GoriLLakoS

Από που αγοράζετε hardware;

Από που αγοράζετε hardware;  

120 members have voted

  1. 1. Από που αγοράζετε hardware;

    • Από φυσικά καταστήματα. Θέλω να δώ τι θα αγοράσω, πρίν το αγοράσω.
    • Από Ελληνικά Online καταστήματα
    • Από ξένα Online καταστήματα
    • Δεν με νοιάζει, αγοράζω απ'όπου το βρώ φθηνότερα και ας περιμένω 15+ ημέρες
    • Δεν με νοιάζει η τιμή, αγοράζω απ'όπου υπάρχει άμεση διαθεσιμότητα


Recommended Posts

Είναι ένα απλό ερώτημα με 4 λέξεις, αλλά η απάντηση που μπορεί να γράψει κάποιος σίγουρα μπορεί να είναι πολύ μεγάλη!

Δεδομένου πως η εξάπλωση του Internet ολοένα και αυξάνεται με γοργούς ρυθμούς - όπως ακριβώς και οι πηγές που μπορείτε να προμηθευτείτε το αγαπημένο σας hardware -, τα μοντέλα και οι υλοποιήσεις των προϊόντων είναι πάρα πολλά και τις περισσότερες φορές έιναι αδύνατο να τα δείτε από κοντά στα retail καταστήματα πρίν τα αγοράσετε, οι τιμές σε μερικές περιπτώσεις είναι πολύ χαμηλότερες από το εξωτερικό ή ακόμα πιο χαμηλες εάν είστε εγγεγραμμενοι σε newsletters/προσφορές εταιριών εσωτερικού που τελευταία έχουν πάρει τα πάνω τους αλλά και το θέμα της εγγύησης, του support, του τελωνείου και άλλα πολλά που μπορεί να σκεφτεί κάποιος πρίν προβεί σε αγορά κάποιου καινούριου part...!

Αρχικά λοιπόν θα θέλαμε να ψηφίσετε από που κάνετε τις αγορές σας (οι επιλογές που έχουμε βάλει είναι πολύ "ψυχρές" και σε δεύτερη φάση να μας γράψετε μερικά λόγια για τον λόγο τον οποίο προτιμάτε να αγοράζετε από εκέι!

Το Poll είναι πολλαπλής επιλογής!

5-albums76-picture29501.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ας απαντήσω κιόλας μιας και το διάβασα πρώτος :P

Γενικά δεν αποτελώ αντιπροσωπευτικό δείγμα απ'ότι ακούω γύρω μου. Ελάχιστες φορές είναι που θα έχω οργανώσει μια αγορά

και θα την ψάξω αρκετά πρίν πάρω κάτι και αυτό μόνο σε πράγματα που δεν τα γνωρίζω καθόλου.

Συνήθως όταν αποφασίσω πως θα αγοράσω κάτι, θα κάνω μια έρευνα στο Skroutz για να δώ πάνω κάτω τις τιμές και μετά θα

κοιτάξω ένα ένα τα μαγαζιά για το ποιό το έχει άμεσα, θα πάρω το αμάξι και θα πεταχτώ να το πάρω την ίδια ώρα.

Πλέον, η διαφορά τιμής μεταξύ των καταστημάτων, δεν με ικανοποιεί για να περιμένω να αγοράσω κάτι φθηνότερα για 2-3-10?-30?

αλλά να περιμένω 5+ ημέρες για να το παραλάβω.

Επίσης, δεν αγοράζω από Online καταστήματα με προχειροφτιαγμένο site ή που κάνει μπαμ πως είναι skroutzομάγαζα αγνώστου προελεύσεως. Σαν πελάτης είμαι πολύ εύκολος και συγκαταβατικός και δεν έχω χρειαστεί πολλές φορές RMA, αλλά πιστεύω πως

όλα αυτά τα Internetικά μαγαζάκια υστερούν σε RMA διαδικασίες και θέλω να έχω το κεφάλι μου ήσυχο πως εάν ποτέ πάθει κάτι

κάποιον προϊόν που αγόρασα θα έχω σιγουριά για το τι θα ακολουθήσει.

Για μικρά φθηνά χαζά πραγματάκια που δεν με νοιάζει η εγγύηση ή εάν θα χαλάσουν, συνήθως πάλι επιλέγω να πάω στο πρώτο διαθέσιμο κατάστημα ή ακόμα και στο ebay εάν δεν τα βρίσκω στην Ελλάδα ή εάν τα βρίσκω πολύ φθηνότερα και ας περιμένω λίγο παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Από Ελληνικά Online καταστήματα με την προϋπόθεση ότι η διαθεσιμότητα θα είναι εντός λογικών πλαισίων. Για παράδειγμα όταν αγόρασα τον Οκτώβρη κάρτα γραφικών, είπα να δοκιμάσω το visionstudio για πρώτη φορά - με πήραν 3-4 μέρες μετά και μου είπαν ότι η κάρτα θα είναι διαθέσιμη σε 2 εβδομάδες, ενώ στο site τους έγραφαν για διαθεσιμότητα εντός 3 ημερών. Δεν κατηγορώ το κατάστημα, ούτε έχω πρόβλημα μαζί τους, αλλά προτίμησα να ακυρώσω την παραγγελία και να αγοράσω από αλλού. Εν τέλει βγήκε λίγο πιο ακριβά, αλλά την είχα σε λογικά πλαίσια στα χέρια μου :)

Μέχρι στιγμής από hardware δεν μου έχει τύχει κάτι που να επείγει η αγορά του από εξωτερικό. Από ebay ότι έχω πάρει είναι συνήθως παλιό hardware, οπότε το αφήνω εκτός.

Link to comment
Share on other sites

Τα 2 πρωτα ψηφισα.

Α. Παντα προσπαθω να ψωνιζω απο φυσικο καταστημα για τρεις λογους:

1) Να εχω μπροστα μου αυτο που θελω και να ειμαι σιγουρος οτι δεν θα κανω καποιο λαθος και θα τρεχω μετα για αλλαγες, πιστωτικα, κλπ κλπ.

2) Θελω και προσπαθω να στηριζω τους συντοπιτες μου, το να κοψεις την αγορα απο εναν δεν ξερεις τι συνεπειες μπορει να εχει σε αλλους 4-5 απο πισω του.

3) Δε θελω να ειμαι απλα "ενας πελατης", θελω να ειμαι φιλος πρωτα, να με εκτιμαει σαν ανθρωπο, και μετα σαν πελατη. Αυτο συνεπαγεται οτι σε περιπτωση

αλλαγης ή επιστροφης, εφοσον οντως χρειαζεται, θα εχω μια καλυτερη εξυπηρετηση και αντιμετωπιση.

Β. Αν με το Α. δεν βρω ακρη, τοτε, κοιταω σε eshop. Παντα διαλεγω αξιοπιστα και παντα ρωταω αλλους αν δεν το εχω πολυ ακουστα το μαγαζι.

Δεν με πειραζει να δωσω 5-10 ευρω παραπανω για να περιμενω 2 μερες παρα πισω, αλλα, θελω οταν μου λενε οτι το εχουν παραδοτεο σε 2-4 μερες,

να ειναι οντως τοσο και οχι παραπανω. Οφειλουν πριν βαλουν οποιαδηποτε πληροφορια να την εχουν διασταυρωσει με τους προμηθευτες τους.

Link to comment
Share on other sites

χμμμμ

φυσικα και με ενδιαφερει η τιμη

αλλα για μενα πρωταρχικη προϋπόθεση είναι η εξυπηρετηση, τοσο κατα την πωληση αλλα και το after sales support

Link to comment
Share on other sites

3) Δε θελω να ειμαι απλα "ενας πελατης", θελω να ειμαι φιλος πρωτα, να με εκτιμαει σαν ανθρωπο, και μετα σαν πελατη. Αυτο συνεπαγεται οτι σε περιπτωση αλλαγης ή επιστροφης, εφοσον οντως χρειαζεται, θα εχω μια καλυτερη εξυπηρετηση και αντιμετωπιση.

Αυτό είναι φυσικό να συμβαίνει εάν είσαι φίλος με κάποιον ή ακόμα και εάν έχεις αγοράσει μερικές φορές απο εκέι και σε ξέρουν,

αλλά αντιλαμβάνεσαι πως οι μαγαζάτορες πρεπει να παρέχουν σε όλους την ίδια καλή εξυπηρέτηση και αντιμετώπιση είτε είναι γνωστοί είτε άγνωστοι, είτε αγοράζουν 10.000? πράγματα είτε 1? ε? :D

Link to comment
Share on other sites

Σαφως !!

Σημασια δεν εχει η τιμη του προϊοντως, αλλα, οτι καποιος σου κανει την τιμη να αγορασει το καθε τι απο εσενα ενω μπορει

πλεον να το βρει οπουδηποτε και σε καλυτερη τιμη εννοειται !! Η προσωπικη σχεση εχει να κανει με την υποστηριξη που θα

παρεχεις αφου πουλησεις καθως και την οποια διευκρινηση-βοηθεια χρειαστει ο φιλος-πελατης σου.

Αν ερθει καποιος και παρει προϊοντα αξιας 5000? και τον κοροϊδεψεις ή του συμπεριφερθεις ασχημα μετα την πωληση,

υπαρχει περιπτωση να ξαναερθει? καμια! Ισα-ισα που αυτος θα το πει σε αλλους 5-10, και εκεινοι με τη σειρα τους σε

αλλους κοκ, και σε μια πολη οπως η Καρδιτσα/Τρικαλα/Καβαλα/Σπαρτη (μικρες εννοω), παιζει πολυ μεγαλο ρολο !!

Link to comment
Share on other sites

Γ κ Β απο μενα μιας και απο φυσικα καταστηματα σταματισα τις αγορες ( εκτως κι αν μιλαμε για κατι που το θελω αμεσα και ειναι φθηνο).

Η τιμη για μενα εχει μεγαλο ρολο στην αγορα και παντα ψαχνω το πιο φθηνο, αλλα παραλληλα και διαθεσιμο σε φυσιολογικα πλαισια (δεν θα κανω αγορα αν ειναι

να περιμενω πανω απο 10μερες πχ)

Επισης θα προτιμησω ελληνικα online καταστηματα που ειναι αξιοπιστα, αλλα αν κανενα δεν με πεισει τοτε κοιταω και εξωτερικου.

Edit: καταφερα να κανω λαθος στις επιλογες μου!! Α κ Β διαλεξα :P

Link to comment
Share on other sites

ελληνικα online να ενισχυσουμε την ελληνικη οικονομια... αλλα πριν κανω την αγορα κανω αποθηκευση αυτων που ζηταω για να μην μου λενε μα μου...

Link to comment
Share on other sites

εξαρταται τι θα αγορασω καθε φορα αλλα και απο αλους παραγοντες. ολα εχουν παιξει.

Ανάλογα ποιος έχει την πιο happy medium τιμή δλδ! Και εμείς το ίδιο!!

Link to comment
Share on other sites

Ψήφισα το Β και το Ε αλλά κυρίως αγοράζω από εταιρείες χονδρικής. Αν και οι τιμές χονδρικής μερικές φορες ειναι ακριβότερες από εκείνες της λιανικής, στη περίπτωση μου παίζουν άλλα πράγματα ρόλο. Αμεσότητα αποστολής (βρέξει χιονίσει θα φύγει με κούριερ η θα ενημερωθώ για το αντίθετο, ενώ πχ από το πλαίσιο θα το πάρω 1-2 ευρώ πιο φθηνά και δωρεάν αποστολή αλλά πρέπει να κάνω το σταυρό μου για να το στείλουν άμεσα). Επίσης οταν χρειάζομαι ποσότητα μπορώ να ξέρω αν είναι κάτι άμεσα διαθέσιμο στη ποσότητα που θέλω ενώ στα skroutzoμαγαζα βάζουν πολλά πράγματα 1-2 τεμάχια για κράχτες. Επίσης έχω καλύτερη διαχείριση στις εγγυήσεις, και όταν κάτι χρειάζεται αντικατάσταση θα γίνει αντικατάσταση και όχι να ελπίζω να πεσω σε καλό τεχνικό στα online μαγαζιά.

Link to comment
Share on other sites

για τα ψιλα πραγματα δε το πολυ ψαχνω αλλα οταν σκεφτομαι αναβαθμισεις, παντα τσεκαρω τιμες αλλα και πολλα τεστ για να δω τι θα παρω. η σχεση τιμη/αποδοση παιζει τον πρωτο ρολο.

οποτε τη 4η επιλογη.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now