p_under

low-end HD video PC

Recommended Posts

Μου έδωσαν ένα low low-end PCάκι και αναρωτιέμαι αν είναι ικανό να παίξει 1080p matroskες. Διαθέτει την Intel d915plwd socket775 με τον Intel Pentium 4 640, o οποίος είναι ο δεύτερος πιο δυνατός που κουμπώνει σε αυτή την μητρική, 2x512 DDR dimmάκια και την Sapphire x300 se HyperMemory - 128mb SKU. Είναι ικανός λοιπόν να παίξει 1080p matroskες, ώστε να τον βάλω κάτω από την τηλεόραση?

Link to comment
Share on other sites

ρε fanboys :hehe: αφού διαβάζω ότι με παρόμοια μηχανάκια με μια gt210 παίζουν matroskες άκοπα. Δλδ δεν τρώνε bootleneck από cpu. Άρα θα μπορεί η GPU να την παλέψει ή να πάρω μια μικρή κάρτα?

Link to comment
Share on other sites

Κατα πάσα πιθανότητα όχι, ίσως μπορέσεις να παίξεις έστω 720p ρίχνοντας την ανάλυση για να μη φουλάρει την vRAM.

Γενικά δεν αξίζει πάντως.

Edited by MetallicGR
Link to comment
Share on other sites

720p Παιζει και μονο του το p4, με ζορι μεν αλλα παιζει.

1080 θες καρτα που να τρεχει. 210 ειναι οριο νομιζω. βρες καμια 8800γτ η 250 και εισαι jet αλλιως πετα το.

ή παρε ενα pi [MENTION=771]sofos1990[/MENTION]

Link to comment
Share on other sites

ρε fanboys :hehe: αφού διαβάζω ότι με παρόμοια μηχανάκια με μια gt210 παίζουν matroskες άκοπα. Δλδ δεν τρώνε bootleneck από cpu. Άρα θα μπορεί η GPU να την παλέψει ή να πάρω μια μικρή κάρτα?

Η G210 έχει επιτάχυνση video σε mpeg4/h264. Η Χ300 άντε να επιταχύνει κανένα mpeg2. Είναι και single core ο Ρ4 οπότε ξεχνάς το 1080p. Αν του πετάξεις πάνω καμιά καλή G210 με ψιλό καλές μνήμες, π.χ. DDR3, ή προφανώς οποιαδήποτε καλύτερη κάρτα, θα τα πάει μια χαρά. Μπορεί να χτυπάει τίποτα υπερωρίες ο Ρ4, αλλά πιστεύω να μην χάνει frames. Και για ταινίες παίζει η G210 να είναι καλύτερη από 8800 που αναφέρθηκε. Γενικά όσο ποιο φρέσκος ο πυρήνας θεωρητικά τόσο το καλύτερο στο video ασχέτως 3D δυνατοτήτων.

Βέβαια αν ισχύει ότι δεν τον σώζει ούτε 430 όπως αναφέρεται από πάνω, τότε ο Ρ4 ήταν πολύ μεγαλύτερο χρέπι από όσο πίστευα.

Edited by yanni
Link to comment
Share on other sites

με απογοητεύσατε!

Και να το δώσω σε κάποιον θα με βρίζει πίσω από την πλάτη μου :hehe: [MENTION=461]George_o/c[/MENTION] να φέρω στην αθήνα τον 640 να τον βάλεις στα κρύα?

Link to comment
Share on other sites

με απογοητεύσατε!

Και να το δώσω σε κάποιον θα με βρίζει πίσω από την πλάτη μου :hehe: [MENTION=461]George_o/c[/MENTION] να φέρω στην αθήνα τον 640 να τον βάλεις στα κρύα?

Έχω παίξει με 640 ρε, αλλά ευχαριστώ που με σκέφτηκες :hehe: Ένα validation κράτα μόνο, για την μητρική του :P

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου έχω ακριβώς τον ίδιο P4 αλλά με μία gts 450 2gb ddr3 και 4gb ddr2 μνήμη ,

Με MPC-HC , lav decoder , madvr renderer (σχεδόν σε extreme ρυθμίσεις...) παίζει 20gb ταινίες 1080p σε τούμπανο ποιότητα (λόγο madvr εννοείται ) εξαιρετικό upscale από 720ρ (λόγο madvr εννοείται ) για κανένα λόγο όμως 10bitες 1080ρ ή 720ρ.

Από μόνος του 1080ρ για κανένα λόγο

Είναι κοντά 10χρονών για μένα δεν αξίζει να ασχοληθείς αν δε μπορεί να παίξει τις ταινίες όπως στον δώσανε...

Link to comment
Share on other sites

ναι με πείσατε δεν αξίζει να ασχοληθώ. Το θέμα όμως είναι ότι ένα τέτοιο pcάκι πλέον ενώ είναι λειτουργικό δεν κάνει για σχεδόν τίποτα από τις καθημερινές δουλειές του μέσου χρήστη?

Και έτσι σκέφτομαι σε τι α μπορούσε ν μου φανεί χρήσιμο, χωρίς αλλαγή στο hardware φυσικά.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί ρε παιδιά να μην παίζει ο Pentium 1080? Είχα για αρκετό καιρό ένα P4 630 με μια 8600GS και έπαιζε πολύ καλά τα 1080. Ρύθμισα το K-Lite Codec Pack και όλα έτρεχαν μια χαρά. Ο pentium να δούλευε 40-50% με 7αρια.

Εδώ έχω βάλει BD 1080p50 σε atom + ION και έπαιζε.

Link to comment
Share on other sites

εγω πιστευω οτι θα παιξει. με μια 9600gt 512 επαιζα με το mpc και πανω απο 15-20% δε πηγαινε ο 6750 σε 1080p. αν ειναι καλη η κωδικοποιηση δε εχεις θεμα.

Link to comment
Share on other sites

εχουν απειρη διαφορα ο 640 με τον 6750 σου και 2ον με οτιδηποτε μετα την 8800gtx θα παιζει 1080p το θεμα ειναι αν αξιζει αυτα τα 20-40 ευρω γιατι περα απο ταινιες δεν θα μπορει να κανει και πολλα. ειναι απιστευτα λιγος ο p4 :P (αν κλεισεις τον 1 core στον 6750 και τα βαλεις πλαι πλαι, στα ιδια clocks ειναι κανα 80-90% πανω ο conroe. Mε τα 2 cores δεν λεω τι γινεται :D)

Edited by AMDnord
Link to comment
Share on other sites

^^ καλα ναι, δε το συζηταμαι αυτο. απλα τον ειχε ενας φιλος σε μια μητρικη με 965 chip, αν θυμαμαι καλα και δεν ειχε αντιμετωπιση προβλημα. καρτα ειχε μια 8800 gts νομιζω.....

Link to comment
Share on other sites

Mε χρήση της κάρτας γραφικών παίζουν , σχεδόν , όλα μια χαρά . χμμ τώρα είδα ότι ο p_under έχει 640 εγώ έχω 660 οπότε μπορεί να ναι και άκυρα αυτά που είπα... καλά σιγά τη διαφορά αλλά λέμε τώρα

Edited by Mr Aris
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now