Astalavista

AMD GPUs 2014... Your thoughts?

AMD GPUs 2014... Your thoughts?  

59 members have voted

  1. 1. AMD GPUs 2014... Your thoughts?

    • Θα αγοράσω μία με το που είναι διαθέσιμες στην Ελλάδα!
      4
    • Όλα θα εξαρτηθούν από την τιμή και τις επιδόσεις τους
      13
    • Οι μειώσεις τιμών στις προηγούμενες AMD & NVIDIA είναι ό,τι πρέπει για αναβάθμιση
      12
    • Είμαι ευχαριστημένος ως έχειν και δεν σκοπεύω να αναβαθμίσω προς το παρόν
      24
    • Δεν εγκαταλείπω ποτέ το πράσινο στρατόπεδο aka NVIDIA
      6


Recommended Posts

Μες στην προηγούμενη εβδομάδα, οι νέες AMD κάρτες γραφικών είδαν για πρώτη φορά τα φώτα της δημοσιότητας. Μιλάμε φυσικά για τις R9 280X, R9 270X, αλλά και το θηρίο που ακούει στο όνομα R9 290X. Βέβαια σήμερα μάθαμε ότι η κυκλοφορία της R9 290X αναβάλλεται προσωρινά και αναμένεται να εμφανιστεί στις 24 - 31 Οκτώβρη, μαζί με την ημερομηνία διάθεσης του Battlefield 4.

Εν ολίγοις οι νέες κάρτες υποστηρίζουν πλήρως την τεχνολογία AMD CrossFireX, αλλά και τις τεχνολογίες DirectX 11.2, AMD Eyefinity και HD3D. Περισσότερα για όλη την σειρά R2xX μπορείτε να διαβάσετε εδώ.

Έχοντας λοιπόν υπόψη σας τα παραπάνω, θέλουμε να μας πείτε τη γνώμη σας για τις νέες AMD κάρτες γραφικών!

Παρακαλώ, σεβαστείτε τους κανονισμούς του forum και δείξτε λίγη εγκράτεια στο flaming... ;)

Edited by Astalavista
Link to comment
Share on other sites

Αν και η 6970 με καλυπτει προς το παρον ψιλοανετα, δεν θα προχωρουσα αμεσα σε μια αναβαθμιση με εντελως νεα καρτα.

Αν πεσουν (που φαινεται οτι πεφτουν αρκετα) της σειρα 79** τοτε θα το σκεφτομουν για μια αναβαθμιση εκει.

Link to comment
Share on other sites

Για αυτά που θέλω τα Intel HD 4000 graphics είναι μια χαρά άρα δεν υπάρχει σκοπός αναβάθμισης

το μόνο ενδιαφέρον είναι ότι τα fanboys θα ξυπνήσουν από την θερινή τεχνολογική νάρκη, θα φορέσουν τις πανοπλίες τους και θα έχουμε πολύ splatter και το popcorn να ρέει

κατά ταλλα μακάριοι οι φτωχοί το hardware

Link to comment
Share on other sites

Εχω την 7970 απο το launch σχεδον και δεν σκοπευω να αγορασω αλλη. Εχω μετανιωσει τα 530 ευρω που την πληρωσα εκεινη την εποχη γιατι με υπερκαλυπτει σε 2560χ1440 που παιζω. Θα την κρατησω για κανενα χρονο ακομα πολυ ανετα!! Ειδικα αν το Mantle βγει και ειναι πραγματικα γρηγορο προτυπο και υιοθετηθει απο τις εταιριες αναπτυξης παιχνιδιων θα ειμαι ευχαριστημενος, γιατι θα δωσει extra χρονο ζωης στην καρτα μου.

Link to comment
Share on other sites

με την gtx285 εχω μεινει αφου χωρισαμε τα pc με τον φαδερ και κρατησε εκεινος 7950 [his money his honey]

σιγα σιγα ψαχνομαι για καρτα και σιγουρα θα κοιταξω προς την παλαιοτερη amd γενια [7970!!!!!] αλλα και nvidia αν μειωθουν οι τιμες!

αν ομως αξιζει το χρημα σε σχεση με την αποδοση γιατι οχι ?!

Link to comment
Share on other sites

Όλα θα εξαρτηθούν από την τιμή και τις επιδόσεις τους

Αν η top καρτούλα της αλλάξει τις ισορροπίες θα το σκεφτώ αν και πολύ δύσκολα θα αποχωριστώ την 780 φέτος..έρχεται και maxwell!!!!

Link to comment
Share on other sites

με την gtx285 εχω μεινει αφου χωρισαμε τα pc με τον φαδερ και κρατησε εκεινος 7950 [his money his honey]

σιγα σιγα ψαχνομαι για καρτα και σιγουρα θα κοιταξω προς την παλαιοτερη amd γενια [7970!!!!!] αλλα και nvidia αν μειωθουν οι τιμες!

αν ομως αξιζει το χρημα σε σχεση με την αποδοση γιατι οχι ?!

Στεγνο τρολλαρισμα απο τον πατερα... :hehe:

Αληθεια παιζει παιχνιδια? Fanatic gamer κι ετσι? :)

Link to comment
Share on other sites

Αν η top καρτούλα της αλλάξει τις ισορροπίες θα το σκεφτώ αν και πολύ δύσκολα θα αποχωριστώ την 780 φέτος..έρχεται και maxwell!!!!

θα το σκεφτώ

θα το σκεφτώ

θα το σκεφτώ

θα το σκεφτώ

comment of the year

Link to comment
Share on other sites

Δεν αφήνω την GTX 275 μου για κανένα λόγο ακόμη (η οποία κάθεται αφού δεν έχει motherboard να φιλοξενηθεί!!), αν όμως πέσουν κι άλλο οι τιμές, φόρτσα για την προηγούμενη σειρά, aka GTX 780, Radeon HD 7900. :D

-Πρώτα όμως θα ρθει η ανάπτυξη μην το ξεχνάμε! :hehe:

Link to comment
Share on other sites

λογικη για καποιους η αποψη σου, αλλα εσυ? θα το σκεφτεις να αποχωρηστεις την 780?

απιστευτο

Γίνονται και θαύματα!!! Στις κάρτες φυσικά...

φόρτσα για την προηγούμενη σειρά, aka GTX 780,

Αν δεν την πάρει ο [MENTION=2011]John-X[/MENTION] ξέρεις ποιος έχει την τέλεια 780...:hehe:

Link to comment
Share on other sites

Στεγνο τρολλαρισμα απο τον πατερα... :hehe:

Αληθεια παιζει παιχνιδια? Fanatic gamer κι ετσι? :)

εγω παιζω μοναχα fps και πιο συγκεκριμενα το csgo στην πιο compe του πλευρα .

ο father λιωνει οτιδηποτε κυκλοφορει σε fps σε veteran για να περναει και λιγο δυσκολα και επισης football manager .

ναι βασικα με τρολλαρει all the f time με το καλυτερο pc που εχει ...

Link to comment
Share on other sites

Venisk μαλλον δεν θα την παρω :hehe: Παω για maxwell....unified virtual memory και ετσι...βαρεθηκα τα 256bit 384bit και π@π@ριες....Ι want something MOAAAR Powerfull.Για να μην πω για τα Volta με stacked rams και 1Tb/s Μemory Bandwidth :P.. :kiss:...

Εχουμε ακομα οι 680 κρατουν γερα προς το παρον.

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι σουπερ τζετ με την 7850 2γβ, παιζω τα παντα σε μαξ γραφικα χωρις κανενα προβλημα!!!

Μου αρεσουν οι καινουργιες AMD παρα πολυ, δεν νομιζω παντως οτι αν ειχα τα λεφτα θα πηγαινα προς τα εκει.

Τα παιζει ολα για ολα, επιδοσεις με τιμη λιωωωμα!

Ελπιζω να μην βγει πατατα στο τελος...

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς, ότι τα samples των μέχρι τώρα "reviews" είναι "cherry picked" chips;

Δεν εννοω κατι συγκεκριμενο.

Οχι αυτο που λες δεν το σκεφτηκα καν, και ουτε που μου περασε απο το μυαλο.

Απλα τα παιζει ολα για ολα αυτο οπως ειπα παραπανω, και δεν θα ηθελα να βγει πατατα στο τελος ολο αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Βρε μην λέτε τα παίζω όλα τέρμα..παίζω αυτά που παίζει η κάρτα μου τέρμα είναι το σωστό!!Δλδ ακούει ένας άσχετος και θα περιμένει οτι θα δει το last light τέρμα με 7850! [MENTION=4902]ChameZX[/MENTION] φωτιά θα σου λέει με έκαψες :hehe:!!!

Link to comment
Share on other sites

Βρε μην λέτε τα παίζω όλα τέρμα..παίζω αυτά που παίζει η κάρτα μου τέρμα είναι το σωστό!!Δλδ ακούει ένας άσχετος και θα περιμένει οτι θα δει το last light τέρμα με 7850! @ChameZX φωτιά θα σου λέει με έκαψες :hehe:!!!

Γιατι ρε φιλε τι? Τα Batman δεν τα παιζει στα φουλ? Οι τα Assasins creed? Η το Skyrim? Battlefield και CoD? Νομιζω πως ειναι ωραιοι τιτλοι που η καρτα μου μπορει να τα παιζει στα φουλ...

Δεν παιζει ομως το Crysis στα φουλ..

Edited by ChameZX
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω πως ειναι ωραιοι τιτλοι που η καρτα μου μπορει να τα παιζει στα φουλ...

Βγάλε το cod απο την λίστα...:hehe:..

Δεν παιζει ομως το Crysis στα φουλ..

Και το metro...

Είδες αυτό ακριβώς σου λέω..έχεις μια αξιόλογη κάρτα αλλά δεν τα παίζεις όλα τέρμα παίζεις πολλά παιχνίδια τέρμα αλλά όχι όλα μόνο αυτό λέω τίποτα άλλο :)

Link to comment
Share on other sites

Βγάλε το cod απο την λίστα...:hehe:..

Και το metro...

Είδες αυτό ακριβώς σου λέω..έχεις μια αξιόλογη κάρτα αλλά δεν τα παίζεις όλα τέρμα παίζεις πολλά παιχνίδια τέρμα αλλά όχι όλα μόνο αυτό λέω τίποτα άλλο :)

εννοειτε, το ξερω αυτο, για αυτο εγραψα μετα για το Crysis.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now