Cuore_Sportivo

Συνεχείς Μπλε οθόνες

Recommended Posts

Από τότε που πήρα τις Dominator 8500 (4GB), μου πετάει αρκετές μπλε οθόνες σε άσχετα σημεία. Μάλιστα μου έκανε εντύπωση ότι παρότι πέρασε μία ώρα prime, μπορέι κάνει restart την ώρα που κάθομαι και χαζεύω στο internet.

Όσες φορές τα Vista έψαξαν για να βρουν τί προκάλεσε την επαννεκίνηση, ανέφεραν πως ήταν θέμα της RAM.

Έχω επισυνάψει και κανα-δύο είκονες με τις ρυθμίσεις από το ΒΙΟS μπας και μπορείτε να βοήθησετε...

dsc01292899.jpg.xs.jpg dsc01296762.jpg.xs.jpg dsc01294709.jpg.xs.jpg dsc01295950.jpg.xs.jpg

Link to comment
Share on other sites

Για βάλε το refresh cycle time στο auto και δες το.

Webhunter το έκανα χωρίς αποτέλεσμα...

Kατά πάσα πιθανότητα τα timings.

Χαλάρωσε τα λίγο, δοκίμασε 5-6-6-17 για αρχή, και δώσε 2.2v στις μνήμες.

Liopyr οι μνήμες από τη "μάνα" τους υποτίθεται ότι πρέπει να δουλεύουν στα 1066MHz με την τάση και τα timmings που τους έχω δώσει ενώ εγώ τις έχω στα 1050MHz...

Ορίστε και μερικές από τις μπλε οθόνες...

h1135g3pvcwgjzwwunun_thumb.jpg i763d6kaelmwjh5q00fg_thumb.jpg zrj38hg8ybau9esnx86f_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Έτρεξα το memtest των Vista, δεν βρήκε κανένα σφάλμα (με τάση στις μνήμες 2.05V) καθώς και για ακόμη μία φορά prime για μία ώρα χωρίς να βγάλει σφάλμα.

Άλλαξα το καλώδιο του hd που έχει τα windows (το οποίο ήταν κάπως "ξεφλουδισμένο") αλλά και πάλι συνεχίζει να πετάει μπλε οθόνες...

Καμία επιπλεόν άποψη;:(

Link to comment
Share on other sites

Abit IN9 32x Max έχεις φίλε;

Αν ναι τότε δεν υποστηρίζει 1066 mhz μνήμες εκτός και αν αυτές είναι sli (δεν λέει για sli μνήμες αλλά το υποθέτω διότι έχει nvidia chip και συγκεκριμένα το 680i).

Link to comment
Share on other sites

Λεπόν συνοψίζοντας έχουμε...

Όταν το σύστημα είναι στο auto, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Θα μου πείτε άστο στο auto, αλλά δεν έσκασα τόσα ? για να το έχω στο auto. Όχι ότι ξεσκίζω το σύστημα, αλλά με την τωρινή κατάσταση ούτε στα 2.8 δεν μπορώ να το πάω (και να είναι σταθερο).

Με οποιοδήποτε "πείραγμα" στις ρυθμίσεις της μητρικής αρχίζουν τα όργανα.

Μέχρι στιγμής έχω τρέξει memtest 3.3 και το αντίστοιχο τεστάκι των Vista χωρίς οι μνήμες να βγάλουν κανένα σφάλμα (αυτά με τις μνήμες στα 1066 με τάση 2.1V και χρονισμούς 5-5-5-15).

Επίσης κατεβασα ένα διαγνωστικό της WD για να ελέγξω τον σκληρό που έχει το λειτουργικό. Το έβαλα να τρέξει δύο τεστάκια (ένα short και ένα long -κάπως έτσι πρέπει να ανέφερε), και τα πέρασε επιτυχώς και τα δύο.

Επιπλέον τώρα δεν μπορεί να περάσει ούτε prime (πετάει αμέσως μπλε οθόνη).

Τέλος όπως έγραψα και πιο πάνω αλλάχθηκε και το sata καλώδιο του σκληρού.

Να αναφέρω επίσης ότι μου έβγαλε και μία ακόμη μπλε οθόνη στην οποία έγραφε για ένα win32k.sys

Επομένως από τα λίγα που ξέρω καταλήγω στο ότι δεν φταίνε μνήμες - σκληρός άρα μένει η μητρική.

Σκέφτομαι να παώ στο Πλαίσιο τη μητρική, αλλά φοβάμαι μην φάω κανά ακυράκι και μου κόψουν πιστωτικό 20?... :P

Για ρίχτε και σεις ωρέ παλουκάρια καμία ιδέα...:P

GoriLLako κοίταξα στο google αλλά η αλήθεια είναι ότι έχασα τελείως τη μπάλα με τόσα που γράφαν...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now