Speedo

4870x2 gpu clocks

Recommended Posts

Μάλλον επειδή αυτόματα ρίχνει τα ρολόγια η κάρτα, για να κρατάει τους πυρήνες σε χαμηλότερες θερμοκρασίες, όταν δεν είσαι σε 3D.

Δεν είμαι 100% σίγουρος όμως, μιας και δεν έχω δοκιμάσει 4870Χ2 ακόμα.

Εσύ έχεις προσέξει κάποιο κόλλημα στα παιχνίδια? Στο 3DMark τι σκορ βγάζεις? (γράψε και το υπόλοιπα setup σου ;))

Link to comment
Share on other sites

3dmarks06 18240

με ε8400 στα 3.6 4gb memory vista 64bit Os

καλά ειναι τα 3dmarks?

όσο για το κόλλημα χθες γονάτισε σε ενα siege στο warhammer online έπιανε 10-15 fps για λιγο και απογοητεύτηκα

8xΑΑ 8ΧΑF ίσως το παρακανα

Link to comment
Share on other sites

νομίζω ψιλο καλά πρέπει να είσαι.

Δλδ άμα δεν έχεις βάλει τους drivers στο performance και τα έχεις αφήσει default τότε είσαι κυριλέ.

Δλδ όντως ρίχνει τον 2ο πυρήνα σε κατάσταση idle για να είναι πιο κρύα η κάρτα,που ούτως η αλλως έπρεπε να το κάνει αλλά φοβόμουν μήπως δεν τον ξανα σήκωνε

Link to comment
Share on other sites

Μου το κάνει και μένα αυτό όταν ανοίγω τον υπολογιστή. Οταν μπεις σε παιχνίδι και βγεις τότε πέφτει και το MASTER GPU στα 2D clocks. Πολύ θα'θελα να ήταν bug του driver και να γίνει fix στον 8,10 αλλά μου μυρίζει περισσότερο bug του bios.

Είδομεν!!!

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα δεν είναι ότι πέφτει.........το θέμα είναι ότι ΔΕΝ πέφτει το Master Gpu σε 2D clocks:funk:..

Μόλις έκανα πείραμα και με 8,10 beta και πάλι τα ίδια.Στο πρώτο restart τα clocks είχαν πέσει αλλά μόλις έκανα shutdown και ματαάνοιξα ΠΑΛΙ ΤΑ ΙΔΙΑ :loveliness:..

Link to comment
Share on other sites

To πρόβλημα συνεχίζει και με τους 8.11 ...Πάντως δεν πρέπει να είναι πρόβλημα bios....από το Radeon Bios Editor φαίνεται ότι και το master και το slave GPUs σε 2d mode pρέπει να είναι 500Μhz....Όλα τα clock info, εκτός από τα 10, 11, 12 που εκφράζουν το 3dperformance, αυτό δείχνουν....

Aν ξεκινήσεις μια 3d εφαρμογή και βγεις εξω επανερχεται.....

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά και γω εχω το ίδιο πρόβλημα με ASUS4870x2 με τους 8.11 περασμένους

Μπουταρει σε vista και έχω master GPU=750, slave=500

Φορτώνει 3d game και βγαίνω εκτος και έχω master GPU=500, slave=500

Τσέκαρα τα master και slave bios της κάρτας (με Radeon Bios Editor) και δείχνει ότι οι χρονισμοί σε 2dmode επρεπε και στις 2 περιπτώσεις να είναι 500....

έτσι σε 2dmode οι θερμοκρασίες του master GPU είναι υψηλές

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα λύθηκε με τους 8.12...όλα καλά τώρα...

Σε P35 το bandwidth στο GPUZ πόσο πρέπει να είναι ελέω PCIE1.1x16;;; Σωστά βλέπω 64Gb/s σε κάθε πυρήνα έναντι 115Gb/s σε Χ38/Χ48/Χ58;;

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα λύθηκε με τους 8.12...όλα καλά τώρα...

Σε P35 το bandwidth στο GPUZ πόσο πρέπει να είναι ελέω PCIE1.1x16;;; Σωστά βλέπω 64Gb/s σε κάθε πυρήνα έναντι 115Gb/s σε Χ38/Χ48/Χ58;;

Απλά κοιτάς το bw με τα 2D clocks τα οποία είναι χαμηλότερα από τα 3D. Δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Απλά κοιτάς το bw με τα 2D clocks τα οποία είναι χαμηλότερα από τα 3D. Δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα.

Φίλε αυτό που λες δεν ισχύει. Το bandwidth που γράφει το gpu-z είναι σύμφωνα με τα κανονικά ρολόγια της κάρτας, όχι του 2D. Σε μένα γράφει 121,6 για παράδειγμα ενώ και οι δύο πυρήνες είναι σε 2D mode στα 507-500. Η διαφορά είναι ότι έχω Χ58. Το Ρ35 έχει pci express v1.1 το οποίο σαν πρότυπο επιτρέπει μέχρι 64gb/s διαμεταγωγή. Τα Χ38-48-58 που έχουν pci-x v2.0 έχουν διπλάσιο ανώτατο bandwidth, ήτοι 128gb/s. Αυτός μάλλον είναι ο λόγος που γράφει 64 στον υπολογιστή του sstav.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε αυτό που λες δεν ισχύει. Το bandwidth που γράφει το gpu-z είναι σύμφωνα με τα κανονικά ρολόγια της κάρτας, όχι του 2D. Σε μένα γράφει 121,6 για παράδειγμα ενώ και οι δύο πυρήνες είναι σε 2D mode στα 507-500. Η διαφορά είναι ότι έχω Χ58. Το Ρ35 έχει pci express v1.1 το οποίο σαν πρότυπο επιτρέπει μέχρι 64gb/s διαμεταγωγή. Τα Χ38-48-58 που έχουν pci-x v2.0 έχουν διπλάσιο ανώτατο bandwidth, ήτοι 128gb/s. Αυτός μάλλον είναι ο λόγος που γράφει 64 στον υπολογιστή του sstav.

Μάλλον αυτό που λες εσύ δεν ισχύει... ;)

Στο Maximus II Formula που έχω (P45) το οποίο έχει pci-e 2.0 (δεν έχουν μόνο τα Χ38/48/58 pci-e 2.0) , στα 500mhz δείχνει 64gb/s και στα 900mhz 115gb/s.

To bandwidth που αναφέρει το gpu-z είναι το αποτέλεσμα του πολλαπλασιασμού του bus width με το mem clock. Δεν έχει να κάνει σχέση με το bandwidth της pci-e.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον έχεις δίκιο. Με την έκδοση 2.8 μου έγραφε πάντα 121,6 εμένα παρόλο που ήταν η κάρτα στα 507-500. Με την έκδοση 3.0 δείχνει 64 σε 2D. Επίσης το να μην συμπεριλάβω το Ρ45 στα τσίπσετς με pci express 2.0 ήταν λάθος μου. Πάντως αυτό που είπα για το pci express ισχύει. Όχι τόσο όσον αφορά την ένδειξη του gpuz αλλά γενικά για το bandwidth του διαύλου.

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς και ισχύει για το bw του διαύλου.

Όσο για τον λόγο που έβλεπες πριν 121,6 δεν ήταν το gpu-z αλλά ο driver της ATI που κρατούσε τα 3D clocks όταν μπουτάρε και έπρεπε να ανοίξεις ένα 3D application για να γυρίσει σε 2D. Με τον 8.12 δουλεύει σωστά όμως και γι αυτό σου λέει 64gb/s.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now