Cuore_Sportivo

Overclocking σε 6400

Recommended Posts

Καλησπέρα!

Επειδή είμαι αρχάριος στο overclocking αποφάσισα να ζητήσω τη βοήθειά σας.

Αυτή τη στιγμή η CPU τρέχει στα 2400Ηz με τάση 1.2625V (αν θυμάμαι καλά).

Επειδή αύριο θα παραγγείλω την υδρόψυξη ( W/C Kit H2O-80 Micro της Swiftech) θέλω να τον ανεβάσω στα 2800 (για αρχή, μετά βλέπουμε)...

Στο BIOS έχει αρκετές επιλογές στις οποίες δεν ξέρω τι να επιλέξω.

Κατ'αρχάς στο PCI Express Frequency και στο PCI Cloxk Synchronization Mode να βάλω τίποτα ή να τα αφήσω όπως έχουν;

Επίσης αυτό το Spread Spectrum τι είναι; Έψαξα στο google και είδα πως το απενεργοποιούν αλλά δεν κατάλαβα τι κάνει...

Επιπλέον στα chipsets (NB, SB, ICH) δίνουμε παραπάνω τάση ή τα αφήνουμε στο auto;

Και τέλος στις επιλογές του Northbridge για τις μνήμες, έιχε κάτι Static Read Control, DRAM TRFC, DRAM TRRD κτλ... Αυτά να τα κατεβάσω ή να τα αφήσω ως έχουν;

To σύστημά μου αποτελείται από:

CPU: 6400

M/B: P5B Deluxe WiFi

RAM: 2x1GB Mushkin 1066

PSU: Tagan 430W

Ευχαριστώ και συγγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις...

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου φίλε breraman :)

Ο επεξεργαστής σου λογικά έχει τα 2800 και χωρίς υδρόψυξη..αλλά καλό έιναι με τέτοιον καιρό έξω να μπεί και λίγο νεράκι..:)

Καταρχάς θα πάς στις επιλογές του cpu και θα απενεργοποιήσεις τα παραπάνω(είχα την μητρική αλλά δεν θυμάμαι ακριβώς πώς τα λεεί :( )

EIST

Enhanced Speedstep

Virtualaization

Maximum CPU Multiplier

Εν συνεχεία θα ανεβάσεις το fsb σε 400, θα βάλεις τις μνήμες(mhz) να τρέχουν στα 800mhz(δηλαδή η αναλογία FSB:MHZ να είναι 1:1) και θα κατεβάσεις τον πολλαπλασιαστή(CPU multiplier) στο 7.

Άρα εκεί θα έχεις 7 Χ 400 = 2800MHz .

Πάει αυτό....πάμε στα ρέυματα τώρα!

Λογικά ο επεξεργαστής σου θα χρειαστεί περίπου 1.30-1.35 το πολύ για να πετύχεις τα 2800MHz...δοκιμάζοντας και βλέποντας σε αυτό το κομμάτι!

Όλα τα υπόλοιπα δεν θέλουν παρπάνω ρέυμα για να ανεβούν εκεί....!

Μέχρι εδώ τον έχουμε επιτύχει τον στόχο μας για τα 2800!

Μόλις το πετύχεις, επειδή σίγουρα θα θές και άλλο...έλα ξανά και πές μας θερμοκρασίες κτλ...και θα συνεχίσουμε για τα 3400 :)

Tα timmings των μνημών βάλε τα στα 4-4-4-12 και ρέυμα δώσε 2.0V...;)

Τα υπόλοιπα άφησε τα στο auto για αρχή...

Link to comment
Share on other sites

παπαπαπα..

auto?

Ρε γοριλλα,

Ξεχνάς τι τιμές βάζει η asus όταν τα αφήνεις στο auto?

Τα ρεύματα σε sb/nb θα πρέτεινα να βάλει τα ελάχιστα δυνατά ή ενα τικ πάνω

Link to comment
Share on other sites

παπαπαπα..

auto?

Ρε γοριλλα,

Ξεχνάς τι τιμές βάζει η asus όταν τα αφήνεις στο auto?

Τα ρεύματα σε sb/nb θα πρέτεινα να βάλει τα ελάχιστα δυνατά ή ενα τικ πάνω

Ραααα...και μονο το fsb να ανεβάσει για 2.8GHz μια χαρά θα πάει...αλλά επειδή θα ψηθεί και άλλο μετά...θα του τα αποκαλύψουμε όλα..:P

Link to comment
Share on other sites

Γνώμη μου είναι να μην πάρεις ακόμα wc'ing κάτσε πρώτα να δεις τι πάιζει με τις βασικές αρχές του oc, να δεις πως πάει και μετά συζητάμε... ;)

Link to comment
Share on other sites

Γνώμη μου είναι να μην πάρεις ακόμα wc'ing κάτσε πρώτα να δεις τι πάιζει με τις βασικές αρχές του oc, να δεις πως πάει και μετά συζητάμε... ;)

JoeBar τελικά δεν πήρα υδρόψυξη αλλά έβαλα μία ψύκτρα (έχω ανοίξει και παρόμοιο θέμα).

Anyway, έκανα αυτά που είπε ο GoriLLakoS και βρίσκομαι με θρεμοκρασίες τησ τάξης των 50 και 48 σε idle και 65 με 62 σε full load. Αυτά...αν και ψήνομαι άγρια για παραπάνω αλλά φοβάβαι τις θερμοκρασίες:(

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Επανατοποθέτησα την ψύκτρα βάζοντας ξανά θερμοαγώγιμη πάστα και οι θερμοκρασίες πέσαν στους 43 βαθμούς σε idle. Επειδή όμως τον πήγα στα 3GHz (375x8) θα τρέξω κι ένα orthos. Τι priority να βάλω; Πόση ώρα να το αφήσω να τρέχει;

Βρε GoriLLakoS τι άλλα μυστικά πρέπει να μου αποκαλύψετε ακόμα;; Άντε πες τα κι εγώ θα σου πάρω μία την Brera με τα λεφτά που δεν έχω. :P

Ευχαριστώ! :D

Link to comment
Share on other sites

Όσο πιο πολύ ανεβάζεις το priority τόσο πιο "δύσκολο" γίνεται το τέστ...

Πιστεύω ένα pr 5 και κανένα 3ωρο είναι μια χαρά(εγώ το τρέχω το πολύ 1 ώρα :P)

Link to comment
Share on other sites

Ok το έτρεξα για δύο ώρες και δν έβγαλε κανένα error. Όμως όταν το ποντικί πήγαινε πάνω στο παράθυρο του ORTHOS έβγαζε για καμιά δεκαριά δευτερόλεπτα κλεψύδρα και κόλλαγε (όλα αυτά μόνο όταν το ποντίκι πήγαινε στο παράθυρο του ORTHOS).

Γενικά πάντως δεν καταλαβαίνω καμία διαφορά όσον αφορά την απόδοση του συστήματος... :(

Link to comment
Share on other sites

Μα τι διαφορά περίμενες να δεις? Έκανες compress κανα τεράστιο αρχείο? Διαφορές αισθητές δεν υπάρχουν. Μέσα στα Windows περιορίζεσαι από την ταχύτητα σκληρού. Για το κέφι σου κάνεις o/c.

Link to comment
Share on other sites

Διαφορα θα δεις σε Video Encoding, σε συμπιεση και αποσυμπιεση μεγαλων αρχειων, σε παιχνιδια βαρια και γενικα σε οτι ζοριζει την CPU....Στο browsing τι διαφορα να δεις?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω ένα πρόβλημα.... :(

Είχα γράψει σε προηγούμενο post πως τον είχα στα 3GHz...Τέλος πάντων τον κατέβασα στα 2.8GHz με τάση 1.2625V έτρεξα ORTHOS και όλα καλά...Τώρα ήθελα να τον πάω στα 3.2...Είπα να τον πάω αρχικά στα 3GHz, να bootάρει και μετά να τον ανεβάσω κι άλλο. Για κάποιον λόγο όμως δεν bootάρει στα 3GHz...Του έδωσα τάση μέχρι 1.31 αλλά τίποτα...

Λέτε να του έβγαλα τα άντερα και να με βαρέθηκε;;; :P

Link to comment
Share on other sites

Από τα 3200 (8x400) κατέβασα το multi για να πάει στα 2800 (7x400). Όμως κάνοντας δεξί κλικ στο My Computer και πηγαίνοντας στις ιδιότητες μου γράφει ακόμα 3.2 (ομοίως και το CoreTemp 0.94 μου δείχνει πως τρέχει στα 3200-457x7). Μόνο στο CPU-Z μου δείχνει 2800. Γιατί αυτο; Τελικά στα πόσα τρέχει, στα 2,8 ή στα 3,2;

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μία ερώτηση...

Επειδή οι θερμοκρασίες είναι υψηλές, και επειδή πρώτον δοκίμασα την ψύκτρα και αλλού και είδα ότι κάνει δουλειά και δεύτερον επειδή η διαφορά μεταξύ idle-load είναι ελάχιστη, σκέφτηκα κάτι...

Υπάρχει περίπτωση η cpu να παίρνει περισσότερο ρεύμα απ'ότι χρειάζεται σε idle και γι'αυτό να είναι ανεβασμένες οι θερμοκρασίες της;

Αν ναι, τότε τι μπορώ και πρέπει να κάνω;

Link to comment
Share on other sites

Χθες που τον είχα στα 3GHz είχα δώσει τάση 1.32 από το BIOS και το cpu-z έγραφε 1.27 (σε idle). Με το που έτρεχα ORTHOS η τάση αντί να ανέβαινε έπτεφτε στα 1.26. Είναι λογικό αυτό;

Άχετο αλλά μου φαίνεται πως ήρθε η ώρα να κανω καμμία δοκιμή τώρα που έπιασαν τα κρύα. :D

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά χρειάζομαι για ακόμη μιαφοράτη βοήθεια σας...

Μιάς και πιάσαν τα κρύα και αφούπήρα την Thermalright Ultra 120 eXtreme, είπα να ανεβάσω τον Ε6400. Όμως το πρόβλημά μου είναι ότι δεν είναι σταθερός.

Στο BIOS έχω δόσει τις παρακάτω τιμές.

CPU Frequency 440

Dram Frequency 1100

PCI Express Frequency 100

PCI Clock Synchronization Mode 33.33

Spread Spectrum Disabled

Memory Voltage 2.15

CPU VCore Voltage 1.4250 (pencil mod)

FSB Termination Voltage 1.400

NB VCore 1.55

SB VCore 1.70

ICH Chipset Voltage 1.057

Το multi το έχω αφήσει στο 8 για να πάει στα 3520MHz.

Πάνω στα 33' στο ORTHOS θα πετάξει error.

Οι μνήμες έχουν δοκιμαστεί ξεχωριστά, και δεν έχουν κανένα πρόβλημα με την αντιστοιχία Volt/Frequency.

Με θερμοκρασία δωματίου στους 24C, είμαι στους 45 σε idle και ίσως πιάσει 60 σε full load.

Καμία βοήθεια για το τί φταίει και πετάει error;

Link to comment
Share on other sites

Βγάλε τον διαιρέτη από τις μνήμες και παίξε 1:1. Και εγώ στα 3.5GHz τον έχω τώρα (1.38V / Vdroop modded) και με διαιρέτη έχω και εγώ αστάθειες...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now