kostas7837aek

HD4850: Πρόβλημα με την ανάλυση

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά. Στο παλιό μου PC είχα την Sapphire HD4850 1GB. Αποφάσισα να την βγάλω και να την βάλω στο καινούργιο μου σύστημα το οποίο είναι:

-Intel i5 4670K

-ASRock Z87 EXtreme 6

-gSkill Ribjaws 4GB 1600MHz

Το πρόβλημά μου είναι ότι η κάρτα δεν μου δίνει την δυνατότητα να βάλω την ανάλυση σε 1920x1080. Ενώ όταν συνδέω την οθόνη με την onboard του 4670Κ δουλεύουν όλα ρολόι. Η σύνδεση της οθόνης με το PC είναι με adapter DVI σε VGA. Δηλαδή το VGA πάνω στην οθόνη και o adaptorας του DVI πάνω στην κάρτα γραφικών. Πέρασα τους τελευταίους drivers της AMD. Έκανα και format χωρίς αποτέλεσμα. Τι μπορεί να φταίει;

Η ανάλυση φτάνει μέχρι τα 1600x... Πριν το format δεν με άφηνε να περάσω τους drivers της AMD. Δηλαδή μου τελείωνε την εγκατάσταση χωρίς να περάσει drivers. Η κάρτα στο παλιό σύστημα λειτουργούσε χωρίς πρόβλημα σε ανάλυση 1600x... λόγω της οθόνης.

Edited by kostas7837aek
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε ν αλλαξεις adaptor η αν εχεις την δυνατοτητα κι αλλη οθονη με dvi καλωδιο.

Adaptor δοκίμασα. Δυστηχώς οθόνη με DVI δεν έχω. Αλλά πώς γίνεται να φταίει το καλώδιο όταν το στην onboard δουλεύει σε 1920x1080;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αυτό http://forum.videohelp.com/attachment.php?attachmentid=15319&d=1356194189 χρησιμοποιώ. Και στην μητρική με αυτόν τον adaptorα συνδέω την οθόνη. Ακριβώς το ίδιο βάζω και στην κάρτα γραφικών αλλά τίποτα. Drivers έχω τους 13.9 Legacy

Μέσα από το Catalyst έχω ψάξει για αναλύσεις αλλά και εκεί μου βγάζει μέχρι 1600x... GPU Scaling δεν ξέρω τι είναι. Αν μπορείτε εξηγήστε μου. :)

Link to comment
Share on other sites

Στο δεύτερο σκέλος του GPU Scalling δεν εμφανίζετε σε εμένα (στο Catalyst). Δηλαδή μέσα στο Catalyst μου εμφανίζει "My VGA Panels" και όχι το "My digital flat panel)

Την οθόνη δεν την βλέπει μέσα στο Catalyst. Μου λέει unkown. Άρα μάλλον εκεί πρέπει να είναι το πρόβλημα. Δεν εξηγήτε αλλιώς. Αλλά τώρα τι κάνουμε;

Link to comment
Share on other sites

Xmm, νομίζω πρέπει να πας εδώ που σου δείχνω στην φωτό και να απενεργοποιήσεις το EDID, και να θέσεις χειροκίνητα την μέγιστη ανάλυση. Νομίζω οι catalyst (και οι nvidia) για κάποιο λόγο έχουν χάσει το support για αναλογικά πάνελ, εδώ και κανα χρόνο περίπου.

uncheckededid-1.JPG

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μάγκες. Σήμερα μου ήρθε ο καινούργιος adaptorας, αλλά και πάλι τίποτα. Πάλι τα ίδια. Δεν βγάζει με τίποτα 1920x1080. Τί λέτε να κάνω; Να την σουτάρω την κάρτα;

Link to comment
Share on other sites

Ποιά οθόνη έχεις?

Από εδώ:

- Supports Intel® HD Graphics Built-in Visuals : Intel® Quick Sync Video with AVC, MVC (S3D) and MPEG-2 Full HW Encode1, Intel® InTru™ 3D, Intel® Clear Video HD Technology, Intel® Insider™, Intel® HD Graphics 4400/4600

- Pixel Shader 5.0, DirectX 11.1

- Max. shared memory 1792MB

- Three graphics output options: DVI-I, HDMI and DisplayPort

- Supports Triple Monitor

- Supports HDMI Technology with max. resolution up to 4K x 2K (4096x2304) @ 24Hz

- Supports DVI-I with max. resolution up to 1920x1200 @ 60Hz

- Supports DisplayPort with max. resolution up to 4K x 2K (4096x2304) @ 24Hz

- Supports Auto Lip Sync, Deep Color (12bpc), xvYCC and HBR (High Bit Rate Audio) with HDMI (Compliant HDMI monitor is required)

- Supports HDCP function with DVI-I, HDMI and DisplayPort ports

- Supports Full HD 1080p Blu-ray (BD) playback with DVI-I, HDMI and DisplayPort ports

*Intel® HD Graphics Built-in Visuals and the VGA outputs can be supported only with processors which are GPU integrated.

**Due to chipset limitation, the Blu-ray playback of Intel® HD Graphics is only supported under Windows® 8 / 8 64-bit / 7 / 7 64-bit / Vista™ / Vista™ 64-bit.

***Intel® InTru™ 3D is only supported under Windows® 8 / 8 64-bit / 7 / 7 64-bit.

Ποιά Windows έχεις? Για δες εδώ εάν υπάρχει κάτι που δεν έχεις εγκαταστήσει?

Link to comment
Share on other sites

H οθόνη που έχω είναι η LG W2243ST. Από Drivers έχω περάσει ότι είχε το CD της ASRock. Τώρα είμαι σε Windows 8.1, αλλά και πριν που είχα Windows 7, πάλι τα ίδια μου έκανε.

Link to comment
Share on other sites

Για πήγαινε δεξί κλικ στην επιφάνεια εργασίας -> screen resolution. Στο παράθυρο πάτα στα advanced settings, και στο παράθυρο πάτα στην καρτέλα monitor.

Απενεργοποίησε το "Hide modes that this monitor cannot display" και δες τι γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Για πήγαινε δεξί κλικ στην επιφάνεια εργασίας -> screen resolution. Στο παράθυρο πάτα στα advanced settings, και στο παράθυρο πάτα στην καρτέλα monitor.

Απενεργοποίησε το "Hide modes that this monitor cannot display" και δες τι γίνεται.

Πάλι τα ίδια. Το έκανα, χαμήλωσα και τα herz και πάλι η ανάλυση μένει στα 1600..

Link to comment
Share on other sites

Τι άλλο μένει να αλλάξεις...ίσως καλώδιο.

Το μόνο που έχω να σου προτείνω, αν δεν το έχεις κάνει ήδη, είναι να κατεβάσεις μια πιο παλιά έκδοση drivers. Οι 10.x ίσως να λύσουν το πρόβλημα.

Έχω αρχίσει και ξεμένω από ιδέες, οι προηγούμενες λύσεις που σου είπα συνήθως δούλευαν σε εμένα που έχω πανομοιότυπη οθόνη - άντε ίσως λίγο διαφορετικό μοντέλο.

Link to comment
Share on other sites

Λες να δοκιμάσω να περάσω τους Drivers από το CD της Sapphire; Θα τους υποστηρίζουν τα Windows 8.1 όμως; :culpability: Πως μπορούμε να μάθουμε ποιοι είναι οι καλύτερη drivers για την συγκεκριμένη κάρτα;

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now