου ?230 έχει αποδόσεις σε CF που όταν παίζει σωστά "ακουμπάει 7950/7970).

Link to comment
Share on other sites

Με βλέπω λοιπόν να πηγαίνω σε 1 ή 2 φθηνές 6870 για CF αν και η αλήθεια είναι οτι ψήνομαι και για 7790 που απ'ότι είδα προσφέρουν εξαιρετικό vfm ακόμα και καινούριες (με περίπου ?230 έχει αποδόσεις σε CF που όταν παίζει σωστά "ακουμπάει 7950/7970).

Δεν υπάρχει λόγος για CF με 6870 ρει. Χτύπα 7950 ή 7970 απευθείας.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει λόγος για CF με 6870 ρει. Χτύπα 7950 ή 7970 απευθείας.

Δεν έχω σκοπό να δώσω πολλά για ένα 6870CF. Έχω βρει 6870 με ?70 (που προς το παρόν με καλύπτει) και μάλλον θα δώσω ακόμα λιγότερα για ακόμα μια αργότερα.

Αν δεν κάτσει, τότε θα έχουν πέσει οι τιμές των 7xxx σε πιο ρεαλιστικά επίπεδα γιατί ακόμα τις πουλάνε όσο τις R7/R9.

Δεν έχω αυταπάτες για το CF, κάνω CF από τις Χ1800.

Για το παιχνίδι το κάνω όπως το κάνουμε οι περισσότεροι χρόνια τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Στο γραφείο η HD4000 κάνει την δουλειά της με το παραπάνω!

Στο σπίτι με την χρήση που κάνω η GTX280 μάλλον πρέπει να αλλάξει :hehe:

Admin σου λεεί μετά σε forum με hardware :P

Είναι όπως οι μηχανικοί αυτοκινήτων, το δικό τους όχημα το κοιτάνε όταν τα φτύσει και δε πάει βήμα πλέον :P

Sent from my Xperia SP using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα κάνω κάποιες παραχωρήσεις με την 7770, αλλά δε παίζω και ιδιαίτερως απαιτητικά παιχνίδια. Τον Μάρτιο που θα βγεί το Titanfall θα τσιμπίσω μία 270x.

Μακάρι να αρκεί για 1080p στα high χωρίς AA.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now