psilos

Νεο PSU

Recommended Posts

Sorry για την κάπως αργοπορημένη απάντηση, απλώς λόγω εορτών δεν πολυασχολήθηκα με το θέμα της αγοράς.

Λοιπόν, καταρχάς ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις.:drinks:

Η αγορά όπως είχα γράψει και πιο πάνω, θα γίνει από το Πλαισίο λόγω ενός πιστωτικού που έχει περισσέψει από τα παλιά.

Τώρα είμαι ανάμεσα στο Enermax που είχα αναφέρει και το CoolerMaster που πρότεινε ο JC. Αν γίνετε προτείνεται και οι υπόλοιποι ένα εκ των δύο (ή αν έχετε και κάμια άλλη πρόταση στα ίδια λεφτά ομιλείτε ελευθέρως:P)

Αυτό που κυρίως με ενδιαφέρει είναι η σταθερότητα και το να αντέχει μεγάλα φορτία. Αν πχ αναβαθμίσω σε μία πιο ενεργοβόρα κάρτα γραφικών και υπερχρονίσω τον επεξεργαστή να μην είναι στα όρια του το τροφοδοτικό και τα φτύσει μετά από λίγους μήνες...

Link to comment
Share on other sites

Βασικά θα σου συνιστούσα κι εγώ το coolermaster. Τον τελευταίο χρόνο έχουν περάσει τρία από τα χέρια μου και έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος. Εκτός των άλλων είναι και αθόρυβα. Δεν ξέρω αν σε απασχολεί ο θόρυβος, απλά το αναφέρω. Το enermax είναι καλό αλλά παλιές μνήμες με enermax και καταστροφή με εμποδίζουν από το να το συστήνω. Έχω χρόνια βέβαια να χρησιμοποιήσω enermax οπότε μη δωθεί η εντύπωση ότι είναι κακά ή δεν τα προτείνω. Απλά είχα πάθει διάφορα παλιά με τέτοια και δεν τα έχω ξανακουμπήσει.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ...δεν ηθελα να ξεκινήσω νέο θέμα...χρειάστηκα κάποια επιπλέον βύσματα από δεύτερο τροφοδοτικό και έτσι χρησιμοποίησα το seasonic M12-700...εβαλα ένα συνδετήρα στο πρασινο-μαύρο του 24πινου και το άναψα τροφοδοτώντας τις συσκευές που ήθελα...Ομως το τροφοδοτικό κάνει έναν θόρυβο που δεν το είχε ξανακάνει ποτέ όταν το είχα μόνο του σε Oc συστημα....ένα συνεχόμενο τσικ τσικ τσικ....σαν αναπτήρας ....δεν μυρίσε τίποτα, ο ανεμιστήρας λειτουργούσε κανονικά......Τι μπορεί να φταιει; τι κάνω; το στέλνω RMA;;;;;

Link to comment
Share on other sites

5 ανεμιστήρες, 2 λάμπες, ενας σκληρός δίσκος και dvd rw...τα rails της τροφοδοσίας mobo/vga είναι ανενεργά...

Κάνει όπως το γράφω ...τσικ..τσικ...τσικ..τσικ...συνέχεια....

Link to comment
Share on other sites

Μηπως ειναι η αντιστροφη μετρηση για το μπαμ? Κοιτα στο εσωτερικο καλυτερα μηπως δεις το χρονομετρο. Μεγαλο με κοκκινα γραμματα συνηθως.

Περα απο την πλακα, κανονικα δεν θα επρεπε να κανει τιποτα.

Πισω για εγγυηση. Καλο θα ηταν βεβαια να το δοκιμασεις και σε συστημα να δεις αν κανει το ιδιο.

Link to comment
Share on other sites

αυτό το τσικ τσικ τσικ που λές το έχω ακούσει σε ακριβώς ίδια φάση με εσένα απ το Chieftech αλλά για τον λόγο ότι είχε τόσο μικρό φορτίο έπαιζε με τα regulators αλλά κάπως ανορθόδοξα .

Αυτό φαινόταν και στο πολύμετρο βέβαια.

Πάρε ένα πολύμετρο και μέτρα το

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να ναι κιαυτό....χωρίς καθόλου φορτίο επάνω, γεφυρώνοντας πράσινο-μαύρο λειτουργεί κανονικά (κανένα καλώδιο πάνω του)...βάζοντας το 1ο μολεξ ακούγεται...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now