pmakr

CLOUD Mε windows γινεται;

Recommended Posts

Γινεται να κάνουμε πολλά pc να δουλεύουν σαν ένα με κάποιο τρόπο

Δηλαδή να κανουν boot τα windows 7 και να βλέπουν ολο το hardware σαν ενα (ενοποιημένη μνημη gpu Πυρηνες κτλ) ή οτι γινεται

Ειδα οτι ΙΣΩΣ γινεται με καποια προιοντα της vmware αλλα δεν πολυ κατάλαβα γιατι ειναι ψιλομπερδεμενη η ορολογια στο μυαλο μου και ειναι νέο φρούτο αυτο για μενα.

Οποτε δεν ξερω τι software το κανει, αν το κανει ολο αυτο που περιέγραψα η μερος του και πως περιπου

Link to comment
Share on other sites

η ιδέα είναι ότι όλα τα μηχανήματα έχουν εγκατεστημένο ένα software (vmware cloud πχ) το οποίο κάνει virtualize ό,τι λειτουργικό βάλεις εσύ πάνω (μπορείς να βάλεις πολλά ταυτόχρονα).

last time i checked το vmware cloud όχι μόνο έχει χρέωση άπαξ και μηνιαία, αλλά χρεώνει και με τα gb ram που έχουν τα λειτουργικά σου συστήματα (5 λύρες το gb)

αυτά πριν κάνα χρόνο που έψαχνα

Link to comment
Share on other sites

Γενικά σαν concept είναι αρκετά δύσκολο. Αφενός πρέπει να γνωρίζεις ότι αν αυτό γίνεται μέσω LAN τότε το δίκτυο σου αποτελεί bottleneck, δεύτερον για windows δεν είμαι σίγουρος ως προς το στήσιμο αλλά σε linux είναι σίγουρα υλοποιήσιμο. Αυτό αξίζει μόνο αν εκτελείς διεργασίες με πολύπλοκους υπολογισμούς και αναμένεις τελικό αποτέλεσμα. Σε διαφορετική περίπτωση, πρέπει να αναρωτηθείς αν όντως αξίζει τον κόπο να ασχοληθείς.

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα μιλάμε για Cloud? Ή μήπως ο pmark εννοεί το clustering?

Και το cloud ένα clouster resource είναι, απλά το έχουν στο web.

Πάντως μπορεί να στηθεί και με windows και με linux (το cluster), απλά για το web δεν το προτιμούν αρκετοί λόγω των πόρων που τραβάνε τα windows. Πχ η Oracle έχει cloud με windows για MSQL!

Link to comment
Share on other sites

Το vmWare ESXi είναι απλά το virtual host OS για να υποδεχτεί άλλα λειτουργικά σε virtualization! Για να ενώσει μηχανήματα θέλει το vmWare vCenter Sphere, το οποίο απλά σου δίνει τη δυνατότητα να μεταφέρεις το virtual περιβάλλον σου από φυσικό μηχάνημα σε άλλο χωρίς να χρειάζεται να κάνεις shutdown/restart, δεν δίνει share physical capabilities.

Edit: Small Cluster Build on Windows

Edited by WebHunter
Link to comment
Share on other sites

Μετα απο ψάξιμο τελικα αυτο που θελω να κανω ειναι Clustering σε ολα τα μηχανηματα με windows 7

Σκοπος fluid simulation Που θελει πολύ μνήμη-επεξεργαστικη ισχυ

Δεν ηξερα πως ακριβως λεγεται αλλα googlαρα οτι ειπατε οποτε ειμαι συγκεκριμενος τωρα

Γινεται;

Δηλαδη αν κανω πχ κατι σαν αυτό αυτιο θα γινει;

Edited by pmakr
Link to comment
Share on other sites

Με Windows 7 δεν γίνεται αυτό που θέλεις, μπορείς να το κάνεις με server edition 2003/2008/2012! Θέλεις ένα node ελέγχου/συντονισμού και 2-3 pc για να ξεκινήσεις το cluster, όπως ακριβώς στο link Που έχω παραθέσει παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

οκ θα κανω μια προσπάθεια να δω τι θα βγει !

Βασικα θα εχω σαν κεντρο ελέγχου το ενα απο τα 4 pc δεν ειναι αναγκη να εχω ενα που θα κανει μονο αυτη τη δουλεια αν καταλαβα καλα απο το Link Που εδωσες.

Θα κανω ενα πειραμα να δω τι θα βγει !

Προφανως το 1000αρι δικτυο οπως μου ειπατε θα ειναι τεράστιο bottleneck...αλλα να δω τι θα βγει...

Κανα Τέτοιο :

χαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Για fluid simulation έχουμε στη σχολή ένα cluster 16 Core2Duo pc (καθαρά για student needs) και μια χαρά πάει με Gigabit δίκτυο, αρκεί το switch να μπορεί να υποστηρίξει true gigabit per channel και όχι να πηγαίνει αθροιστικά μέχρι ένα throughput (κάτι μικρά που έχουν 5 Gbps). Καλό θα ήταν να έχει και ένα upload channel των 10 Gbps για το command node!

Link to comment
Share on other sites

Αντε και με κωψοχολιασες !!! Πανω που επαιρνα τηλεφωνο τον Bill Gates για παράπονα....

Σαν ορολογια αυτο λεγεται σκετο clustering? Failover Clustering? H πως αλλιως; Για να googlaρω για παραπανω Info

Το μονο που ειδα ειναι οτι ισως το 3dsmax να κρασαρει σε hair / mental ray γιατι υποστηριζουν μεχρι 16 threads εκτος κι αν το εχουν φτιαξει στο νεο 3dsmax...θα δειξει...

Link to comment
Share on other sites

Γενικά σαν concept είναι αρκετά δύσκολο. Αφενός πρέπει να γνωρίζεις ότι αν αυτό γίνεται μέσω LAN τότε το δίκτυο σου αποτελεί bottleneck, δεύτερον για windows δεν είμαι σίγουρος ως προς το στήσιμο αλλά σε linux είναι σίγουρα υλοποιήσιμο. Αυτό αξίζει μόνο αν εκτελείς διεργασίες με πολύπλοκους υπολογισμούς και αναμένεις τελικό αποτέλεσμα. Σε διαφορετική περίπτωση, πρέπει να αναρωτηθείς αν όντως αξίζει τον κόπο να ασχοληθείς.

δεν υπάρχει cloud στημένο για υπολογισμούς. αυτό είναι το clustering που λες. πάντως γίνεται και για windows

(απάντηση ώωωωες μετά sorry :P )

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now