GoriLLakoS

Windows Live Messenger & Virus

Recommended Posts

Καλημέρες και καλή εβδομάδα σε όλους,

Την Παρασκευή, απο κεκτημένη ταχύτητα ένας φίλος έστειλε ένα αρχείο .rar στο msn και το πάτησα(μ@λ@κι@ μου) , απο τότε το msn όποτε loggάρω, στέλνει αυτόματα σε όλες μου τις επαφές κάποιο αρχείο, δεν μπορώ να κάνω τίποτα στο pc μιας και ανοίγει ένα παράθυρο κάθε 4 sec. Ο μόνος τρόπος να κλέινει έιναι Alt+Ctrl+Del @ Task Manager και να κλέινω απο εκεί το msn.

1.Άλλαξα Pass στο msn, δεν έγινε τίποτα.

2.Έκανα System Restore, δεν έγινε τίποτα.

3.Ένανα scan με το Panda, δεν έγινε-βρήκε τίποτα.

4.Απεγκατάσταση και ξανά εγκατάσταση του Live Messenger, τζίφος.

5.Καθάρισα απο την registry όλες τις προφανείς βλακείες που είχαν να κάνουν με το MSN messenger, πάλι τίποτα.

Έψαξα λίγο στο Google και είδα πολλά παρόμοια προβλήματα αλλά ο καθένας λέει τα δικά του. Άλλοι έχουν δοκιμάσει ότι Anti-Virus κυκλοφορέι και λύση δεν βρήκανε και άλλοι κάνανε ένα απλό One Care Scan απο την MS και λυθηκε το πρόβλημα.

Μόλις κατέβασα το Ccleaner και το spybot να δοκιμάσω και κάνω πάλι report back.

Επίσης θα δοκιμάσω και αυτό εδώ : http://onecare.live.com/site/en-ca/center/howsafe.htm το προτείνουν πολλοί , για να δούμε τι θα κάνει. . .

Διάβασα κάπου πώς αυτός ο ιός και καλά δεν κάνει infect το pc κάθε φορά αλλά το account. Αυτό για εμένα δεν ισχύει αφού έχω μπέι απο 2 άλλα διαφορετικά pc στο msn μου και δεν αντιμετώπισα κανένα μα κανένα πρόβλημα.

Help γιατί τα έχω πάρει με την λαλακία τούτη. . . :lol

Έχει καταντήσει κουραστικό. . .

Link to comment
Share on other sites

Άλλαξε MSN ντε :P

Άλλαξε το pass, ξανά και ξανά, από διάφορα PC. Ίσως σου είχε περάσει κάτι στο PC και "snifαρε" το νέο pass. Δεν είναι πρόγραμμα, απλά παίρνει το pass σου και κάνει ότι θέλει με το protocol του msn από οπουδήποτε και όχι από το PC σου.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό http://onecare.live.com/site/en-ca/scanner/unsupportedclient.htm δεν λειτουργεί για εμένα...και έχω και OS που λέει και IE7...ότι να 'ναι. .

Τι εννοείς ρα να αλλάξω msn?

Άλλο version ή άλλο pass?

Πάιζει να έχω αλλάξει το pass απο την Παρασκευή γύρω στις 10 φορές απο 3 διαφορετικά pc.

Εν τω μεταξύ, επειδή το pc είναι της δουλειάς, για να κάνω format και ξανα εγκατάσταση όλα πάιζει να θέλω κανένα 5ωρο μέσα στο νερό... :( και αποκλείεται αυτό να γίνει...

Λές να βάλω trilian?

Link to comment
Share on other sites

αν από άλλο pc έχεις το ίδιο πρόβλημα, είναι αυτό που είπε ο Γιάννης, απλά στέλνει από το account σου βλακείες... αν είναι μόνο από αυτό το pc με σωστό ψάξιμο θα πρέπει να το βρεις...

αλλιώς πάρε τηλ στην τεχνική υποστήριξη, παραδέξου ότι είσαι νουμπάς, ζήτα να στείλουν άτομο και άντεξε κ κανα μήνα καζούρας... υπάρχουν κ χειρότερα:P

Link to comment
Share on other sites

LOL LOL Μόνο απο αυτό το PC είναι το πρόβλημα..αλά υπόσχομαι να κολλήσω αλλα 30 σε κάποιο μέρος που συχνάζω...να πάρουν απο εκεί την τηλεφωνική υποστήριξη :hehe:

Ακόμα δεν έχω βγάλει άκρη...damn

Link to comment
Share on other sites

Το ιδιο προβλημα αντιμετωπισε κ ενας φιλος μου, μου το ανεφερε και το μονο που μπορουσα να κανω για αρχη ηταν να περασω ενα Antivirus και ποιο συγκεκριμενα το Kasperky, μετα απο ενα scan-arisma κ αφου εντοπισα εναν ιο και τον διεγραψα μετα δεν του ξαναπαρουριαστηκε το σιγκεκριμενο μνμ που εστελνε σε ολεσ τις επαφες. Εαν δεν γινετε η παραπανω λυση, τοτε δοκιμασε να κανεις διαφορα login απο αλλα pc. Πιστευω να σε βοηθησα....

Link to comment
Share on other sites

Το Panda έχει σκανάρει όλο το PC 10 φορές και τα βρίσκει όλα οκ και καλά...:o..

KAV και Avast σε λίγο γιατί δεν προλαβαίνω να κατεβάζω anti virus για να κάνω scan :hehe:

Δοκιμάζω τούτο τώρα http://www.majorgeeks.com/Process_Explorer_d4566.html :'(....

Link to comment
Share on other sites

δοκιμασε επισης το HijackThis μηπως και ανοιγει με την εναρξη του pc σου καποιο υποπτο προγραμμα. το panda δεν ποιανει ολους τους ιους, δοκιμασε kaspersky. θεωρω οτι με αυτα τα δυο θα διορθωθει το προβλημα ή το πολυ να βρεις τον ιο και να τον διαγραψεις απο safe mode. αλλιως ξαναποσταρε ;>

Link to comment
Share on other sites

[ ημί-off-topic]

Φίλε gorillakos, όταν με το καλό ξεμπερδέψεις (και επειδή αναφέρεις αρκετά συχνά "δεν προλαβαίνω" ), βάλε ένα ubuntu για internet και για να κάνεις τις δουλειές σου. Άσε το διάτρητο OS για αυτό που είναι κατάλληλο, τα games.

[/ημί-off-topic]

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το έλυσα με τον εξής τρόπο:

1) Απεγκατάσταση του MSΝ και σβήσιμο του φακέλου που το περιείχε.

2) Σβήσιμο του φακέλου που δημιουργεί στο Temp.

Τα διάφορα προγραμματάκια δεν κάνουν τίποτα άν και δοκίμασα πολλά π.χ. CCleaner, Tuneup και antivirus

Link to comment
Share on other sites

[ ημί-off-topic]

Φίλε gorillakos, όταν με το καλό ξεμπερδέψεις (και επειδή αναφέρεις αρκετά συχνά "δεν προλαβαίνω" ), βάλε ένα ubuntu για internet και για να κάνεις τις δουλειές σου. Άσε το διάτρητο OS για αυτό που είναι κατάλληλο, τα games.

[/ημί-off-topic]

Κανένα λειτουργικό δεν σε προστατεύει όταν εσύ ο ίδιος δώσεις το pass σου. Ίσως όταν έλειπε κάποιος να πάτησε και κάποιο αρχείο receive και να το έτρεξε. Εν κατακλείδι, καμία ασφάλεια δεν είναι ικανή να σταματήσει την κίνηση του χρήστη.

Tο PC του είναι της δουλειάς και μη μου πεις ότι θα παίξει στο AD με Ubuntu θα πεθάνω στα γέλια και επίσης, ο μόνος λόγος που δεν έχουμε ιούς εκεί είναι γιατί κανείς ακόμα δεν ασχολείται να γράψει ;)

(btw, ήταν εντελώς off-topic)

Link to comment
Share on other sites

Το pc όντως είναι της δουλειάς και με Linux πραγματικά δεν νομίζω να την παλέυουν όλα τα προγράμματα που έχουμε εδώ..:(

Ακόμα δεν έχω βρεί άκρη..θα προσπαθήσω λίγο αργότερα πάλι και θα αναφέρω :)

Link to comment
Share on other sites

[ ημί-off-topic]

Φίλε gorillakos, όταν με το καλό ξεμπερδέψεις (και επειδή αναφέρεις αρκετά συχνά "δεν προλαβαίνω" ), βάλε ένα ubuntu για internet και για να κάνεις τις δουλειές σου. Άσε το διάτρητο OS για αυτό που είναι κατάλληλο, τα games.

[/ημί-off-topic]

δηλαδη θα αφησουμε την Porsche να παμε για zastava ??!!

σε ολα τα λειτουργικα αν δε προσεχεις θα την παθεις. ατυχησε ο γκοριλακος

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now