GoriLLakoS

Windows Live Messenger & Virus

Recommended Posts

Κανένα λειτουργικό δεν σε προστατεύει όταν εσύ ο ίδιος δώσεις το pass σου. Ίσως όταν έλειπε κάποιος να πάτησε και κάποιο αρχείο receive και να το έτρεξε. Εν κατακλείδι, καμία ασφάλεια δεν είναι ικανή να σταματήσει την κίνηση του χρήστη.

Tο PC του είναι της δουλειάς και μη μου πεις ότι θα παίξει στο AD με Ubuntu θα πεθάνω στα γέλια και επίσης, ο μόνος λόγος που δεν έχουμε ιούς εκεί είναι γιατί κανείς ακόμα δεν ασχολείται να γράψει ;)

(btw, ήταν εντελώς off-topic)

qft

http://directory.fedoraproject.org/

;P..

https://help.ubuntu.com/community/ActiveDirectoryHowto

αμα λάχει

Link to comment
Share on other sites

Κανένα λειτουργικό δεν σε προστατεύει όταν εσύ ο ίδιος δώσεις το pass σου. Ίσως όταν έλειπε κάποιος να πάτησε και κάποιο αρχείο receive και να το έτρεξε. Εν κατακλείδι, καμία ασφάλεια δεν είναι ικανή να σταματήσει την κίνηση του χρήστη.
Την Παρασκευή, απο κεκτημένη ταχύτητα ένας φίλος έστειλε ένα αρχείο .rar στο msn και το πάτησα(μ@λ@κι@ μου) , απο τότε το msn όποτε loggάρω, στέλνει αυτόματα σε όλες μου τις επαφές κάποιο αρχείο, δεν μπορώ να κάνω τίποτα στο pc μιας και ανοίγει ένα παράθυρο κάθε 4 sec.

Θες να πεις ότι σε μια Linux διανομή, αν αποσυμπιέσεις ένα rar, θα κολλήσεις ιό; Εγώ αυτό κατάλαβα ότι έγινε...

Επίσης αν υποθετικά γινόταν corrupt με malware το amsn στο Linux και του έκανα απεγκατάσταση ΔΕ θα έμενε κολυμπηθρόξυλο γιατί απλά δεν υπάρχουν παπαριές τύπου registry για να κρύβονται οι ιοί.

gorillakos αν ξεμπερδέψεις, κάνε report back, είμαι πολύ περίεργος τελικά πώς θα βρεις λύση, εφόσον λες ότι ούτε το system restore βοήθησε (αυτό και αν είναι πρωτάκουστο).

Ερώτηση, αν φτιάξεις άλλο user account (στο OS εννοώ) και βάλεις msn, έχεις πάλι το ίδιο πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

ποτε δε με απασχολησε ιος πανω απο 15 λεπτα στα xp.

4 βηματα κανεις

Α) system restore off

β) kaspersky με ανοιχτο το rootkit scan

γ) hardware firewall

δ) full updates

gorillako μου κανει μεγαλη εντυπωση που δεν εχει λυθει το προβλημα. δοκιμασες kaspersky και hijackthis που σου ειπα? βρηκες ποιος ιος ειναι? αν οχι βαζεις αυτα που σου κανει στο google και το βρισκεις αμεσως. δοσε λιγο περισσοτερες πληροφοριες να το κλεισουμε το θεμα :>

ΥΓ. system restore να ναι στο off. αν σβηστει ο ιος θα στον ξαναβγαζει αν ειναι σε συγκεκριμενους φακελους

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόνλοιπόν λοιπόν...τα δοκίμασα όλα μα όλα που μου είπατε...και με τίποτα δεν έβγαλα άκρη. Βρήκα λίγο χρόνο και κατεβασα το Avast :D:D:D

Δοκίμασα λοιπόν και το Avast πριν απο 1 ώρα. Κατέβασα την Free έκδοση, έκανα και ένα update στην Virus database, Μου πέταξε 4 infected αρχεία πρίν το boot και τώρα είμαι πάλι οκ :D

Επειδή δεν τα συγκράτησα όλα στο μυαλό μου...πηρε το μάτι μου ένα αρχείο

chfnx.exe infected by Win32 Rootkin-gen και επίσης το panda που τρέχει πανοτύ εδώ ήταν και αυτό Infected με κάτι λαλακίες...

Avast και πάλι Avast απο εδώ και πέρα...όλα τα άλλα είναι...ότι να 'ναι...

Σας ευχαριστώ όλους ρα :D

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now